Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Ochelari - de care? unde? cat?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1297 replies to this topic

#1261
PunisherThe

PunisherThe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 17.11.2008
Mi-am luat o pereche de ochelari fara dioptrie cu protectie calculator, adica anti-reflex si filtru lumina albastra. Nu i-am luat de la vreun magazin cu reclama luminoasa in mall, ci de la o optica locala.
Lentilele sunt Zeiss si au costat ~500 de lei. Nu te scapa de problema 100%, insa nu mi se mai usuca atat de tare ochii si oboseala dupa 8 ore de lucru e mult mai mica.
Per total o consider o investitie buna.

#1262
Grady31

Grady31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 27.12.2017

View PostPunisherThe, on 19 octombrie 2018 - 10:43, said:

Mi-am luat o pereche de ochelari fara dioptrie cu protectie calculator, adica anti-reflex si filtru lumina albastra. Nu i-am luat de la vreun magazin cu reclama luminoasa in mall, ci de la o optica locala.
Lentilele sunt Zeiss si au costat ~500 de lei. Nu te scapa de problema 100%, insa nu mi se mai usuca atat de tare ochii si oboseala dupa 8 ore de lucru e mult mai mica.
Per total o consider o investitie buna.
Bănuiesc că îi folosești doar la când lucrezi la calculator ��. Din ce am citit, filtru de lumină albastră este bun, dar nu pentru utilizarea permanentă ci doar câteva ore pe zi.

#1263
PunisherThe

PunisherThe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 17.11.2008
Da.îi folosesc doar la calculator, întrucât nu mai am nevoie de ochelari, deoarece m-am operat cu laser (alta discuție). Nu știu dacă ar fi o problema sa ii porți permanent, deoarece lumina albastră asemănătoare celei de la monitor se găsește peste tot, inclusiv neoane și alte surse lumina rece.
Cel mai bine discută cu un oftalmolog.

#1264
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostGrady31, on 19 octombrie 2018 - 22:45, said:


Bănuiesc că ĂŽi folosești doar la când lucrezi la calculator ��. Din ce am citit, filtru de lumină albastră este bun, dar nu pentru utilizarea permanentă ci doar câteva ore pe zi.

Ai citit prost! Este chiar indicat să folosești și afară lentilele cu protecție la lumina albastră. Acum multi ani exista un filtru PC, adică o colorare a lentilei de 10/ 12 % . Ăla nu era indicat de purtat permanent, tratamentele noi sunt f bine pt ochelarii permanenți


#1265
Grady31

Grady31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 27.12.2017
Salutare, vin cu o altă nelămurire. Mi-am făcut ochelarii, dioptriii OS -0,75 SF, OD -1,50 cyl ax 15. Astigmatism miopic.. o foarte lungă perioadă de timp nu am folost ochelari, văd bine de aproape deoarece folosesc ochiul stâng preponderent pentru perceperea imaginii.

Nelămurirea este următoarea, la apropiere văd bine, chiar dadă doar cu OS, pe prescripția de ochleari este specificat "ochelari de distanță", întrebarea este, este recomandată purtarea lor și la citit și calculator?

#1266
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Ce vârstă ai?

#1267
Grady31

Grady31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 27.12.2017

View PostMembruAnonim, on 29 octombrie 2018 - 21:23, said:

Ce vârstă ai?
20

Nu am mai purtat cilindru, pe lentila cilindrica daca misc capul stanga-drepata imaginea se alungeste usor, de exemplu patratul devine trapez. Este un efect normal sau defect de montaj?

#1268
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Ai dioptrie permanentă. Ar trebui să i porți tot timpul.

#1269
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Lentilele mele smechere de la Optiplaza made in Thailanda (parca), la jumate de an nu se mai curata bine.
Cu sapun si apa calduta raman patate.
Defect ? Sau trebuie sa folosesc altceva ?

#1270
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
detergent de vase si la clatire sa nu ramana stropi de apa pe ele.

#1271
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postoverseas, on 30 octombrie 2018 - 15:51, said:

Lentilele mele smechere de la Optiplaza made in Thailanda (parca), la jumate de an nu se mai curata bine.
Cu sapun si apa calduta raman patate.
Defect ? Sau trebuie sa folosesc altceva ?

Le clatesti dupa ce le freci cu sapun, da? In mod normal, n ar trebui sa ai probleme. Si da, dupa cum spune cel de sus, nu trebuie sa ramana niciun pic de apa pe ele. Si laveta spalata, si ea, o data pe saptamana cu apa si sapun.

#1272
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007

View PostMembruAnonim, on 30 octombrie 2018 - 16:48, said:


Si da, dupa cum spune cel de sus,

Ascult cu sfintenie ce spune "Al de Sus"  Posted Image

#1273
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
:lol: Buna asta!

#1274
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
gluma gluma dar o picatura de apa (de la robinet) cand se usuca pe lantila te umple de nervi pentru ca mineralele sunt vizibile, fac o pata alba ce va fi foarte greu de spalat...

cand spal masina ma duc la jetoane ca aia au la clatire apa de osmoza si aia cand se usuca nu lasa pete, altfel "doreii" de la spalatorire sterg cu carpa si tot raman pete.

Edited by arg, 30 October 2018 - 17:18.


#1275
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Atunci ma duc sa-mi spal ochelarii la osmoza Posted Image

Intrebare: unde ma duc in Buc sa fac o pereche de ochelari fara pretentii +4.5 ? Ce lentile de buget sa cer ? Multumesc

Edited by overseas, 14 November 2018 - 13:44.


#1276
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Du te în orice optică unde se comercializează Hoya și cere le prețul de la buget. Îți sugerez o subțiere de 1.67. Codul este 67AS. Sau subțiere de 1.6 cu codul 6AP.

#1277
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 12.09.2011
Salut, fiind in acel moment confuz si gingas al cautarii de lentile, miopie -5 si cu -0,5 cilindru, am gasit pe net la ochelari punct com ceva Rhein Vision index 1,74. Pretul pare ok, stie cineva daca merita calitativ etc ? Recomandati altceva mai bun ? Sunt ceva dezavantaje daca iau cu filtru de lumina albastra ?

Edited by asiodf, 31 January 2019 - 00:20.


#1278
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007

View PostMembruAnonim, on 14 noiembrie 2018 - 15:22, said:

Du te în orice optică unde se comercializează Hoya și cere le prețul de la buget. Îți sugerez o subțiere de 1.67. Codul este 67AS. Sau subțiere de 1.6 cu codul 6AP.

Nu m-am putut lipi la Hoya, pret prea mare pt buget.
Pentru cineva am facut o pereche de ochelari cu Rhein Vision.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate