Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 

Skoda Octavia sau Opel Vectra B+

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Alios

Alios

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 22.02.2003
Am creat acest topic deoarece nu ma pot hotara ..voi ce ati alege ?
Skoda Octavia 1.8 T din 2000 cu 103.000 km albastra / geamuri el,oglinzi el, climatronic,xenon, cd-player,2 aribag-uri,servo, jenti,alarma k-9,inchidere el..etc
  Opel Vectra B+ 2.2 TDA din 2001 cu 70.000 kn argintie / gemuri el fata,oglinzi el,climatronic,xenon, casetofon cu comenzi pe volan, 4 aribag-uri, jenti,alarma,inchidere,...etc
ambele au carte service si sunt la acelasi pret 10,000 EURO !!! Pls ajutati-ma !!
Ce vreau eu de la o masina: spatioasa,sa aiba ceva putere, cosum acceptabil, fiabila, usor de intretinut /fac 7-8000 km pe an

Edited by Alios, 12 February 2005 - 17:43.


#2
Jaxx

Jaxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 12.08.2003
opel vectra. Masina aia m-a fermecat....este deosebita. Skoda Octavia mi-a placut. E o oarecare diferenta, nu? :)


Cand m-am aflat la volanul lui Opel vectra, am avunt senzatia ca masina aia a fost special proiectata pentru mine....cu toate ca nu o mai condusesem niciodata, ma simteam de parca mersesem cel putin 2 ani cu ea.


Am senzatia ca parca sunt ceva mai scumpe reparatiile la opel...verifica-ti bugetul inainte sa faci mutarea.

Edited by Jaxx, 12 February 2005 - 18:13.


#3
yule

yule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 13.04.2003
Cred ca la 7-8000 km/an o masina pe benzina e mai ieftina in intretinere decat una pe motorina.

Pentru opinii ale unor proprietari de Octavia 1.8T intra pe www.vwforum.ro; pentru Opel nu stiu de un forum dedicat.

Edited by yule, 12 February 2005 - 18:39.


#4
dan2

dan2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2003
pai una e benzina si o sa consume de o sa rupa si alta e diesel. tu nici macar nu stii ce vrei, diesel sau benzina ... cati km faci pe an ?

#5
Alios

Alios

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 22.02.2003
/fac 7-8000 km pe an am scris mai sus !!!

#6
Alios

Alios

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 22.02.2003
si nu ma referam numai la cat consuma... ma intereseaza  costurile de intretinere ... si diferentele dintre cele doua masini ..la fiabilitate ..etc //

www.clubopel.com e dedicat opelistilor

#7
Tzepi

Tzepi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 04.08.2003
skoda aia e primu model de octavia?adik cu farurile dretunghiulare si fara geam clar

eu as merge pe vectra...2.2 , super motoru si f misto masina cu totul.e mai sportiva.e varianta cu deschidere hayon sau numa portbagaj?

#8
Alios

Alios

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 22.02.2003
Skoda e cea din poza...iar vectra e berlina

Attached Files



#9
dan2

dan2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2003
pai sefu, la 8000 de km pe ani cati faci tu , nu prea ar trebui sa te gandesti la consum, asa ca alege ceva pe benzina (nu neaparat Skoda aia, am zis asa in general). si cu intretinutul ... nu cred ca prinzi mai mult de o revizie pe an. totusi, mare grija cand iei masina, depinde si starea in care o iei , sa nu fie nevoie ca mai tarziu sa bagi bani in ea.

#10
Ahile

Ahile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,651
  • Înscris: 11.07.2004
Desi parintii mei au o Octavia de care sint foarte multumit, mai ales pentru fiabilitatea Skodei, ti-as recomanda Opel-ul!
Pentru ca e diesel si consuma mai putin.
Pentru ca are mai putini km.
Pentru ca are mai multe airbaguri.
Pentru ca la origine e o masina mai scumpa, cred, decit modelul Octavia.
Pentru ca Octavia are spatiul in spate foarte redus si suspesia e "pompanta", ceea ce e foarte nasol pe drumurile care nu sint perfecte, in sensul ca nu poti circula cu viteza mare cind masina face ca o barca.

Edited by Ahile, 13 February 2005 - 23:11.


#11
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,396
  • Înscris: 29.11.2001
... Si pentru ca vectra B e una din cele mai reusite masini ca DESIGN din generatia veche de la Opel ;) (din pacate, nu acelasi lucru se poate spune de fiabilitate ... acolo e cam cu "noroc", lucru recunoscut inclusiv de dealerii din Ro.

#12
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
... si pentru ca Vectra are mai putini kilometri facuti si are motor diesel care "duce" mai mult decat cel pe benzina si pentru ca are valoare de revinzare mai mare si pentru ca... e Opel!!!

#13
pirannia

pirannia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 25.07.2003
nu stiu de Opel, recomand octavia:

argumente pro: preturile naspa la opel in service, preturile bune la skoda in service, eu am exact 1.8T si conduci de placere (mai ales la munte in curbe, e un vis), la cati km faci nu e problema consumul, la diesel costa mult reviziile, sunt mai dese, skoda mult mai fiabila (mult adik muuuult).

argumente contra: pretul e cam mare (eu zic ca mai lasa) pt. kilometrii respectivi la skoda, opelul are 4 airbaguri, diesel-ul consuma mai putin, mai ales in oras (skoda te duce lejer la 12/100 la traficul din buc).

#14
Alios

Alios

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 22.02.2003
am vb cineva cu domnul cu skoda ..masina o lasa in 8500 euro a fost schimbat motoru` sau ceva de genu asta a stat mult in service ... Opel-ul e 10000 euro iar daca il iau pe firma ajunge la 8000 euro .. voi ce ati face !!! p.s.  Opel-ul l-am vazut in ziar iar pe cel cu octavia il stiu de ceva timp !!!

Edited by Alios, 14 February 2005 - 14:18.


#15
Tzepi

Tzepi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 04.08.2003
ohoo, Vectra all the way atunci.

nu are rost sa cumperi o masina care a fost/poate inca este defecta.si veche de 5 ani.
deci, cum am zis, Opel Vecta 2,2 rulz

#16
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,960
  • Înscris: 17.10.2003
Daca zici ca s-a umblat la Skoda, eu zic sa renunti la ea. Motor schimbat nu e de colea, cine stie ce bube mai are.

#17
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,396
  • Înscris: 29.11.2001
da, vectra castiga detasat in cazul asta

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate