Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Emigrare in Australia

- - - - -
  • Please log in to reply
368 replies to this topic

#325
NewZ

NewZ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.08.2012
Multumescpt raspunsuri! Acum trebuie sa ma gandesc in ce domeniu sa fac calificare.

#326
Darkmaster

Darkmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 17.12.2004

View Postguardiamadrid, on 05 septembrie 2012 - 16:52, said:

SALUT SI THX PT RASPUNS.DIN CATE VAD CALEA CEA MAI USOARA AR FI SA AJUNG ACOLO CA SI STUDENT DAR DIN CATE AM CITIT PE FORUMURI CA STUDENT TREBUIE SA DISPUI DE O SUMA DE BANI(ADICA SA FACI DOVADA CA POTI SA TE INTRETII).CAM DESPRE CE SUMA E VORBA PENTRU CA AM CITIT LA UNII CARE SPUNEAU CA E VORBA DE 20000 AUD ALTII 30000 AUD SI SINCER NU STIU CE SA CRED.INCA CEVA DACA AM FACUT CEVA CURSURI PE AICI SUNT VALABILE SAU NU?DACA AS VENI CA TURIST CE SANSE AS AVEA SA RAMAN ACOLO PENTRU STUDII SAU PENTRU MUNCA.

PS:CAM LA CE PRET AS PUTEA GASI O CHIRIE DECENTA?

MERCI ANTICIPAT SI POATE CINE STIE DACA VREODATA VOI AJUNGE INCOLO AM PUTEA SA BEM O BERE IMPREUNA:)

Ca si student trebuie sa ai bani in cont sa demostrezi ca te potri intretine, suma depinde de curs si durata dar cred ca e undeva la 20-25.000 dolari.
Daca vii ca turist e foarte greu sa gasesti de lucru la negru, nu prea se risca nimeni, nu stiu ce sa zic. Ca sa ramai aici ca turist e posibil cred, nu stiu sincer, si eu sunt de putin timp pe aici.
Daca ai facut cursuri probabil va trebui sa le echivalezi si pe acelea.
Chiriile variaza in functie de car esti de aproape de centrul orasului (CBD - zona cu zgarie nori). Cam undeva de la 130 la 250 dolari pe saptamana chiriile pentru shared accommodation adica o camera intr-o casa/apartament. Daca imparti camera cu cineva e mai ieftin, si de la 200 si ceva in sus cred ca gasesti garsoniera.
Bafta.

#327
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Ce statiune din Australia recomandati pt un voiaj de 2-3 luni in iarna asta?
Sidney cum e pt turisti?
Strainii pot detine proprietati imobile?

Edited by Josef_Mengele, 24 September 2012 - 23:14.


#328
ligia0101

ligia0101

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.10.2012
Buna ziua,
Tocmai m-am intregistrat pe acest forum...deci sunt noua pe aici si as avea nevoie de putin ajutor.
M-am hotarat si ca multi altii sa emigrez in Australia, problema e ca nu cunosc prea bine pasii ce trebuie urmati. Daca bine am inteles de la altii - si legislatia s-a modificat de anul acesta...
Am "vorbit" cu o firma specializata pe acest tip de emigrari, dar mi-a cerut ca si taxa de "inscriere" 650 CAD cu reducere de la 1200 CAD daca platesc azi, pentru inceperea aplicatiei.
Nu stiu in ce masura sa am incredere in ei. Si cum banii nu imi stau pe gard, am o retinere.
Poate ma puteti ajuta careva cu pasii de urmat. Sa imi explicati asa ca si la prost :)

Ca si detalii despre mine, scriu pe scurt....:
am 27 de ani, am terminat facultatea in 2008 - management, licentiat: economist
lucrez de 8 ani ca si director comercial la o firma privata si de 6 ani secretara part-time la o alta firma
Engleza - nivel peste mediu

As vrea sa aplic impreuna cu prietenul meu.. (de facto partner):

27 ani, a terminat in 2009 universitatea tehnica, design industrial
Lucreaza ca si agent vanzari de 6 ani
Engleza - nivel peste mediu

M-am apucat de citit Booklet 6, am inceput sa fac si EOI-ul...dar ma impotmolesc la tipul de viza...
Conform siteului http://www.immi.gov.au/ la stabilirea tipului de viza bun pt mine imi apar: subclass 186, 187 si 189. Inteleg ca la primele 2 e nevoie de sponsor... dar se poate obtine ulterior?

Va multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre!
Numai bine!

#329
Pupa12

Pupa12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.02.2013
Salutare lume, cititi si voi websitul oficial despre emigrarea in Australia aici: immi.gov.au nu e complicat.

De asemenea un website cu foarte multe informatii gratuite si complete se poate gasi aici emigrareaustralia.info

Spor la citit

#330
Pupa12

Pupa12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.02.2013
din pacate, ligia...

View Postligia0101, on 29 octombrie 2012 - 20:08, said:

Buna ziua,
Tocmai m-am intregistrat pe acest forum...deci sunt noua pe aici si as avea nevoie de putin ajutor.
M-am hotarat si ca multi altii sa emigrez in Australia, problema e ca nu cunosc prea bine pasii ce trebuie urmati. Daca bine am inteles de la altii - si legislatia s-a modificat de anul acesta...
Am "vorbit" cu o firma specializata pe acest tip de emigrari, dar mi-a cerut ca si taxa de "inscriere" 650 CAD cu reducere de la 1200 CAD daca platesc azi, pentru inceperea aplicatiei.
Nu stiu in ce masura sa am incredere in ei. Si cum banii nu imi stau pe gard, am o retinere.
Poate ma puteti ajuta careva cu pasii de urmat. Sa imi explicati asa ca si la prost Posted Image

Ca si detalii despre mine, scriu pe scurt....:
am 27 de ani, am terminat facultatea in 2008 - management, licentiat: economist
lucrez de 8 ani ca si director comercial la o firma privata si de 6 ani secretara part-time la o alta firma
Engleza - nivel peste mediu

As vrea sa aplic impreuna cu prietenul meu.. (de facto partner):

27 ani, a terminat in 2009 universitatea tehnica, design industrial
Lucreaza ca si agent vanzari de 6 ani
Engleza - nivel peste mediu

M-am apucat de citit Booklet 6, am inceput sa fac si EOI-ul...dar ma impotmolesc la tipul de viza...
Conform siteului http://www.immi.gov.au/ la stabilirea tipului de viza bun pt mine imi apar: subclass 186, 187 si 189. Inteleg ca la primele 2 e nevoie de sponsor... dar se poate obtine ulterior?

Va multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre!
Numai bine!

Nu ai sanse in Australia, nu poti obtine viza

Edited by Pupa12, 13 March 2013 - 14:09.


#331
dracvla

dracvla

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.03.2013
Salut:D...Am 24 de ani si as vrea si eu sa lucrez in Austaralia dar nu stiu daca am sanse.Am terminat Ingineria Mecanica Si Electrica si acum sunt la master.Problama e ca nu am mai lucrat deloc si nu stiu daca se cere sau nu experienta.Unde as putea sa aplic pe net?


Va rog sa ma ajutati. MS

#332
zaxis

zaxis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 16.09.2007
Din ce-am citit, in cazul in care se pleaca cu viza de student dreptul de munca este de maximum 20 de ore pe saptamana (jumatate de norma). Care sunt riscurile in cazul in care se incalca aceasta regula?

#333
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004
http://www.immi.gov....on-citizens.htm

#334
zaxis

zaxis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 16.09.2007
Multumesc. Foarte util link-ul dar nu m-am exprimat eu suficient de clar. As vrea sa stiu daca exista ceva riscuri si pentru angajator.

#335
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012
Ce sanse am sa emigrez in Australia la 44 de ani?Sunt frigotehnist atestat de meserie.Pot aplica pe siteurile australiene de joburi?Multumesc.

#336
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postlukas43, on 22 august 2013 - 18:30, said:

Ce sanse am sa emigrez in Australia la 44 de ani?
Stii care sunt conditiile de emigrare in Au?

View Postlukas43, on 22 august 2013 - 18:30, said:

Sunt frigotehnist atestat de meserie.Pot aplica pe siteurile australiene de joburi?
Poti.

#337
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012
Deja am aplicat,dar intrebarea este daca exista sanse reale...

#338
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postlukas43, on 23 august 2013 - 15:44, said:

Deja am aplicat,dar intrebarea este daca exista sanse reale...
Asta nu poti sa-ti spun, tu practic intrebi "o sa-mi gasesc de lucru acolo?"
Dar ca sa scurtam un pic e bine sa stii pentru a practica meseria ta aici 99% trebuie sa fii acreditat de o autoritate locala in domeniu. Ca sa obtii acreditarea trebuie sa aplici pentru skills assessment in scop de emigrare, apoi cu acreditarea luata dai examenul IELTS si apoi aplici pentru viza, Sunt mai multe tipuri de viza care-ti dau drept de munca si sedere aici.
Trebuie sa citesti un pic despre programul de emigrare, despre posibilitatile de a munci aici, sa te familiarizezi cu tipurile de viza si procesul de obtinere a vizei.

#339
twinkly_bum

twinkly_bum

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.09.2013
pentru cei care isi doresc cu adevarat sa ajunga in Australia si au ceva rabdare (si cand spun "rabdare" ma refer la un fel de rabdare de otel), pot sa va sugerez o solutie.

Anglia este o tara stupida si naiva. daca ai pe cineva care te poate trage in Anglia, iti faci acolo acte foarte simplu, incepi sa lucrezi, traiesti cum poti timp de 5 ani, dar CU ACTE, dupa care ceri de la guvernul britanic cetatenie. guvernul britanic, iti da cetatenia si la aproximativ doua luni iti iei si pasaportul britanic.

un fleac de carnetel de note, cu care mergi in Australia cand doreste bicepsul sau tricepsul tau. cetateanul britanic are si el nevoie de viza pt Australia, dar se obtine la prima aplicatie in foarte scurt timp. si go planet !

de retinut: nu spera la cetatenia britanica atata timp cat muncesti la negru si nu figurezi nicaieri ca existi in Anglia. de altfel, totul merge banal de simplu. singura problema ramanand cea legata de timp. si inca un lucru foarte important pentru oficialitatile britanice. evitati pe cat posibil sa spuneti adevarul ! :)

Succes !

#340
eugenio0711

eugenio0711

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.11.2011
Buna seara

As dori niste pareri pentru a incerca sa emigrez in Australia...lucrez de 10 ani ca receptionist am 40 de ani si am cetatenie romana-italiana....momentan suntem in Italia dar aici nu cred ca v-a mai merge mult.

Multumesc.

#341
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004
Ce vrei sa stii, mai precis?

#342
australis

australis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.10.2010
Se feresc ozi de romani ca de cancer,imi amintesc si vreau sa va impartasesc si voua primul meu contact cu un reprezentant oficial de emigrare
Dupa o fuga reusita peste Dunare in 1988 ajung in lagarul din Padinska iar ulterior sa dau interviu la ambasada Aus
a-ti  retinut anul???????? asta ca sa nu mai dam vina pe tigani
Ei bine la interviu ma ia la puricat ca de ce vreau sa merg la ei si blabla ,nu stiu de ce m-a aprobat,nu eram nici familist nici pocait,dar imi spune printre altele..baiete te trimit in orasul meu Perth dar sa le spui romanilor sa se lase de droguri si sa se apuce de lucru
Ca sa emigrezi in ziua de azi in ozland e belea,chiar si cu viza in buzunar ajungi acolo si exista riscul de a nu te lasa sa iesi din aeroport ca li se pare lor ca nu pari genuine 'dupa vorba dupa port',i s-a intamplat chiar unei cunostinte,simt looserii de la o posta
Sfaturile oficiale nu le gasiti pe forumuri...eu as incepe cu cele practice

Edited by australis, 06 December 2013 - 06:28.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate