Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Ochelari - de care? unde? cat?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1297 replies to this topic

#1297
mitf

mitf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 28.08.2004
Salutare tuturor,

Eu folosesc progresive din 2000. Initial am avut lentile zeiss, apoi am trecut la essilor. Sint la al treilea rind de ochelari cu lentile essilor varilux. Problema pe care am avut-o cu ultimele doua perechi cu acest tip de lentile a fost ca s-au exfoliat. Prima data am patit-o in timp ce eram la Sulina si nu stiam de ce lentilele nu se mai curata. La intoarcere, intr-un magazin de optica mi-au confirmat ca lentilele sint exfoliate si nu se mai poate face nimic.
Am comandat alti ochelari in octombrie 2018 tot varilux si am mai primit o pereche de lentile in acelasi pret. Dupa aproximativ 3 ani am patit acelasi lucru - lentilele au inceput sa se exfolieze. La inceput apar ca niste pete ca si cind intre folie si suport nu mai este contact (ca o bula de aer), apoi marginile foliei din partea de sus a lentilei a inceput sa coboare. Asa ca am trecut la a doua pereche de lentile primita. Totusi cind platesti 2500 de lei niste lentile si asta in 2018, cred ca pretentiile pentru calitate din toate punctele de vedere ar trebui sa fie pe masura pretului. Ori, din punct de vedere al rezistentei, lentilele varilux s-au comportat ca niste chinezarii ieftine.
Stiu ca vor fi replici care vor spune ca nu am avut grija sa nu... ca n-am respectat.... Va spun de la inceput ca dupa prima experienta cu exfolierea din 2018 am avut foarte mare grija cu ochelarii. Nu i-am lasat in soare, i-am spalat cu apa de cele mai multe ori sau i-am sters cu cirpitele speciale de la producator, nu am folosit servetele umede speciale pentru ochelari... deci o multime de precautii care au dus la acelasi rezultat ca si cind nu as fi avut grija de ei. Pot sa spun ca la ultima pereche exfolierea a inceput binisor mai devreme fata de penultima, deci calitatea lentilelor din acest punct de vedere a scazut.
Am pus si o poza in care se vede cum folia s-a retras in partea de sus plus petele de exfoliere. Ce se mai vede sus in colt nu sint zgirieturi cu doar lentila nu este curata.
Acum port cu mindrie a doua pereche.
Am scris toata poliloghia asta pentru ca vreau sa stiu daca au avut si altii asemenea probleme si cu essilor sau cu lentile de la alti producatori.

#1298
neroimparat

neroimparat

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 12.01.2015
Salutare tuturor.
Va rog o parere de la cineva avizat cu privire la apariția acestor zgârieturi/coaja de portocala pe interiorul lentilelor, pe exterior mai puțin. Ochelarii nu au fost lăsați in soare, au fost spălați doar sub jet mic de apa călduță cu detergent vase sau sapun lichid si șterși (tamponați) cu lavetă specială.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate