Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Emigrare in Australia

- - - - -
  • Please log in to reply
368 replies to this topic

#343
Julie18

Julie18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 07.06.2012

View Postaustralis, on 06 decembrie 2013 - 06:27, said:

Se feresc ozi de romani ca de cancer,imi amintesc si vreau sa va impartasesc si voua primul meu contact cu un reprezentant oficial de emigrare
Dupa o fuga reusita peste Dunare in 1988 ajung in lagarul din Padinska iar ulterior sa dau interviu la ambasada Aus
a-ti  retinut anul???????? asta ca sa nu mai dam vina pe tigani
Ei bine la interviu ma ia la puricat ca de ce vreau sa merg la ei si blabla ,nu stiu de ce m-a aprobat,nu eram nici familist nici pocait,dar imi spune printre altele..baiete te trimit in orasul meu Perth dar sa le spui romanilor sa se lase de droguri si sa se apuce de lucru
Ca sa emigrezi in ziua de azi in ozland e belea,chiar si cu viza in buzunar ajungi acolo si exista riscul de a nu te lasa sa iesi din aeroport ca li se pare lor ca nu pari genuine 'dupa vorba dupa port',i s-a intamplat chiar unei cunostinte,simt looserii de la o posta
Sfaturile oficiale nu le gasiti pe forumuri...eu as incepe cu cele practice


Trebuie sa te contrazic, nu au aussie nici o treaba cu romanii nici in aeroport nici inafara...bineinteles atata timp cat nu se simte de la o posta ca esti looser! Mai degraba cu asiaticii, in special cu indienii ;)

#344
adere

adere

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.02.2014
As avea si eu cateva intrebari pe care voi incerca sa le structurez cat mai simplu pentru a face (sper eu) cat mai usoara munca celor ce vor avea bunavointa sa raspunda. (ca idee, ma descurc destul de bine cu engleza asa ca un link si un raspuns sccint - un rezumat minimal a ceea ce ar trebui sa gasesc in link - ar fi suficient; daca cineva doreste insa sa scrie mai mult, bineinteles ca nu ma supar :) )

0. Am 35 de ani si sunt inginer constructor (proiectant) cu 11 ani experienta. (nu e intrebare, dar am zis ca e mai bine sa scriu asta la inceput)
1. Care ar fi pasii pentru obtinerea unei vize de emigrare (sper ca termenul este corect) si cam care ar fi costul total (nivel aproximativ). In momentul asta nu stiu decat ca-mi trebuie IELTS-ul care ar fi in jur de 150-200 euro.
2. Am inteles ca meseria pe care o am ar fi printre primele in topul meseriilor cautate in Australia. Unde pot gasi o astfel de clasificare?
3. Am auzit ca pentru anumite meseri exista sponsorizari din partea statului. In ce constau aceste sponsorizari
4. Lucrul care ma roade cel mai tare: ce sanse sunt sa-mi gasesc ceva de lucru inainte de a pleca din Romania...? Probabil ca intrebarea pare absurda dar adevarul e ca nu-mi permit sa ajung acolo si sa stau degeaba.

Cam atat pentru moment, restul pe baza raspunsurilor. Multumesc anticipat.

#345
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postadere, on 24 februarie 2014 - 13:39, said:

1. Care ar fi pasii pentru obtinerea unei vize de emigrare (sper ca termenul este corect) si cam care ar fi costul total (nivel aproximativ). In momentul asta nu stiu decat ca-mi trebuie IELTS-ul care ar fi in jur de 150-200 euro.
Cel mai probabil te incadrezi la una din vizele pentru skilled migrant. Incepe si citeste de aici:
https://www.immi.gov...oklets/1119.pdf

View Postadere, on 24 februarie 2014 - 13:39, said:

2. Am inteles ca meseria pe care o am ar fi printre primele in topul meseriilor cautate in Australia. Unde pot gasi o astfel de clasificare?
http://www.immi.gov....ions-lists.aspx

View Postadere, on 24 februarie 2014 - 13:39, said:

3. Am auzit ca pentru anumite meseri exista sponsorizari din partea statului. In ce constau aceste sponsorizari
Ca idee, sponsorizarea din partea unui stat inseamna de fapt o nominalizare. Nu te gandi ca ti se dau bani sau casa. Pentru tipurile de viza: http://www.immi.gov....ind-a-visa.aspx

View Postadere, on 24 februarie 2014 - 13:39, said:

4. Lucrul care ma roade cel mai tare: ce sanse sunt sa-mi gasesc ceva de lucru inainte de a pleca din Romania...? Probabil ca intrebarea pare absurda dar adevarul e ca nu-mi permit sa ajung acolo si sa stau degeaba.
Pe domeniul tau, probabil ca foarte greu spre deloc, angajatorii vor sa stea de vorba cu tine, sa te vada la fata, sa se prinda cum stai cu engleza si asa mai departe.
In rezumat: immi.gov.au si booklet 6 sunt de baza.

Edited by beastie, 01 March 2014 - 06:05.


#346
adere

adere

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.02.2014
Multumesc. Cam dezamagitor raspunsul la 3; speram sa ofere ceva loc de munca chiar daca nu foarte bine platit si in mijlocul desertului :) Nu de alta dar legislatia e destul de stufoasa in domeniu si chiar si in Romania sunt inca lucruri pe care nu le stiu, pe unele le-am uitat... mi-e un pic teama ca-mi va lua prea mult sa ma adaptez.

Apropo, si daca se poate, pana citesc ce e de facut cu viza, poate pune cineva si aspectele negative ale vietii in Australia, probleme de zi cu zi cu care v-ati confruntat cand ati ajuns acolo... nu de alta dar prea am citit numai de bine si daca plec as vrea sa fiu pregatit si pentru lucrurile rele...

#347
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postadere, on 03 martie 2014 - 08:12, said:

Cam dezamagitor raspunsul la 3; speram sa ofere ceva loc de munca chiar daca nu foarte bine platit si in mijlocul desertului Posted Image
Esti sigur ca vrei sa stai in mijlocul desertului? Sa stii ca nu e prea placut sa te bazaie mustele la 45 grade si sa-ti aduci aminte sa-ti scuturi ciubotele de cate ori de incalti ca sa nu calci pe vreun paianjen :)

View Postadere, on 03 martie 2014 - 08:12, said:

Apropo, si daca se poate, pana citesc ce e de facut cu viza, poate pune cineva si aspectele negative ale vietii in Australia, probleme de zi cu zi cu care v-ati confruntat cand ati ajuns acolo... nu de alta dar prea am citit numai de bine si daca plec as vrea sa fiu pregatit si pentru lucrurile rele...
E "altfel". Pentru mine cel mai frustrant a fost la inceput ca nu puteam sa ma exprim asa cum as fi vrut, nu puteam sa comunic eficient si clar intotdeauna.

#348
adere

adere

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.02.2014

View Postbeastie, on 07 martie 2014 - 14:02, said:

Esti sigur ca vrei sa stai in mijlocul desertului? Sa stii ca nu e prea placut sa te bazaie mustele la 45 grade si sa-ti aduci aminte sa-ti scuturi ciubotele de cate ori de incalti ca sa nu calci pe vreun paianjen Posted Image
Daca pui problema asa cred ca nu mai vin in Australia :D
Na, bine, ideea era sa am ceva de lucru mai lejer asa, pana ma adaptez la legislatia si modul lor de luru...

View Postbeastie, on 07 martie 2014 - 14:02, said:

E "altfel". Pentru mine cel mai frustrant a fost la inceput ca nu puteam sa ma exprim asa cum as fi vrut, nu puteam sa comunic eficient si clar intotdeauna.
Mda... credeam ca stiu engleza pana am vorbit cu un australian si am reusit sa inteleg "dacat" jumatate din ce a spus...
Oricum, e bine de stiut si reactia lor, sunt obisnuiti cu asta sau se enerveaza si te iau de tampit? Pentru ca oricat de inteligent si bine pregatit ai fi, daca nu reusesti sa te exprimi pari retardat.
Oricum, as vrea sa stiu cat mai multe probleme de acolo sau lucruri care speri sa fie altfel si ajungi sa vezi ca nu sunt. Am auzit de multi romani intorsi (mai mult din Canada, e adevarat) dar n-am reusit a ma lamuresc de ce... si-as vrea sa fiu totusi pregatit.

#349
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postadere, on 10 martie 2014 - 13:24, said:

Oricum, e bine de stiut si reactia lor, sunt obisnuiti cu asta sau se enerveaza si te iau de tampit? Pentru ca oricat de inteligent si bine pregatit ai fi, daca nu reusesti sa te exprimi pari retardat.
Sunt obisnuiti cu emigrantii, asta e parerea mea. Daca te faci inteles e ok.

View Postadere, on 10 martie 2014 - 13:24, said:

Oricum, as vrea sa stiu cat mai multe probleme de acolo sau lucruri care speri sa fie altfel si ajungi sa vezi ca nu sunt.
Depinde ce te intereseaza.

#350
adere

adere

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.02.2014

View Postbeastie, on 12 martie 2014 - 13:20, said:

Depinde ce te intereseaza.
Sunt si lucruri la obiect care ma intereseaza ca de exemplu cum functioneaza sistemul (medical, invatamant, politie, justitie)? sunt convins ca mai bine ca aici dar cat de bine?
Scoala, spitalul, sunt scumpe, ti le poti permite dintr-un salariu mediu? (stiu ca pe la americani e o mare problema). Apoi, pensia... ajung la 36-37 de ani acolo, nu prea mai am timp sa cotizez...

Totusi, ma intereseaza si lucrurile generale, problemele de care s-au lovit altii si la care nu am cum sa ma gandesc. Am auzit de oameni care au plecat cu toata familia si s-au intors... din pacate nu stiu pe nimeni personal si n-am reusit sa aflu de ce nu s-au descurcat dar ma gandesc ca ceva trebuie sa fi mers tare prost...

#351
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postadere, on 13 martie 2014 - 08:21, said:

Scoala, spitalul, sunt scumpe, ti le poti permite dintr-un salariu mediu? (stiu ca pe la americani e o mare problema).
Ca rezident ai acces cu costuri foarte mici la sistemul public de sanatate si invatamant, care e bun. Nu te gandi ca e ca in America, aici nu mori cu zile daca n-ai asigurare privata.

View Postadere, on 13 martie 2014 - 08:21, said:

Apoi, pensia... ajung la 36-37 de ani acolo, nu prea mai am timp sa cotizez...
De ce nu? Inca vreo 30 ani sa tot poti sa produci.

#352
adere

adere

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.02.2014

View Postbeastie, on 13 martie 2014 - 13:35, said:

De ce nu? Inca vreo 30 ani sa tot poti sa produci.
30 din vreo 50... cam la jumatate... Posted Image
Bine, cu ceva iesi oricum ca altfel nu ar primi emigranti pana la 40 sau 45 de ani... dar mai conteaza si cu cat iesi...

Nu vreau sa-mi pun sperantele pe un salariu mai mare decat mediu si na... salariu mediu, durata scurta... nici pensia prea mare

Acum sa nu ma intelegi gresit, nu merg acolo sa ma imbogatesc dar ma astept totusi la un venit care sa-mi permita o casa in 10 ani, o masina medie la 4-5 ani, copiii la facultate (chiar daca nu-i am inca) si eventual o vacanta pe an sau la doi ani pe alt continent... plus asigurari (viata, masina, sanatate, pensie)... sunt sanse sau asta-i utopie?

Ideile astea mi-au venit de aici: http://www.numbeo.com/cost-of-living/ si ma gandesc ca voi avea un salariu de macar 4-5000$ in mana.

Edited by adere, 13 March 2014 - 15:04.


#353
Cuneo

Cuneo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 22.05.2010

View Postadere, on 13 martie 2014 - 08:21, said:

Sunt si lucruri la obiect care ma intereseaza ca de exemplu cum functioneaza sistemul (medical, invatamant, politie, justitie)? sunt convins ca mai bine ca aici dar cat de bine?
Scoala, spitalul, sunt scumpe, ti le poti permite dintr-un salariu mediu? (stiu ca pe la americani e o mare problema). Apoi, pensia... ajung la 36-37 de ani acolo, nu prea mai am timp sa cotizez...

Totusi, ma intereseaza si lucrurile generale, problemele de care s-au lovit altii si la care nu am cum sa ma gandesc. Am auzit de oameni care au plecat cu toata familia si s-au intors... din pacate nu stiu pe nimeni personal si n-am reusit sa aflu de ce nu s-au descurcat dar ma gandesc ca ceva trebuie sa fi mers tare prost...

Concediu post natal, este plătit 6 săptămâni, nepoata mea este în vacanţă în România, dar din mai începe lucrul, pentru că stă acasă în concediu fără plată, de mai bine de şase luni. În schimb, ajutorul din partea statului pentru tinerele familii, este substanţial.

#354
Cuneo

Cuneo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 22.05.2010

View Postadere, on 24 februarie 2014 - 13:39, said:

As avea si eu cateva intrebari pe care voi incerca sa le structurez cat mai simplu pentru a face (sper eu) cat mai usoara munca celor ce vor avea bunavointa sa raspunda. (ca idee, ma descurc destul de bine cu engleza asa ca un link si un raspuns sccint - un rezumat minimal a ceea ce ar trebui sa gasesc in link - ar fi suficient; daca cineva doreste insa sa scrie mai mult, bineinteles ca nu ma supar Posted Image )

0. Am 35 de ani si sunt inginer constructor (proiectant) cu 11 ani experienta. (nu e intrebare, dar am zis ca e mai bine sa scriu asta la inceput)
1. Care ar fi pasii pentru obtinerea unei vize de emigrare (sper ca termenul este corect) si cam care ar fi costul total (nivel aproximativ). In momentul asta nu stiu decat ca-mi trebuie IELTS-ul care ar fi in jur de 150-200 euro.
2. Am inteles ca meseria pe care o am ar fi printre primele in topul meseriilor cautate in Australia. Unde pot gasi o astfel de clasificare?
3. Am auzit ca pentru anumite meseri exista sponsorizari din partea statului. In ce constau aceste sponsorizari
4. Lucrul care ma roade cel mai tare: ce sanse sunt sa-mi gasesc ceva de lucru inainte de a pleca din Romania...? Probabil ca intrebarea pare absurda dar adevarul e ca nu-mi permit sa ajung acolo si sa stau degeaba.

Cam atat pentru moment, restul pe baza raspunsurilor. Multumesc anticipat.

Am parcurs aceşti paşi cu ceva ani în urmă, dar cred că esenţialul nu s-a schimbat prea mult. Cel mai bine ar fi să ai o invitaţie plus garanţie, din partea unui cetăţean australian. Pe urmă trebuie să obţi cât mai multe puncte într-un formular emis de serviciul de emigrare australian. (posibilităţi de angajare, calificări, educaţie, vârstă, punctaj de ajustare- adică puncte primite dacă sponsorul dumneavoastră este cetăţean australian) Sistemul de punctaj e foarte dur şi fiecare rubrică trebuie însoţită de documente (copii traduse şi legalizate) După multe luni de aşteptare am fost invitat la Australian Embassy Belgrade. Acolo eşti chemat la un interviu preliminar şi după altă perioadă de timp, în care se mai pot cere documente suplimentare, poţi fi chemat la interviul final, în care ţi se spune DA...sau foarte amabil şi cu multe scuze, NU!

#355
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View PostCuneo, on 12 aprilie 2014 - 20:44, said:

În schimb, ajutorul din partea statului pentru tinerele familii, este substanţial.
Cat de substantial? Mai concret, in ce consta?

View PostCuneo, on 12 aprilie 2014 - 21:07, said:

Cel mai bine ar fi să ai o invitaţie plus garanţie, din partea unui cetăţean australian.
De unde pana unde?

View PostCuneo, on 12 aprilie 2014 - 21:07, said:

Pe urmă trebuie să obţi cât mai multe puncte într-un formular emis de serviciul de emigrare australian. (posibilităţi de angajare, calificări, educaţie, vârstă, punctaj de ajustare- adică puncte primite dacă sponsorul dumneavoastră este cetăţean australian)
Ce-s alea puncte de ajustare?

View PostCuneo, on 12 aprilie 2014 - 21:07, said:

După multe luni de aşteptare am fost invitat la Australian Embassy Belgrade.
Cand s-a intamplat asta? In ce an? Inaintea erei noastre cumva?

View PostCuneo, on 12 aprilie 2014 - 21:07, said:

Acolo eşti chemat la un interviu preliminar şi după altă perioadă de timp, în care se mai pot cere documente suplimentare, poţi fi chemat la interviul final
Adica deci nu te cheama doar o data la Belgrad la interviu, ci de mai multe ori?
Parerea mea: ai scris doar tampenii aici, fara nici un fel de acoperire in realitate. Nu stiu de ce ai facut-o, probabil doar ca sa te afli in treaba. Dar pe viitor ar fi bine sa te abtii ca sa nu incurci lumea aiurea.

#356
Cuneo

Cuneo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 22.05.2010

View Postbeastie, on 14 aprilie 2014 - 14:17, said:

Cat de substantial? Mai concret, in ce consta?
De unde pana unde?
Ce-s alea puncte de ajustare?
Cand s-a intamplat asta? In ce an? Inaintea erei noastre cumva?
Adica deci nu te cheama doar o data la Belgrad la interviu, ci de mai multe ori?
Parerea mea: ai scris doar tampenii aici, fara nici un fel de acoperire in realitate. Nu stiu de ce ai facut-o, probabil doar ca sa te afli in treaba. Dar pe viitor ar fi bine sa te abtii ca sa nu incurci lumea aiurea.

View Postbeastie, on 14 aprilie 2014 - 14:17, said:

Cat de substantial? Mai concret, in ce consta?
De unde pana unde?
Ce-s alea puncte de ajustare?
Cand s-a intamplat asta? In ce an? Inaintea erei noastre cumva?
Adica deci nu te cheama doar o data la Belgrad la interviu, ci de mai multe ori?
Parerea mea: ai scris doar tampenii aici, fara nici un fel de acoperire in realitate. Nu stiu de ce ai facut-o, probabil doar ca sa te afli in treaba. Dar pe viitor ar fi bine sa te abtii ca sa nu incurci lumea aiurea.

Dacă era ta se reduce la un deceniu, da, este înaintea erei tale. Acum vrei tu să afli de câte ori am fost eu la Belgrad, află că am fost la ambasada Australiei de două ori şi o dată la ambasada Marii Britanii din Bucureşti, unde a venit un oficial al ambasadei australiene.

Da, se primeau puncte de ajustare, 10 dacă cel care îţi făcea chemarea era soră, frate, părinţi, unchi, sau mătuşă şi 5 puncte dacă respectivul avea cetăţenia australiană.

Puteai să spui, dacă ştii mai bine, că între timp s-au mai schimbat regulile, nu să spui că scriu tâmpenii, cum de fapt tu o faci.
Îţi pot posta fotocopii după actele respective, dar n-are rost să-mi pierd timpul cu un personaj lipsit de bun simţ!

#357
GabrielHorzo

GabrielHorzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 01.04.2014
Cunosc pe cineva care se afla intro tara apropiate de Australia si mi-a spus ca acolo oamenii sunt foarte rai si neciopliti,cam aceeasi societatea ca aici in RO.

#358
Cuneo

Cuneo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 22.05.2010
Punctaj emigrare Australia 1 iulie 2012 - 30 iunie 2014



[ http://www.emigrareaustralia.info/sites/default/files/styles/imagine_forum/public/poze/picture-13-1373815742.jpg?itok=zWaktxdL - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Jay la 1. Iulie 2012 - 10:43
Ai nevoie de cel putin 60 de puncte pentru a putea emigra in Australia Factor Descriere Puncte Varsta
la data invitatiei 18–24 (inclusiv) 25 25–32 (inclusiv) 30 33–39 (inclusiv) 25 40–44 (inclusiv) 15 45–49 (inclusiv) 0 Engleza
la data invitatiei Competent English—IELTS 6 / OET B 0 Proficient English—IELTS 7 / OET B 10 Superior English—IELTS 8 / OET A 20 Angajat - munca calificata
la data invitatiei
Munca calificata in afara Australiei intr-o meserie nominalizata sau o meserie foarte apropiata Munca calificata in afara Australiei
Cel putin 3 ani dar mai putin de 5 ani (din ultimii 10 ani)
Cel putin 5 ani dar mai putin de 8 ani (din ultimii 10 ani)
Cel putin 8 dar pana la 10 ani (din ultimii 10 ani)

5
10
15 Nivelul educatiei
la data invitatiei Doctorat de la un institut Australian sau alt Doctorat dintr-un standard recunoscut 20 Cel putin o diploma de lictenta, inclusiv diploma de licenta cu onoruri sau Master de la o institutie educationala din Australia sau alta diploma de la un standard recunoscut 15 Diploma de calificare intr-o meserie intr-un curs terminat in Australia sau o diploma or calificare de la un standard recunoscut 10 Alti factori
la data invitatiei Limba comunitate (translatori) 5 Studiu regional, intr-o regiune din Australia cu populatie mica sau o zona metropolitana cu o crestere de populatie mica (exclus invatarea la distanta) 5 Calificari pentru calificarile partenerului (sot/sotie/concubin/prieten/logodnic/etc) 5 Nominalizare/sponsorizare
la data invitatiei Nominalizarea de stat, teritoriu (guvern) (doar viza 190) 5
Nominalizat de stat, sau teritoriu ori sponsorizarea de o ruda pentru a locui si a munci intr-o zona specifica/desemnata (doar viza 489)

http://www.emigrarea...2-30-iunie-2014

De pe site-ul oficial al Guvernului Australian departamentul imigraţie

http://www.immi.gov....oklets/1119.pdf

#359
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View PostCuneo, on 18 aprilie 2014 - 19:44, said:

Dacă era ta se reduce la un deceniu, da, este înaintea erei tale. Acum vrei tu să afli de câte ori am fost eu la Belgrad, află că am fost la ambasada Australiei de două ori şi o dată la ambasada Marii Britanii din Bucureşti, unde a venit un oficial al ambasadei australiene.
Irelevant si fara nici o legatura cu legislatia actuala.

View PostCuneo, on 18 aprilie 2014 - 19:44, said:

Da, se primeau puncte de ajustare, 10 dacă cel care îţi făcea chemarea era soră, frate, părinţi, unchi, sau mătuşă şi 5 puncte dacă respectivul avea cetăţenia australiană.
Idem, irelevant.

View PostCuneo, on 18 aprilie 2014 - 19:44, said:

De pe site-ul oficial al Guvernului Australian departamentul imigraţie

http://www.immi.gov....oklets/1119.pdf
Pai de cate ori am facut referire la booklet 6, chiar pe subiectul asta, mi-a iesit pe nas. E bine ca l-ai descoperit si tu, in sfarsit.
Repet, pentru altii ca tine, care sunt tentati sa scrie ca sa se afle in treaba: nu incurcati lumea cu informatii gresite, vechi si care nu au nici o legatura cu realitatea.

Edited by beastie, 19 April 2014 - 15:48.


#360
Cuneo

Cuneo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 22.05.2010
Şi ce se spune la ultima rubrică? Sponsorizare din partea unei rude - 10 puncte, razumes druze?Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate