Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Emigrare in Australia

- - - - -
  • Please log in to reply
368 replies to this topic

#307
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postatoe47w, on 22nd August 2012, 04:15, said:

tara de rahat , legi de rahat. departe
Vorba unui clasic in viata: "country of NOT SAFE and NOT ALLOWED"

View Postatoe47w, on 22nd August 2012, 04:15, said:

plina de animale care te pot omorii in 10 minute
Te referi si la astea?
http://www.news.com....1-1226455280709

View Postatoe47w, on 22nd August 2012, 04:15, said:

si toate astea dupa ce am vazut cat de jigodii sunt si cum trateaza lumea. o colega a fost refuzata la intrarea in australia pe motiv ca se duce sa munceasca. cu toate ca tipa era cu prietenul in vacanta. ei au decis ca vina sa munceasca ilegal. si culmea , tipa lucreaza la o banca mare din romania si nu cred ca are nevoie de munca la negru in partea celalalta a pamantului. ei au decis ca nu e asa. si asta pe baza faptului ca nu are cash mult la ea. ea avea totul pe card.
Pai ori ai vazut tu, ori ti s-a povestit.  Nu am inteles cum anume a fost refuzata. A apucat sa plateasca avionul si sa zboare, ca s-o trimita astia inapoi in Ro? Ca daca a apucat sa zboare inseamna ca a luat viza de turist si ma gandesc ca, poate, ceea ce declarase ea cand a luat viza nu prea s-a potrivit cu ce le-a povestit la vamesi cand a ajuns. Sau nici macar nu a luat viza? Da si tu mai multe detalii sa incercam sa ne lamurim.

View Postatoe47w, on 22nd August 2012, 04:15, said:

sa ma fereasca Domnul sa ajung vreodata in mizeria de australia.
Stai linistit ca nu iti duce nimeni lipsa pe aici :)

Edited by beastie, 22 August 2012 - 13:48.


#308
atoe47w

atoe47w

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 27.04.2012

View Postbeastie, on 22nd August 2012, 14:48, said:

Vorba unui clasic in viata: "country of NOT SAFE and NOT ALLOWED"
Te referi si la astea?
http://www.news.com....1-1226455280709
Pai ori ai vazut tu, ori ti s-a povestit.  Nu am inteles cum anume a fost refuzata. A apucat sa plateasca avionul si sa zboare, ca s-o trimita astia inapoi in Ro? Ca daca a apucat sa zboare inseamna ca a luat viza de turist si ma gandesc ca, poate, ceea ce declarase ea cand a luat viza nu prea s-a potrivit cu ce le-a povestit la vamesi cand a ajuns. Sau nici macar nu a luat viza? Da si tu mai multe detalii sa incercam sa ne lamurim.
Stai linistit ca nu iti duce nimeni lipsa pe aici :)

sunt f linistit.

ce viza sa ia? de turist? aia se da in aeroport. ca doar nu pleaca pe luna sau in korea de nord sa ia viza de la ambasada.... sau poate... cine stie.... nu vad de unde pana unde australia e asa de importanta sa puna vize la romani oricum. SPER sa le fie si lor greu si sa le cerem si noi vize sa vina la noi. si asta numai ca un gest de scarba internationala pentru felul in care trateaza lumea.

daca si o mizerie de tara ca australia a ajuns sa puna vize la romani , inseamna ca se duce naiba lumea. adica nu avem nevoie de vize in tari civilizate din europa , dar avem nevoie de viza sa mergem la niste primitivi care conduc ute si care au un accent de handicapati.

#309
Darkmaster

Darkmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 17.12.2004

View Postatoe47w, on 23rd August 2012, 02:58, said:

sunt f linistit.

ce viza sa ia? de turist? aia se da in aeroport. ca doar nu pleaca pe luna sau in korea de nord sa ia viza de la ambasada.... sau poate... cine stie.... nu vad de unde pana unde australia e asa de importanta sa puna vize la romani oricum. SPER sa le fie si lor greu si sa le cerem si noi vize sa vina la noi. si asta numai ca un gest de scarba internationala pentru felul in care trateaza lumea.

daca si o mizerie de tara ca australia a ajuns sa puna vize la romani , inseamna ca se duce naiba lumea. adica nu avem nevoie de vize in tari civilizate din europa , dar avem nevoie de viza sa mergem la niste primitivi care conduc ute si care au un accent de handicapati.

Cred ca te-ai mira cate tari in lumea asta cer vize pentru romani. Sincer si eu as cere vize romanilor, pentru simplu fapt ca daca romanii au dreptul sa mearga undeva prima data merg tiganii, hotii si toti ratati si fac de rusine pe restul si cand oamenii cinstiti vor sa mearga sunt intorsi de la vama. Asta e adevarul despre scumpa noastra Romania. si fratii nostri romani. Peste 30-50 de ani cand o sa ajungem si noi la un nivel de civilizatie poate multe tari vor scoate vizele.
In alta ordine de idei Romania e cam zero fata de Australia, economic, infrstructura, civilizatie, asigurari medicale si sociale, orice vrei tu. Ii batem la gimnastica si fotbal poate.
Romania nu e o tara fara potential si ar putea invata multe de la Australia zic eu.
Ceea ce numesti tu mizerie de tara eu zic ca e una dintre cele mai bune tari in care poti trai la momentul actual. Uita-te pe net sunt o multime de topuri despre tari si orase si vezi cum sta Australia cum sta Romania.

#310
viomax74

viomax74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 31.05.2005

View Postatoe47w, on 23rd August 2012, 02:58, said:

sunt f linistit.

ce viza sa ia? de turist? aia se da in aeroport. ca doar nu pleaca pe luna sau in korea de nord sa ia viza de la ambasada.... sau poate... cine stie.... nu vad de unde pana unde australia e asa de importanta sa puna vize la romani oricum. SPER sa le fie si lor greu si sa le cerem si noi vize sa vina la noi. si asta numai ca un gest de scarba internationala pentru felul in care trateaza lumea.

daca si o mizerie de tara ca australia a ajuns sa puna vize la romani , inseamna ca se duce naiba lumea. adica nu avem nevoie de vize in tari civilizate din europa , dar avem nevoie de viza sa mergem la niste primitivi care conduc ute si care au un accent de handicapati.
Nu cred ca esti linistit deloc...
Prietena ta nu avea cum sa ajungă pana in Australia sa fie refuzata, asta se întâmpla in Hong Kong, Singapore, Dubai, mai exact in aeroportul unde a schimbat, ca poate știi, nu este zbor direct... Iar pentru viza de turist aplici online, sau mergi la ambasada sau consulat, in nici un caz la aeroport.
Si ei, australienii, au nevoie de viza pentru România...

#311
atoe47w

atoe47w

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 27.04.2012

View PostDarkmaster, on 23rd August 2012, 02:45, said:

Cred ca te-ai mira cate tari in lumea asta cer vize pentru romani. Sincer si eu as cere vize romanilor, pentru simplu fapt ca daca romanii au dreptul sa mearga undeva prima data merg tiganii, hotii si toti ratati si fac de rusine pe restul si cand oamenii cinstiti vor sa mearga sunt intorsi de la vama. Asta e adevarul despre scumpa noastra Romania. si fratii nostri romani. Peste 30-50 de ani cand o sa ajungem si noi la un nivel de civilizatie poate multe tari vor scoate vizele.
In alta ordine de idei Romania e cam zero fata de Australia, economic, infrstructura, civilizatie, asigurari medicale si sociale, orice vrei tu. Ii batem la gimnastica si fotbal poate.
Romania nu e o tara fara potential si ar putea invata multe de la Australia zic eu.
Ceea ce numesti tu mizerie de tara eu zic ca e una dintre cele mai bune tari in care poti trai la momentul actual. Uita-te pe net sunt o multime de topuri despre tari si orase si vezi cum sta Australia cum sta Romania.

sunt sigur ca exista un sambure de adevar in ceea ce spui tu. si sunt de acord ca tiganii ar trebuii exterminati.

insa autralia nu este america sau japonia. e doar o tara ca oricare alta. civilizata , frumoasa (in felul ei) si educata. la fel ca si franta sa zicem. totusi , australia nu are nimic special. absolut nimic. ba mai mult nu se compara cu nici o tara din vestul europei , unde romanii pleaca cu buletinul. si asa ca nu inteleg tupeul lor sa puna vize la romani. inteleg sa puna vize sua spre exemplu ca e o tara importanta , ins australia isi da importanta singura. importanta care nu o are in realitate. si din cauza acestui snobism si ingamfare fata de romani , poate sa se duca dracu. in cel mai direct si clar mod posibil.


nu cred ca e o tara asa de importanta incat sa puna vize romanilor. eu am avut oferta de munca in australia. mi se platea biletul de avion , cazarea si transportul pentru a ajunge la munca. am spus ok , o sa vad ce si cum. ca sa aflu apoi ca defapt tre sa aplic pentru viza de munca , tre sa astept nush cat timp decizia lor , tre sa ma duc la interviu.... mi am bagat ceva in gura lor instantaneu si am refuzat oferta de munca. de unde pana unde ma trateaza pe mine ca pe un somalez si imi cer tot felul de vize? adica nu am nevoie de viza pentru germania spre exemplu (una din cele mai puternice tari din lume) si imi cer viza sarlatanii astia? pentru sua mi am luat viza de munca in juma de ora si javrele astea imi spuneau la telefon ca poate sa dureze 1 luna pentru viza. vezi sa nu. de cand au ajuns astia asa de ingamfati?

prosti sunt romanii ca nu le pun vize prin ambasada si sa le obtina f greu. sa descurajeze orice australian sa intre in romania. daca ei ne trateaza asa , atunci noi ar trebuii sa ii tratam de 2 ori mai urat.

View Postviomax74, on 23rd August 2012, 07:41, said:

Nu cred ca esti linistit deloc...
Prietena ta nu avea cum sa ajungă pana in Australia sa fie refuzata, asta se întâmpla in Hong Kong, Singapore, Dubai, mai exact in aeroportul unde a schimbat, ca poate știi, nu este zbor direct... Iar pentru viza de turist aplici online, sau mergi la ambasada sau consulat, in nici un caz la aeroport.
Si ei, australienii, au nevoie de viza pentru România...

daca australienii au nevoie de viza pentru romania , atunci romania ar trebuii sa le scoata vizele , sa nu mai vina deloc in romania.


ma uitam la nothing to declare si era o persoana care uitase in bagajul de mana 2 banane. la aeroport a fost amendata cu 220 dolari de mizerie australieni ca a adus macare in australia. jegosii aia in loc sa arunce banananele si sa o lase in pace au jecmanito de 220 doari. pe motiv ca asa e legea. lege facuta sa te fure.

cand intrii in sua poti sa iti aduci carnea de la garnita ca nu te freaca nimeni la icre , insa in asa de importanta australie nu poti sa uiti 2 banane in bagaj fara sa te arda carnatii aia fomisti.




sorry , imi mentin parerea ca australia = mizerie. poate sa fie o tara ok , insa pentru felul in care ne trateaza si trateaza alte nationalitati pot sa se duca naiba si ei si cangurii lor si ursii lor koala ca nu se merita jignirea si ingamfarea lor. ar trebuii sa si vada lungul nasului.
vina a fost a englezilor , ca nu i au educat cum trebuie. totusi , australia e sub tutela reginei si acum. sunt curios ce beneficii au englezii cand se duc acolo.

#312
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Tocmai citeam ieri alaltaieri cum ca Melbourne a fost ales, din nou orasul cu cele mai bune conditii de viata. Nu stiu la ce tari din Vest te referi cand spui ca sunt mai bune decat Australia. Ai fost pe-acolo ? :confused:

Postul tau denota o postura de "frustrare"

Edited by lawrence38, 23 August 2012 - 10:43.


#313
Darkmaster

Darkmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 17.12.2004
atoe47w ai incercat sa mergi in Thailanda, Bangladesh sau alte tari din Asia, America de Sud etc? Crezi ca ei nu iti cer viza? Majoritatea iti cer viza, in cel mai bun caz iei viza de sedere ca turist la aeroport cand intri in tara viza valabila pe 1-2-3 luni. In europa nu iti cer viza pentru ca asta e ideea Uniunii Europene, o europa unita fara granite, apropiata dpdv economic etc.
Crezi ca daca vrei sa muncesti prin Asia sau America de Sud nu o sa ai nevoie de viza de munca / permis de munca? O sa ai nevoie. Australia cere vize tuturor pentru ca asa au gandit sistemul si pentru ca multi vor sa vina aici, dar ei vor sa selecteze pe cei care vin. Ei vor sa primeasca imigranti dar doar pe cei de care au nevoie. Viza de turist obtii relativ usor cred ca poti aplica si online.
Canada procedeaza cam la fel. Sa obtii viza de turist in SUA e greu, ce sa mai zic de cea de munca. Si in toate tarile din Europa e nevoie de viza daca nu esti nascut in spatiul UE. Intreaba-i pe rusi de exemplu cat de usor le este sa munceasca in Germania sau in alte tari, chiar si in Romania.
SI Romania cere atat viza turistica cat si de munca pentru majoritatea tarilor non UE.

#314
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postatoe47w, on 23rd August 2012, 09:58, said:

sunt f linistit.
ce viza sa ia? de turist? aia se da in aeroport.
Sefu', tu stii despre ce vorbesti sau bati campii? Cine ti-a povestit tie ca iei viza de turist in aeroport? Prietena ta de la banca? Stiai ca exista toata informatia necesara publicata pe net? Ai citit-o inainte sa aberezi? Uite, incepe de aici: http://www.immi.gov....isa-options.htm

View Postatoe47w, on 23rd August 2012, 18:12, said:

eu am avut oferta de munca in australia. mi se platea biletul de avion , cazarea si transportul pentru a ajunge la munca. am spus ok , o sa vad ce si cum. ca sa aflu apoi ca defapt tre sa aplic pentru viza de munca , tre sa astept nush cat timp decizia lor , tre sa ma duc la interviu.... mi am bagat ceva in gura lor instantaneu si am refuzat oferta de munca.
Informatie incompleta, posibil eronata.
am avut oferta de munca in australia. mi se platea biletul de avion , cazarea si transportul pentru a ajunge la munca - ti-a facut tie un angajator din Australia oferta inainte sa afle daca ai drept de munca sau nu? Hai ca aici chiar is curios sa aflu mai multe, incepe sa sune interesant :)

View Postlawrence38, on 23rd August 2012, 18:42, said:

Tocmai citeam ieri alaltaieri cum ca Melbourne a fost ales, din nou orasul cu cele mai bune conditii de viata.
Pe toti care fac topuri din astea cu livability i-as pune sa faca naveta cu trenul in Melbourne pentru 2-3 luni, e suficient sa-i lecuiasca de rontait numere scoase din burta. Le dau si cardul meu care mai mult nu merge, ca sa se linisteasca definitiv :)

#315
viomax74

viomax74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 31.05.2005

View Postatoe47w, on 23rd August 2012, 11:12, said:

ma uitam la nothing to declare si era o persoana care uitase in bagajul de mana 2 banane. la aeroport a fost amendata cu 220 dolari de mizerie australieni ca a adus macare in australia. jegosii aia in loc sa arunce banananele si sa o lase in pace au jecmanito de 220 doari. pe motiv ca asa e legea. lege facuta sa te fure.

cand intrii in sua poti sa iti aduci carnea de la garnita ca nu te freaca nimeni la icre , insa in asa de importanta australie nu poti sa uiti 2 banane in bagaj fara sa te arda carnatii aia fomisti.

Nu stiam că introducerea de fructe este prohibită si în Australia.... Eu am pătit-o, însă din fericire pentru mine fără amendă, uitând un măr în bagajul de cală, când am ajuns în Auckland. M-ar fi costat 400NZD... Si erau îndreptătiti s-o facă! De ce să le contaminezi tu climatul cu "diverse ciudătenii"...

Edited by viomax74, 23 August 2012 - 20:26.


#316
atoe47w

atoe47w

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 27.04.2012

View PostDarkmaster, on 23rd August 2012, 11:44, said:

atoe47w ai incercat sa mergi in Thailanda, Bangladesh sau alte tari din Asia, America de Sud etc? Crezi ca ei nu iti cer viza? Majoritatea iti cer viza, in cel mai bun caz iei viza de sedere ca turist la aeroport cand intri in tara viza valabila pe 1-2-3 luni. In europa nu iti cer viza pentru ca asta e ideea Uniunii Europene, o europa unita fara granite, apropiata dpdv economic etc.
Crezi ca daca vrei sa muncesti prin Asia sau America de Sud nu o sa ai nevoie de viza de munca / permis de munca? O sa ai nevoie. Australia cere vize tuturor pentru ca asa au gandit sistemul si pentru ca multi vor sa vina aici, dar ei vor sa selecteze pe cei care vin. Ei vor sa primeasca imigranti dar doar pe cei de care au nevoie. Viza de turist obtii relativ usor cred ca poti aplica si online.
Canada procedeaza cam la fel. Sa obtii viza de turist in SUA e greu, ce sa mai zic de cea de munca. Si in toate tarile din Europa e nevoie de viza daca nu esti nascut in spatiul UE. Intreaba-i pe rusi de exemplu cat de usor le este sa munceasca in Germania sau in alte tari, chiar si in Romania.
SI Romania cere atat viza turistica cat si de munca pentru majoritatea tarilor non UE.

deci tari mai sarace si cu un nivel de trai mai prost decat al nostru ne cer viza?????? atunci sa se spele cu vizele pe cap si cu prostii care se injosesc in fata unor tari de genul.

View Postbeastie, on 23rd August 2012, 15:38, said:

Sefu', tu stii despre ce vorbesti sau bati campii? Cine ti-a povestit tie ca iei viza de turist in aeroport? Prietena ta de la banca? Stiai ca exista toata informatia necesara publicata pe net? Ai citit-o inainte sa aberezi? Uite, incepe de aici: http://www.immi.gov....isa-options.htm
Informatie incompleta, posibil eronata.
am avut oferta de munca in australia. mi se platea biletul de avion , cazarea si transportul pentru a ajunge la munca - ti-a facut tie un angajator din Australia oferta inainte sa afle daca ai drept de munca sau nu? Hai ca aici chiar is curios sa aflu mai multe, incepe sa sune interesant :)
Pe toti care fac topuri din astea cu livability i-as pune sa faca naveta cu trenul in Melbourne pentru 2-3 luni, e suficient sa-i lecuiasca de rontait numere scoase din burta. Le dau si cardul meu care mai mult nu merge, ca sa se linisteasca definitiv :)

ce sa aflu daca am sau nu drept de munca? adica am avut drept de munca in tari mai importante si sa nu am drept de munca in mizeria aia de tara infestata de ganganii otravitoare? de unde pana unde au carnatii aia tupeul sa mi refuze mie (un roman oarecare) dreptul la munca? de cand e australia asa de importanta si nu stie restul lumii?

eu am refuzat instant. e prea departe si nu vad nici o logica in a traii in o tara ca australia. pe mine ma deranjeaza ca au tupeul sa ridice nasul la nivel international. cred ca mai bine le ar da americanii niste capace sa si revina cu picioarele pe pamant ca vad ca se cred centrul universului. prea mult snobism de la o tara asa de insignifianta.

View Postviomax74, on 23rd August 2012, 20:19, said:

Nu stiam că introducerea de fructe este prohibită si în Australia.... Eu am pătit-o, însă din fericire pentru mine fără amendă, uitând un măr în bagajul de cală, când am ajuns în Auckland. M-ar fi costat 400NZD... Si erau îndreptătiti s-o facă! De ce să le contaminezi tu climatul cu "diverse ciudătenii"...

sa ma fac pe climatul lor. si pe tara lor si pe legile lor de carnati. asta e furt , nu protectie. de parca o pasare bolnava nu poate sa intre in tara si sa distruga tot climatul lor. marul ala e pericol public.


rahati culegi de rahat.

#317
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postatoe47w, on 26th August 2012, 09:29, said:

ce sa aflu daca am sau nu drept de munca? adica am avut drept de munca in tari mai importante si sa nu am drept de munca in mizeria aia de tara infestata de ganganii otravitoare? de unde pana unde au carnatii aia tupeul sa mi refuze mie (un roman oarecare) dreptul la munca? de cand e australia asa de importanta si nu stie restul lumii?[...]
eu am refuzat instant. e prea departe si nu vad nici o logica in a traii in o tara ca australia
Poate ar fi utila sa ne explici si noua, cititorilor, ce aptitudini si specializari ai tu si ce anume pierde Australia din faptul ca iti refuza tie, marii vedete, dreptul la munca (pe care nici pana acum, fie vorba intre noi, nu am inteles daca ai facut ceva sa-l obtii sau nu.) Ce ai tu asa special?
Sugestie: ori faci ceva sa-ti sustii opiniile cu argumente, ori te linistesti, sau te muti cu aberatiile la cafenea. Pana acum nu ai produs decat zgomot, zero informatie utila.

#318
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postviomax74, on 23rd August 2012, 21:19, said:

Eu am pătit-o, însă din fericire pentru mine fără amendă, uitând un măr în bagajul de cală, când am ajuns în Auckland. M-ar fi costat 400NZD... Si erau îndreptătiti s-o facă! De ce să le contaminezi tu climatul cu "diverse ciudătenii"...
Reciproca nu e valabila :) In magazinele europene se vand mere din NZ la vreo 2 euro/kg.

#319
atoe47w

atoe47w

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 27.04.2012

View Postbeastie, on 26th August 2012, 13:01, said:

Poate ar fi utila sa ne explici si noua, cititorilor, ce aptitudini si specializari ai tu si ce anume pierde Australia din faptul ca iti refuza tie, marii vedete, dreptul la munca (pe care nici pana acum, fie vorba intre noi, nu am inteles daca ai facut ceva sa-l obtii sau nu.) Ce ai tu asa special?
Sugestie: ori faci ceva sa-ti sustii opiniile cu argumente, ori te linistesti, sau te muti cu aberatiile la cafenea. Pana acum nu ai produs decat zgomot, zero informatie utila.

dar un roman care merge la munca in germania la curatenie sau la vanzare sau romanii care merg la capsuni ce aptitudini au? te ai gandit vreodata ca nu tre sa fii einstein sa te duci in australia?

sunt romani care se duc la munca in canada sau sua pe joburi non einstein. si primesc viza de munca , etc.... de cand o tara ca australia are pretentii de nivelul sua? si pana la urma de ce ai opta sa te duci acolo cand ai tari civilizate in europa unde pleci cu buletinul.



informatia utila e ca australia are un snobism imens si are o parere prea buna despre propria tara. si nu vad de unde au nesimtirea asta cand sunt tari mult mai civilizate care ofera mult mai mult si nu au pretentii stupide cum au australienii. de cand s au trezit ei miezul pamantului sa ceara vize si permise de munca? ar face bine sua sa ii rada putin de fata pamantului sa si vada lungul nasului. adica mergem in germania (care e una din cele mai puternice tari din lume) fara vize si ne tre viza pentru niste ratati de australieni.

PROSTI sunt cei din guvernul ro ca nu le interzic la australieni venirea in romania. in semn de protest fata de tupeul inexplicabil arata de rahatii aia unde nu ai voie sa intrii cu 2 banane sau cu 2 mere ca le contaminezi rahatul de tara.

View PostKarhu, on 26th August 2012, 13:07, said:

Reciproca nu e valabila :) In magazinele europene se vand mere din NZ la vreo 2 euro/kg.

si cand o sa cumpar eu merele lor sau vinul autralian atunci sa ma pupe pe mine in ..... parca imi pare rau acum ca am mancat hamburger de cangur... cateva lire cheltuite ... mai bine ii dadeam la un cersetor pe strada. si sa fie invatare de minte pentru prostia mea. data viitoare mai bine ii arunc in tamisa decat sa le mai dau bani la carnatii astia pe ORICE.

#320
NewZ

NewZ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.08.2012
Salut! Am 28 de ani, casatorit cu 2 copii mici. Am cateva intrebari pentru migrare in Australia/NZ daca ne puteti indruma:

1. Cate cetatenii admit aceste state daca te decizi sa ramai pe viata?

2. Am citit aici despre diplome... Eu si sotia suntem in aceeasi situatie: avem doar liceu. AU/NZ admit doar diploma de facultate sau pot face niste cursuri de specializare la o institutie recunoscuta pentru diploma in domeniile in care angajeaza ei emigranti(am vizitat siteurile oficiale cu domeniile in care angajeaza) + sa ma angajez minim 1 an pt experienta in domeniu aici in Ro (nu ne grabim). Pentru ca nu dorim sa stam in orase mari nu optam pentru cursuri acolo ci sa cautam angajator de aici - adica sa contactam personal firma au/nz de aici din ro(am cautat pe siteurile lor si se gasesc joburi si in localitati mici). Cursuri la ei poate numa daca ne intelegem cu angajatorul sa astepte sa le facem -unul din noi sau ambii- pentru ca vrem sa ne stabilim definitv daca vom avea ocazia.

3. E obligatoriu ca ambii soti sa aiba diploma de profesie + experienta sau admit si numai cu aplicantul principal?(eu am experienta dar nu in ce cauta ei)

...o seara buna!

#321
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View PostNewZ, on 31 august 2012 - 18:18, said:

1. Cate cetatenii admit aceste state daca te decizi sa ramai pe viata?
Nu trebuie sa renuntati la cetatenia romana daca o vreti pe cea australiana, daca asta te intereseaza.
Pentru 2. si 3., incepeti cu Booklet 6 si documentati-va despre tipurile de viza pe care puteti aplica, despre listele de meserii acreditate si daca va regasiti pe acolo, despre conditiile de echivalare pentru meseriile respective si asa mai departe. Intrebari pe care le-ai pus sunt prea generice si nu pot primi raspuns detaliat repede. De exemplu, la intrebarea 3 faci confuzie intre diploma si acreditarea pentru emigrare. Poti sa ai cate diplome si experienta vrei tu intr-o meserie, sunt egale cu zero daca acea meserie nu e recunoscuta de autoritatea australiana care se ocupa de asta.

#322
guardiamadrid

guardiamadrid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.09.2012
buna.am 29 de ani casatorit fara copii si sunt rezident in spania de 10 ani
cum treburile nu mai prea merg bine cam prin toata europa am hotarat ca ar fi timpul sa plecam de pe aici.eu am facut un liceu si am o diploma de atestat ca electricean intretinere montare si reparatii de echipamente industriale dar problema e ca nu am ajuns sa fac experienta in acest domeniu deci nu se pune.ajuns aici in spania am reusit totusi sa invat meseria de sudor.ce sanse am sa plec in AU ,pot pleca direct sin spania sau trebuie sa fiu in RO?

PS:LIMBA ENGLEZA E DOAR CHESTIUNE DE EXERCITIU PT CA AICI NU AM MAI EXERSAT LIMBA

TXH FOR YOUR HELP!!!!

#323
Darkmaster

Darkmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 17.12.2004

View Postguardiamadrid, on 03 septembrie 2012 - 00:15, said:

buna.am 29 de ani casatorit fara copii si sunt rezident in spania de 10 ani
cum treburile nu mai prea merg bine cam prin toata europa am hotarat ca ar fi timpul sa plecam de pe aici.eu am facut un liceu si am o diploma de atestat ca electricean intretinere montare si reparatii de echipamente industriale dar problema e ca nu am ajuns sa fac experienta in acest domeniu deci nu se pune.ajuns aici in spania am reusit totusi sa invat meseria de sudor.ce sanse am sa plec in AU ,pot pleca direct sin spania sau trebuie sa fiu in RO?

PS:LIMBA ENGLEZA E DOAR CHESTIUNE DE EXERCITIU PT CA AICI NU AM MAI EXERSAT LIMBA

TXH FOR YOUR HELP!!!!

Salut,

Electricienii si sudorii sunt destul de cautati aici, la eletricieni e mai complicat poate iti trebe ceva atestate de aici, la sudori nu stiu sincer. Ideea e prima data vezi daca iti poti echivala meseria de sudor pentru ca aici ai experienta, cea de electrician nu o poti echivala fara experienta, si apoi sa vezi daca indeplinesti punctajul pentru viza.
Pentru echivalarea meserie te duci pe site-ul Trades Recognition Australia, link direct http://www.deewr.gov...es/default.aspx,
Pentru punctajul de viza http://www.immi.gov....s/subclass-189/
CItesti pe site-urile de mai sus, aduni informatii si vezi daca te califici.
Rezidenta de Spania nu te ajuta cu nimic in plus, poti aplica si de acolo linistit, atat doar ca va trebui sa iti traduci o multime de acte din romana in engleza.
O alta sansa de a veni in Australia e viza sponsorizata de o firma, nu stiu in ce masura sponsorizeaza sudori, incearca sa te interesezi.
Mai exista si vize de student (aici sa intelegi ca poti studia si meserii nu doar facultate) dar ai drept de munca doar part time cat esti student.
Bafta multa.

#324
guardiamadrid

guardiamadrid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.09.2012
SALUT SI THX PT RASPUNS.DIN CATE VAD CALEA CEA MAI USOARA AR FI SA AJUNG ACOLO CA SI STUDENT DAR DIN CATE AM CITIT PE FORUMURI CA STUDENT TREBUIE SA DISPUI DE O SUMA DE BANI(ADICA SA FACI DOVADA CA POTI SA TE INTRETII).CAM DESPRE CE SUMA E VORBA PENTRU CA AM CITIT LA UNII CARE SPUNEAU CA E VORBA DE 20000 AUD ALTII 30000 AUD SI SINCER NU STIU CE SA CRED.INCA CEVA DACA AM FACUT CEVA CURSURI PE AICI SUNT VALABILE SAU NU?DACA AS VENI CA TURIST CE SANSE AS AVEA SA RAMAN ACOLO PENTRU STUDII SAU PENTRU MUNCA.

PS:CAM LA CE PRET AS PUTEA GASI O CHIRIE DECENTA?

MERCI ANTICIPAT SI POATE CINE STIE DACA VREODATA VOI AJUNGE INCOLO AM PUTEA SA BEM O BERE IMPREUNA:)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate