Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Ochelari - de care? unde? cat?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1297 replies to this topic

#1
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,631
  • Înscris: 28.11.2001
se pare ca am devenit miop, nu stiu de cand ca ultmul control a fost acum vre-o 20 de ani.
ideea este ca acum trebe musai sa-mi pun bicicleta pe nas.
treaba-i de -0,5 la un ochi si -0,75 la alalalt.
intrebare:
unde se pot face ochelari buni, ieftin si frumosi - in aceasta ordine de prioritati?

#2
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,631
  • Înscris: 28.11.2001
chiar nu mai e nimeni "ochelarist" pe aici

#3
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Optinova, Opticriss, Sensi Blu, nu prea sunt ieftini, dar sunt destul de profesionisti si ofera tacamul complet: consult, reteta, motaj, rame.....
Ieftin si bun poti lua pe bucati, rame din magazin, cauti, am vazut rame chiar si la Sensi Blu, iar magazine puzderie, lentilele recomandat ar fi sa le montezi la o policlinica - spital pt ca au mana formata si taie lentila frumos; lentile de calitate sunt Zeiss, sper ca am scris bine

#4
yule

yule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 13.04.2003
da, e bine scris Zeiss.

vezi ca in mare sunt doua tipuri de lentile:

de plastic (usoare, nu se ingroasa cand creste dioptria, se zgarie usor, nu se sparg asa usor, sunt in principiu mai ieftine). aici ar fi bine sa optezi pentru un strat anti-zgarie.

de sticla (mai grele, dar la dioptria ta mica nu prea conteaza, nu se zgarie dar mai degraba se sparg usor - nu chiaaar asa usor). aici sa optezi pt stratul anti-reflex (se distinge usor - daca te uiti din fata la ei si ii misti in lumina, vor parea ca au o tenta mov). lentilele anti-reflex filtreaza anumite particule nocive din lumina.

lentile heliomate sunt optionale. e chestie de preferinta (heliomat = isi modifica culoarea dupa intensitatea soarelui/luminii din imprejurimea ta).

#5
jedialex1985

jedialex1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 09.04.2004
Lentilele de plastic sunt si anti-reflexive?
Eu port lentile de sticla organica, adica un fel de nibrid intre sticla si plastic dar as vrea sa trec pe alea de plastic. Cele care creeaza un spectru mov cand sunt expusi la lumina inseamna ca filtreaza anumite radiatii gen UV dar daca vrei lentille pot fi tratate pt a filtra si radiatiile de la calc si neon si atunci au o o tenta verzuie.
Sa-ti iei neaparat, lentile care au aderenta redusa la apa, adica poti sa mergi prin ploaie linistit ca apa nu "se lipeste" de ei si se usuca aproape instantaneu

#6
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 28.11.2001
Eu am ochelari de cand ma stiu.
Sa-ti iei cu lentile heliomate pentru ca iarna o sa-ti fie bine. :)
Daca erai din Suceava iti ziceam unde sa mergi ... asa

#7
veverita

veverita

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 13.12.2004
eu am avut ghinionul sa trec anul trecut de doua ori prin ciclul "cumparat rama, facut comanda lentile, montat". am avut ghinion la prima incercare, am miopie si astigmatism, si mi-au montat o lentila prost, fapt care a rezultat in dureri cumplite de capatana. cum port ochelari de vreo 10 ani, mi-am dat seama de la ce mi se trag durerile de cap si am mai dat o data banii:

am asa:

-0.5 la un ochi
-1.75 la celalalt
+ astigmatism + fotofobie.

am gasit niste rame decente la 1.2 mil, iar lentilele au costat inca pe atat. mi-am luat heliomate + anti-reflex. si asta s-a intamplat in august.

in perioada de cautare am intrat la optinova, si am intrebat cat m-ar costa lentilele de pe reteta cu pricina, heliomate. raspunsul sec a venit "5 milioane". de la un tip imbracat la costum, care ma privea putin de sus. asa ca l-am intrebat si eu la fel de politicos:"fac si cartofi prajiti lentilele alea?"

sfatul personal e sa iti iei o pereche de rame care iti plac, ochelarii nu se schimba precum sosetele, deci faci cumparatura asta mai rar. de asemenea, nu iti lua rame foarte inguste, daca nu ai mai purtat ochelari pana acum o sa constati ca e foarte obositor sa prinzi o imagine si prin lentile si in afara ei, mai ales pe lateral si in miscare, te ameteste. cumpara-ti de asemenea un etui rigid in care ochelarii sa stea destul de fix. si o carpa de sters praful de pe ei. in primele saptamani o sa te deranjeze praful care se depune pe lentile, dupa aceea incepi sa te obisnuiesti si sa ignori micile particule de praf. personal prefer lentilele de sticla, de preferinta Zeiss. cam atat:)

#8
veverita

veverita

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 13.12.2004

yule, on Feb 9 2005, 18:36, said:

aici sa optezi pt stratul anti-reflex (se distinge usor - daca te uiti din fata la ei si ii misti in lumina, vor parea ca au o tenta mov). lentilele anti-reflex filtreaza anumite particule nocive din lumina.

lentile heliomate sunt optionale. e chestie de preferinta (heliomat = isi modifica culoarea dupa intensitatea soarelui/luminii din imprejurimea ta).

<{POST_SNAPBACK}>


anti-reflex e de doua feluri: auriu si inca ceva. heliomatele sunt si ele gri sau maro. in functie de combinatia intre anti-reflex si heliomat poti sa ai diverse "tente":)

eu am heliomate gri cu anti-reflex auriu. tocmai ca sa evit culoarea mov.

#9
Tzepi

Tzepi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 04.08.2003
si eu port de f mult timp ochelari...sunt pe la a 8-a pereche
unele s-au rupt, altele trebuiau schimbate din cauza schimbarii dioptriilor

acum am unii cu lentile de plastic de care nu sunt deloc multumit.s-au zgariat rau...nu mai stiu unde i-am facut dar nu era un loc cunoscut

cred k sa ii schimb din nou...
am pe ei anti-reflex...dar cred k sa imi fac si anti-zgarieturi si lentile cu aderenta redusa la apa...aproape full-options ;)

#10
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,631
  • Înscris: 28.11.2001
Va multumesc ptr sfaturile acordate.

V-as ruga sa-mi spuneti cam pe unde pot gasi lentile de calitate in Bucuresti.
din ce spuneti voi cred ca o sa optez pentru:
- lentile de sticla;
- tratate antireflex, anti zgarieturi si cu aderenta scazuta la apa
- nu stiu inca daca se merita sau nu heliomate, o sa vad la fata locului si in functie de cat am in buzunar.

#11
jedialex1985

jedialex1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 09.04.2004
Nu cred ca e diferenta mare la pret intre heliomat si simplu, cand mi-am facut eu, in bacau, era de doar 100.000, asa ca se rezuma mai mult la preferinte. Eu am avut vre-o 3 ani heliomatice si nu mi-au placut. In primul rand aveam impresia ca ma fac sa par mai batran, apoi fiind ca era in general soare afara erau tot timpul inchisi. Plus ca mi s-a spus ca am ochi fumosi :P ma enerva ca cei din jur nu-mi-i vedeau. Si de aia am ales lentile simple, albe.

O alta faza care mi se intampla era ca iarna, pe lumina puternica din cauza zapezii, se innegreau la maxim si cand intram in zone mai intunecate, gen scara blocului tb sa bajbai pe scari  :lol:

#12
veverita

veverita

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 13.12.2004

Tarzy, on Feb 10 2005, 10:27, said:

Va multumesc ptr sfaturile acordate.

V-as ruga sa-mi spuneti cam pe unde pot gasi lentile de calitate in Bucuresti.
din ce spuneti voi cred ca o sa optez pentru:
- lentile de sticla;
- tratate antireflex, anti zgarieturi si cu aderenta scazuta la apa
- nu stiu inca daca se merita sau nu heliomate, o sa vad la fata locului si in functie de cat am in buzunar.

<{POST_SNAPBACK}>


heliomate "se merita" daca esti sensibil la lumina naturala puternica. altfel o sa porti ochelari de soare vara si iarna.

anti-reflexul este recomandat soferilor. eu am trait linistita fara, pana de curand, cand am decis ca e cazul sa devin o catastrofa pe soselele bucurestiului.

in centrul vechi al bucurestiului, pe splaiul dambovitei vis-a-vis de tribunal, pe strada academiei, pe calea victoriei, in zona lipscani, doamnei, sunt mai multe magazine de optica medicala. ca aspect exterior, unele lasa de dorit. dar omuletii care lucreaza in ele sunt de obicei crescuti dupa scoala mai veche:) anyway, poti colinda prin ele dupa rame, pana gasesti o pereche care iti place si iti vine bine. tre' sa iti stea fix, sa nu joace. si cum tot te plimbi dupa rame, poti sa intrebi si cat te-ar costa lentilele si montatul. multe ateliere colaboreaza cu IOR-ul pentru lentile, care IOR parca facuse ceva aranjament cu Zeiss. iti trebuie cateva ore pentru toata povestea asta, si pe urma inca o saptamana sau doua pana ai ochelarii. nu te speria, in doua saptamani nu ti se modifica dioptriile:)

Edited by veverita, 11 February 2005 - 19:51.


#13
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004

Tarzy, on Feb 10 2005, 10:27, said:

Va multumesc ptr sfaturile acordate.

V-as ruga sa-mi spuneti cam pe unde pot gasi lentile de calitate in Bucuresti.
din ce spuneti voi cred ca o sa optez pentru:
- lentile de sticla;
- tratate antireflex, anti zgarieturi si cu aderenta scazuta la apa
- nu stiu inca daca se merita sau nu heliomate, o sa vad la fata locului si in functie de cat am in buzunar.

<{POST_SNAPBACK}>



inainte de a-ti lua de sticla gandeste-te si la urmatorul aspect STRESANT:se aburesc rau la diferente de temperatura....cand intri de afara la metro/etc.....iarna e naspa -asta e singurul inconvenient

#14
veverita

veverita

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 13.12.2004

IP-XENTRIC, on Feb 11 2005, 19:53, said:

inainte de a-ti lua de sticla gandeste-te si la urmatorul aspect STRESANT:se aburesc rau la diferente de temperatura....cand intri de afara la metro/etc.....iarna e naspa -asta e singurul inconvenient

<{POST_SNAPBACK}>


si plasticul se abureste:) oricum, exista lentile care sunt tratate pentru chestia asta, si se dezaburesc destul de repede. nu apuci sa-ti rupi gatul.

#15
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,631
  • Înscris: 28.11.2001

veverita, on Feb 11 2005, 19:50, said:

heliomate "se merita" daca esti sensibil la lumina naturala puternica. altfel o sa porti ochelari de soare vara si iarna.

anti-reflexul este recomandat soferilor. eu am trait linistita fara, pana de curand, cand am decis ca e cazul sa devin o catastrofa pe soselele bucurestiului.

in centrul vechi al bucurestiului, pe splaiul dambovitei vis-a-vis de tribunal, pe strada academiei, pe calea victoriei, in zona lipscani, doamnei, sunt mai multe magazine de optica medicala. ca aspect exterior, unele lasa de dorit. dar omuletii care lucreaza in ele sunt de obicei crescuti dupa scoala mai veche:) anyway, poti colinda prin ele dupa rame, pana gasesti o pereche care iti place si iti vine bine. tre' sa iti stea fix, sa nu joace. si cum tot te plimbi dupa rame, poti sa intrebi si cat te-ar costa lentilele si montatul. multe ateliere colaboreaza cu IOR-ul pentru lentile, care IOR parca facuse ceva aranjament cu Zeiss. iti trebuie cateva ore pentru toata povestea asta, si pe urma inca o saptamana sau doua pana ai ochelarii. nu te speria, in doua saptamani nu ti se modifica dioptriile:)

<{POST_SNAPBACK}>



multumesc tuturor pentru sfaturi, vreau heliomate tocmai ptr ca folosesc destul de mult masina cam in toate perioadele zilei, ata vara cat si iarna.
si intradevar ma derajeaza sa conduc fara ochelarii de soare.

m-ar ajuta foarte mult daca mi-ati spune precis despre un anume magazin (atelier) care are lentile de buna calitate (Zeiss) si totodata se si priep la montaj.

maine o sa ma mai duc la un control sa mai vad si alta parere de oftalmolog

#16
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

Tarzy, on Feb 14 2005, 13:24, said:

multumesc tuturor pentru sfaturi, vreau heliomate tocmai ptr ca folosesc destul de mult masina cam in toate perioadele zilei, ata vara cat si iarna.
si intradevar ma derajeaza sa conduc fara ochelarii de soare.

<{POST_SNAPBACK}>

Tin sa te informez ca heliomatele se inchid din cauze de ultraviolete, iar ultravioletele nu prea trec prin sticla. Adica tu o sa fii in masina, o sa-ti bata soarele din fata si lentilele nu se vor inchide deloc. Pentru condus recomand ochelari de vedere cu lentile cromate.

#17
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,631
  • Înscris: 28.11.2001

mufa, on Feb 14 2005, 17:06, said:

Tin sa te informez ca heliomatele se inchid din cauze de ultraviolete, iar ultravioletele nu prea trec prin sticla. Adica tu o sa fii in masina, o sa-ti bata soarele din fata si lentilele nu se vor inchide deloc. Pentru condus recomand ochelari de vedere cu lentile cromate.

<{POST_SNAPBACK}>



uite ceva ce nu stiam, lentile cromate, astea unde se gasesc si cam care ar fi avantajele/dezavantajele, merg purtate si in restul timpului sau sunt doar ptr condus?

#18
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

Tarzy, on Feb 14 2005, 17:18, said:

uite ceva ce nu stiam, lentile cromate, astea unde se gasesc si cam care ar fi avantajele/dezavantajele, merg purtate si in restul timpului sau sunt doar ptr condus?

<{POST_SNAPBACK}>

Nu stiu daca termenul de "lentile cromate" e cel mai corect. Sunt pur si simplu niste ochelari de vedere care in loc sa aiba lentila alba o au inchisa la culoare. Ochelari de soare si de vedere la pachet. Excelenti pentru  ochelaristi ca mine care conduc destul de mult. De gasit ar trebui sa gasesti la orice magazin de optica medicala.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate