Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

Atei celebri vs. teisti celebri

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
141 replies to this topic

#109
Stabo

Stabo

    Appeal to Reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,251
  • Înscris: 01.01.2010
Si Jodie Foster este atee daca nu ma insel. :)

#110
estropy

estropy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 22.02.2010
Jodie e ateista.

Alti ateisti : Woody Allen,  Darren Aronofsky, Isaac Asimov, Ingmar Bergman, Warren Buffett, James Cameron, George Carlin,  John Carpenter, Asia Carrera, Fidel Castro, Jeremy Clarkson, Billy Connolly, David Cronenberg,  Richard Dawkins, Daniel Dennett, Richard Feynman, Larry Flynt,  Jodie Foster,  Bob Geldof, Ricky Gervais,  Katharine Hepburn, Eddie Izzard, Billy Joel, Angelina Jolie, Diane Keaton,  Bruce Lee, H.P. Lovecraft, Bill Maher, John Malkovich, Arthur Miller, Frank Miller, Marvin Minsky, Julianne Moore, Randy Newman, Mike Nichols, Jack Nicholson,  Keanu Reeves, Rick Reynolds, Gene Roddenberry, George Soros,  Howard Stern, Eddie Vedder, etc..

#111
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009

View Postestropy, on 29th March 2010, 13:57, said:

Jodie e ateista.

Alti ateisti : Woody Allen,  Darren Aronofsky, Isaac Asimov, Ingmar Bergman, Warren Buffett, James Cameron, George Carlin,  John Carpenter, Asia Carrera, Fidel Castro, Jeremy Clarkson, Billy Connolly, David Cronenberg,  Richard Dawkins, Daniel Dennett, Richard Feynman, Larry Flynt,  Jodie Foster,  Bob Geldof, Ricky Gervais,  Katharine Hepburn, Eddie Izzard, Billy Joel, Angelina Jolie, Diane Keaton,  Bruce Lee, H.P. Lovecraft, Bill Maher, John Malkovich, Arthur Miller, Frank Miller, Marvin Minsky, Julianne Moore, Randy Newman, Mike Nichols, Jack Nicholson,  Keanu Reeves, Rick Reynolds, Gene Roddenberry, George Soros,  Howard Stern, Eddie Vedder, etc..
De unde stii ca astia-s atei?

Edit: Am gasit: http://www.celebathe.../Category:Actor

Edited by Nightm4re, 29 March 2010 - 13:43.


#112
estropy

estropy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 22.02.2010
"God is a concept by which we measure our pain."

    * John Lennon

Dumnezeu e un concept dupa care ne masuram suferinta. :dj:

#113
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 26.12.2008
"Ateii s-au nascut, dar s-au nascut degeaba."

#114
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009
Cred că niște useri o să aibe un șoc emoțional

#115
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009
"Când spunem că Dumnezeu e iubire, spunem că el se comunică pe sine la infinit."

"A suferi înseamnă a avea un secret comun cu Dumnezeu."


- Kierkegaard

#116
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009
,,A venit la mine,îmi istorisește un duhovnic,și mi'a cerut să fac iertat un păcat:
-Ce'ai făcut?
-Mi'am dat seama că VOI păcătui Simt că,în împrejurările astea care mă așteaptă astăzi,nu pot să nu păcătuiesc Am venit s'o spun și să cer absolvire
-Dar cum să ți'o dau?
-Dacă aș veni să'ți spun,,sunt slab,am păcătuit'',mi'ai da'o?De ce nu mi'o dai cînd îți spun:sunt slab,nu pot să nu păcătuiesc?E mai gravă așteptarea decît fapta?
-Poate e mai gravă,fiindcă e urzire a răului
-Dar toți cei ce urzesc răul și nu au parte de el, sunt mai vinovați decît cei care'l săvîrșesc?
-Sînt în orice caz și ei vinovați
-Există atunci două păcate:urzirea răului și săvîrșirea lui Viu să îl spovedesc pe cel dintîi
-Nu,nu sunt două,e același păcat Nu poți să spovedești ce e în curs de săvîrșire
-Dar e ceva ce s'a săvîrșit:căci am luat decizia păcatului De ce îmi cere să ajung și la împlinirea lui?
...........
-Și ce ai răspuns?întreb eu pe duhovnic
-N'am răspuns încă,îmi spune el
Constantin Noica

Edited by zenon, 30 March 2010 - 16:50.


#117
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009
Gandurile mai pot fi intoarse din drum dar faptele nu. Iar un gand rostit este ca si o fapta pentru ca poate da altora idei.


"Scara valorilor umane conține: sfântul, eroul, geniul și omul obișnuit, iar în afara acestora se află infractorul."

"Sfântul are forța de coeziune a pietrei."


#118
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,778
  • Înscris: 07.02.2003

View Postrobinake, on 29th March 2010, 22:47, said:

"Ateii s-au nascut, dar s-au nascut degeaba."
De parca ceilalti nu s-ar fi nascut tot degeaba :) E treaba de cum se crede fiecare.

View Postkaruna, on 30th March 2010, 19:28, said:

"Sfântul are forța de coeziune a pietrei."[/i]
Coexiunea pietrei in capul ateului ? :peacefingers: Stii ce parere am despre cei care afirma grosier chestii de genul a, b, c, d, e si atat, tot ce e in afara e cah... limitare in gandire.

Edited by andreic, 30 March 2010 - 21:13.


#119
shteck2k6

shteck2k6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 19.10.2006
Din cate am observat eu, o discutie cu un ateu e intotdeauna mai interesanta decat cu un teist care incepe "predica".
Cand aud pe unu' ca incepe sa predice imi vine sa fug, desi ma chinui sa pastrez aparentele, dau din cap, zic da, asa este, etc.

#120
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postandreic, on 30th March 2010, 22:12, said:

1.De parca ceilalti nu s-ar fi nascut tot degeaba :) E treaba de cum se crede fiecare.


2.Coexiunea pietrei in capul ateului ? :peacefingers: Stii ce parere am despre cei care afirma grosier chestii de genul a, b, c, d, e si atat, tot ce e in afara e cah... limitare in gandire.

1.Macar esti cinstit de data asta si recunosti ca asa crezi... Numai ca asta nu inseamna ca e si adevarat. Sensul zicerii era taman in acord cu modul de "gandire" ateu, fara nicio intentie de ofensa, asa cum ar crede unii care se inflameaza mai usor.  :peacefingers:

2. Se refera la caracterul puternic(tare ca piatra!) care nu cedeaza niciunei incercari de intimidare venite din partea ne-bunilor; ai exemple nenumarate de sfinti care au murit ca mucenici.

#121
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 26.12.2008

View Postzenon, on 30th March 2010, 16:22, said:

,,A venit la mine,îmi istorisește un duhovnic,și mi'a cerut să fac iertat un păcat:
-Ce'ai făcut?
-Mi'am dat seama că VOI păcătui Simt că,în împrejurările astea care mă așteaptă astăzi,nu pot să nu păcătuiesc Am venit s'o spun și să cer absolvire
-Dar cum să ți'o dau?
-Dacă aș veni să'ți spun,,sunt slab,am păcătuit'',mi'ai da'o?De ce nu mi'o dai cînd îți spun:sunt slab,nu pot să nu păcătuiesc?E mai gravă așteptarea decît fapta?
-Poate e mai gravă,fiindcă e urzire a răului
-Dar toți cei ce urzesc răul și nu au parte de el, sunt mai vinovați decît cei care'l săvîrșesc?
-Sînt în orice caz și ei vinovați
-Există atunci două păcate:urzirea răului și săvîrșirea lui Viu să îl spovedesc pe cel dintîi
-Nu,nu sunt două,e același păcat Nu poți să spovedești ce e în curs de săvîrșire
-Dar e ceva ce s'a săvîrșit:căci am luat decizia păcatului De ce îmi cere să ajung și la împlinirea lui?
...........
-Și ce ai răspuns?întreb eu pe duhovnic
-N'am răspuns încă,îmi spune el
Constantin Noica

misto!

#122
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009

View Postrobinake, on 31st March 2010, 08:19, said:

misto!


,,Fiul risipitor spune:
-Își mulțumesc doamne,că mi'ai dat gustul voluptății,setea orgoliului și invidia și fățărnicia și ura Cu ele nimeni nu e mare Dar fără ele nimeni nu e viu''
Noica


,,Cineva îmi citează,spre a triumfa vorba lui Spinoza:
-Superioritatea adevărului asupra erorii,este că știe și despre sine și despre eroare,în timp ce eroarea nu știe decît despre sine
E drept,cînd cunoști ceva adevărat,știi și ce este greșit Dar asta doar în materie de cunoștere;căci în materie de viață se întîmplă invers:
Adevărul e dogmatic și închis,în timp ce experiența erorii închide în ea bogăția proprie și pe cea a adevărului Un om care greșește știe care sunt cele două fețe ale vieții Pe cînd fratele fiului risipitor nu cunoște decît una
Ce mai are nevoie de alta,dacă  asta e cea bună?Dar nu e cea bună,tocmai fiindcă se lipsește de alta;fiindcă își închipuie că se poate lipsi de alta''
Același

#123
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 26.12.2008

View Postzenon, on 31st March 2010, 12:25, said:

,,Fiul risipitor spune:
-Își mulțumesc doamne,că mi'ai dat gustul voluptății,setea orgoliului și invidia și fățărnicia și ura Cu ele nimeni nu e mare Dar fără ele nimeni nu e viu''
Noica


,,Cineva îmi citează,spre a triumfa vorba lui Spinoza:
-Superioritatea adevărului asupra erorii,este că știe și despre sine și despre eroare,în timp ce eroarea nu știe decît despre sine
E drept,cînd cunoști ceva adevărat,știi și ce este greșit Dar asta doar în materie de cunoștere;căci în materie de viață se întîmplă invers:
Adevărul e dogmatic și închis,în timp ce experiența erorii închide în ea bogăția proprie și pe cea a adevărului Un om care greșește știe care sunt cele două fețe ale vieții Pe cînd fratele fiului risipitor nu cunoște decît una
Ce mai are nevoie de alta,dacă  asta e cea bună?Dar nu e cea bună,tocmai fiindcă se lipsește de alta;fiindcă își închipuie că se poate lipsi de alta''
Același

adica, pacatul, un rau necesar?
posibil.

dar repetarea la nesfarsit a unui pacat?
sau
era mai bine pentru fiul risipitor daca ramanea risipitor pana la sfarsit?

Edited by robinake, 31 March 2010 - 13:14.


#124
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postzenon, on 31st March 2010, 12:25, said:

,,Fiul risipitor spune:
-Își mulțumesc doamne,că mi'ai dat gustul voluptății,setea orgoliului și invidia și fățărnicia și ura Cu ele nimeni nu e mare Dar fără ele nimeni nu e viu''
Noica

Prostii. Toate acelea apar cand lipseste intelepciunea... care da toata bucuria... Ca mortii nu-s nici intelepti nici bucurosi.


View Postzenon, on 31st March 2010, 12:25, said:

,,Cineva îmi citează,spre a triumfa vorba lui Spinoza:
-Superioritatea adevărului asupra erorii,este că știe și despre sine și despre eroare,în timp ce eroarea nu știe decît despre sine
E drept,cînd cunoști ceva adevărat,știi și ce este greșit Dar asta doar în materie de cunoștere;căci în materie de viață se întîmplă invers:
Adevărul e dogmatic și închis,în timp ce experiența erorii închide în ea bogăția proprie și pe cea a adevărului Un om care greșește știe care sunt cele două fețe ale vieții Pe cînd fratele fiului risipitor nu cunoște decît una
Ce mai are nevoie de alta,dacă  asta e cea bună?Dar nu e cea bună,tocmai fiindcă se lipsește de alta;fiindcă își închipuie că se poate lipsi de alta''
Același

Filozofie de doi lei. Ca daca erorile ar privi doar o singura persoana nu ar fi nimic. Dar din pricina unui nenorocit care "se bucura" de experienta erorii, pot sa sufere si multi altii care chiar nu au nevoie de asa ceva.

#125
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009

View Postrobinake, on 31st March 2010, 13:13, said:

adica, pacatul, un rau necesar?
posibil.

dar repetarea la nesfarsit a unui pacat?
sau
era mai bine pentru fiul risipitor daca ramanea risipitor pana la sfarsit?



Nu știu!
Citește pe Noica,e jurnalul lui
,,Toată problema României nu e numai să fie,să fie în eternitate,ci și să devină Dar cum poți preface ființa în devenire?Începînd de cînd?
Și mă gîndesc la o Românie,care ar suporta un Nietzsche spunîndu'i:
-Românii nu sunt nimic;ei devin ceva!''

#126
olandezul_zburator

olandezul_zburator

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 294
  • Înscris: 23.05.2010

View Post9a3ef6097, on 4th January 2009, 13:16, said:

„Cuvântul <Dumnezeu> reprezintă pentru mine nimic mai mult decât expresia și produsul slăbiciunilor umane, Biblia, o colecție de legende onorabile dar primitive și care sunt totuși destul de copilărești.” - Einstein
Einstein era evreu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate