Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Ochelari - de care? unde? cat?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1297 replies to this topic

#1225
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

 castoras, on 16 decembrie 2016 - 11:14, said:

Am miopie cu usor cilindru la un ochi si port permanent lentile contact.

Dar ma deranjeaza f tare lumina puternica - de la geamul biroului unde lucrez. Exista vreo solutie profi in afara de ochelari soare?

Vreau sa patrez lentilele de contact, doar niste lentile pt intunecare in zilele cu soare la birou.

Există niște lentile de contact colorate complet, adică inclusiv în zona pupilei, sunt speciale pentru sportivi, în general pentru reducerea strălucirii luminii, sau pentru intensificarea culorilor privite. Cel mai probabil nu le găsești în România.

#1226
Andra0123

Andra0123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.12.2016
O mare problema am avut si eu cu ochelarii si lentilele pentru fetita mea de 2 ani. In urma cu o luna am facut comanda de lentile la clinica Negreanu din Pitesti. Mi-au recomandat cica "cele mai bune" lentile de pe piata... Indo...din Spania care aveau si filtre peste filtre ....Incercau sa imi bage pe gat faptul ca sunt foarte cunoscuti ca bla bla, numai eu nu auzisem de ei.
La o simpla cautare pe net am aflat de fapt sunt cele mai ieftine lentile din Romania! Le cumpara de la furnizor cu 4 lei, 2 lentile (asta e pretul oficial oferit de aia din Spania) si ajung aici la noi sa le vanda cu 200 de lei!!!! Nu zic ca e un pret asa mare, dar unde e calitatea?!
La remarca mea cum ca nu am auzit de acest producator mi-au spus sa caut pe net Indo Spania...ca sunt foarte mari, cunoscuti etc...Am cautat in schimb si Indo Romania... Site nu au, doar o amarata pagina de Facebook.
Am sunat la ei, sa cer mai multe detalii. Nu mi le-au oferit, bineinteles! Mi-au spus doar ca ei nu au nevoie de site, ca nu vor sa plateasca. (Si stiu de la sotul meu, care lucreaza in IT, ca ii costa vreo 150 de lei pe an.... Asa mare firma sunt de nu isi permit sa plateasca 150 de lei pe an! Avand in vedere ca sunt unicul importator din Romania, macar un site puteau sa aiba, ma gandesc....)
In fine, le-am spus ca nu doresc sa mai achizitionez lentilele pentru ochelarii micutei. Evident ca i-a durut undeva... Mi-au spus ca am dat avansul si nu au ce sa imi faca! Asa am ramas si cu banii dati (nu au vrut sa imi inapoieze avansul dat! nu stiu de ce, dar am impresia ca asta nu e prea legal...), si fara ochelari pentru cea mica...
Deci, alti bani, alta distractie! Atata jecmaneala rar mi-a fost dat sa intalnesc!

#1227
phat_sua

phat_sua

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 16.01.2006
salutare, imi puteti recomanda un centru in Bucuresti, unde pot face montarea lentilelor prin "Nilor Fitting". Cei din "mall" au zis ca nu pot face asa ceva, si doar daca semnez ca e pe raspunderea mea. Multumesc.

#1228
kata-lin

kata-lin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 07.07.2007

 LL13G, on 04 decembrie 2016 - 20:06, said:

Ti-au oferit garantia?

Am reusit sa ajung azi. Nema garantie la essilor si zicea ca si expirase intre timp pt ca avea doar 2 ani (fata de 3 cat am pe hoya).
Oricum se vedea cu ochiul liber lentila deformata de parca a fost pusa pe foc (una mai vizibil decat cealalta) si la asta nu ofera nimeni garantie.
Deci, pt sanatatea lentilelor dvs evitati temperaturile inalte sau NU luati cu voi ochelarii in saune, NU ii lasati pe bordul masinii, NU va uitati cu ei in oala in care fierbe mancarea, etc Posted Image
Astfel ca mi-am comandat lentile noi de la hoya dar cu cel mai simplu antireflex si fara nici o alta protectie oleofoba si alte vrajeli, pardon extraoptiuni care fac foarte dificila stergerea lentilelor. (am deja blue control cu tot tacamul pe ochelarii "de apropiere").
Am optat sa refolosesc rama veche (caterpillar) pt ca asta am gasit-o cu suprafata utila cea mai mare la vremea respectiva iar acum n-am chef sa mai caut si sa astept alte 2 luni pana vine ceva asemanator - sper sa mai tina macar 2 ani Posted Image
In principiu am revenit la Hoya pt ca nu e vizibila nici o deformare la lentilele care au trecut prin aceeasi sauna ca essilorul , etc - poate au avut alea ghinion, nu stiu, asta a fost experienta mea dupa multe saune in care am avut mereu fel de fel de ochelari de vedere la mine si nici unii n-au patit nimic (vizibil)

La multe sarbatori fericite!Posted Image

LE:
* pt "sanatatea lentilelor"... si nu in ultimul rand pt "sanatatea" portofelului... Posted Image

Edited by kata-lin, 28 December 2016 - 16:48.


#1229
donPedros

donPedros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 25.03.2008
Dragi colegi,

Am o reteta de ochelari pentru distanta cu dioptrii : -1,5 si pentru apropiere : +0,75.
Am fost la mai multe magazine optica din Cluj si inca nu sunt pe deplin lamurit ce varianta de ochelari sa-mi cumpar.
Marea majoritate mi-au recomandat varianta cu lentile progresive.
Pana acum am avut doar lentile monofocale, sunt un pic reticent la lentilele progresive deoarece am auzit ca au o anumita zona din lentla prin care vezi clar la o anumita distanta, ce mi-e teama este la condus masina.
Mi-e frica ca nu ofera un camp vizual destul de larg pentru a conduce in conditii de siguranta.
In alta ordine de idei, problema mea cea mai mare este cand lucrez la PC, iar serviciul e de asa natura ca trebuie sa stau 8-10 in fata calculatorului.
Cu lentilele care le am -1,5 vad la monitor, dar mai greu si in ceata vad la tastatura si daca trebuie sa scriu ceva.
Fara ochelari vada aproape(sa scriu ) dar e mai greu si obositor la calculator.
As ruga pe cei care au lentila progresive sa-mi spuna cum s-au adaptat si cel mai important cum se descurca la volan.

Multumesc

Edited by donPedros, 04 January 2017 - 17:41.


#1230
lucianus85

lucianus85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.02.2011
Ce ati alege între
1. Essilor Transitions VII cu Prevence 1.6 = 1400 lei
2. Zeiss Photofusion cu BlueProtect 1.6 = 1280 lei
3. Hoya Sensity cu BlueControl 1.6 = 1450 lei
4. Rodenstock ColorMatic 1.6 = 1240 lei.

Dioptrii  
Sph - 2,25   Cyl +0,75

Mai am ochelari Essilor cu Transitions V,  Essilor Xtra Transitions (2013), Zeiss Photofusion (2012).
Vreau tot pe nuanță gri. Nu am avut maro și nu îmi place.
Ma tentează Hoya după ce am văzut niște clipuri pe YouTube.

Preturile sunt de azi din Craiova de la câteva magazine / opticieni.
Ce îmi recomandați?
Mulțumesc pentru sfaturi.

Edited by lucianus85, 07 January 2017 - 20:55.


#1231
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
buna ziua, poate cineva sa-mi recomande o optica mediacala buna in Ploiesti?

#1232
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,440
  • Înscris: 16.05.2007
banoasa afacere e asta cu ochelarii, tocmai ce m-au golit de 1000 lei pentru niste lentile degresive elsior crizal prevencia. Incepeau ochelarii de aproape sa ma incurce, zic hai sa-i verific.

#1233
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,440
  • Înscris: 16.05.2007
astea sunt
http://www.essilorpr.../Interview.aspx

#1234
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

 kata-lin, on 28 decembrie 2016 - 16:45, said:

Am reusit sa ajung azi. Nema garantie la essilor si zicea ca si expirase intre timp pt ca avea doar 2 ani (fata de 3 cat am pe hoya).
Oricum se vedea cu ochiul liber lentila deformata de parca a fost pusa pe foc (una mai vizibil decat cealalta) si la asta nu ofera nimeni garantie.
Deci, pt sanatatea lentilelor dvs evitati temperaturile inalte sau NU luati cu voi ochelarii in saune, NU ii lasati pe bordul masinii, NU va uitati cu ei in oala in care fierbe mancarea, etc Posted Image
Astfel ca mi-am comandat lentile noi de la hoya dar cu cel mai simplu antireflex si fara nici o alta protectie oleofoba si alte vrajeli, pardon extraoptiuni care fac foarte dificila stergerea lentilelor. (am deja blue control cu tot tacamul pe ochelarii "de apropiere").
Am optat sa refolosesc rama veche (caterpillar) pt ca asta am gasit-o cu suprafata utila cea mai mare la vremea respectiva iar acum n-am chef sa mai caut si sa astept alte 2 luni pana vine ceva asemanator - sper sa mai tina macar 2 ani Posted Image
In principiu am revenit la Hoya pt ca nu e vizibila nici o deformare la lentilele care au trecut prin aceeasi sauna ca essilorul , etc - poate au avut alea ghinion, nu stiu, asta a fost experienta mea dupa multe saune in care am avut mereu fel de fel de ochelari de vedere la mine si nici unii n-au patit nimic (vizibil)

La multe sarbatori fericite!Posted Image

LE:
* pt "sanatatea lentilelor"... si nu in ultimul rand pt "sanatatea" portofelului... Posted Image
Am patit ceva similar mai demult cu Essilor, de atunci ii ocolesc.

#1235
ela_dia

ela_dia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.01.2017
Buna,

Ma intereseaza de la cei care ati achizitionat in ultimul an ochelari, preturi la lentile in magazinele din Cluj-Napoca.
Urmeaza sa imi schimb ochelarii si am nevoie de lentile -1.75 OS, -2 OD,fara cilindru, variante cu protectie pentru calculator.
Ultimele lentile eu fost Essilor crizal provencia si sunt foarte multumita de ele doar ca au fost cam scumpe 370 lei/lentila la Opticris luate in 2013.Pe internet am vazut ca ar fi si la 270/lentila.
Cei care ati achitionat recent variante  cu protectie pc de la Essilor sau Rhein Vision imi spune cateva preturi si de unde Ie-ai achizionat?
Urmeaza sa studiez piata si preturile dar pana atunci...

Multumesc

#1236
eftincanicusor

eftincanicusor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 20.01.2016

 ela_dia, on 25 ianuarie 2017 - 11:50, said:

Buna,

Ma intereseaza de la cei care ati achizitionat in ultimul an ochelari, preturi la lentile in magazinele din Cluj-Napoca.
Urmeaza sa imi schimb ochelarii si am nevoie de lentile -1.75 OS, -2 OD,fara cilindru, variante cu protectie pentru calculator.
Ultimele lentile eu fost Essilor crizal provencia si sunt foarte multumita de ele doar ca au fost cam scumpe 370 lei/lentila la Opticris luate in 2013.Pe internet am vazut ca ar fi si la 270/lentila.
Cei care ati achitionat recent variante  cu protectie pc de la Essilor sau Rhein Vision imi spune cateva preturi si de unde Ie-ai achizionat?
Urmeaza sa studiez piata si preturile dar pana atunci...

Multumesc

Facut ieri comanda la clinica Oftasan din Braila ,-2 OS, -2 OD cu cilindru,  lentile essilor crizal prevencia  230 ron lentila ,material plastic(nu am vrut policarbonat) cu indice de 1.6.Mi-au spus ca vin cu certificat de calitate si garantie.

#1237
ela_dia

ela_dia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.01.2017

 eftincanicusor, on 26 ianuarie 2017 - 07:35, said:


Facut ieri comanda la clinica Oftasan din Braila ,-2 OS, -2 OD cu cilindru,  lentile essilor crizal prevencia  230 ron lentila ,material plastic(nu am vrut policarbonat) cu indice de 1.6.Mi-au spus ca vin cu certificat de calitate si garantie.

Foarte bun pretul la Braila dar pe mina ma intereseaza in magazinele din Cluj-Napoca.multumesc oricum:)

#1238
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,440
  • Înscris: 16.05.2007
sunt sanse sa  vand lentilele vechi ?
A incercat si reusit cineva?

Edited by liberlamare, 10 February 2017 - 19:17.


#1239
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,440
  • Înscris: 16.05.2007
exista o lista de preturi pentru lentilele essilor online? Vreau sa verific preturile  ( verific dupa achizitie e drept dar vreau sa stiu pe viitor marimea de pret)
Inca nu am gasit un magazin on-line cu asa ceva.
Ultima achizitie ormix de 1.6 fara reducere la 800 lei. dioptrii cu plus si cilindru tratament Crizal Forte.

Edited by liberlamare, 13 February 2017 - 15:39.


#1240
ela_dia

ela_dia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.01.2017

 ela_dia, on 25 ianuarie 2017 - 11:50, said:

Buna,

Ma intereseaza de la cei care ati achizitionat in ultimul an ochelari, preturi la lentile in magazinele din Cluj-Napoca.
Urmeaza sa imi schimb ochelarii si am nevoie de lentile -1.75 OS, -2 OD,fara cilindru, variante cu protectie pentru calculator.
Ultimele lentile eu fost Essilor crizal provencia si sunt foarte multumita de ele doar ca au fost cam scumpe 370 lei/lentila la Opticris luate in 2013.Pe internet am vazut ca ar fi si la 270/lentila.
Cei care ati achitionat recent variante  cu protectie pc de la Essilor sau Rhein Vision imi spune cateva preturi si de unde Ie-ai achizionat?
Urmeaza sa studiez piata si preturile dar pana atunci...

Multumesc


Hello again,

Revin cu preturi actualizate probabil vor fi utile celor din Cluj.
Am studiat oferta de preturi a lentilelor in ~ 10 magazine de optica din Cluj-Napoca.Pentru gama de lentile cu protectie pentru calculator gasiti:
Lentile Carl Zeiss cu Duravision intre 500-700 perechea
Lentile Essilor cu tratament Crizal Provencia intre 460-600 perechea
Lentile Rodestock/Interoptika/Rhein Vision 240-350 perechea

Am ales in final de la un magazin din Piata M.Viteazul lentile Essilor Crizal Provencia in varianta subtiata Ormix la 670/perechea  (pret standard fara subtiere 460/perechea).Pe langa pretul decent al lentilelor am fost multumita de consultanta oferita in alegerea ochelarilor de medicul optometrist.Si inca un plus dat fiind ca am ales lentile Essilor am primit  gratuit lentile de soare de la acelasi brand, asa ca va urma si o perche de ochelari de soare cu lentle de calitate.
Va recomand sa cercetati ofertele din cat mai multe magazine, preturile variaza foarte mult pentru acelasi produs.

Sper sa va fie de ajutor aceste informatii si sa va realizati ochelarii potriviti!

#1241
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,440
  • Înscris: 16.05.2007
de sters

Edited by liberlamare, 20 February 2017 - 21:26.


#1242
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
Are cineva ochelari cu Blue Control si daca da , merita suma de bani pentru acest tratament ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate