Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

DAB īn Romānia.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
742 replies to this topic

#667
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 GT_Xpress, on 06 mai 2023 - 17:24, said:

Disco Mix emite în format digital DAB de la 1 mai 2023 și în curând se va trece la DAB+ .
Sunetul este net superior față de FM.
:roflmaofast: Da de unde...

Edited by andreic, 06 May 2023 - 22:55.


#668
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 22.01.2008
===  Banda DAB+ ===


- Pe o singura frecventa se pot transmite un numar de peste 15 posturi de radio!
- Si daca presupunem ca intr-o localitate sunt active 3 frecvente digitale se pot receptiona in jur de 45 posturi de radio!

#669
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
DAB+ e un standard, banda e aceeasi din care Romania are 2 muxuri ! Muxurile se aloca la nivel european nu iei tu cand si ce vrei din banda. Noi avem din cate stiu 11D si 12A (cel pe care s-a si testat in anii trecuti), atat.
Va fi un mux national si unul local.

Cat despre capacitate trebuie sa imparti grosier ceri 2,400 kbits/s. la cate posturi vrei si daca vrei si calitate trebuie sa tii bitrate decent. Canalul fizic in DAB+ are 2400kbit/s insa 96 kbit/s sunt rezervati pentru management si alocare rapida (Fast Information Channel, ala de-l detecteaza radioul cand "prinde" ceva), raman pentru audio in clar 2304 kbit/s asta in mod raw, fara a include corectia de erori care e serioasa nu e mica, ocupa aproiape jumatate din banda.

Acuma, daca ai 12 posturi cu audio de 96kbit/s care este un nivel bun pentru calitate inalta in AAC++ mai jos se reduce din calitate... cu corectie de erori sa zicem standardul EEP-3A adica 1/2 asta inseamna ca bitrate-ul total va fi de 192kbit/s al postului... inmultit cu 12 posturi cum ziceam este egal cu 2304kbit/s adica capacitatea totala raw a purtatoarei (muxului).

Deci doar 12 posturi la calitate adevarata, poti baga mai multe doar daca reduci bitrate-ul la posturile cu multa voce de ex la lalaielile religioase sau stiri only gen digi24 audio, le dai sa zicem 64 kbps cu corectie factor 1/2 iese 128... daca dai cateva asa se face loc de inca 1-2 posturi la calitate "mare" si ajungem la cele 15... dar retine, la calitate buna pe toate nu poti baga 15... doar 12, atata "ie" loc Posted Image

Corectia EEP-3A 1/2 este din cate am auzit de pe literatura de specialitate printre cele mai puternice si recomandate de aia ocupa cate un bit de corectie la fiecare bit transmis... exista si corectii mai slabe gen 1 bit la 2 trimisi sau 1 bit de corectie la 3 trimisi adica 1/4  sau toit felul de variantre fractionare gen 3/8 dar asta inseamna risc mai mare de artefacte la semnal mic sau in miscare. Nu stiu si nu cred ca stie cineva la ora actuala (daca nu lucreaza acolo) ce intentii au cei ce fac dab+-ul la noi pe ce schema de corectie vor merge... eu sper la 1/2 asta va da semnal beton si la niveluri foarte mici si fara artefacte.

Edited by andreic, 22 May 2023 - 13:28.


#670
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 15.07.2005
de ce avem doar 2 muxuri 11D si 12A si cum putem optine mai multe? mi se par putine rau doar 2

#671
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
N-am idee concret dar speculand, probabil ca exista la nivel tehnic la UE o procedura prin care se pot solicita noi alocari astfel incat sa nu apara interferente adiacente intre tari. Probabil astea 2 sunt "basic"... din oficiu.
Canale sunt destule teoretic... e practic fosta banda VHF high de televiziune analog impartita in calupuri de 7 sau 8MHz depinde ce stardard iei in calcul si daca se includ si spatiile de garda, fiecare calup iimpartit la randul lui in 4 portiuni egale de pana in 2MHz ceea ce e un mux DAB. De aia canalele au cifre si litere 12A = canal 12 portiunea A.

Edited by andreic, 22 May 2023 - 15:19.


#672
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 10.10.2005
Nu stiu daca a fost eliberata banda VHF, vad ca inca se mai emit o grama de posturi pe banda asta. De exemplu la RDS.

#673
inginerum

inginerum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 18.06.2003
Banda VHF in "eter" este goala. Operatorii de cablu pot emite in toata banda pana in 800 si ceva de MHz cu conditia sa nu depaseasca vreo 27 dbuv/m la trei metri de sursa (cablu, amplif, etc), pentru o latime de banda de 250 kHz.


#674
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Posttrid_ovi, on 22 mai 2023 - 16:16, said:

Nu stiu daca a fost eliberata banda VHF, vad ca inca se mai emit o grama de posturi pe banda asta. De exemplu la RDS.
Cablul n-are treaba, ala e mediu izolat iar de cand cu fibra nici macar nu se mai pun magistrale, catv doar indoor. Noi vorbim de aer liber.

#675
maritus

maritus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 02.02.2006

View Postandreic, on 22 mai 2023 - 15:07, said:

N-am idee concret dar speculand, probabil ca exista la nivel tehnic la UE o procedura prin care se pot solicita noi alocari astfel incat sa nu apara interferente adiacente intre tari. Probabil astea 2 sunt "basic"... din oficiu.
Canale sunt destule teoretic... e practic fosta banda VHF high de televiziune analog impartita in calupuri de 7 sau 8MHz depinde ce stardard iei in calcul si daca se includ si spatiile de garda, fiecare calup iimpartit la randul lui in 4 portiuni egale de pana in 2MHz ceea ce e un mux DAB. De aia canalele au cifre si litere 12A = canal 12 portiunea A.

Nu e la nivel de UE, ci la ITU (organizație ONU) ce reglementează telecomunicațiile la nivel mondial.

Procesul de negociere și împărțirii frecvențelor a avut loc iar la Geneva (unde e sediul ITU) în 2006. În documente se face referire la GE06 (analog cu procesul de alocare a frecvențelor în FM din 1984, referit în documente ca GE84).

Un exemplu de deocument care descrie procedurile (la bibliografie sunt mai multe documente interesante):

https://tech.ebu.ch/..._308-rrc-06.pdf

Acolo scrie așa (printre altele) - citez de la pag. 7:

For T-DAB in Band III, the majority of the European countries obtained an estimated three nationwide coverages, and some of them obtained
additional coverages in parts of their territories.

Cele 1-2-3 rețele naționale menționate sunt pentru canale unice pe teritoriul unei țări. La ele se adaugă câteva calupuri de frecvențe regionale, în funcție de cum a negociat fiecare țară. Cine are nevoie, poate face o rețea națională din alipirea unor frecvențe regionale (de ex, în Germania, primul multiplex național folosește canalul 5C, dar al doilea multiplex național folosește 4 frecvențe - 5D, 9B, 8C sau 12D). Deci nu e o tragedie.

Cine vrea să urmărească procedurile de coordonare, poate vedea și pe pagina ITU cu buletinele regulate:

https://www.itu.int/...es/default.aspx

Cine vrea să vadă info despre frecvențe de FM le găsește la GE84, cine vrea să vadă alocări de DAB+ le găsește în buletinele GE06.

#676
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 22.01.2008
Primele canale in DAB+ (din 2025)

Radio Romania

- Actualitati
- Cultural
- 3 Net
- Muzical
- Antena Satelor
- Bucuresti

Probabil, urmeaza:

- Digi
- Europa
- Pro
- Zu
- Kiss
- Trinitas

Si pe parcurs vor intra toate. Eliminarea benzilor LW/AM si FM, ii vor forta sa treaca in DAB+

Edited by favoritul, 20 June 2023 - 20:41.


#677
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 06.09.2004
Sursa? (oricum, 2025?? - noi nu stim ce se va intampla peste o saptamana, dar peste 2 ani?)

#678
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 favoritul, on 20 iunie 2023 - 20:36, said:

Si pe parcurs vor intra toate. Eliminarea benzilor LW/AM si FM, ii vor forta sa treaca in DAB+
LW/MW nu cred ca se elimina. Doar FM-ul.

#679
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

 isr2002, on 21 iunie 2023 - 08:40, said:

Sursa? (oricum, 2025?? - noi nu stim ce se va intampla peste o saptamana, dar peste 2 ani?)
Daca nu avem DAB,mai visam si noi Posted Image

#680
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,605
  • Înscris: 30.07.2003

 andreic, on 21 iunie 2023 - 08:46, said:

LW/MW nu cred ca se elimina.
In strategia de la ministerul comunicatiilor (e proiect de ani buni dar neaprobat) se vorbeste de transformarea lor din AM in DRM.

Edited by neagu_laurentiu, 21 June 2023 - 11:58.


#681
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Asa e, bine ca ai amintit si de asta Posted Image Cand citesti documentatia despre DAB apare acolo din cand in cand si ceva despore DRM... si poate crea confuzie pentru ca lumea nu stie exact la ce se refera, se gandeste ca sunt 2 stardarde in aceeasi banda samd... nope.
Se doreste acoperire completa a tarii si asta nu se poate face exclusiv cu DAB... ci DAB + DRM, DAB in frecventele inalte (vhf high) si DRM 30 in cele joase (unde medii in speta sau poate chiar lungi).

Transformarea din medii insa cred ca va pastra modulatia analog si va adauga digitalul probabil QAM peste ea.

Radiourile mai noi ca astea inca nu au, o sa fie compatibile cu ambele si cand mergi undeva cu masina si pierzi DAB-ul pe un post national relevant, va cauta in AM dupa pid si va schimba on the fly banda sa ai continuitate in auditie.

Edited by andreic, 21 June 2023 - 22:36.


#682
benny

benny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 14.08.2003
Pana si Moldova ne-a luat-o inainte.... 12 posturi in DAB+: https://www.youtube-...?feature=oembed

#683
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,605
  • Înscris: 30.07.2003
Are Moldova infrastrucrura noastra de CATV si internet? Nu. Pentru mine (si multi altii) sunt mai importante acestea decat DVB sau DAB.

Edited by neagu_laurentiu, 29 July 2023 - 11:18.


#684
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 benny, on 29 iulie 2023 - 06:16, said:

Pana si Moldova ne-a luat-o inainte.... 12 posturi in DAB+: https://www.youtube-...?feature=oembed
Ce canale se folosesc in rep Moldova ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate