Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 

Ochelari - de care? unde? cat?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1297 replies to this topic

#1189
Werewolfc

Werewolfc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 13.03.2007

View Postioana_const, on 28 mai 2016 - 10:14, said:

Ma puteti indruma cum ar trebui sa procedez, sa ma duc la medicul care mi-a dat reteta sa-i spun de problema. Ma despagubeste el acum?

Despagubiri ......  nu o sa vezi . Acum vre-o 3 ani am avut o reteta (lant mare de clinici din Bucuresti) care era data exact cat era scris pe biletu' dat de masina. Nu i-am purtat decat max o luna, unul dintre ochi obosea si cand dadeam jos ochelarii se "zbatea". Acum am reteta data cu dioptriile putin mai slabe si m-am acomodat bine cu ochelarii. La cabinet, am incercat si lentilele care corespundeau exact cu ce era scris pe biletul dat de masina si cu ele la ochi, parca eram pe Marte.
La tine vad ca e exact pe dos: nu vezi (bine) la distanta. Apropo, de ce distanta discutam?

Edited by Werewolfc, 28 May 2016 - 13:00.


#1190
ioana_const

ioana_const

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.05.2016

View PostWerewolfc, on 28 mai 2016 - 13:00, said:

Despagubiri ......  nu o sa vezi . Acum vre-o 3 ani am avut o reteta (lant mare de clinici din Bucuresti) care era data exact cat era scris pe biletu' dat de masina. Nu i-am purtat decat max o luna, unul dintre ochi obosea si cand dadeam jos ochelarii se "zbatea". Acum am reteta data cu dioptriile putin mai slabe si m-am acomodat bine cu ochelarii. La cabinet, am incercat si lentilele care corespundeau exact cu ce era scris pe biletul dat de masina si cu ele la ochi, parca eram pe Marte.
La tine vad ca e exact pe dos: nu vezi (bine) la distanta. Apropo, de ce distanta discutam?

Distanta la care nu pot focusa si nu pot citi tot este de 3 m (standard din optica, la care trebuie sa vad 100% clar). Mentionez ca am facut ochelari (rama + lentile) aprox 1000 lei (deci nu e colo ca bani)
Ma gandeam sa mai merg sa fac un consult si sa vad ce zice medicul oftalmolog de acolo.
Daca sunt diferente mari, cum suspectez acum (de -0.5), fac plangere la OPC si la colegiul medicilor.

#1191
Maneleist

Maneleist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 11.07.2009

View PostTarzy, on 09 februarie 2005 - 16:53, said:

chiar nu mai e nimeni "ochelarist" pe aici
Salut. Eu am miopie minus 14 (sunt intr-un pas de orbire) daca nu ma controlez mintal si cu nervii.
Eu am facut ochelari la IOR pe B-dul Bucovina Nr 14. Ochelarii m-au costat 700 lei si la magazine, etc ma costau putin peste 1600 lei

Program:
Luni-Vineri 9:00 - 17:00
Interior 17
Director: Eugen Niculescu
Fabrica: Intreprinderea Optica Romania si cabinetul se numeste IOR.SA tel: (021) 324 59 32

#1192
Maneleist

Maneleist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 11.07.2009

View Postteoistrate, on 28 martie 2016 - 10:17, said:


N-as prea crede ca poti sa le mai refuzi, odata comanda data. Dar de ce vrei tu ca dioptriile sa fie de sticla? La -14 dioptrii, lentilele ar fi extrem de groase, mai groase decat niste lupe. Prin comparatie cele de plastic sunt mult mai subtiri. Asta e, le ingrijesti mai cu atentie, sa nu le zgarii, dar eu, la dioptrii de -14 nu mi-as pune sticla.

Sincer. Sunt din plastic lentilele si subțiri, nu foaie cu sunt cele de -2, -4. Dar sunt totusi

#1193
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 19.07.2005
Am fost diagnosticat cu Astigmatism, OD -0.25, OS +1, port ochelari de circa o saptamana, vad bine cu ei, nu am ameteli sau dureri de cap doar ca vad unele obiecte distorsionate. De la departare gen TV sau alte obiecte par destul de ok insa monitorul calculatorului are forma de trapez, foarte deformat. Vedeti imaginea de mai jos.

Din ce mi-a zis tehnicianul cica e normal si dureaza putin pana se obisnuieste creierul, insa a trecut o saptamana si tot nu vad normal. Asa e cand porti ochelari, sunt ochelarii aiurea facuti, trebuie sa am mai multa rabdare si sa-i port mai mult timp?
Doar ca cu cat ii port mai mult cu atat imaginea e mai deformata atunci cand ii dau jos, iar ochelarii i-am luat doar pentru calculator, nu sa-mi zapaceasca vederea cand nu-i port..

Attached File  1.png   164.51K   39 downloads

#1194
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,239
  • Înscris: 11.04.2006
abureli abureli abureli, incompetenta...daca nu vezi bine din prima cu ochelarii inseamna ca cineva a gresit, ori medicul ori tehnicianul. nu purtati ochelari cu care ochii nu se simt bine din prima. pt ca acea acomodare de fapt e fortarea ochiului sa se adapteze la ceva ce nu i se potriveste, mai exact isi vor agrava suferinta.
astigmatismul nu se corecteaza (doar) cu dioptrie ci cu modificarea unghiului...are o denumire, nu o tin minte. ti-a prescris gresit sau incomplet, eu pe reteta am la ochiul stang o ajustare de 160 grade parca.

#1195
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 19.07.2005
Am facut greseala si m-am dus in doua locuri, la un medic oftalmolog si apoi la un cabinet de optica.

Medicul oftalmolog mi-a calculat urmatoarele valori, totul s-a facut destul de rapid.
       SF          CIL         AX             D.I.P.
OD                -0,25       30 grade         66
OS   +0.5        -1.5       175 grade

La cabinetul de optica am testat mai riguros si am facut ochelarii dupa rezultatele de acolo.
      SF.          CIL.          AX.              D.I.P.
OD                -0,25       30 grade            64
OS  -0.25         +1         85 grade

Am mers pe rezultatele de la cabinetul de optica pentru ca am testat mai multe lentile, am foito pe saraca doamna vreo 30 de minute si am zis ca e mai exact decat cele de la oftalmolog. Vedeam bine si n-am stiut sa ma uit la obiecte sa vad daca sunt corect redate..

Edited by vj_Heaven, 21 June 2016 - 15:20.


#1196
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,239
  • Înscris: 11.04.2006
diferenta la ochiul stang e jalnic de mare. cineva a dat-o-n bara.

#1197
lucageorge1

lucageorge1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.12.2011
Salut, de azi sunt posesorul unei noi perechi de ochelari, dar din pacate nu sunt multumit de ce am cumparat si anume,cand privesc de exemplu la calculator, fundalul alb nu mai este alb "imaculat", are o usoara tenta maronie/ galbuie care pentru mine e foarte deranjat. Zici ca privesc la un CRT vechi de 10 ani.
Este normal asa ceva? Si daca da, e din cauza filtrului sau protectiei pt pc?
Tin sa precizez, lentilele sunt, Crizal Prevencia de la Essilor,materialul folosit  FSV AIRWEAR JUNIOR (doamna de acolo ma incadrat la junior pentru a plati mult mai putin pe lentile, undeva la 400 de lei perechea, altfel erau pe la 900 de lei).Cost total 803 cu tot cu rame+ manopera+consultatie.
Stiu ca la inceput este normal sa ai o usoara senzatie de oboseala pana se obisnuieste ochiul cu noua lentila, dar ma deranjeaa enorm albul asta "ingalbenit".
Atat ramele cat si lentilele au fost cumparate de la Optiblu.Aveti idee se poate face retur, si sa dau comanda de alt tip de lentile.Daca eram informat in privinta acestui aspect, cu siguranta nu mai dadeam comanda.
Aveti idee ce lentile trebuie sa imi iau pentru a nu mai avea problema asta, fara distorsiune de culori si cu protectie pentru PC ?

#1198
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Da, lentilele cu Prevencia au o usoara tenta galbuie. Tocmai in asta consta protectia aia. Daca vrei sa ai un tratament performant si protectie, incearca sa te adaptezi. Daca nu se poate, mergi in optica si cere schimbarea lor.

#1199
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 08.08.2006
Daca iti schimba Essilor ceva te rog sa ne spui.

#1200
lucageorge1

lucageorge1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.12.2011
Multumesc pentru raspuns Yseult. Am fost astazi la optica si am vb cu domnisoara de acolo, se pot schimba cu un alt tip de lentila (forte UV), chiar si astazi daca vreau.
Am ajuns la concluzia sa incerc sa-i port o saptamana sau doua, sa vad daca pot sa ma adaptez, daca nu, o sa schimb lentilele. Sunt constient ca Prevencia ofera o protectie mai buna, sper sa ma pot adapta.
O sa revin cu pareri si cu decizia luata dupa experienta asta de purtare al lentilelor Crizal Prevencia.

Edited by lucageorge1, 03 August 2016 - 17:25.


#1201
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,475
  • Înscris: 16.05.2007
eu nu am purtat ochelari niciodata si m-am adaptat fara probleme cu aceste lentile, din prima cu dioptrii mari.

#1202
lucageorge1

lucageorge1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.12.2011
Eu am purtat ochelari de cand ma stiu, dar nu am avut pana acum problema asta. Precizez ca la ultima mea pereche de ochelari am avut protectie pentru pc (sau cel putin asa mi s-a zis :), dar nu am avut probleme de genul asta.

#1203
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,239
  • Înscris: 11.04.2006
ce abureala, cica te-a incadrat la junior sa platesti mai putin...de fapt te-a vrajit sa crezi ca ai reducere.
daca te uiti la lentila probabil nu e transparenta 100% ci are o tenta fumurie sau albastruie, etc si e normal sa altereze culorile reale.
dar daca ai senzatie de oboseala cand ii porti nu-s facuti corect. am mai spus-o, daca nu vezi bine, confortabil din prima, au o problema, din cauza retetei sau montajului.

#1204
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
La juniori platesti mai putin pt ca s diametre mai mici. A avut noroc pt ca s a putut incadra si pt ca ....consultantul de vanzari a vrut sa i ofere o varianta buna ca si buget. E acelasi tratament. Nu a zis ca nu vede, a zis ca il detanjeaza nuanta galbuie, e altceva.

Edited by MembruAnonim, 03 August 2016 - 18:08.


#1205
lucageorge1

lucageorge1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.12.2011
Acum nu stiu daca a fost o abureala, pentru ca au fost nevoiti sa-mi modifice lentila de la rama respectiva, pentru a se incadra la o anumita distanta.
Eu nu am luat decizia in functie de aceasta reducere.Eu am vrut o pereche de lentile, cu protectie pentru pc(Prevencia de la Essilor cica are cea mai buna protectie pentru pc, asta mi s-a spus), si sa ma incadrez intr-un anumit buget(maxim 800 de lei)
Intradevar, daca pun lentila asezata pe o foaie alba, se observa foarte clar ca nu e transparenta 100%, are o tenta fumurie.
In ceea ce priveste dioptriile, aici am o mica nelamurire. Eu am probleme cu ochiul stang(se numeste "ochi lenes"-adica nu o sa vad niciodata perfect cu acest ochi, dioptrie de +1.75 de la ultima consultatie facuta tot la optiblu), iar la cel drept (dioptrie 0) , vad si ultima linie de pe optotip. Ciudat ca pana acum am avut dioptrie si la OD.Acum nu stiu daca s-a luat decizia corecta de a nu avea dioptrie deloc la OD.
Deci cu sau fara ochelari vad putin mai bine cu OS, ca sa-mi dau seama trebuie sa inchid OD, fara sa acopar unul dintre ochi vad f bine.La mine e vorba de oboseala, fara ochelari nu pot sa mai stau la calculator sau intr-un mediu cu lumina artificiala pe o perioada mai lunga, pentru ca imi obosesc ochii destul de repede.
Din ce tin minte, si la ultima mea pereche de ochelari am avut aceeasi senzatie de oboseala, pana m-am obisnuit si a fost ok.

Edited by lucageorge1, 03 August 2016 - 18:32.


#1206
bloodhand

bloodhand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.07.2006
Am 10 luni de cand port ochelarii cu lentilele Essilor Crizal Prevencia. In ceea ce priveste confortul vederii, este cu mult mai mare decat cu lentilele Hoya doar cu antireflex pe care le-am purtat inainte circa 8 ani, imi simt ochii mai odihniti si nu mai am aceleasi probleme cu lipsa de somn seara si noaptea. O singura obiecte am si aici ma refer la faptul ca deja au aparut cateva zgarieturi fine, desi i-am curatat numai prin spalare cu sapun lichid si stergerea cu laveta de la producator. Mentionez sunt ochelari permanenti, pentru astigmatism miopic.

Ar fi interesante diverse opinii pentru a putea face o comparatie intre variantele de protectie PC/Blue Control/Blue Block oferite de fiecare producator in parte. In afara de Essilor, stiu astfel de lentile mai sunt produse de Zeiss, Hoya etc., insa cele mai scumpe si promovate sunt cele de la Essilor. Sunt curios daca e vorba doar despre o reclama masiva si o promovare exagerata a acestora si daca alti producatori ofera lentile mult mai calitative.

Din cele citite, am inteles ca Hoya Blue Control (si posibil alte tehnologii identice cum este cea de la Zeiss) blocheaza intreg spectrul de lumina albastra, inclusiv albastru-turcoaz ce nu ar fi nociva ochilor. Iar Crizal Prevencia filtreaza lumina albastra, adica blocheaza doar spectrul nociv al luminii albastre, lasand sa treaca spectrul albastru-turcoaz care este benefic pentru ochi. Astfel, tehnologia Crizal Prevencia de la Essilor este net superioara fata de cele similare ale altor producatori. Am vazut si lentile de la Zeiss si Hoya cu astfel de tratament, insa reflexia lentilei era de o tenta albastra pura (ceea ce indica faptul ca tot spectrul de albastru este reflectat), pe cand la Essilor culoarea reflexiei este albastru-mov (ceea ce indica faptul ca spectrul albastru-turcoaz nu este reflectat).

De asemenea, se mai fac unele confuzii intre protectia la PC transparenta si protectia la PC color, prima fiind antireflexul clasic eventual cu filtru lumina albastra, iar cea de-a doua este practic o lentila cu tenta spre o anumita culoare, de obicei galbena, pentru a compensa prin reducerea luminii albastre. Daca gresesc, sa ma corectati.

Edited by bloodhand, 08 August 2016 - 18:22.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate