Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 

Probleme cu absentele in clasa 11

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Salutare. Am 39 absente pe primul semetru, nemotivate. Am inteles ca se exmatriculeaza la 40 absente per total, ma puteti informa mai mult despre asta? Un link cu regulamentul, ceva. Va multumesc.

#2
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
Cred că depinde de regulamentul fiecărui liceu în parte... Deci întreabă dirigintele de regulament sau la secretariat.

#3
math19

math19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 30.06.2008
Incearca cu google /regulament scolar
E un PDF pagina 28
N-am gasit link.
Art. 127. (1) Exmatricularea cu drept de reînscriere în anul următor, în aceeași unitate de învățământ și în același an de studiu, se aplică elevilor din învățământul secundar superior, din anul de completare si din învățământul postliceal, pentru abateri grave, prevăzute de prezentul regulament sau apreciate ca atare de către consiliul profesoral al unității de învățământ.
(2) Sancțiunea se aplică și pentru un număr de cel puțin 40 de absențe nejustificate din totalul orelor de studiu sau cel puțin 30% din totalul orelor la o singură disciplină de studiu/modul, cumulate pe un an școlar.
(3) Sancțiunea se aprobă, în consiliul profesoral la propunerea dirigintelui, prin consultarea directorului. Dacă motivul sancționării îl reprezintă absențele nejustificate, aprobarea este condiționată de emiterea, în prealabil, a preavizului de exmatriculare.
(4) Sancțiunea se consemnează în registrul de procese-verbale al consiliului profesoral, în catalogul clasei, în registrul de evidență a elevilor și în registrul matricol.
(5) Sancțiunea se comunică părintelui/tutorelui legal și elevului, dacă acesta a împlinit 18 ani, în scris, sub semnătură, de către dirigintele clasei.
(6) Sancțiunea este însoțită de scăderea notei la purtare sub 6,00.

Nop. Ala e ROI (regulamentul de ordine interioara). Nu depinde de el.

Edited by math19, 16 February 2009 - 20:58.


#4
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Va multumesc tuturor pentru sprijin. Azi am vorbit cu o colega de liceu, tot clasa 11-a, si mi-a povestit ca un coleg al ei are 300 absente nemotivate si are 2 la purtare, nefiind exmatriculat. De aici trag concluzia ca domnu diriginte si doamna directoare au altceva mai bun de facut decat sa exmatriculeze (SPER ! ) .
Oricum, mi-am luat masuri de precautie, sper sa ma salveze o imprimanta multifunctionala !  :rolleyes:

#5
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Si eu sper sa nu te descopere, ca daca faci fals in acte si uz de fals, e jale, te trezesti ca te viziteaza politia.

#6
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

 Lucian_M, on Feb 17 2009, 15:39, said:

Si eu sper sa nu te descopere, ca daca faci fals in acte si uz de fals, e jale, te trezesti ca te viziteaza politia.
Eh, sper sa nu fie o problema. Cand ma duceam la medicu liceului sa iau scutirile (reale) de la vizat, ma punea sa le aleg dintr-un teanc de scutiri in care majoritatea erau false. Radea medicu cu mine, cica: Dupa ce ca isi trag scutirile pe banda, n-au nici pic de talent sa le faca.  :lol:

#7
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013
Ontopic: Teoretic la 40 de absente se exmatriculeaza. Practic, pot fi mai indulgenti cei din scoala ta, dar asta netinand cont de regulament.
Putin offtopic: La mine la liceu, scutirile de la medic le ducem la cabinetul medical pentru a fi vizate, apoi la director, pentru acelasi lucru, apoi la diriginta, a3a verificare - arunca si ea un ochi, apoi motiveaza daca e totul ok. Nu se poate motiva altfel iar cu scutiri de la parinti - niciodata. Iar eu am 9 absente in total (motivate/nemotivate) din tot anul scolar in curs. :)

#8
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Tocilarule !   :nonobad:

On-topic: am vorbit azi cu dirigintele, m-a intrebat daca a venit un parinte sa semneze preavizul si daca l-a trecut in catalog.

Din cate am auzit de la unii si altii, se dau 2 preavize, la 20 si 40, si daca continua elevul se ia in discutie exmatricularea?

Sper semestru asta sa imi ajunga doar 4 scutiri. 11-28.02 , 1-31.03, 1-30.04, 1-31.05. Glumesc desigur, semestru asta as fi in stare sa ma mut la scoala, decat sa ma exmatriculeze boii astia. Totusi nu strica o pauza motivationala de 2-3 saptamani  :notangel:

Edited by oauzor, 17 February 2009 - 19:50.


#9
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013
Nu e vorba de tocit, ca daca e sa o luam asa, nici nu stiu cum trec clasa. :samui: Ca la ce probleme am cu notele si BACul, e grav! Doar ca nu se poate chiuli, decat sa fiu exmatriculat, mai bine iau 3-uri. ;)

La 40 eu stiu ca se exmatriculeaza elevul (si asta reiese si din regulament - vezi mai sus ^ ). Deci banuiesc ca la 40, fara sa mai faci altele esti direct exmatriculat! Asta daca sunt severi dirigintii/directorii si nu te pasuiesc un pic.

#10
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
La mine in clasa sunt cativa colegi, pe care nu i-am mai vazut la scoala de anu trecut -_-  Vin la scoala in ultimele saptamani, profii le pun note in graba, aduc si scutiri pe inspe luni, si s-au rezolvat, absente sub 10 si medii mai mari decat noi care venim in fiecare zi la scoala (m-am inclus partial aici :D  )
Pai e corect asa, domne? Ce chef sa mai ai de scoala cand vezi nesimtiti ca astia? In regulament scrie clar ca daca a lipsit la 50% + 1 ora la o materie nu mai are drept de incheiere. Oare toti profesorii au omis sectiunea asta din regulament?

#11
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Din motiv de sacose?

#12
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Sacose, pungi, rucsacuri. De exemplu, o colega, fosta repetenta si extrem de insuportabila si nesimtita, a lipsit o luna jumate si acuma o acopera dirigu pt. simplu fapt ca ea a fost intr-o seara cu un prieten care era beat si a dat masina peste el. Exista motivare pt. genu asta de probleme ? :lol:  Da, dupa cum bine zicea Lucian_M

#13
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Mai luam si eu cate o scutire pe cate o zi in liceu, dar nu eram in asa hal incat sa nu dau cu saptamanile pe la scoala. Chiuleam cel mult o zi la o luna.

#14
littledot

littledot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.11.2008
Deci să le luăm pe rând. Depinde de regulamentul liceului tau. Fiecare liceu are regulament de ordine interioară. Ziceai ceva de o imprimantă. E mult mai simplu să faci rost de scutire dacă mergi direct la asistentă. Oricum, dacă nu ai mai fost, ar fi bine să iei cu tine pe cineva care se pricepe. Multe asistente sunt dispuse să ajute :P Oricum toate depind de liceul din care provii. Și la noi s-au descoperit scutiri false, dar s-a lăsat doar cu scăderi de note la purtare, nu cu polițai la usă.

#15
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Din cunostintele mele, pedeapsa este stabilita de directori, raportarea la politie fiind destul de rara.

Astazi am vorbit cu un prieten din liceu, este a 12-a SAM, si mi-a zis ca are o colega cu 164 absente pe primul semestru si are media 8 la purtare.

Banuiesc ca nu se intampla mare lucru daca trec cu cateva absente de 40, directoarea simpatizandu-ma putin, daca pot sa zic asa :rolleyes:

#16
RussianRocker

RussianRocker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 12.11.2006
eu nu ii inteleg pe tipii aia cu 300 de absente... pentru ce dracu continua scoala si dupa 10 clase (invatamantul obligatoriu)?! :blink:

#17
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

 RussianRocker, on Feb 19 2009, 20:10, said:

eu nu ii inteleg pe tipii aia cu 300 de absente... pentru ce dracu continua scoala si dupa 10 clase (invatamantul obligatoriu)?! :blink:

Eu mai lipsesc 3-4 saptamani pe semestru, plus ce mai chiulesc pe la ultimele ore ca mi se face foame, somn, sau lene sa mai stau la scoala, dar totusi sa faci 300 absente nemotivate mi se pare o idiotenie. -_-

#18
MadMike.Mitza

MadMike.Mitza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,956
  • Înscris: 01.03.2006

 oauzor, on Feb 20 2009, 17:48, said:

Eu mai lipsesc 3-4 saptamani pe semestru, plus ce mai chiulesc pe la ultimele ore ca mi se face foame, somn, sau lene sa mai stau la scoala, dar totusi sa faci 300 absente nemotivate mi se pare o idiotenie. -_-

Daca lipsesti cu saptamanile, nu te astepta la 10 la purtare, asta-i clar.

Edited by MadMike.Mitza, 20 February 2009 - 18:32.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate