Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curațare disc vinil

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 

Ai masina luata in leasing?

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#19
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
legea e complet aiurea in forma asta, ar trebui sa faca departajari
una este o firma a lui Gigel Spagaru cu 6 masini  din care 4 dube proptite in fata blocului, alta e cu Ion Ionel care are un butic si un Logan pe firma tinut in fata blocului

apoi cu leasingul e si mai grav, pana la urma e o modalitate de plata a masinii...

#20
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,064
  • Înscris: 02.03.2003
Cand ajung marlanii la conducere totul este posibil.
Majoritatea celor care au societati comerciale au masini pe leasing. Multi au sediul, sediul social intr-un loc si locuiesc in alt loc.

Cel mai elegant era sa imparta locurile la numarul de apartamente. De vor ei sa "lege" omul de adresa si masina ? Ce e asta, feudalism ?
Cat timp platesti pentru un loc, poti sa vii si cu masina soacrei pe el.


Alti inteligenti stau pe margine, sparg seminte si mor de grija impozitului pe folosirea masinii in scop personal.
Dar incapabilii critica tot timpul.

#21
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007

View Postzuppy, on Jan 19 2009, 15:07, said:

in loc sa-si puna fundu' la munca putorile alea de politicieni scot numai tampenii.
Ce-i mai simplu si mai avantajos: munca sau niste reguli de rahat+comisioane?  B)

#22
alex2k7

alex2k7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.04.2007
O lege penibilă. Adică dacă eu am mașină cumpărată în leasing pe persoana fizică... nu mai pot să parchez în fața blocului?

#23
ninos

ninos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.12.2006
:lol:  E chiar misto , eu stau in Titan iar masina are adresa VB , sos Bucuresti Ploiesti. Deci o parchez in baneasa si imi fac abonament pe autobuz ca sa ma duc sa-mi iau masina ca sa pot sa-mi fac treaba. :lol:  Ce cretini!

#24
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006
Legea e nedreapta pentru cei care au cumparat masini in leasing, dar pe de alta parte sunt satul de toti soferii care isi cara acasa "automobilele" de serviciu >3,5t, ba mai rau cap tractoare simple sau cu trailer.

#25
Huck_

Huck_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 04.06.2007

View PostPazvante, on Jan 19 2009, 07:47, said:

legea asta este si "afara"!

Ei nu mai spune.
Afara jumatate din cumparatorii individuali de masini isi cumpara masinile in leasing.
Vrei sa spui ca cei care isi iau masinile in leasing si stau in chirie nu-si pot parca masina in fata casei??
Unde ai auzit tu asa ceva?

Idiotului care a venit cu propunerea trebuie sa i se arate usa.

#26
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 03.01.2007
http://www.evz.ro/ar...-un-pas-inapoi/

Legea trebuia sa fie pentru "inchirierea" locului de parcare.
"Conform unei hotărâri de consiliu votate în martie 2008, începând de anul acesta nu vor mai avea dreptul să închirieze un loc de parcare de reședință șoferii care vin acasă cu mașinile firmei, cu autoturisme luate în leasing sau care nu au înscrisă în certificatul de înmatriculare adresa pe care e situată parcarea."
Nu inteleg de unde ea dedus lumea ca daca are masina in leasing trebuie sa o lase seara in parcarea firmei de leasing.

Cum o vad eu ... daca vrei sa-ti faci contract la primarie pentru un loc de parcare, e ok, atata timp cat pe certificatul de inmatriculare al masinii adresa de resedinta este aceiasi. Oricum e o tampenie sinistra. De ce?

Cum spunea si un coleg mai sus, atata timp cat eu platesc acel loc, care e problema daca pun alta masina pe el. In fine.

Ideea cu un singur loc de parcare/apartament e rezonabila daca stau si ma gandesc la cate restaurante, banci etc au cate o strada intreaga inchiriata. Nu mai spun de faptul ca nici macar nu te lasa sa parchezi (prin diverse fiare puse, sau persoane) ca "vezi doamne, e locul bancii" parca bucata de trotuar e mostenita, cumparata si construita de mama dansului ...

#27
helici_florin

helici_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 12.10.2006

View Postvaleriu.b, on Jan 19 2009, 14:29, said:

Sunt tare curios sa stiu cati dintre cei care folosesc masinile de serviciu in interes personal declara si platesc impozit conform codului fiscal.
nu mai fi asa curios valeriu. pt orice masina se plateste un impozit. asta e cmva ceva de genul. eu stau intr-un apartament, si daca vin parintii mei in vizita (din alt oras) la mine o saptamana, sa plateasca la asociatie ... ei platind in acelasi timp si acasa la ei.

Si fii sigur ca impozitele, si toate taxele sunt mai mari pentru masinile de firma.

Deci nu vad care e faza, de ce sa mai platesti si un impoit si in interes personal, daca a fost deja platit o data pt acea masina ? oricum ar fi, e ilogica gandirea ta.

#28
luna_mai

luna_mai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 20.08.2008

View Postninos, on Jan 19 2009, 22:22, said:

:lol:  E chiar misto , eu stau in Titan iar masina are adresa VB , sos Bucuresti Ploiesti. Deci o parchez in baneasa si imi fac abonament pe autobuz ca sa ma duc sa-mi iau masina ca sa pot sa-mi fac treaba. :lol:  Ce cretini!


dar, asta nu-i tot...

ce fain e de cei din provincie.... adica, ma duc seara si las masina in curte la finantator (in talon e adresa din buc nu din is...) si a doua zi dimineata ma duc s-o iau? pai in cazul asta imi traiesc viata in tren.... :lol: :lol: :lol:

#29
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005

View Postalex2k7, on Jan 19 2009, 16:55, said:

O lege penibilă. Adică dacă eu am mașină cumpărată în leasing pe persoana fizică... nu mai pot să parchez în fața blocului?

"Conform unei hotărâri de consiliu votate în martie 2008, începând de anul acesta nu vor mai avea dreptul să închirieze un loc de parcare de reședință șoferii care vin acasă cu mașinile firmei, cu autoturisme luate în leasing sau care nu au înscrisă în certificatul de înmatriculare adresa pe care e situată parcarea."

Acolo este sau nu si.

Deci la masinile in leasing pe persoana fizica apare in certificatul de inmatriculare la utilizator adresa persoanei fizice. Daca aceasta coincide cu adresa locului de parcare, nu sunt probleme. :)

P.S. Tocmai mi-am prelungit autorizatia la o masina in leasing pe persoana fizica. :D

Edited by Night Elf, 06 February 2009 - 13:37.


#30
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006
Asa ca mai ramane sa ii plangem de mila pe cei care vin cu utilajele de firma acasa!

#31
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
O tara de prosti, condusa de hoti.

#32
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,013
  • Înscris: 03.12.2005
Eu cred ca masura e de bun simt, asta tinand cont ca oricum pe masina de firma ar trebui sa ai foaie de parcurs semnata, stampilata la destinatie pentru orice deplasare. Sunt deja prea multe masini, trebuie o masura de departajare, macar in ce priveste parcarile de domiciliu, si asta nu e prea rea.
Dupa lege masina de serviciu e un mijloc de care te folosesti in exercitarea atributiunilor de serviciu, nu un mijloc de transport personal, si n-ar trebui oricum adusa acasa.
Masura exista si-n alte parti, iar in Anglia, de exemplu, angajatului ii este subventionata achizitionarea (i se atribuie un buget si poate completa personal daca doreste mai mult) unui autoturism folosit si pentru transportul la/de la serviciu sau in interes de serviciu, si in interes personal.

In plus, se face o departajare intre locatari, mi se pare normal sa aiba prioritate cei cu masina personala (leasing sau nu, precum se zice mai sus), tinand cont ca tot ei platesc la primarie taxa aia pe loc de parcare si impozitul, si nu firma, care are sediu/punct de lucru in alta treaba.

#33
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 17.09.2007
Bai, nene, eu unul ma tavalesc de ras cand vad cum se compara Bucurestiul (un oras transformat de Ceausescu pentru a dormi intre 2 zile de strung) cu orase create PENTRU A TRAI.

#34
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007

View Postsebulbus, on Feb 6 2009, 14:39, said:

Eu cred ca masura e de bun simt...

Corect, nici eu nu vad in masura asta ceva atat de grotesc.
Se pare ca revolta oamenilor e dictata de interesele pe care aceasta lege le lezeaza.

#35
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,013
  • Înscris: 03.12.2005
Daca ai fost si colo si colo ai sa vezi ca aglomeratia noastra nu e nimic fata de a lor. Sau de greci, iar.

#36
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,980
  • Înscris: 17.10.2003

View Postsebulbus, on Feb 6 2009, 14:39, said:

Dupa lege masina de serviciu e un mijloc de care te folosesti in exercitarea atributiunilor de serviciu, nu un mijloc de transport personal, si n-ar trebui oricum adusa acasa.
Masura exista si-n alte parti, iar in Anglia, de exemplu, angajatului ii este subventionata achizitionarea (i se atribuie un buget si poate completa personal daca doreste mai mult) unui autoturism folosit si pentru transportul la/de la serviciu sau in interes de serviciu, si in interes personal.

Exista de fapt 2 feluri de masini de serviciu (faptul ca un agent comercial, de exemplu, vine acasa cu Matizelul de la firma de mezeluri asta e o intelegere intre el si sefii lui) :
1. Masina de pool, care sta in parcarea firmei si care, pe baza unui ordin de misiune, sa zicem, este luata 1, 2... n zile de un anume angajat care face nu stiu ce vizita la nu stiu ce furnizor, client, etc. Aici intra si agentii de mai sus, chiar daca masina este atribuita permanent, unele firme permit utilizarea continua, altele cer ca seara sa fie adusa la firma (unii chiar le sigileaza in fiecare seara).
2. Masina de statut, care este permanent in folosinta angajatului, ca un fel de masina personala (pentru diversi sefi si directori). Acesta face ce vrea cu ea, singura limita fiind un buget. De exemplu, la noi exista un card de 300 litri lunar in care trebuie sa te incadrezi. In rest... mare, munte, ce vrei tu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate