Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

DAB în România.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
745 replies to this topic

#649
nelu F

nelu F

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 16.12.2003

View Postmouse3, on 11 august 2022 - 18:43, said:

Observ cu surprindere ca foarte multi regreta oarecum lipsa DAB din oferta snr.
In UK dab produce multe neplaceri.
De la una suta megahertzi ai fm-ului la doua sute megaherti ai dab-ului este cale lunga iar receptie nu mai faci cu...ssirme' ' ')))
Nici chiar cu cinci element yagi cum bine au constat insularii.
Jumatate din oferta dispare in eter datorita unor cauze bine cunoscute de onorabila comunitate.
Niciodata conciliul local nu le va da aprobare pentru un 2H×2V rotativ pe acoperis.
Asa ca au ramas fara programele preferate.Acum stiu si ei cam ce inseamna dx in VHF3.
Prea era viata buna inainte.
Poti aduce si dovezi?

#650
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,633
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmouse3, on 11 august 2022 - 18:43, said:

Observ cu surprindere ca foarte multi regreta oarecum lipsa DAB din oferta snr.
In UK dab produce multe neplaceri.
Regretam caci testele au fost foarte bune chiar daca doar in dab simplu si ne asteptam sa revina in varianta full... dar n-au revenit. Scanez cam bisaptamanal dab-ul cu portabilul mai mai de o da drumul odata si odata Posted Image
In UK neplacerile sunt fel si fel de inventii, la inceput au fost daburile fara corectii prima generatie cu cipuri proaste care intradevar se auzeau la distanta ca gsm-ul 2g la semnal mic, acum exista tehnologie faina care ia dab-ul si la un snr de pe analog nu mai intelegi mare lucru de fasait. Cu receptor modern luam dab-ul din Bucuresti transmis de langa podul Constanta pana la km65-67 pe A1 spre Pitesti ceea ce e foarte bine avand in vedere ca era low power pentru teste, iar in toata aceasta zona calitatea audio era perfecta, fara artefacte audio.

View Postmouse3, on 11 august 2022 - 18:43, said:

De la una suta megahertzi ai fm-ului la doua sute megaherti ai dab-ului este cale lunga iar receptie nu mai faci cu...ssirme' ' ')))
Pai e mai usor sa receptionezi dab-ul, ai nevoie se sarma mai scurta sau telescopica, face minuni Posted Image Cea mai buna zona de lucru in regim mobil si stationar ca radio general este 100-400MHz. Adica compromisul optim. Prrea jos trebuie antene mari si incomode (vezi CB) si e zgomot mare, prea sus incepi sa ai atenuare mai mare.

View Postmouse3, on 11 august 2022 - 18:43, said:

Niciodata conciliul local nu le va da aprobare pentru un 2H×2V rotativ pe acoperis.
Nu e necesar, e deja paranoia.

Edited by andreic, 11 August 2022 - 21:49.


#651
STEFAN20152019

STEFAN20152019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 15.09.2021
In UK mai folosesc formatul DAB vechi dar acuma au si DAB+ in paralel si se observa diferenta. Techmoan explica foarte bine intr-un clip pe YouTube "Why DAB sounds BAD" legat de transmisa DAB (original)

DAB+ este cu mult mai superior decat DAB si FM. In cazul FM daca semnalul nu este bun, ori trebuie sa treci de pe stereo pe mono, ori nu mai asculti deloc canalul. La DAB cu semnal slab ai sanse sa asculti clar si in stereo. Eu am observat cu antena de camera la DVB-T2 cu toate ca puterea semnalului era slaba receptionezi TVR 1 HD fara probleme si restul canalelor, pe cand la analog nu se mai intelegea nimic.

In Romania va incepe transmisia DAB+ din 2025 conform site-ului HD Satelit, cu putin noroc poate mai repede. FM-ul a fost bun la vremea lui dar in era noastra cand avem multe canale radio, este timpul ca FM sa isi ia ramas bun ca si televiziunea analogica. In America de Nord exista FM digital numit HD Radio, emite si la noi experimental problema ca banda FM este foarte sensibila in special posturile radio cu semnal mediu sau slab. MAi adaug ca banda FM este afectata de motoare electrice, aparate de incalzit, aer conditionat, becuri LED. Si daca s-ar digitaliza FM-ul nu ar fi o idee buna, datorita interferentelor nu mai poti asculta deloc canalele radio, concluzia ca Banda 3 FIF/VHF este mai buna decat Banda FM

Eu am aparate radio HAMA, Philips si Albrecht cu tuner FM, DAB+ si avantajul ca au mufa pentru antena exterioara. Doar trebuie sa instalez o antena Yagi pentru banda 3 FIF conectat la sumatorul Zwrotnica AMS 104.

Edited by STEFAN20152019, 11 August 2022 - 22:01.


#652
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 22.04.2010
Om traii si om vedea.
Eu ramin la parea mea,cu cit urci mai sus in frecventa cu atit se complica treaba.
Si apoi nimic pe lumea asta nu-i perfect.
Are si dab+ calciiul lui Ahile.
In Bucale mai putin,nu e cazul sa fie banda aglomerata.
Dinspre Sofia sint slabe sanse sa ajunga interferente pe aici din pacate.
Mai ciuguleam si noi ceva.


#653
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 22.01.2008
Acoperire DAB+ Bulgaria

Attached Files


Edited by favoritul, 02 February 2023 - 16:17.


#654
Ares14

Ares14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 17.08.2019
Bine era sa fie la noi.
Periodic mai scanez dupa posturi, desi nu stiu sa fie in zona de nord a tarii, probabil din automatism.

#655
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,609
  • Înscris: 30.07.2003
De ce era bine? Aveai o placere mai mare daca aceleasi posturi SRR le prindeai pe DAB? Nu te multumeste mai mult netul unde alegi pe care doresti din lumea asta dupa plac?

#656
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 22.01.2008
Cand va exista semnal DAB+ in localitatea Ruse din Bulgaria, atunci avem sanse sa se auda si in Bucuresti

Edited by favoritul, 03 February 2023 - 03:31.


#657
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 10.10.2005
Astia se bat cu caramida in piept si aici si pe pagina lor de facebook ca ar da drumul la un post dab de la 1 mai 2023 https://www.discomix...al-in-romania/. Eu sunt cam sceptic, da sa vedem minunea.

#658
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,609
  • Înscris: 30.07.2003
Da, se vor lansa digital pe internet. De unde licenta DAB?! Spun si ei ca la noi sunt discutii. Exista un proiect uitat pe la ministerul comunicatiilor. Dar atat.

https://www.comunica...acte-normative/
Proiect de Hotărâre de Guvern pentru aprobarea Strategiei privind implementarea radiodifuziunii terestre digitale sonore și a serviciilor multimedia asociate, la nivel național

Edited by neagu_laurentiu, 13 April 2023 - 23:23.


#659
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 10.10.2005
Nu prea, ei zic intr-un comentariu pe FB ca vor fi si net si Dab. Ma gandesc ca poate iau o frecventa de test cum a facut Radio Romania si o utilizeaza o perioada.
[ https://i.ibb.co/6JwCzp4/Screenshot-2023-04-14-013208.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#660
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,633
  • Înscris: 07.02.2003
Eu nu stiu cum au gandit ei problema dar din cate vad aici: https://www.discomix.ro/radio-digital/ baga abureli cu 3 frecvente si 45 posturi, deja iti dai seama ca e abureala. Romania are 2 frecvente.

Apropo, "De aceea intervalul de timp avut în vedere pentru implementarea radiodifuziunii digitale terestre vizează o perioadă de 10 ani (2021-2030)."
https://financialint...si-de-la-capat/

Cu alte cuvinte keep calm ca au timp destul :P

Edited by andreic, 14 April 2023 - 01:10.


#661
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,609
  • Înscris: 30.07.2003

View Posttrid_ovi, on 14 aprilie 2023 - 00:43, said:

Ma gandesc ca poate iau o frecventa de test cum a facut Radio Romania si o utilizeaza o perioada.
Nu se ia pe sub mana, e un domeniu public, comunica ANCOM si CNA cand ofera asa ceva. Parerea mea e ca s-au agatat de un subiect si merge impachetat. In final vor spune ca-s digitali pe internet iar pe DAB cand se va organiza licitatia nationala.

Edited by neagu_laurentiu, 14 April 2023 - 06:50.


#662
valitv

valitv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 11.03.2014
Pana baga romanii DAB...baga moldovenii... pe emitatorul test de la Straseni sunt de azi 6 posturi de radio, in urma cu doua luni erau doar doua, iar Ministerul Comunicatiilor din R.Moldova vrea sa oficializeze DAB-ul pana la sfarsitul anului.
Exista si un filmulet pe youtube.Felicitari Moldova!
Au deci 13 canale tv+ 2  de radio pe DVB-T2 si 6 posturi de radio pe T-DAB(test).Poate ca ar trebui deschis un topic..
DAB in R.Moldova, nu de alta dar cel cu Romania este doar cu intrebarea reluata de atatea ori:A intrat DAB-ul? Nu, nici acum .

#663
ActiON_

ActiON_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,428
  • Înscris: 16.05.2016
Eu nu cred în ce zic ăștia de la Best și DiscoMix. Dar om vedea.

#664
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,897
  • Înscris: 18.07.2018
Disco Mix emite în format digital DAB de la 1 mai 2023 și în curând se va trece la DAB+ .
Sunetul este net superior față de FM.

Edited by GT_Xpress, 06 May 2023 - 17:25.


#665
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Poate ne spui si orasul de unde transmit in DAB...

#666
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 15.07.2005
emite pe draq nu emite dab! daca emite spune orasul si frecventa!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate