Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

DAB în România.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
742 replies to this topic

#613
STEFAN20152019

STEFAN20152019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 15.09.2021

View Postandreic, on 28 ianuarie 2022 - 22:32, said:

Daca nu emite nu ai ce sa receptionezi. Antena trebuie sa fie in frecventa mai inalta. Yagi vezi ca e de banda ingusta, ca sa acoperi toate canalele trebuie o verticala ceva sua un log periodic.
Nu emite in zona radio DAB dar poate cineva care locuieste in zone unde este radio DAB  si m-am gandit daca este posibilitatea cu o singura antena sa receptionez atat FM cat si DAB. La instalatia mea cu un Sumator antenă ZA-106Ms (FIF/UIF, conectori F) am insumat o antena Yagi UHF 19 elementi cu antena Yagi 3 elementi pentru FM (instalata vertical) La sumator banda de frecventa VHF/FIF este intre 87 si 230 MHz. Receptia FM este excelenta in special canalele transmise de la mare distanta (de exemplu Galaxy FM Ramnicu Valcea pe 96.4 MHz).

View Postandreic, on 28 ianuarie 2022 - 22:32, said:

Daca nu emite nu ai ce sa receptionezi. Antena trebuie sa fie in frecventa mai inalta. Yagi vezi ca e de banda ingusta, ca sa acoperi toate canalele trebuie o verticala ceva sau un log periodic.
In concluzie pentru receptia DAB sugerezi sa folosesc o antena in Banda 3 FIF/VHF cum ar fi acest model: https://www.dipolnet...enti__A0710.htm

Atunci sumatorul actual trebuie inlocuit cu un sumator antena cu 3 intrari FM/FIF3/UHF gen Sumator antena - ZA-104Ms (FM/FIF/UIF/75) https://www.dipolnet...f-75__C0340.htm ca sa pot conecta cele 3 antene.

Ca sa stiu cum trebuie sa procedez cand va incepe emisia radio digitala la noi, radiourile mele pot receptiona FM si DAB+. momentan nu modific nimic la instalatie.

#614
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Cand o sa emita o sa receptionezi fara probleme asta sugeram, nu trebuie ceva deosebit.

#615
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 15.07.2005
mai fac anul acesta licitatia de dab + ???  chiar asa nimeni nu vrea sa faca nimic in Romania? majoritatea masinilor vin cu tuner dab+

#616
nelu F

nelu F

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 16.12.2003

View Postdjmaxx, on 13 aprilie 2022 - 18:25, said:

mai fac anul acesta licitatia de dab + ???  chiar asa nimeni nu vrea sa faca nimic in Romania? majoritatea masinilor vin cu tuner dab+

ANCOM nu are o astfel de actiune in planul pentru 2022. https://www.ancom.ro...21639395916.pdf

#617
routerboard71

routerboard71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.12.2021
Bun gasit!
In timp ce adevaratele tari cu apa calda trec spre Digital, Romania opreste DAB-ul si nici macar nu inlocuieste un emitator din Herastrau cu unul DAB+!!!
Lasam vechiul si obositul FM in uz, doar acolo mai ai ocazia sa asculti radio mai clar ca pe AM. Bine... exista Internetul care vine sa salveze situatia la aproape 100% dintre posturile de radio ce emit si in eter.
Dar aici vorbim de DAB si DAB+, radioul viitorului. Ma uitam la niste clipuri cu diverse capturi ale receptiilor DAB+ din adevaratele tari occidentale, din Germania, Norvegia, Suedia...
Sunet de calitate, informatii despre sine canta, ce program asculti, stream-uri pe genuri muzicale... fara nevoia de abonament la Internet! Romania, din acest punct de vedere este la nivel da Papua noua Guinee, Burundi... noi nu avem, nici "nu ne trebuie" DAB+! Avem banda de net dar nu avem bunavointa sa ne modernizam... Vrem o tara "ca afara" dar nu investim in ceea ce este mai usor de implementat, mai putin energofag, nu ne place diversitatea... pacat! gandim gresit, forurile decizionale gandesc gresit! Masinile moderne au radio cu DAB+, eu mi-am cumparat 2 radiouri stereo AUNA Internet radio si DAB+... ascult ce este local in FM sau pe net ca DAB+ nu exista in Romanica!
Alooo... ANCOM-ul, CNA-ul si alte foruri decizionale! Dati drumul la licente pentru multiplexuri in radio DIGITAL ca suntem in 2022 si emitem pe tehnologii pe care altii le inchid pas cu pas sau le-au inchis de tot, vezi Norvegia care a avut sange-n ...oaie si a spus PAS analogicului! Ei cum au putut si noi NU?!!

Poate ia cineva in considerare ca tehnica merge inainte, radiourile DAB+  si Internet Radio s-au ieftinit cat de cat! Vrem si noi fidelitate nu oboseala de FM energofag si cu o groaza de limitari ale spectrului audio!!!

#618
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Nu cred ca DAB-ul este viitorul radioului, o sa aibe soarta DVBT-ului, nu vad romanii stand la coada ca sa isi cumpere receptoare DAB, FM-ul si AM-ul este baza si sper sa nu faca aceeiasi tampenie ca la tv-ul analogic, sa renunte complet la radio analogic si sa treaca la DAB only.

#619
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postpufarin, on 12 mai 2022 - 18:17, said:

Nu cred ca DAB-ul este viitorul radioului, o sa aibe soarta DVBT-ului, nu vad romanii stand la coada ca sa isi cumpere receptoare DAB, FM-ul si AM-ul este baza si sper sa nu faca aceeiasi tampenie ca la tv-ul analogic, sa renunte complet la radio analogic si sa treaca la DAB only.
DVBT au televizoarele integrat, la radio mai toate masinile din UE au dab, deci nu e nimic de cumparat decat asa daca vrei tu ceva portabil sau adaptor pentru masini vechi care nu au mediacenter. Insa cum la noi lucrurile se misca in reluare e de asteptat sa intarzie.

Edited by andreic, 12 May 2022 - 20:02.


#620
STEFAN20152019

STEFAN20152019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 15.09.2021

View Postrouterboard71, on 12 mai 2022 - 14:55, said:

Bun gasit!
In timp ce adevaratele tari cu apa calda trec spre Digital, Romania opreste DAB-ul si nici macar nu inlocuieste un emitator din Herastrau cu unul DAB+!!!
Lasam vechiul si obositul FM in uz, doar acolo mai ai ocazia sa asculti radio mai clar ca pe AM. Bine... exista Internetul care vine sa salveze situatia la aproape 100% dintre posturile de radio ce emit si in eter.
Dar aici vorbim de DAB si DAB+, radioul viitorului. Ma uitam la niste clipuri cu diverse capturi ale receptiilor DAB+ din adevaratele tari occidentale, din Germania, Norvegia, Suedia...
Sunet de calitate, informatii despre sine canta, ce program asculti, stream-uri pe genuri muzicale... fara nevoia de abonament la Internet! Romania, din acest punct de vedere este la nivel da Papua noua Guinee, Burundi... noi nu avem, nici "nu ne trebuie" DAB+! Avem banda de net dar nu avem bunavointa sa ne modernizam... Vrem o tara "ca afara" dar nu investim in ceea ce este mai usor de implementat, mai putin energofag, nu ne place diversitatea... pacat! gandim gresit, forurile decizionale gandesc gresit! Masinile moderne au radio cu DAB+, eu mi-am cumparat 2 radiouri stereo AUNA Internet radio si DAB+... ascult ce este local in FM sau pe net ca DAB+ nu exista in Romanica!
Alooo... ANCOM-ul, CNA-ul si alte foruri decizionale! Dati drumul la licente pentru multiplexuri in radio DIGITAL ca suntem in 2022 si emitem pe tehnologii pe care altii le inchid pas cu pas sau le-au inchis de tot, vezi Norvegia care a avut sange-n ...oaie si a spus PAS analogicului! Ei cum au putut si noi NU?!!

Poate ia cineva in considerare ca tehnica merge inainte, radiourile DAB+  si Internet Radio s-au ieftinit cat de cat! Vrem si noi fidelitate nu oboseala de FM energofag si cu o groaza de limitari ale spectrului audio!!!
Sunt de acord cu tine. Nu ma plang cu FM dar DAB+ are mai multe avantaje exact ca si televizunea digitala Sa luam de exemplu Radio Romania si Kiss FM care au mai multe canale. Radio Romania are 3 canale pe FM Radio Romania Actualitati, Radio Cultural si un radio regional Radio Bucuresti. La DAB+ ar fi exact ca si la DAB toate posturile ar fi pe o singura frecventa.  Kiss FM au emise in format HD Radio (standardul care foloseste America de Nord) si au 4 canale pe o singura frecventa, comparativ cu FM unde sunt 3 frecvente diferite adica Kiss, Magic si Rock. DAB+ este mai superior decat FM. Plus ca la FM sunt licente acordate aiurea la FM si ma refer ca sunt frecvente foarte apropiate de exemplu in Cluj este Magic FM pe 89.4 MHz dar pe 89.3 emite Radio Balada Bistrita si are emitator puternic. Si in unele zone Magic FM este bruiat de Radio Balada, partea buna ca emite Magic FM Bistrita pe 99.3 MHz si se poate receptiona foarte bine in tot Clujul, doar un exemplu. Nu ascult muzica populara dar aud de la unii soferi ca Radio Somes Cluj este pe aceeasi frecventa cu Magic FM Sibiu adica 93.8 MHz si in afara Clujul se aude rau. Si la DAB+ se poate face greseala ca si in cazul FM dar aici nu mai poti asculta nimic.Ce-i drept ca daca la FM mai poti asculta ceva daca semnalul este slab la DAB+ nu se poate ori ai sunet ori nimic sau cu intreruperi. Avantajul la DAB ca daca te afli intr-o zona cu semnal mediu spre slab canalu comparativ cu FM. Referitor la Norvegia sunt avantaje si dezavantaje. Pentru cine asculta in masina nu este o problema doar si-au schimbat radioul FM cu unul DAB+ si o antena pentru DAB+ si au receptie buna plus mai multe canale. Dezavantajele au fost pentru cei care folosesc radio in interior am vazut un clip in care unii se plangeau ca nu pot asculta radio DAB din cauza semnalului slab iar la FM nu au fost probleme. Plus ca un radio DAB este mai scump decat FM. Puteau sa mai lase inca 1 an pana lumea isi cumpara radio DAB+ dar foarte bine.

The End Of FM Radio In Norway (HBO):
https://www.youtube....?v=08YSJadCviI:

NRK shuts down their FM-broadcasts in Norway:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3JHNXfAcH3g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Norway first country to switch off FM radio:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fzAcy9rSpzo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by STEFAN20152019, 12 May 2022 - 20:40.


#621
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postrouterboard71, on 12 mai 2022 - 14:55, said:

stream-uri pe genuri muzicale
Pai nu s-a facut asta nici in FM, de unde mai departe daca tot acelasi CNA ofera licentele! Asa ca ori cu DAB sau fara, politica privind diversitatea nu exista in RO. In final o sa fie un DAB amarat doar cu posturile SRR (sau poate chiar cele nationale din FM) dar nici pe departe ce isi imagineaza optimistii.
Asa ca tot netul ofera azi (si maine) tot ce-ti doresti.

Edited by neagu_laurentiu, 12 May 2022 - 23:20.


#622
routerboard71

routerboard71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.12.2021
Buna ziua!
Da, am citit opiniile DVS. si cam aceeasi gandire o am si eu dar cu "ceva in plus" = "ceva-ul" acela fiind dorinta de a avea macar cateva multiplex-uri cu radiourile nationale si cele private mai rasarite si cu audienta mai mare.
Da, Internet-ul ofera tot ce vrei! Si eu folosesc Internet radio, ascult cand am timp multe posturi in special cu muzica veche anii 60 - 90. Mai colaborez la realizare de playlist cu un post de radio pe Internet din Bucuresti, post ce difuzeaza hit-uri ce au rezistat timpului, mari artisti si formatii care practic nu mor prin calitatea muzicii lor. Este 100% pe net.
Revenind la DAB+, eu NU doresc incetarea maine a FM-ului, nici a AM-ului.Vreau doar o modernizare in paralel cu aceste tehnologii existente. Dar... sa dai bani pe un receptor cu DAB+ si nici macar in Capitala sa nu ai acolo... un post mai frate, un multiplex sa-ti "clatesti urechile",mi se pare chiar de domeniul traiului in triburi!
Pana si Bulgaria are deja DAB+, bine... ei au FM-ul mult mai organizat ca al nostru dar si DAB-ul in emisie... Romanica il inchide! Ce sa mai zic!?
Pana una-alta, si eu sustin ca Internetul este de viitor, de fapt aduce viitorul in prezent fiindca poti asculta radio cu o tableta veche si o pereche de boxe! Dar si daca vrei fara Internet, DAB+ este solutia ce multe tari a adoptat-o! Daca nu ar fi avut de loc cautare, nu se investea in aceasta tehnologie!
Romania sta foarte bine la infrastructura de Internet fix dar educatia digitala mai are de parcurs un drum lung, din pacate!

#623
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postrouterboard71, on 13 mai 2022 - 07:24, said:

Vreau doar o modernizare in paralel cu aceste tehnologii existente.
Dar priveste situatia si din postura unui investitor. Piata de publicitate e aceeasi. Poti veni cu orice tehnologie in piata, nu schimba cu nimic disponibilitatea altcuiva de a oferi publicitate, pentru ca nevoia e acoperita cu metodele existente. De ce ai investi intr-o tehnologie noua daca nu prea iti recuperezi investitia sau o faci dar intr-un timp nerezonabil?

#624
routerboard71

routerboard71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.12.2021
Ca un post-scriptum, DAB+ permite un sunet cu claritate digitala adevarata... se stie asta! Una este sa ai un raport S/Z de 90dB si alta este sa te chinui cu o receptie FM fasaita in STEREO si cu un spectru limitat la 40 - 15.000Hz fiindca ce trece de 15000 Hz, ataca frecventa pilot de 19Khz.
Bine... in FM daca ai semnal bun, auditia este decenta "in mare" sa zic asa dar este ca o caseta audio cu viteza de 4,76 cm/sec comparativ cu auditia pe CD!
Pentru fidelitate merita clar DAB-ul ca tehnologie! Ai calitate de CD oriunde! Nu meritam si noi asa ceva?

#625
routerboard71

routerboard71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.12.2021
"Dar priveste situatia si din postura unui investitor. Piata de publicitate e aceeasi. Poti veni cu orice tehnologie in piata, nu schimba cu nimic disponibilitatea altcuiva de a oferi publicitate, pentru ca nevoia e acoperita cu metodele existente. De ce ai investi intr-o tehnologie noua daca nu prea iti recuperezi investitia sau o faci dar intr-un timp nerezonabil?" - zice @neagu_laurentiu mai sus!
Daca aveam si eu in Ploiesti posibilitatea de a asculta un radio in DAB+... era o crima? Ascult pe Internet, este sunet cristal dar meritam si noi un DAB+ ca in tarile cu adevarat civilizate!

Nu trebuie sa luam in brate faptul ca "nu este rentabil"... daca gandim asa, gandim gresit!

Uite, compania romanesca RDS a avut curajul si a plusat catre fibra optica si mai nou... Internet pentru popor la 10Gbps! Daca mergeau pe premiza ca "nu este rentabil"... si acuma poate stateam pe ADSL si cine stie ce Internet obosit si scump!

La fel si la DAB! Daca noi in "inteligenta nativa" il inchidem fiindca NU stim sa promovam ceva cu adevarat nou, economic, cu fidelitate audio... ne meritam soarta!

Ramanem pe energofagul de FM, cu interferente si alte "nebunii" si batem pasul pe loc!

Sunt tehnic prin colaborare cu R.Ph ce emite de 29 de ani in Ploiesti! Ma crezi ca il ascult acasa prin Internet radio? De ce? Fiindca este cristal! Culmea... si in FM are sunet de invidiat DPDV calitativ! Dar digitalul bate in caliatte FM-ul, oricat de mult ne-am ascunde dupa deget! O simpla comparare la ureche (am efectuat teste, stiu ce spun) intre FM si Internet radio... si FM-ul iti vine sa-l arunci la gunoi, crede-ma!

Asa ca... fie ca vrem sau nu, Internetul si DAB-ul vor face legea in urmatorii ani! Poate ca NU la noi in Romania dar la altii cu gandire mai evoluata, sigur va face legea!

Ca idee (nu mai pot edita), mi-am achizitionat doua astfel de echipamente la care ascult radio pe Internet, oare nu era bine si un DAB+?

https://www.auna.de/...io-Schwarz.html

Edited by routerboard71, 13 May 2022 - 07:59.


#626
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Pai nu vrei sa privesti si din perspectiva cealalta. Acum din postura de ascultator, doritor de calitate, ai dreptate. Dar din cealalta, poti identifica rentabilul? Lasa RDS, la net piata e alta, cererea si oferta etc. Dincoace arata-mi cine ofera mai multi bani in publicitate si pentru ce!
La noi o sa mai sifoneze SNR niste bani, tot are reteua VHF, mai schimba putin si vei avea un MUX national cu 15 posturi si cam atat va fi povestea.

Edited by neagu_laurentiu, 13 May 2022 - 08:12.


#627
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View Postneagu_laurentiu, on 13 mai 2022 - 07:40, said:

Dar priveste situatia si din postura unui investitor. Piata de publicitate e aceeasi. Poti veni cu orice tehnologie in piata, nu schimba cu nimic disponibilitatea altcuiva de a oferi publicitate, pentru ca nevoia e acoperita cu metodele existente. De ce ai investi intr-o tehnologie noua daca nu prea iti recuperezi investitia sau o faci dar intr-un timp nerezonabil?
Ceva in genul ...sa lasam televiziunea alb-negru ...de ce sa investim in televiziunea color Posted Image

#628
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Nu e nici un gen. E usor sa-ti doresti pe banii altora, pe riscul lor si nimic al tau. Sustin si eu sa avem orice, nu ma doare gura. Dar realitatea e mai complicata decat un slogan.

Sunt aici patroni de radio, sa povesteasca cum vin banii peste ei daca ar avea o alta tehnologie.

Edited by neagu_laurentiu, 13 May 2022 - 08:28.


#629
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012
Ce sa-i faci ,aste-as timpurile ,ne conformam la noua tehnologie.
O sa se intample ca la DVB-T ...cei care nu au bani dispar de pe piata .

Edited by qazwsxqazwsx, 13 May 2022 - 08:34.


#630
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Nu tehnologia e problema ci contextul in care o implementezi. Nu merge ca la altii ai vazut si vrei aici doar prin dorinta si nu ratiune economica.

Au venit la guvern reprezentatii posturilor radio si au cerut licitatia DAB si au fost refuzati? Are la baza ceva lipsa motivationala a demersului.

View Postqazwsxqazwsx, on 13 mai 2022 - 08:31, said:

O sa se intample ca la DVB-T ...cei care nu au bani dispar de pe piata .
Sunt pe cablu cei mai multi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate