Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

PRACTTICI SATANICE

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
10 replies to this topic

#1
da-vinci

da-vinci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 08.01.2009
PRACTICI   SATANICE

Loteria, cazinoul cât și toate celelalte jocuri de noroc, sau a bea un pahar în cinstea norocului sunt interzise de Dumnezeu.
Dumnezeu interzice și pedepsește cu moartea practicarea ghicitului în cafea, în cărți, cititul în stele cu privire la viitor și alte practici de magie, vrăjitorie, blestemul, descântatul sau chemarea morților care, se știe că se face numai cu ajutorul satanei. Deut. 18:9-14;
1 Samuel 28:7-25;   1 Cron. 10:13;   Isaia 8:19;    Fapte 16:16 și 19:19.
Aceste practici satanice, Dumnezeu nu le aprobă și nu dorește ca poporul lui să se ia după obiceiurile lumii (neamuri). Deut. 18:9-11.
Căci oricine face aceste lucruri este o urâciune în fața Domnului. Deut. 18:12.Trebuie să ascultați numai de Dumnezeu și nu de cei răspunzători pentru practicile satanice. Deut. 18:13.
Dumnezeu nu îngăduie să te folosești de nici o forma din practicile satanice. Deut. 18:14.
          LUCIFER
Mulți zic că acest nume este numele șefului dracilor. Sincer să fiu, acest nume mie nu îmi spune nimic, deoarece nu este pomenit în Biblie. Cu o anumită ocazie cineva a menționat în limba engleză acest nume, și eu l-am întrebat de unde a inventat acest nume?
Omul a deschis Biblia lui în limba engleză la Isaia 14:11,12. Repede deschid și eu Biblia mea în limba română El citea și am rămas surprins pentru că adevărat în Biblia lui care era in limba engleză așa era. Dar, când m-am uitat în Biblia mea, rapid am rezolvat problema.
În versetul menționat mai sus Biblia vorbește se pare de satana dar se face o comparație între cum  a fost el înainte ( și în prezent) de a fi un împotrivitor a lui Dumnezeu  și cât de bine și frumos era pe atunci când strălucea ca Luceafărul.   Luceafăru citit în limba engleză se citește Lucifer.
           Numele de Scaraoțchi sau Mephisto se crede la fel că ar fi al șefului dracilor dar, din nou nu este biblic. Biblia îi atribuie acestui personaj negativ o mulțime de nume, cum ar fi: satana, diavolul, tatăl minciunii, dumnezeul veacului acestuia (2 Cor. 4:4), șarpele cel vechi (Apoc. 12:9), balaurul cel mare (Apoc. 12:7-9, 12).și poate fi înger de lumină (2 Cor. 11:14) dar nu pomenește nimic de numele  Lucifer.
Și dacă tot se vorbește de satan, iadul și talpa iadului nu există. La fel nu există după moarte nici chinul veșnic. Omul odată mort, rămâne mort pe vecie și nu mai există nici un fel de încarnare. Adică după moarte, mortul nu devine broască, bou, pasăre sau altele. Toate aceste transformări nu sunt bazate pe Biblie.

#2
aimunteanu

aimunteanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 11.12.2005

 da-vinci, on Jan 11 2009, 17:30, said:

La fel nu există după moarte nici chinul veșnic.
Luca 16:

19. Era un om bogat care se îmbrăca în porfiră și în vison, veselindu-se în toate zilele în chip strălucit.
20. Iar un sărac, anume Lazăr, zăcea înaintea porții lui, plin de bube,
21. Poftind să se sature din cele ce cădeau de la masa bogatului; dar și câinii venind, lingeau bubele lui.
22. Și a murit săracul și a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit și bogatul și a fost înmormântat.
23. Și în iad, ridicându-și ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam și pe Lazăr în sânul lui.
24. Și el, strigând, a zis: Părinte Avraame, fie-ți milă de mine și trimite pe Lazăr să-și ude vârful degetului în apă și să-mi răcorească limba, căci mă chinuiesc în această văpaie.
25. Dar Avraam a zis: Fiule, adu-ți aminte că ai primit cele bune ale tale în viața ta, și Lazăr, asemenea, pe cele rele; iar acum aici el se mângâie, iar tu te chinuiești.
26. Și peste toate acestea, între noi și voi s-a întărit prăpastie mare, ca cei care voiesc să treacă de aici la voi să nu poată, nici cei de acolo să treacă la noi.
27. Iar el a zis: Rogu-te, dar, părinte, să-l trimiți în casa tatălui meu,
28. Căci am cinci frați, să le spună lor acestea, ca să nu vină și ei în acest loc de chin.
29. Și i-a zis Avraam: Au pe Moise și pe prooroci; să asculte de ei.
30. Iar el a zis: Nu, părinte Avraam, ci, dacă cineva dintre morți se va duce la ei, se vor pocăi.
31. Și i-a zis Avraam: Dacă nu ascultă de Moise și de prooroci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morți.

#3
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007

 da-vinci, on Jan 11 2009, 17:30, said:

La fel nu există după moarte nici chinul veșnic.

+

Apocalipsa, cap. 20

7.   Și către sfârșitul miilor de ani, satana va fi dezlegat din închisoarea lui,
8. Și va ieși să amăgească neamurile, care sunt în cele patru unghiuri ale pământului, pe Gog și pe Magog, și să le adune la război; iar numărul lor este ca nisipul mării.
9. Și s-au suit pe fața pământului, și au înconjurat tabăra sfinților și cetatea cea iubită. Dar s-a pogorât foc din cer și i-a mistuit.
10. Și diavolul, care-i amăgise, a fost aruncat în iezerul de foc și de pucioasă, unde este și fiara și proorocul mincinos, și vor fi chinuiți acolo, zi și noapte, în vecii vecilor.  

Edited by DayDreamer, 11 January 2009 - 17:56.


#4
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
E clar, e de-al lu' ?arli Rasăl........... martoru lu pe?te prăjit..........

Însă, ca exerci?iu e tare: voi imediat aduce?i probă biblică referitoare la iad, iar el o ignoră.
El vă aduce probă biblică referitoare la icoane ?i voi o ignora?i.  :lol:

A?a fac toate bisericile: nu vor să admită erorile doctrinare :lol: De aceea le-a ?i pedepsit Dumnezeu.

Edited by zexelica, 11 January 2009 - 18:06.


#5
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

 da-vinci, on Jan 11 2009, 17:30, said:

Dumnezeu interzice și pedepsește cu moartea

Pazea, or intrat martorii si procurorii pe fir.

#6
aimunteanu

aimunteanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 11.12.2005

 AlexIP, on Jan 11 2009, 18:06, said:

Pazea, or intrat martorii si procurorii pe fir.
eu vad ca au ei ce au cu ortodocsii... nu au liniste si stare... parca ii arde ceva... trebuie neaparat sa-i converteasca sa le arate ei cum sta treaba...

eu ma asteptam sa-mi impartasesc gandurile cu ceilalti drept-credinciosi despre credinta ortodoxa, dar se pare ca am dat peste "atacul clonelor".

Pacat.
"Cred, Doamne! Ajută necredinței mele."

#7
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006

 da-vinci, on Jan 11 2009, 17:30, said:

Dumnezeu interzice și pedepsește cu moartea / Dumnezeu nu le aprobă și nu dorește ca poporul lui să se ia după obiceiurile lumii
Adica el e un fel de cappo di tutti cappi ...cineva de care trebuie sa ne temem de moarte si sa facem EXACT asa cum zice el? Unde mai e atunci liberul arbitru? Dumnezeu nu conduce prin teroare dragul meu.Ci prin credinta celor care-l urmeaza.

#8
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,041
  • Înscris: 31.07.2007
Care-i ideea? Daca pun un bilet la 6/49 inseamna ca is pierdut?

#9
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006

 edy_wheazel, on Jan 11 2009, 18:28, said:

Care-i ideea? Daca pun un bilet la 6/49 inseamna ca is pierdut?
Iadul si Scaraotchi te mananca...si flacarile vesnice...Aoleu! Si eu am jucat la 6/49

#10
da-vinci

da-vinci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 08.01.2009

 December, on Jan 11 2009, 18:23, said:

Adica el e un fel de cappo di tutti cappi ...cineva de care trebuie sa ne temem de moarte si sa facem EXACT asa cum zice el? Unde mai e atunci liberul arbitru? Dumnezeu nu conduce prin teroare dragul meu.Ci prin credinta celor care-l urmeaza.




Ce se observă că nu ai noțiunile elementare despre Dumnezeu sau Biblie. Dar vreau să știți că Isus este capul orcărui bărbat și bărbatu este capul femeii....1 Cor.11:3. Vorbeste cumva Biblia de liberul arbitru? de unde ai inventat...? Dumnezeu îi răsplătește pe cei care îl urmează dar pe cine nu îl urmeză?  MOARTE . Îmi placi esti ff isteaț(Ă) Bravo! ai 25 de puncte și o bilă neagră

 zexelica, on Jan 11 2009, 18:02, said:

E clar, e de-al lu' ?arli Rasăl........... martoru lu pe?te prăjit..........

Însă, ca exerci?iu e tare: voi imediat aduce?i probă biblică referitoare la iad, iar el o ignoră.
El vă aduce probă biblică referitoare la icoane ?i voi o ignora?i.  :lol:

A?a fac toate bisericile: nu vor să admită erorile doctrinare :lol: De aceea le-a ?i pedepsit Dumnezeu.



Nu tinere , va venii  rândul și  la bolându. Vei vedea si religia ta una după alta si o să vezi cum pandurii îi va înfrunta (si pe) marturii. Gresit esti. Eu sunt cu adevărul .eu sunt pro si contra bibliei asa cum Dumnezeu vrea să mă lumineze cu slava sa. Sunt cel mai tare critic din lume. Sunt Da Vinci om neutru. Eu nu am o biserică anume ca să spuneți că vreau să vă convertesc . Adevărata religie trebuie reactivată conform Cuvântului lui Dumnezeu , literă cu literă ,silabă cu silabă, cuvânt cu cuvânt.

#11
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005
Exista deja un topic intitulat "Satanismul"

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate