Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

PROBLEMA VITEZA CLICKNET

- - - - -
  • Please log in to reply
500 replies to this topic

#1
as0das

as0das

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 83
  • Înscris: 01.02.2009
Am abonament de la clicknet de aproape 2 ani  :deadtongue:  la inceput am avut viteza de 6 mb(prindeam 630 de kb) si intre timp mi sa marit la 8 mb(prindeam 740 de kb) Am numai probleme atunci cand incerc sa uploadez ceva pe messenger se deconecteaza :cursing:  de 5 zile vad ca viteza mia scazut la 430 de kb de pe orice site inclusiv la speedtest nu inteleg ce se intampla?De ce mia scazut viteza din senin ce ar trebui sa fac? :death:

#2
razyell_3x

razyell_3x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 14.04.2007
Incearca sa faci o reclamatie privitoare la problema ta, dar in principal ar trebui sa te reorientezi spre un furnizor mai serios.

#3
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postas0das, on Feb 1 2009, 00:50, said:

Am abonament de la clicknet de aproape 2 ani  :deadtongue:  la inceput am avut viteza de 6 mb(prindeam 630 de kb) si intre timp mi sa marit la 8 mb(prindeam 740 de kb) Am numai probleme atunci cand incerc sa uploadez ceva pe messenger se deconecteaza :cursing:  de 5 zile vad ca viteza mia scazut la 430 de kb de pe orice site inclusiv la speedtest nu inteleg ce se intampla?De ce mia scazut viteza din senin ce ar trebui sa fac? :death:
suna  la suport tehnic ! 0800825425- 2-2-2-1

#4
alexakabud

alexakabud

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 04.08.2007
aceeasi problema si la mine.
am abonamentul de 6 ...desi pana acum doua saptamani luam si cu peste 600k ...acum downloadul nu prea mai trece de 400k ...uneori nici de 200k ><

am sunat la click net ...explicatia primita: la noi apare ok, este best effort, probabil e linia aglomerata ...


si la serviciu avem clicknet si la fel de la 600k a scazut pe la jumatate ...sau chiar mai rau





...daca as avea alt provider in zona, le ziceam de mult PA! ...asta in bucuresti ^^

Edited by alexakabud, 01 February 2009 - 17:04.


#5
shadoe

shadoe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 11.08.2006
Si eu am acceasi problema, abonament 6Mb, pana acum 2 saptamani mergea cu 650 kB, acum nu trece niciodata de 430kB iar la speedtest nu trece de 3500kb.

Modemul (speedtouch 516) imi arata ca este conectat la 6100 kb.

Exact la fel, la suport tehnic imi raspund ca la ei e totul ok, ca e best effort etc si ca sigur o sa isi revina cam intr-o saptamana.

Eu stau in Titan, voi in ce zone aveti problema asta?

#6
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
Au scos fisierele de test de pe ftp-ul artelecom.
Frumos, ce sa zic, testeaza daca ai cu ce!

#7
Paxus

Paxus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 29.08.2002
Da aceiasi problema o am si eu.

Ieri mi-am luat inima-n dinti si am sunat. Mi-a raspus o tanti amabila si mi-a comunicat cum ca serviciul s-a trasnformat in unul de "best effort". Cu alte cuvinte cei 700k care ii prindeai la abonamentul de 8mb vor fi de domeniul fantasticului. Mai mult de 415k eu nu am vazut in ultimile 2 saptamani. Am trecut acum 1 an si jumate de la upc unde aveam aceiasi problema deconectari / viteza mica la Clicknet unde este/era viteza mai mica dar cel putin mergea constant si nu existau deconectari.

Ca o parere personala cred ca a ajuns "criza" si pe la ei.

#8
serbansp

serbansp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.01.2009
Salut,

Pana acum o saptamana am avut si eu acceasi problema. Stau in Aparatorii Patriei. Si am un abonament de 7Mbps.

Timp de 6 zile i-am sunat in fiecare zi si i-am batut la cap. In acest timp am vorbit cu 8 persoane diferite de la suportul tehnic. Unii imi ziceau ca parametrii de pe linie sunt slabi. Altii imi ziceau si mie ca nu am de ce sa ma plang pt ca e un contract de tip cu "best effort". Eu inteleg chestia cu best effort. Dar mie timp de o saptamana, la orice ora din zi si din noapte tot la fel imi mergea (430 Kbps) dupa ce timp de 2 ani nu am avut de ce sa ma plang.

Pana la urma mi-au rezolvat problema si acum viteza a revenit la normal (730 Kbps). Mi-au zis ca a fost o problema in centrala cu un ehcipament defect. Nu stiu daca e minciuna sau chiar asa a fost.

Cred ca cea mai buna solutie ca sa va rezolvati problema, e sa faceti plangeri peste plangeri. Cereti sa va trimita echipe acasa sa constate viteza scazuta. La mine au venit de 3 ori. Prima a ridicat din umeri. A zis ca linia e curata si nu au ce face. A doua a zis la fel. Aia de la suport ziceau: "Nu domne, linia e de vina. Parametrii sunt slabi. Uitati, aveti line atenuation de 45db. Daca ajunge la 30, viteza o sa revina la normal. Sigur, sigur. Va garantam". Canci. Acum tot line atenuation de 45db am. Si SNR de 20.

Bafta

#9
maryus75

maryus75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 25.08.2006

View Postunchiujim, on Feb 1 2009, 15:20, said:

suna  la suport tehnic ! 0800825425- 2-2-2-1
corect era:incearca sa suni la...

#10
mailman

mailman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 04.11.2005

View PostPaxus, on Feb 2 2009, 15:19, said:

Mi-a raspus o tanti amabila si mi-a comunicat cum ca serviciul s-a transformat in unul de "best effort".

Partea proasta e ca taxa de abonament a ramas la fel. Taxeaza in mod constant megabitii cu viteza virtual maxima cu promisiunea ca ii livreaza cand pot.

#11
villy_83

villy_83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 13.11.2008
Aceeasi chestie si la mine de vreo cateva zile,am sunat la ei ce-i drept foarte amabili,dar ca ei n-au ce face.Sa astept ca poate isi revine,si....astept.Ab. de 2mb, seara nu sare de 300kb.Asta e sa speram ca poate se intampla minunea.Pana acum n-am avut probleme,am fost foarte multumit.

#12
as0das

as0das

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 83
  • Înscris: 01.02.2009

View Postshadoe, on Feb 2 2009, 14:10, said:

Si eu am acceasi problema, abonament 6Mb, pana acum 2 saptamani mergea cu 650 kB, acum nu trece niciodata de 430kB iar la speedtest nu trece de 3500kb.

Modemul (speedtouch 516) imi arata ca este conectat la 6100 kb.

Exact la fel, la suport tehnic imi raspund ca la ei e totul ok, ca e best effort etc si ca sigur o sa isi revina cam intr-o saptamana.

Eu stau in Titan, voi in ce zone aveti problema asta?
Eu stau in Dristor...
La inceput credeam ca numai mie imi merge netul groaznic (nu trece de 430kb/s) dar se pare ca e de la ei(Romtelecom)

#13
mludwig

mludwig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.11.2004
Merge execrabil, si nu numai cateodata, ci constant in orele de varf. Clicknet este scump, dar era bun. Acum nu mai e, deci ma duc altundeva. Nu stiti un alt furnizor bun?

#14
as0das

as0das

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 83
  • Înscris: 01.02.2009

View Postmludwig, on Feb 2 2009, 20:58, said:

Merge execrabil, si nu numai cateodata, ci constant in orele de varf. Clicknet este scump, dar era bun. Acum nu mai e, deci ma duc altundeva. Nu stiti un alt furnizor bun?
Eu iti recomand RDS pentru ca in primul rand e fibra optica nu ADSL abonamentele sunt mult mai ieftine iar viteza nici nu se compara cu cea de la clicknet.
Cunosc multa lume care are RDS si nimeni nu sa plans din pacate la mine in bloc e UPC daia am clicknet :thumbdown:

Edited by as0das, 02 February 2009 - 21:18.


#15
cristian0007

cristian0007

    Be a real Viber !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,304
  • Înscris: 01.01.2007
Eu fac parte dintr-o retea de cartier care iese prin Evolva si imi merge jalnic internetul de vreo 2-3 zile,nu cred ca problema este de la RTC.
Sunt si altii din alte retele care pot confirma?

#16
alexakabud

alexakabud

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 04.08.2007

View Postas0das, on Feb 2 2009, 18:54, said:

Eu stau in Dristor...
La inceput credeam ca numai mie imi merge netul groaznic (nu trece de 430kb/s) dar se pare ca e de la ei(Romtelecom)

locuiesc in zona pietei domenii iar serviciul il am pe langa intercontinental ...e clar ...RTC suge rau  -_- . Cum a zis cineva pe un alt topic: moral nu este, legal este  :huh:

daca intr-o luna nu isi revin, le zic pa pa. Daca inainte era scump, dar merita banul... acum e o jale scarboasa  <_<

#17
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Tocmai ce am vorbit la suport tehnic. Nu au ce-i face, linia e foarte buna. Acum parca a scazut si mai mult viteza, putin sub 400KB. Abonamentul este de 6Mbps.
Cum aflu daca Fiberlink este pe strada mea? :)

#18
dreyfus

dreyfus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 21.02.2006

View PostPaxus, on Feb 2 2009, 15:19, said:

...
Mi-a raspus o tanti amabila si mi-a comunicat cum ca serviciul s-a trasnformat in unul de "best effort"....

...cum adica? Serviciul este "best effort" de cand se stie...
...ce-aveti... un serviciu garantat este f scump si nu prea cred vre-un home-user sa aiba asa ceva. Acelea sunt linii business.

btw, eu sunt din Severin, am Clicknet 8 Mbps si dau jos cu 800-860 KB/s in orice moment al zilei.

Edited by dreyfus, 04 February 2009 - 20:56.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate