Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Emigrare in Australia

- - - - -
  • Please log in to reply
368 replies to this topic

#271
nasty1987

nasty1987

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 09.11.2010
mersi de informatii beastie . unde anuma trebuie sa ma duc la ambasada am inteles ca este in serbia la belgrad pot sa ma programez la ei sa ma duc sa vb  cu ei sau  mai bine sa caut o firma  de emigrari sau DIAC

#272
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

 nasty1987, on 8th February 2012, 22:38, said:

unde anuma trebuie sa ma duc la ambasada am inteles ca este in serbia la belgrad pot sa ma programez la ei sa ma duc sa vb  cu ei
Ce vrei sa vorbesti cu cei de la ambasada?

#273
nasty1987

nasty1987

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 09.11.2010
Sa vorbesc cu ei  despre vize despre conditii etc ? sau sa aplic cu firma aceea Syncronicity one cica sunt autorizati (Migration Agents Registration Authority           Migration Institute of Australia

#274
PixiePixie

PixiePixie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.09.2007
Salut. Am si eu o intrebare foarte importanta: cum dovedesti ca in ultimii 2 ani ai lucrat 12 luni? Iti cer aia ceva hartii de la job? Suna persoana de contact de acolo? Aceeasi intrebare pentru cum dovedesti ca ai experienta 3/5 sau nu-stiu-cati ani in domeniul tau. Mersi.

#275
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

 PixiePixie, on 12th February 2012, 05:48, said:

Salut. Am si eu o intrebare foarte importanta: cum dovedesti ca in ultimii 2 ani ai lucrat 12 luni? Iti cer aia ceva hartii de la job?
http://www.immi.gov....oklets/1119.pdf

 PixiePixie, on 12th February 2012, 05:48, said:

Suna persoana de contact de acolo?
Depinde de noroc, unii au fost verificati telefonic, altii au fost vizitati direct de cineva de la Belgrad, iar altii nu au fost verificati deloc.

 PixiePixie, on 12th February 2012, 05:48, said:

Aceeasi intrebare pentru cum dovedesti ca ai experienta 3/5 sau nu-stiu-cati ani in domeniul tau.
Vezi in pdf-ul de mai sus. Ideea e simpla: trebuie sa acoperi cu referinte de la angajator perioada pentru care tu pretinzi ca ai lucrat in specializarea respectiva. E bine sa aduci si dovezi ca esti platit la actualul loc de munca, gen fluturasi de salariu sau copii dupa fise fiscale traduse.

Edited by beastie, 12 February 2012 - 01:24.


#276
PixiePixie

PixiePixie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.09.2007

 beastie, on 12th February 2012, 01:21, said:

http://www.immi.gov....oklets/1119.pdf
Depinde de noroc, unii au fost verificati telefonic, altii au fost vizitati direct de cineva de la Belgrad, iar altii nu au fost verificati deloc.
Vezi in pdf-ul de mai sus. Ideea e simpla: trebuie sa acoperi cu referinte de la angajator perioada pentru care tu pretinzi ca ai lucrat in specializarea respectiva. E bine sa aduci si dovezi ca esti platit la actualul loc de munca, gen fluturasi de salariu sau copii dupa fise fiscale traduse.


Dar fluturasii aia se pot falsifica. Si poti da numarul unui prieten ca si "persoana de contact". :o

Chestia cu "vizitat direct de la Belgrad" suna ciudat. A venit cineva sute de km ca sa-l verifice pe unu'? Daca e din nordul tarii?

#277
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Au mai văzut fluturași reali, cred că știu să facă diferența.

#278
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

 PixiePixie, on 13th February 2012, 10:48, said:

Dar fluturasii aia se pot falsifica. Si poti da numarul unui prieten ca si "persoana de contact". :o
Daca reusesti sa le dai teapa cu succes cu recomandarile / verificarile, spaga ta :)
Fluturasi de salariu e un pic impropriu spus. In cazul meu de examplu am facut altceva, care a fost acceptat de ala de la imigrari: pentru fiecare loc de munca pentru care pretindeam vechime am facut un tabel cu perioada in care am fost angajat, functia si salariul brut, totul pe o hartie cu antetul firmei si semnata si stampilata de cineva de la contabilitate / personal.
Ideea e simpla, poti faisifica toate actele astea, dar daca se prind ca e ceva putred se lungeste treaba, risti sa te verifice personal si asa mai departe.

 PixiePixie, on 13th February 2012, 10:48, said:

Chestia cu "vizitat direct de la Belgrad" suna ciudat. A venit cineva sute de km ca sa-l verifice pe unu'? Daca e din nordul tarii?
Stiu cel putin un caz in care aplicantul a fost verificat personal la locul de munca. In cazul meu au facut-o doar telefonic.

#279
PixiePixie

PixiePixie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.09.2007
Daca nu ai fost angajat, ci ai avut firma sau PFA, se considera vechime? In cazul asta cum se procedeaza? Duci ceva de la finante?

Ce poti face daca in ultimii 2 ani nu ai avut nici un job? Pica Skilled Migration?

#280
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Poți duce bilanțurile pe toată perioada de activitate și extrase de cont, fișe de plătitor de la fisc. Indicat ar fi pentru problemele astea să-i contactezi direct pentru cel mai ... competent răspuns posibil.

#281
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

 PixiePixie, on 14th February 2012, 04:52, said:

Daca nu ai fost angajat, ci ai avut firma sau PFA, se considera vechime? In cazul asta cum se procedeaza? Duci ceva de la finante?
Copii dupa contracte, referinte de la partenerii de afaceri / clienti, bilanturi financiare, fise fiscale, extrase de cont, etc. In principiu orice act credibil pe care-l poti aduce ca sa demonstrezi ca ai fost self-employed pe perioada respectiva.

 PixiePixie, on 14th February 2012, 04:52, said:

Ce poti face daca in ultimii 2 ani nu ai avut nici un job? Pica Skilled Migration?
Ce zice in booklet 6 despre asta?

Edited by beastie, 14 February 2012 - 12:13.


#282
nasty1987

nasty1987

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 09.11.2010
Beastie ? am si eu o intrebare cand ajung in australia parintii mei pot venii la mine cu viza de turist? pe 3 luni?au dreptul sa aibe viza turistica si sa stea la mine

#283
genuine007

genuine007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.03.2012
Salut,
stie cineva care sunt pasii pentru emigrare in cazul unui absolvent de medicina? am citit ceva informatii din bloguri si alte forumuri, dar nicio indrumare pt medici. stiu ca examenele de la AMC  MCQ si CE sunt obligatorii.
Thanks!

#284
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

 nasty1987, on 29th February 2012, 22:50, said:

am si eu o intrebare cand ajung in australia parintii mei pot venii la mine cu viza de turist? pe 3 luni?au dreptul sa aibe viza turistica si sa stea la mine
Da.

 genuine007, on 1st March 2012, 10:47, said:

stie cineva care sunt pasii pentru emigrare in cazul unui absolvent de medicina? am citit ceva informatii din bloguri si alte forumuri, dar nicio indrumare pt medici. stiu ca examenele de la AMC  MCQ si CE sunt obligatorii.
http://www.immi.gov....anent-visas.htm
http://www.medicalbo...-Graduates.aspx

#285
nasty1987

nasty1987

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 09.11.2010
BEASTIE.ce imi poti spune despre carierele miniere din WA.ma intereseaza un job in asa domeniu gen kalgoorlie

#286
nasty1987

nasty1987

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 09.11.2010
sotia mea ar avea sanse ca si agent securitate cu vechime 7 ani in munca neintrerupt.ca eu am calificare ca si masinist utilaje cale si terasamente sau mecanic utilaje grele.dar nu am experienta mare am doar cateva luni.acuma dupapasti tre sa primesc vreo 4000 de euro si o sa incep cu firma sincronicity one  ei umbla cu dosaru eu vb pe mail sau skype cu avocatu in australia cu imigrarile etc

#287
nasty1987

nasty1987

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 09.11.2010
am 1 an experienta din cei 3 ani total de pe cartea de munca si este ultimul an lucrat ca si buldoexcavatorist detin calificare lucrez la o firma si as dorii sastiu daca pot aplica cu meseria de backhoe operator codul 721212 in lista de meserii in australia,am lucrat si  pe excavator si pe incarcator frontal(vola) .o sa iau legatura cu firma sincronicityone ei de seocupa de acte de avocatul deemigrari etc ma costa intre 5000 si 7000 eu

#288
mandinga-constanta

mandinga-constanta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.06.2012
Buna!
Imi poate spune cineva, in ce consta mai exact skills assessment-ul?
Am vazut formularele velor de la Vetasses, si sunt foarte in ceata. Eu sunt chimist ca si specializare, lucrez de 6 ani intr-o companie de profil, insa pe departamentul comercial. Incadrarea pe cartea de munca este Inginer chimist. Poate fi considerat ca si experienta de munca?
Multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate