Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

PROBLEMA VITEZA CLICKNET

- - - - -
  • Please log in to reply
500 replies to this topic

#19
maryus75

maryus75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 25.08.2006

View Postdreyfus, on Feb 4 2009, 20:55, said:

...cum adica? Serviciul este "best effort" de cand se stie...
...ce-aveti... un serviciu garantat este f scump si nu prea cred vre-un home-user sa aiba asa ceva. Acelea sunt linii business.

btw, eu sunt din Severin, am Clicknet 8 Mbps si dau jos cu 800-860 KB/s in orice moment al zilei.
rabdare,cred ca o sa vezi si tu curind ce inseamna noul best effort..

#20
SkreLLn

SkreLLn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 13.06.2007
am si eu 6 mbps. mi-au marit la 8 si nu a suportat linia romtelecom de unde sunt eu. am facut downgrade la 6. merge :)
poate nu suporta linia ta

#21
dreyfus

dreyfus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 21.02.2006

View Postmaryus75, on Feb 5 2009, 21:21, said:

rabdare,cred ca o sa vezi si tu curind ce inseamna noul best effort..

:thumbdown: daca vor sa reziliez contractul (am 4 ani cu ei)... treaba lor :)
am si injoy si deci nu mi-e usor sa le spun "la revedere!"

#22
maryus75

maryus75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 25.08.2006

View PostSkreLLn, on Feb 5 2009, 21:27, said:

am si eu 6 mbps. mi-au marit la 8 si nu a suportat linia romtelecom de unde sunt eu. am facut downgrade la 6. merge :)
poate nu suporta linia ta
lol,a mers un an si ceva de zile foarte bine si dintr-o data nu mai suporta,ce sa zic! :deadtongue:


View Postdreyfus, on Feb 5 2009, 21:39, said:

:thumbdown: daca vor sa reziliez contractul (am 4 ani cu ei)... treaba lor :)
am si injoy si deci nu mi-e usor sa le spun "la revedere!"
din cite observ eu pe forum,viteza de download le-a fost redusa clientilor care se afla in perioada contractuala.de nevoie,mi-am reactivat si eu vechiul contract cu ISP-ul local.tin si RTC-ul tras pe dreapta pina in noiembrie cind termin contractul,si adio RTC!!!

#23
mariusart78

mariusart78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 20.08.2007
Sunt si eu in aceeasi situatie, intersectie Baba Novac cu Campia Libertatii, abonament de 7Mbs care de doua saptamani deja merge cu maxim 430Kb/s. Am sunat la tehnic si au fost foarte amabili dar nu s-a intamplat evident nimic, tot asa merge.

In weekend ma duc la RDS sa ma interesez de fibra - au cablat blocul de cateva luni cu cablu TV si o sa vad daca au pus si FO desi nu cred. Daca nu, ramane optiunea Cablelink care macar la aceeasi viteza este mai ieftin.

Pacat, ca aproximativ un an si jumatate Click a mers foarte bine si ca pana in Octombrie cand expira contractul trebuie sa platesc 17.5EUR fara TVA aiurea. Asta este...

Edited by mariusart78, 06 February 2009 - 16:20.


#24
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View Postmariusart78, on Feb 6 2009, 16:20, said:

Daca nu, ramane optiunea Cablelink care macar la aceeasi viteza este mai ieftin.
Nu se mai fac instalari de cablelink la bloc in Bucuresti. Trebuie sa faci pe agentul de vanzari si sa aduni min. 7 cereri pt Fl. Un prieten a patit la fel in berceni (am scris si pe forum), apoi astepti si....

Edited by Blackhawk, 06 February 2009 - 16:37.


#25
mariusart78

mariusart78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 20.08.2007

View PostBlackhawk, on Feb 6 2009, 16:36, said:

Nu se mai fac instalari de cablelink la bloc in Bucuresti. Trebuie sa faci pe agentul de vanzari si sa aduni min. 7 cereri pt Fl. Un prieten a patit la fel in berceni (am scris si pe forum), apoi astepti si....

Am inteles. Asta este atunci, o sa incerc sa adun 7 cereri. Daca nu...raman pe Click ca nu am incotro dar fac downgrade. Multumesc pentru informatie.

#26
alexakabud

alexakabud

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 04.08.2007
si uite cum RTC incepe sa piarda clienti...

"clientul pe primul loc" / "...moral nu este, legal este..."

#27
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,095
  • Înscris: 17.01.2006
[ http://www.speedtest.net/result/406537213.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/406537978.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/406538444.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
(abonament 6Mbps)

#28
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
E ok din cate vad eu, ping cam mare pt bucuresti dar o fi serverul de test. Ce vreti 100% din viteza? Ar trebui specificat pe site ca se pierde 10% cum am vazut la alte oferte adsl din vest, ba chiar aveau afisate niste viteze maxime in fct de distanta fata de centrala.

Edited by Blackhawk, 08 February 2009 - 01:07.


#29
as0das

as0das

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 83
  • Înscris: 01.02.2009

View PostBlackhawk, on Feb 8 2009, 01:07, said:

E ok din cate vad eu, ping cam mare pt bucuresti dar o fi serverul de test. Ce vreti 100% din viteza? Ar trebui specificat pe site ca se pierde 10% cum am vazut la alte oferte adsl din vest, ba chiar aveau afisate niste viteze maxime in fct de distanta fata de centrala.
Nu vrem 100% dar cum se face ca unii dintre noi avem chiar  50% :cursing:  
Eu din 8 mb/s prind maxim 430 kb/s normal trebuia cam 800kb/s (la romtelecom scrie in contract o viteza si primesti altceva) nici 800kb/s nu e 100% din viteza da am zis sa nu exagerez ma multumeam cu macar atat  :death:

#30
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,095
  • Înscris: 17.01.2006

View PostBlackhawk, on Feb 8 2009, 01:07, said:

E ok din cate vad eu, ping cam mare pt bucuresti dar o fi serverul de test. Ce vreti 100% din viteza? Ar trebui specificat pe site ca se pierde 10% cum am vazut la alte oferte adsl din vest, ba chiar aveau afisate niste viteze maxime in fct de distanta fata de centrala.
Nu ma astept sa mearga cu 6 mega, dar sa mearga asa cum a mers pana acum, adica peste 5. Inteleg ca viteza poate varia din mai multe motive dar nu mi se pare normal sa platesc in cotinuare pretul abonamentului de 6 mega in conditiile in care de vreo doua saptamani merge ca unul de 4 si chiar mai putin. Daca nu mai pot oferi viteze de 6Mbps ar fi corect sa anunte si sa scoata abonamentul din oferta, nu sa se scuze "stiti, viteza nu e garantata". In conditiile astea oricine ar putea sa vanda si abonamente de 100Mbps dar in realitate sa ofere 2Mbps, nu?

#31
blacksharkmedia

blacksharkmedia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 09.01.2008
Salutare, aceeasi problema cu scaderea vitezei la aproximativ 400kb/sec, tinand ca am un abonament de 6mb business (deci pe firma).
Potrivit unui mesaj de marketing trimis odata cu factura acum vreo cateva luni, RTL preciza ca si-au implementat un sistem de calitate in care garanteaza calitatea serviciilor lor si a benzii, etc.. se vede ce anume garanteaza acum !!!
O sa sun la ei sa vad ce anume se poate face

[ http://www.speedtest.net/result/406926196.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/406929309.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/406930005.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by blacksharkmedia, 08 February 2009 - 18:29.


#32
as0das

as0das

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 83
  • Înscris: 01.02.2009

View Postblacksharkmedia, on Feb 8 2009, 18:16, said:

Salutare, aceeasi problema cu scaderea vitezei la aproximativ 400kb/sec, tinand ca am un abonament de 6mb business (deci pe firma).
Potrivit unui mesaj de marketing trimis odata cu factura acum vreo cateva luni, RTL preciza ca si-au implementat un sistem de calitate in care garanteaza calitatea serviciilor lor si a benzii, etc.. se vede ce anume garanteaza acum !!!
O sa sun la ei sa vad ce anume se poate face
Daca reusesti ceva spunene si noua ca suntem multi care avem problema asta si nu am aflat nimic inafara ca la ei (RTC) apare totul ok banda nu este garantata 100% si ca este best effort(adica vrajala)

#33
regint

regint

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.07.2007

View Postas0das, on Feb 8 2009, 18:32, said:

best effort(adica vrajala)

Vrajeala e in capul tau, ala plin de aer. Best effort e la ORICE PROVIDER DE PE LUMEA ASTA, cu exceptia cazurilor in care se garanteaza un anumit nivel up/down, dar, in aceste cazuri platesti sute/mii de euro/dolari pentru asta.

Da-ti la o parte freza din ochi, se pare ca nu vezi padurea din cauza parului si a copacilor.

#34
as0das

as0das

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 83
  • Înscris: 01.02.2009

View Postregint, on Feb 8 2009, 18:39, said:

Vrajeala e in capul tau, ala plin de aer. Best effort e la ORICE PROVIDER DE PE LUMEA ASTA, cu exceptia cazurilor in care se garanteaza un anumit nivel up/down, dar, in aceste cazuri platesti sute/mii de euro/dolari pentru asta.

Da-ti la o parte freza din ochi, se pare ca nu vezi padurea din cauza parului si a copacilor.
Daca nu ai RTC nu mai vorbi aiurea ca habar nai cum merge!Best effort adica am 8 mb/s si prind maxim 430kb/s e corect nu la cat costa abonamentul :cursing:
Nu mai lua apararea la RTC pt ca lumea si-a dat seama ca e o mare porcarie de internet daca e asa bun de ce se plange atata lume? :rantcurse:

Edited by as0das, 08 February 2009 - 18:56.


#35
taurled

taurled

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.07.2008
Am avut problema asta cu viteza. Avem 6mbps si viteza maxima pe care o atingeam era putin peste 3 mbps (400kB/s).
Am sunat de vreo 3 ori la ei in zile consecutive(la ore exotice...dupa miezu noptii ca sa prind mai liber). Mi s-a zis ca-i Best Efort. Desi stiam ca ala cu care vorbeam e un simplu intermediar i-am explicat cum sta treaba si ca una e ca viteza sa fie limita la 400Kb/s...alta e sa nu mearga tot timpu la viteza maxima.

In cele din urma s-a rezolvat (2 zile mai tarziu) cand deja ma obisnuisem cu ideea unei viteze mici fara sa mai sun sau ceva. Deci cred ca fac ei teste/lucrari ceva in diferite zone si de la aia se trage limitarea.

#36
mladin

mladin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 25.02.2007

View Postdreyfus, on Feb 4 2009, 20:55, said:

...cum adica? Serviciul este "best effort" de cand se stie...
...ce-aveti... un serviciu garantat este f scump si nu prea cred vre-un home-user sa aiba asa ceva. Acelea sunt linii business.

btw, eu sunt din Severin, am Clicknet 8 Mbps si dau jos cu 800-860 KB/s in orice moment al zilei.

da... pe langa plangeri nenumarate... pot spune si eu ca sunt si cazuri bune... cum este al meu.. de 2 ani jumatate sunt client clicknet si n-am avut probleme niciodata (inafara de cazurile in care cadea toata zona-vreo 2 pauze de cate 6 ore, in 2 ani :D  ) in rest... am viteza contractata, 6 mbps... oricand.... in orice moment al zilei  :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate