Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Despre prietenie

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
pahsu

pahsu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 22.12.2008
"Pentru că lucrurile omenești sunt însă șubrede și trecătoare, trebuie să căutăm totdeauna câțiva oameni pe care să i iubim și de care să fim iubiți; căci, dacă îndepărtăm iubirea și devotamentul, îndepărtăm orice plăcere din viață. Pentru mine, deși a fost răpit pe neașteptate, Scipio trăiește totuși și va trăi necontenit; căci în acest ilustru bărbat am iubit virtutea, care n a pierit. Și ea îmi stăruie înaintea ochilor nu numai mie, care am simțit o întotdeauna prezentă, dar va fi strălucită și deosebită între toate chiar pentru urmași. Nimeni nu va concepe și nu va spera vreodată lucruri într adevăr mari fără a socoti că trebuie să și amintească de el și să aibă înaintea ochilor chipul lui." -Cicero

...omul e prin excelență un mecanism predestinat spre comunicare,îi e posibil a trăi armonios fără elemente sociale,fără un prieten?

"Fără ajutorul prietenilor, calomniile dușmanilor ar ajunge extrem de greu la noi."
:naughty:

Edited by pahsu, 28 January 2009 - 22:11.


#2
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

View Postpahsu, on Jan 28 2009, 22:09, said:

...omul e prin excelență un mecanism predestinat spre comunicare,îi e posibil a trăi armonios fără elemente sociale,fără un prieten?
Nu, nu i-ar fi posibil sa traiasca fara ceilalti semeni, probabil d-aia oamenii s-au strans in grupuri mai mici sau mai mari.
Fara prieteni sunt convinsa ca poate.

#3
Taquito

Taquito

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 497
  • Înscris: 18.10.2007
se poate sa traiesti fara prieteni, si fara familie se poate, dar intrebarea era daca se poate trai "armonios". eu zic ca nu se poate. crestem printre oameni. ne bucuram de viata impreuna cu ceilalti, gustam din placerile vietii impreuna. singur nu prea poti sa te distrezi. intotdeauna vom simti nevoia de a socializa. singur o iei razna.
toate astea se intampla doar daca ai crescut printre oameni. daca un copil creste singur pe o insula, in jungla..nu va simti nevoia sa socializeze, nu va simti nevoia de a face sex si altele asemenea. in cazul asta "armonios" nu mai are sens.(de fapt "armonios" e din punctul de vedere al celui care zice)

#4
ThunderSS

ThunderSS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.09.2007

View PostTaquito, on Jan 29 2009, 20:35, said:

se poate sa traiesti fara prieteni, si fara familie se poate, dar intrebarea era daca se poate trai "armonios". eu zic ca nu se poate. crestem printre oameni. ne bucuram de viata impreuna cu ceilalti, gustam din placerile vietii impreuna. singur nu prea poti sa te distrezi. intotdeauna vom simti nevoia de a socializa. singur o iei razna.
toate astea se intampla doar daca ai crescut printre oameni. daca un copil creste singur pe o insula, in jungla..nu va simti nevoia sa socializeze, nu va simti nevoia de a face sex si altele asemenea. in cazul asta "armonios" nu mai are sens.(de fapt "armonios" e din punctul de vedere al celui care zice)

Te contrazic, as spune ca indiferent daca cresti in pustietate izolat de orice alta fiinta vei simtii aceste nevoi. Desigur, vei avea un comportament specific animalelor si chiar mai mult decat atat cu trecerea timpului acele nevoie devin mai slabe.

Era un text filozofic pe care l-am citit acum cateva luni despre acest subiect, insa nu imi mai amintesc titlul. Acesta era construit pe baza a doua teorii total opuse; una dintre ele sustinea ca omul invata sa socializeze treptat, de la grupuri sociale mai mici evoluand in timp si integranduse in grupuri mai mari. Cealalta teorie sustinea exact contrariul si anume ca omul si-a dezvoltat aceasta abilitate devenind chiar ereditara, astfel indiferent daca vei fi izolat tot vei incerca sa comunici si sa socializezi (cu tine insuti sau cu diferite personaje imaginate intr-un limbaj propiu format probabil din sunete nearticulate).

#5
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,589
  • Înscris: 20.10.2006
Poti trai fara prieteni, eu am trait o perioada destul de lunga si nici in prezent nu am prea multi prieteni, dar nu ma plang. Am net nelimitattttt . :D

#6
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Vrei prieteni. Ca și persoană tânjești după ei. Problema ești tu, căci nimeni nu ține cont de factorii care te fac cum ești.
Aici mă refer la general ca și persoană.

#7
pahsu

pahsu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 22.12.2008
Ce spuneți,prietenii imaginari pot fi nocivi?

Ei nu ți-cer bani,nu te pot trăda și sunt lângă tine când poftești  B)

#8
adrian19

adrian19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 13.07.2007

View Postpahsu, on Feb 6 2009, 21:17, said:

Ce spuneți,prietenii imaginari pot fi nocivi?

Ei nu ți-cer bani,nu te pot trăda și sunt lângă tine când poftești  B)


Prietenii imaginari tinuti in "viata" prea mult timp se transforma intr-un handicap, fiind o dovada a incapacitatii respectivului de a socializa cu ceilalti. Aici fac referire doar la cazurile in care omul cu prietenul imaginar traieste in cadrul unei comunitati umane.

#9
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

View PostThunderSS, on Feb 1 2009, 14:29, said:

Te contrazic, as spune ca indiferent daca cresti in pustietate izolat de orice alta fiinta vei simtii aceste nevoi. Desigur, vei avea un comportament specific animalelor si chiar mai mult decat atat cu trecerea timpului acele nevoie devin mai slabe.

Era un text filozofic pe care l-am citit acum cateva luni despre acest subiect, insa nu imi mai amintesc titlul. Acesta era construit pe baza a doua teorii total opuse; una dintre ele sustinea ca omul invata sa socializeze treptat, de la grupuri sociale mai mici evoluand in timp si integranduse in grupuri mai mari. Cealalta teorie sustinea exact contrariul si anume ca omul si-a dezvoltat aceasta abilitate devenind chiar ereditara, astfel indiferent daca vei fi izolat tot vei incerca sa comunici si sa socializezi (cu tine insuti sau cu diferite personaje imaginate intr-un limbaj propiu format probabil din sunete nearticulate).
Despre "socializarea" omului s-a scris destul de mult in filosofie. Aristotel sustinea ca omul e un animal social, iar J.J. Rousseau spunea ca societatea a nenorocit omul.

Dar e destul de interesant ca discutia a inceput cu un citat din Cicero. Cam toti retorii si filosofii antici preaslaveau prietenia si puneau mare pret pe ea, ea fiind devansata doar de Adevar (cu A mare  :)  ). Nu stiu daca ceva din sistemul de valori al lui Cicero se mai aplica in ziua de azi.

Si, btw, toti vorbiti despe prietenie dar niciunul dintre voi nu spuneti ce intelegeti prin asta? Adica ce inseamna pentru voi un prieten si cat de mult pretuiti prietenia lui.

#10
ArkdE

ArkdE

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.12.2008
Cred ca as putea defini prietenia ca si relatia dintre oameni in care fiecare face sacrificii semnificative pentru celalalt :)
Cu alte cuvinte as putea spune ca un  prieten adevarat este persoana in care poti avea cea mai mare incredere si caruia ii poti incredinta cele mai ascunse secrete ale tale, insa treaba asta e cam cu 2 taisuri, pentru ca un prieten te poate distruge instant cunoscandu-ti cele mai intime secrete. Asa ca aveti grija ce si cum cu prietenii astia :)

Aristotel spunea: cine are prea multi prieteni, nu are nici unul :)

Sincer eu cred ca as putea sa ma ghidez dupa urmatorul concept: omul este o fiinta sociabila, adica nu poate trai fara cei asemeni lui, dar poate incerca :)

#11
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
Kant, mi se pare, zicea sa ne tratam pe noi si pe ceilalti ca scopuri, nu ca mijloace. Cred ca acesta e cel mai mare semn de prietenie, ba mai mult, o prietenie autentica. De obicei, prin ceilalti cautam fie suport material, fie moral, ceea ce inseamna ca ii tratam ca pe mijloace de a obtine ceva. Astea inseamna egoism si eu nu as numi prietenie chestia asta. :)

Si acum, sa imi fac reclama la un entry de pe blogul meu :lol: :
http://forum.softped...eteni-2159.html
Asta era inainte sa citesc despre Kant. :D

Edited by caroline_hi, 02 July 2009 - 19:02.


#12
Rhini

Rhini

    Offline

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 29.12.2010
crestem .. evoluam ... asa si relatiile noastre sociale

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate