Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...
 Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto
 Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge
 problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...
 

Emigrare in Australia

- - - - -
  • Please log in to reply
368 replies to this topic

#253
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 14.04.2010
Baieti, daca citeati putin pe forumul asta sigur gaseati niste link-uri utile... foarte important este sa stiti engleza, daca engleza nu e o problema atunci mergeti AICI si vedeti cam ce viza vi s-ar potrivi, cititi cu mare atentie acele booklet-uri deoarece va dau toata informatia necesara pt a aplica pt o viza in Australia.
Succese

#254
eliy

eliy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.11.2010
Salutare, As avea  nevoie de sfatul vostru.  Am 33 de ani  sunt casatorit si am 2 copii .Momentan lucrez ca  Pompier in cadrul ISU Bucuresti de 5 ani am si permis de conducere  categoriile b, c, e.  Limba engleza o stapanesc bine mai greu la scris  ...Credeti ca as putea gasi ceva de lucru in meseria mea in AU sau NZ . As vrea sa plec din tara pentru todeauna.
Este undeva in Bucuresti un loc unde pot merge sa vb pentru mai multe informatii?

#255
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 14.04.2010

View Posteliy, on 9th June 2011, 22:36, said:

Salutare, As avea  nevoie de sfatul vostru.  Am 33 de ani  sunt casatorit si am 2 copii .Momentan lucrez ca  Pompier in cadrul ISU Bucuresti de 5 ani am si permis de conducere  categoriile b, c, e.  Limba engleza o stapanesc bine mai greu la scris  ...Credeti ca as putea gasi ceva de lucru in meseria mea in AU sau NZ . As vrea sa plec din tara pentru todeauna.
Este undeva in Bucuresti un loc unde pot merge sa vb pentru mai multe informatii?

Daca te referi la o institutie sau ceva de genu nu cred ca vei gasi in Romania... Tot ceea ce te intereseaza vei gasi pe site-ul ce l-am dat in postul meu anterior... Iti trebuie o calificare si experienta pe acea calificare, apoi te vei uita daca meseria ta se afla printre cele cautate de austalieni. daca este pe lista lor atunci poti incepe procesul...

#256
chiricosu

chiricosu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.06.2007
Salut. In cat timp trebuie sa plec in Australia dupa obtinerea vizei ? Exista termen specificat pe undeva ?
Multumesc anticipat.

#257
Darkmaster

Darkmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 17.12.2004

View Postchiricosu, on 29th November 2011, 16:55, said:

Salut. In cat timp trebuie sa plec in Australia dupa obtinerea vizei ? Exista termen specificat pe undeva ?
Multumesc anticipat.

Eu stiu ca ti se da un termen exact ca sa validezi viza, e undeva la 8-12 luni din cate am auzit eu, cam 1 an de la finalizarea analizelor medicale. Iar
dupa validare daca nu ramai acolo ai 5 ani sa intorci si te stabilesti in Australia.

#258
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postchiricosu, on 30th November 2011, 01:55, said:

Salut. In cat timp trebuie sa plec in Australia dupa obtinerea vizei ? Exista termen specificat pe undeva ?
Da, in mailul cu visa grant-ul e specificat si termenul limita de intrare in Au pentru validarea vizei.

#259
HeaveliN

HeaveliN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.12.2011
Salut ! Sunt inca elev, insa dupa terminarea liceului + sa fac ceva vechime, vreau sa emigrez in Au, deoarece stiu ca nu am niciun viitor in Romania :). Dupa ce termin liceul, o sa primesc diploma, si o sa fiu calificat ca si tehnician in hotelarie. Intrebrea mea ar fi daca mi-as putea gasi un loc de munca in acest domeniu.
P.S. : Doamnelor, domnilor din Au, va invidiez !

#260
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,715
  • Înscris: 08.10.2015
Cu greu ți-ai găsi un job în domeniu inclusiv în România pe baza diplomei de liceu cu calificare în ce vrei tu.

#261
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View PostHeaveliN, on 6th December 2011, 07:31, said:

vreau sa emigrez in Au, deoarece stiu ca nu am niciun viitor in Romania :). Dupa ce termin liceul, o sa primesc diploma, si o sa fiu calificat ca si tehnician in hotelarie. Intrebrea mea ar fi daca mi-as putea gasi un loc de munca in acest domeniu.
Intai trebuie sa vezi daca poti obtine viza de resedinta care-ti da drept de munca. Vezi aici:
http://www.immi.gov.au/skilled/sol/
Ca idee, sfatul meu e sa tocesti site-ul oficial pana iti faci o idee despre procesul de emigrare si apoi sa vii cu intrebari la obiect.

#262
rodolpho_mendes

rodolpho_mendes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.01.2012
salut... as avea si eu o intrebare... imi puteti spune daca ati auzit cv legat de INGINERIA TRANSPORTURILOR....am cautat in lista cu meserii si am gasit-o ANZSCO
code 233215 ANZSCO occupation Transport engineer
..stiti cumva daca mi-as putea gasii un eventual loc de munca pe acest post  Transport engineer ? multumesc !!!

#263
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,715
  • Înscris: 08.10.2015
Cinstit e sa oferi tu primul toate informatiile despre tine apoi sa pui pe altii la treabă.

#264
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postrodolpho_mendes, on 24th January 2012, 10:37, said:

salut... as avea si eu o intrebare... imi puteti spune daca ati auzit cv legat de INGINERIA TRANSPORTURILOR....am cautat in lista cu meserii si am gasit-o ANZSCO
code 233215 ANZSCO occupation Transport engineer
..stiti cumva daca mi-as putea gasii un eventual loc de munca pe acest post  Transport engineer ? multumesc !!!
Daca eu iti zic "da" sau "nu" ce faci, ma crezi pe cuvant? Nimeni nu poate sa-ti confirme/infirme asa ceva. Uita-te pe net cum merge in Au piata de munca pentru specializarea ta si apoi vino cu intrebari mai putin generale.

#265
nasty1987

nasty1987

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 09.11.2010
buna ziua. scuze BEASTIE  ca ti-am trimis mesaj in privat  nu am citit preferintele tale , inca odata scuzele mele. cum pot proceda sa emigrez cu viza aceea de care tre sa dispui 30000 de dolari australieni etc , nu stiu exact cum e am auzit . urmeaza sa ma casatoresc in martie .

#266
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007
beastie, care este acum viata prin Melbourne?Ma refer in general la locuri de munca, preturi, etc.
Si la voi fauna este identica cu cea din  celelalte zone ale Australia?Ma refer la serpi si paianjezi veninosi,  crocodili. La noi este frig iar voi va bronzati si faceti baie in ocean, nu?:)

Edited by fredy2007, 06 February 2012 - 17:36.


#267
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postnasty1987, on 6th February 2012, 22:59, said:

cum pot proceda sa emigrez cu viza aceea de care tre sa dispui 30000 de dolari australieni etc , nu stiu exact cum e am auzit
Nu stiu despre ce viza vorbesti. Vezi intai pe immi.gov.au care-s tipurile de viza si cauta-ti calificarea pe SOL, dup-aia mai vedem ce se poate face.

View Postnasty1987, on 6th February 2012, 22:59, said:

urmeaza sa ma casatoresc in martie .
Casa de piatra :)

View Postfredy2007, on 7th February 2012, 02:32, said:

beastie, care este acum viata prin Melbourne?Ma refer in general la locuri de munca, preturi, etc.
Cu munca depinde de ce stii sa faci si cat de bine stai cu engleza. Si de un pic de noroc, mai ales la inceput. La preturi stiu si eu, s-ar putea sa fie viata mai scumpa decat in Europa, dar nu sunt sigur. Se gaseau pe net intr-o vreme calculatoare pentru "cosul zilnic".

View Postfredy2007, on 7th February 2012, 02:32, said:

Si la voi fauna este identica cu cea din  celelalte zone ale Australia?Ma refer la serpi si paianjezi veninosi,  crocodili.
E, totusi in Melbourne nu inotam chiar cu crocodilii, dar daca te duci in Darwin ai toate sansele :) Paianjeni in schimb, cat cuprinde.

#268
nasty1987

nasty1987

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 09.11.2010
Buna ziua. am 24 de ani sunt din Arad si as dorii sa emigrez in australia . am vazut undeva pe forum despre o viza in care iti cere 30000 de mii de dolari AUD sa emigrezi as putea aplica?ca si califiacre am earth moving operator sau masinist utilaje cale si terasamente aica pt buldozere excavatoare incarcatoare frontale etc . dar nu am nu stiu ce experienta in domeniu  am liceu absolvit cu bacalaureat. ma insor  in luna martie  pt ce tip de viza as putea aplica

#269
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,715
  • Înscris: 08.10.2015
Uită despre vize de 30,000AUD. De fapt, în condițiile de mai sus, uită de tot.

Poți aplica pentru viză turistică.

Succes.

#270
Darkmaster

Darkmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 17.12.2004
Viza cu 30.000 Aud probabil se refereau la viza de student pentru care trebe sa demonstrezi ca ai bani sa platesti studii si sa te intretii 2 ani.
Poti merge pe astfel de viza de student (student nu inseamna doar facultate, au tot felul de cursuri de 1-2 ani), dar ai drept de munca doar part time 20 ore/saptamana pana cand obtii viza permanenta. Dupa 2 ani de studii ai dreptul sa aplici pentru rezidenta.
Alt vize doar pe baza de echivalare de profesie si pe baza de puncte si dureaza destul de mult timpul de procesare.
Sau viza sponsorizata de angajator care e si mai greu de obtinut.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate