Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Simbol "bec aprins" tele...

Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC
 Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!
 zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15

La ce ora se deschid urnele ?
 Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot? Alegeri 9 iunie 2...

Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!
 

Aparare la atacul unui caine

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
67 replies to this topic

#19
ramoneloo

ramoneloo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 14.11.2006
sau du-te la astia si inscrie-te si tu la niste cursuri:http://www.kissnews.ro/2008/03/25/postasii-thailandezi-fac-cursuri-de-aparare-impotriva-cainilor/

#20
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 ramoneloo, on Feb 6 2009, 17:39, said:

sau du-te la astia si inscrie-te si tu la niste cursuri:http://www.kissnews.ro/2008/03/25/postasii-thailandezi-fac-cursuri-de-aparare-impotriva-cainilor/
:roflmaofast: :roflmaofast: :roflmaofast: :roflmaofast:

#21
elaxalien

elaxalien

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 24.06.2007
Mai bine faceai un topic despre cum sa ne ferim de ciorile maidaneze decat de caini.Si aici nu ma refer la pasari...

#22
morticia09acidor

morticia09acidor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.01.2009

 elaxalien, on Feb 6 2009, 20:46, said:

Mai bine faceai un topic despre cum sa ne ferim de ciorile maidaneze decat de caini.Si aici nu ma refer la pasari...
:D
De aia tot cu tupeu scapi...
daca vin la tine cu mana intinsa...si tot ...ne dai tanti? ne dai nenea? ne dai? ne dai?
nu te feresti...pentru ca aia se tin de tine mai ceva ca scaiul de oaie si te urmaresc si jumatate de oras...
eu le zic...n-am! daca asi avea ti-asi da! pe dracu le-asi da! le-asi da cateva pe spinare mai ceva ca la cainii de pe maidan!
ca doamne fereste sa scoti portofelul sau telefonul din geanta...ca...s-ar putea sa te ia si salvarea ...pana la urgente...
asa ca...inainte cu tupeu...printre ciorile cu doua picioare...alea...josnice...pentru ca am intalnit si membri ai acestei etnii care sunt oameni educati...am copilarit chiar impreuna cu cativa...erau curati, cat de cat educati, vorbeau frumos...
dar ca in fiecare padure exista si uscaturi...
pentru caini...cel mai bine ar fi...sa-i eviti....daca sunt multi si mari si garasi si infioratori...eu una...ultima data cand se luasera doua javre dupa mine...m-am pitit dupa un stalp...pentru ca nu aveam incotro sa o apuc...nu mai era nimeni pe strada la ora aia...si ma intrebam, ce dracu fac daca vin astia pana la mine? de dupa un gard ma maria un altul...am scapat nesifonata...pentru ca au zarit o masina pe strada si au gasit-o foarte ispititoare, s-au luat dupa ea...si am prins si eu prilejul si am luat-o la sanatoasa...cu inima cat un purice...si tremurand din toate incheieturile... :rolleyes:

#23
manciclon

manciclon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.02.2009
automat cand vezi ca vre-a sa te atace trebe sa stai ferm si sa fi autoritar sa urli la el  si char daca nu ai ceva in mana  FATE CA AI . o lovitura in bot nu stiu nu am mai auzit ....eu stiu doar ca daca ii aplici o lovitura in cap cainele va ametii rau de tot :)) si cand spun asta o spun din propria experienta .si daca chiare ajunge pe tine sa te muste , in momentul ala muscat tot o sa fii asa ca mai bine oferai bratul stang ca sa poti lovii bine cu dreapta .totul depinde de tine cat de calm si rapid esti!

#24
fandel_viorel

fandel_viorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 01.08.2005

 LauriciD, on Feb 6 2009, 16:33, said:

Cre-că sunt de 10 ori mai periculoși cocoșii și mai săritori.

:huh:  sa te ajute sa faci o ciorba buna poate ? Ca iubesti cainii te inteleg dar ce ai cu cocosii ? Te-au atacat in copilarie ?

#25
LauriciD

LauriciD

    señorită

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 10.07.2007

 fandel_viorel, on Feb 7 2009, 08:51, said:

:huh:  sa te ajute sa faci o ciorba buna poate ? Ca iubesti cainii te inteleg dar ce ai cu cocosii ? Te-au atacat in copilarie ?
Nu, nu mi-e frică de cocoși. :P Era un simplu exemplu care era echivalentul a "Hai să exagerăm". :P

#26
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

 adrian19, on Feb 6 2009, 01:27, said:

Salutare!
Care considerati ca este cea mai eficienta modalitate de a te apara de un caine ce te ataca? Auzisem ca daca esti indeajuns de rapid, o lovitura pe botul cainelui, il descurajeaza pe acesta. Este adevarat? Spray-urile cu piper, sau mai stiu eu ce, sunt eficiente?
A-ti fost pusi intr-o astfel de situatie si daca da, cum a-ti scapat din ea?
- Ridica mainile capului, si misca-le trebuie sa pari cat mai mare)
- Nu te da in spate, fa un pas spre caine, lovind cu putere pamantul
- Sa nu taci, fa zgomot

#27
ColtAlb

ColtAlb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,639
  • Înscris: 11.01.2008

 LauriciD, on Feb 7 2009, 11:07, said:

Nu, nu mi-e frică de cocoși. :P Era un simplu exemplu care era echivalentul a "Hai să exagerăm". :P

Un cocoșel, a? :naughty:

:P

#28
LauriciD

LauriciD

    señorită

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 10.07.2007

 ColtAlb, on Feb 7 2009, 22:14, said:

Un cocoșel, a? :naughty:

:P
Cine pe cine urmărește? :naughty:

:P

#29
ColtAlb

ColtAlb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,639
  • Înscris: 11.01.2008

 LauriciD, on Feb 7 2009, 22:37, said:

Cine pe cine urmărește? :naughty:

:P

Tu pe mine. Hai gata cu off-topicul. :)

#30
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007

 Owidiu, on Feb 7 2009, 22:07, said:

- Ridica mainile capului, si misca-le trebuie sa pari cat mai mare)
- Nu te da in spate, fa un pas spre caine, lovind cu putere pamantul
- Sa nu taci, fa zgomot
Asta nu era pentru ursi ?  :huh:

pe unde umblati de va ataca haite de caini bautori de sange ?

#31
LauriciD

LauriciD

    señorită

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 10.07.2007

 Valy1, on Feb 7 2009, 22:42, said:

Asta nu era pentru ursi ?  :huh:

pe unde umblati de va ataca haite de caini bautori de sange ?
Zău că mă gândeam cum să îi întreb asta și nu am găsit forma potrivită... Mulțumescccc :D

#32
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

 adrian19, on Feb 6 2009, 01:27, said:

Salutare!
Care considerati ca este cea mai eficienta modalitate de a te apara de un caine ce te ataca? Auzisem ca daca esti indeajuns de rapid, o lovitura pe botul cainelui, il descurajeaza pe acesta. Este adevarat? Spray-urile cu piper, sau mai stiu eu ce, sunt eficiente?
A-ti fost pusi intr-o astfel de situatie si daca da, cum a-ti scapat din ea?
Sa nu incerci sa fugi. Esti halit daca o faci.

Daca ai curaj, te lasi pe vine, cu fata spre el, si simulezi ca iei o piatra de pe jos (bine ar fi sa si o gasesti).
Da randament, dar nu in toate cazurile. Daca nemernicul continua cu amenintarile pur si simplu te repezi la el.

Asa am procedat de fiecare data cand am avut de-a face cu maidanezi si nu am fost compostat.


P.S. Daca ai norocul sa intalnesti un caine de lupta... Dumnezeu cu mila.  :death:
Astia ataca la gat. Sa ai grija sa protejezi zona aceea si sa fi pregatit de riposta in momentul in care o face. Probabil ca un pumn in botul cainelui il va face sa renunte.
N-am avut "onoarea" unei astfel de intalniri.

Eu cu maidanezii sunt in conflict.

#33
eps

eps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 26.11.2008

 Valy1, on Feb 7 2009, 22:42, said:

pe unde umblati de va ataca haite de caini bautori de sange ?
Ia sa mergi tu prin Constanta mai spre seara prin orice zona a orasului... sa vezi acolo haite de caini  :D
Azi coboram spre port.. si am numarat intr-un loc 8 caini.. erau tolaniti pe iarba si dormeau.. Norocul meu ca era mijlocul zilei.. ma intreb cum ar fi reactionat cainii aia daca era noapte..

PS: si nu, nu e record.. maxim am numarat 12  :huh:

#34
LauriciD

LauriciD

    señorită

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 10.07.2007
Deci sunt de acord, există haite de câini peste tot în țara asta. Dar unde-s ăia care atacă?
later edit: Mai vedeam pe la știri oameni sfâșiați de câini, dar ÎNTOTDEAUNA am auzit numai de cei cu stăpâni, care nu au fost ținuți sub control. Deci?

Edited by LauriciD, 07 February 2009 - 23:04.


#35
eps

eps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 26.11.2008

 LauriciD, on Feb 7 2009, 23:03, said:

Deci sunt de acord, există haite de câini peste tot în țara asta. Dar unde-s ăia care atacă?
Pai.. sunt chiar aia de care vorbeam mai sus  :D
Crede-ma.. cainii aia nu schiteaza nimic ziua din simplul motiv ca e plin de oameni in zona si le e frica. Cum vine noaptea, e bine sa iti doresti sa mergi doar pe bulevarde populate, cu cat mai multe masini (le este frica de masini).
Eu nu am chinuit un animal in viata mea, totusi pot sa garantez ca o groaza de caini mainadezi m-au atacat din senin, fara sa-i provoc in vreun fel. Daca e unul, e bine.. dar de obicei sunt mai multi..

#36
LauriciD

LauriciD

    señorită

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 10.07.2007

 eps, on Feb 7 2009, 23:15, said:

Pai.. sunt chiar aia de care vorbeam mai sus  :D
Crede-ma.. cainii aia nu schiteaza nimic ziua din simplul motiv ca e plin de oameni in zona si le e frica. Cum vine noaptea, e bine sa iti doresti sa mergi doar pe bulevarde populate, cu cat mai multe masini (le este frica de masini).
Eu nu am chinuit un animal in viata mea, totusi pot sa garantez ca o groaza de caini mainadezi m-au atacat din senin, fara sa-i provoc in vreun fel. Daca e unul, e bine.. dar de obicei sunt mai multi..
Se zice că și dacă ți-e frică de ei, câinii simt... :P

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate