Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

PROBLEMA VITEZA CLICKNET

- - - - -
  • Please log in to reply
500 replies to this topic

#487
vibeo

vibeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,446
  • Înscris: 17.08.2007
@unchiujim heelp! or enybody else!
Am net de la romtelecom de trei ani, ab. cu 4mbs care pana in zilele astea a mers impecabil. Nu si de vreo saptamana. Am sunat la tehnic, iar ei foarte prompti au trimis echipa azi dimineata, care au refacut o legatura oxidata, iar netul meu  reinviat! Dar bucuria a fost de 3-4 ore, iar se restarteaza nenorocitul (Thomson 546), practic se stinge ultimul led.
Acum am urmatorii parametrii:
Link Information

Uptime: 0 days, 0:04:02

Modulation: G.992.5 annex A

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 509 / 4.095

Data Transferred (Sent/Received) [KB/KB]: 0,00 / 0,00

Output Power (Up/Down) [dBm]: -23,4294967291 / 1,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 7,5 / 11,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 13,5 / 29,5

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 2 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 50 / 0

FEC Errors (Up/Down): 0 / 0

CRC Errors (Up/Down): 116.671 / 0

HEC Errors (Up/Down): 346.945 / 0

cu mii de erori la up.
Lamuriti-ma si pe mine linia este de vina, sau modemul si-a dat sfarsitul obstesc?

Edited by vibeo, 30 July 2010 - 17:08.


#488
FakeCN

FakeCN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 23.05.2010
Am avut aceeasi problema,am sunat la ei si i-am luat la perpules in nenumarate randuri..

#489
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postvibeo, on 30th July 2010, 18:07, said:

@unchiujim heelp! or enybody else!
Am net de la romtelecom de trei ani, ab. cu 4mbs care pana in zilele astea a mers impecabil. Nu si de vreo saptamana. Am sunat la tehnic, iar ei foarte prompti au trimis echipa azi dimineata, care au refacut o legatura oxidata, iar netul meu reinviat! Dar bucuria a fost de 3-4 ore, iar se restarteaza nenorocitul (Thomson 546), practic se stinge ultimul led.
Acum am urmatorii parametrii:
Link Information

Uptime: 0 days, 0:04:02

Modulation: G.992.5 annex A

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 509 / 4.095

Data Transferred (Sent/Received) [KB/KB]: 0,00 / 0,00

Output Power (Up/Down) [dBm]: -23,4294967291 / 1,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 7,5 / 11,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 13,5 / 29,5

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 2 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 50 / 0

FEC Errors (Up/Down): 0 / 0

CRC Errors (Up/Down): 116.671 / 0

HEC Errors (Up/Down): 346.945 / 0

cu mii de erori la up.
Lamuriti-ma si pe mine linia este de vina, sau modemul si-a dat sfarsitul obstesc?
incerca sa-l schimbi GRATIS  in orice magazin RT cu un HUAWEI 510.daca mai au pe stoc.suna mai intai la suport tehnic.

View PostFakeCN, on 31st July 2010, 21:09, said:

Am avut aceeasi problema,am sunat la ei si i-am luat la perpules in nenumarate randuri..
limbajul asta nu are ce cauta PE UN FORUM PUBLIC!!!gandire si limbaj de ...cocalar.

Edited by unchiujim, 31 July 2010 - 21:22.


#490
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003
Incearca sa schimbi modulatia in G992.1 Annex A, adica ADSL, la mine a functionat foarte bine.
Te conectezi prin telnet la modem, si ii dai comanda asta:

adsl config modemoption=0002000020


si apoi

saveall

Poti sa mai citesti aici, desi la un moment dat sunt cateva inadvertente, oricum e de mare ajutor.
Cliknet adsl

Dar sigur gasesti si pe softpedia procedura.

Succes

#491
vibeo

vibeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,446
  • Înscris: 17.08.2007
Multumesc de raspunsuri.
Sambata, dupa o noua sesizare la 1930 a venit o alta echipa, si mi-au schimbat modemul (avea condensatorii electrolitici umflati bine de tot) cu unul wireless.
Modemul este un Huawei hg520b. Practic seamana cu o rama foto. Zilele astea tb sa prelungesc contractul. Ce ziceti merita sa-l schimb cu modelul HG520s, sau sa-l las pe care am primit-o? (este nou, dar vad ca nu mai este in oferta Romtelecom).
In alta oridine de idei, SNR -ul si valorile atenuarii au oscilatii mari zilnice, motiv pentru care netul mai pica, cei drept nu asa de des. De unde apar aceste modificari atat de drastice la intervale foarte scurte? Se poate inbunatati prin telnet si aceste model, si daca da cum? Va rog sa ma ajutati, ca sunt deja disperat. Deja imi este jena sa sun la 1930, desi au fost foarte prompti in ceea ce priveste sesizarile mele.

#492
ecoca

ecoca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 21.09.2004
Am contract Clicnet Power pe ADSL. Linia tine 21Mbps, cei de la RTC au setat link-ul pe 14Mbps. Unde pot sa vad ca am cei 14Mbps ? Pe ftp la Artelecom am 5Mbps. Interesant este ca au un singur contract, pentru 30Mbps (pe VDSL) si iau aceiasi bani si de la amaratii care nu au avut norocul de a avea o linie mai buna.

#493
vibeo

vibeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,446
  • Înscris: 17.08.2007
Dupa multe interventii m-am ales cu asa ceva:
[ http://www.speedtest.net/result/906494844.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Inainte de expirarea contractului cu trei zile, cum v-am scris mai sus, mi-a fost schimbat modemul vechi cu un huawei wireless HG520b,si acum am  urmatorii parametrii de linie:

Item Description
Product Name EchoLife HG520b
Physical Address 00:24:d2:a3:89:2c
Software Release V100R001B021 RomaniaTel
Firmware Release 3.10.16.0-1.0.7.0
Batch Number RTC10P8.021.310160
Release Date 2009/02/25
ADSL Description
ADSL State Show Time
Data Path Interleaved
Operation Mode G.dmt.bisplus
Max. Bandwidth Down/Up(kbps) 26584 / 1083
Bandwidth Down/Up(kbps) 6144 / 1020
SNR Margin Down/Up(dB) 35.8 / 17.4
Attenuation Down/Up(dB) 12.0 / 10.3

Power Down/Up(dBm) 17.4 / 11.3
CRC Down/Up 0/ 3
FEC  Down/Up 0/ 264
HEC Down/Up 0/ 0
System Up Time 0:43:35
DSL Up Time 0:42:46
PVC Select
PPP Up Time 0:42:35

Am prelungit contractul, am trecut pe clicknet play si voce 1000+, cu negocieri certuri si rugaminti, amenintari de deconectare etc. pe suma de 8,5 eur (inclusiv tva).
Da, si am mai primit inca un modem wireless gratis si un telefon dect . Problema cu dectul oferit de romtelecom este ca interfereaza cu frecventa modemului, ambele fiind pe 2,4Gh (poate am facut vreo setare gresita). Cu dectul Panasonic n-am astfel de probleme. Drept pentru care am donat telefonul la o familie mai nevoiasa. Nu stiu ce sa fac cu doua modemuri de ac. fel.

#494
kcostica

kcostica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 21.10.2008

View Postunchiujim, on 31st July 2010, 22:24, said:

incerca sa-l schimbi GRATIS  in orice magazin RT cu un HUAWEI 510.daca mai au pe stoc.suna mai intai la suport tehnic.

limbajul asta nu are ce cauta PE UN FORUM PUBLIC!!!gandire si limbaj de ...cocalar.
Sunt deacord cu schimbul de Huawei dar cred ca ar trebuii sa stie ca la Huawei nu mai are DYNAMIC DNS si poate omului ii trebuie.
La al 2-lea puct cu limbajul sunt de acord cred ca trbuia sters postul aviz pt Admin

View Postunchiujim, on 31st July 2010, 22:24, said:

incerca sa-l schimbi GRATIS  in orice magazin RT cu un HUAWEI 510.daca mai au pe stoc.suna mai intai la suport tehnic.

limbajul asta nu are ce cauta PE UN FORUM PUBLIC!!!gandire si limbaj de ...cocalar.
Sunt deacord cu schimbul de Huawei dar cred ca ar trebuii sa stie ca la Huawei nu mai are DYNAMIC DNS si poate omului ii trebuie.
La al 2-lea puct cu limbajul sunt de acord cred ca trebuia sters postul aviz pt Admin

Edited by kcostica, 07 August 2010 - 21:28.


#495
0Enter1

0Enter1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 10.07.2008
Am si eu o problema cu viteza.Abia mi-am facut abonament,de 4 mb/s ca sa constat ca viteza nu trece niciodata de 395-398 kb/sec. Adica eu ar trebui sa descarc cu 4000 kb/sec ca pentru asta am platit si nu iau nici macar cu 1/8 din viteza specificata in contract.Poate cineva sa-mi explice de ce se intampla asta?

#496
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

View Post0Enter1, on 8th August 2010, 20:01, said:

Am si eu o problema cu viteza.Abia mi-am facut abonament,de 4 mb/s ca sa constat ca viteza nu trece niciodata de 395-398 kb/sec. Adica eu ar trebui sa descarc cu 4000 kb/sec ca pentru asta am platit si nu iau nici macar cu 1/8 din viteza specificata in contract.Poate cineva sa-mi explice de ce se intampla asta?

Viteza ta este OK. 4 Mbps inseamna download de circa 400 KBps (1 Mbps = 128 KBps).
ADSL ofera ideal 85% din viteza la care se sincronizeaza modemul.
85% din 4 Mbps inseamna 435,2 KBps.

#497
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Trecut de la 2 la 6mb, scazut abonamentul de la 9,3 la 6,9 euro. Din pacate, se desincroniza des, asa ca am fost mutat la 4 mb, unde merge bine, nu se desincronizeaza deloc. Linia e stabila. Din pacate, am ramas tot la 6,9 euro :D.
Dar era nasol, desi linia tine cam 7 mega, nu e stabila- distanta 4,7 km pana la d-slam. Oricum e mai bine, si la viteza - si la bani.

#498
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

View Post0Enter1, on 8th August 2010, 20:01, said:

Am si eu o problema cu viteza.Abia mi-am facut abonament,de 4 mb/s ca sa constat ca viteza nu trece niciodata de 395-398 kb/sec. Adica eu ar trebui sa descarc cu 4000 kb/sec ca pentru asta am platit si nu iau nici macar cu 1/8 din viteza specificata in contract.Poate cineva sa-mi explice de ce se intampla asta?
Pai ai viteza pe care ai platit-o! Traficul este suma download + upload. Download-ul tau este de ~400KB/Sec x 8 = pe aproape.

#499
ch0s3n

ch0s3n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 26.12.2006

View Post0Enter1, on 8th August 2010, 20:01, said:

Am si eu o problema cu viteza.Abia mi-am facut abonament,de 4 mb/s ca sa constat ca viteza nu trece niciodata de 395-398 kb/sec. Adica eu ar trebui sa descarc cu 4000 kb/sec ca pentru asta am platit si nu iau nici macar cu 1/8 din viteza specificata in contract.Poate cineva sa-mi explice de ce se intampla asta?
Eu in locul tau as fi multumit. La modemul meu zice tot asa ca am latime de 4 mbps, dar nu imi trece niciodata de 220 KB/s. La tine e ok viteza, nu confunda mbps cu MB/s. Un MB (megabyte) inseamna 1024 KB, pe cand un mb (megabit) inseamna 128 KB.

#500
Cornel Eugen Boca

Cornel Eugen Boca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 10.01.2006
Buna tuturor.

Va rog sa imi dati o mana de ajutor pentru a imi lamuri cateva aspecte intalnite in discutiile voastre si nu numai.

De azi 11.08.2010 am devenit (sau mai bine zis redevenit) abonat RTC cu conexiune ADSL. D-nul care mi-a instalat Modemul Huawei SmartAX MT882 mi-a aratat testul pe FTP, test in urma caruia pachetu de 500M venea cu 1.54MB/s, mi-a zis ca daca aceasta valoare o inmultim cu 8 obtinem 12Mbps, ia r valoarea minima pentru contractul meu ar fi 8 Mbps deci pot fi multumit. Pana aici sa zicem ca e OK. Dupa ce a plecat am facut 2 teste, unul pe testmy.net si unul pe speedtest.net iar la ambele rezultatele nu mai erau atat de minunate ci aproape indentice adica Dw= 5Mbps si Up=0.512Mbps. Acum vine intrebarea:
Q1: - Care e viteza reala?, pentru ca dupa parerea mea un dwn de pe FTP este de fapt un fel de Intranet... corectati-ma daca gresesc,
Q2: - Serverul acela de FTP unde se afla?,
Q4: -Poate fi considerata metoda aceasta cu download de pe ftp-ul lor corecta avand in vedere diferenta descrisa mai sus?

Alt Capitol.
Q5: -Am tot citit despre metode de testare a liniei, imi dati va rog careva un link (sau mai multe) catre descrierea pasilor pentru a-mi testa si eu linia telefonica?

Q6: -Cum ma conectez cu Telnet la Modemul ADSL?
In prezent PC-ul meu (unul din cele 3) este in ,,spatele’’ unui Router pe care am setat PPPoE iar Modemul ADSL l-am pus Bridge.

Q7: -In aceasta configuratie exista vreo metoda sa intru si sa vad parametrii modemului sau e necesar sa ma duc cu laptopul si sa-l conectez direct in modem?

#501
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003
Nimeni nu o sa garanteze nimic in afara retelei pe care o detine, testul pe ftp face un transfer de fisiere in protocol IP in reteaua lor, singurul loc unde pot garanta viteza. Nu bag mana in foc, dar probabil ftp-ul este undeva in Bucuresti cu eventuale oglinzi prin tara.
Testul facut de tine a fost facut intr-o alta retea deci fara sa se mai poata "garanta" viteza. Oricum n-ai contract cu garantare, dar intelegi ideea.
Eu zic ca-i corect cum au testat ei.
In cazul modemului thompson e simplu cu telnet-ul, probabil si la 882 e asemanator.
Structura retelei tale e aproximativ la fel cu a mea, insa eu am dezactivat functia de router din router :) si am lasat modemul sa faca si rutarea, astfel nu mai comanzi modemul din router prin bridge. E ok si cum o ai tu, dar daca vrei sa "simulezi" routerul cu adsl si WIFI, cred ca e mai aproape de adevar schema mea. Pentru parametri, in configuratia ta cred ca trebuie sa te duci cu laptopul la modem, daca alegi sa le configurezi ca mine, vezi modemul de pe orice coputer din spatele lui.

Edited by hades, 12 August 2010 - 14:31.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate