Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dopuri / casti amortizare zgomot ...

2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi
 Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!
 PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...

Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz
 Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Quantum computing / Calculatoare ...

Care din urmatoarele optiuni este...
 

Ce se poate face cand nu suntem atenti la contracte

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
sphinks

sphinks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 31.05.2003
Salut,
Povestea suna cam asa:
In luna mai 2008, prietena mea a facut un card de credit la BCR cu limita de creditare 5900 RON (adica se putea imprumuta de la banca in limita a 59 mil. lei vechi).
Pana in august a scos ~12mil, iar restul i-a scos la jumatatea lui august pentru a merge in vacanta.

Acum, cand sa returnam creditul am vazut ca e de platit 35mil ca sa se ajunga la limita de creditare.
Cum e posibil asa ceva? Adica eu inteleg ca sunt niste dobanzi si penalitati (eventual), dar sa inapoiezi 35 mil dobanda pe ~6 luni pentru 5900RON mi se pare exagerat.
Banuiesc ca au fost modificate niste dobanzi/comisioane fara sa fi fost instiintata in scris (asa cum cred ca e legea).

Ce se poate face in acest caz? Unde se poate depune o reclamatie daca ma simt furat?

Multumesc.

#2
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Mergi si cere sa ti se explice cum s-a ajuns la suma asta. Am zis si repet: BCR = hotie

#3
GaiusBaltar

GaiusBaltar

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 665
  • Înscris: 20.10.2007

 sphinks, on Dec 16 2008, 16:16, said:

Salut,
Povestea suna cam asa:
In luna mai 2008, prietena mea a facut un card de credit la BCR cu limita de creditare 5900 RON (adica se putea imprumuta de la banca in limita a 59 mil. lei vechi).
Pana in august a scos ~12mil, iar restul i-a scos la jumatatea lui august pentru a merge in vacanta.

Acum, cand sa returnam creditul am vazut ca e de platit 35mil ca sa se ajunga la limita de creditare.
Cum e posibil asa ceva? Adica eu inteleg ca sunt niste dobanzi si penalitati (eventual), dar sa inapoiezi 35 mil dobanda pe ~6 luni pentru 5900RON mi se pare exagerat.
Banuiesc ca au fost modificate niste dobanzi/comisioane fara sa fi fost instiintata in scris (asa cum cred ca e legea).

Ce se poate face in acest caz? Unde se poate depune o reclamatie daca ma simt furat?

Multumesc.
De OPC ai auzit?

#4
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Dar citeste inainte contractul semnat... Mai ales ce e scris cu litere mici

#5
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 sphinks, on Dec 16 2008, 16:16, said:

Salut,
Povestea suna cam asa:
In luna mai 2008, prietena mea a facut un card de credit la BCR cu limita de creditare 5900 RON (adica se putea imprumuta de la banca in limita a 59 mil. lei vechi).
Pana in august a scos ~12mil, iar restul i-a scos la jumatatea lui august pentru a merge in vacanta.

Acum, cand sa returnam creditul am vazut ca e de platit 35mil ca sa se ajunga la limita de creditare.
Cum e posibil asa ceva? Adica eu inteleg ca sunt niste dobanzi si penalitati (eventual), dar sa inapoiezi 35 mil dobanda pe ~6 luni pentru 5900RON mi se pare exagerat.
Banuiesc ca au fost modificate niste dobanzi/comisioane fara sa fi fost instiintata in scris (asa cum cred ca e legea).

Ce se poate face in acest caz? Unde se poate depune o reclamatie daca ma simt furat?

Multumesc.
cati ani aveti, de curiozitate ?
pentru ca nu pareti a avea mare experienta cu cardurile...
marea majoritate au comision 0 si perioada de gratie mare, 1 luna sau 2, DAR pentru tranzactii la comercianti.
pentru extrageri la bancomat sunt dobanzi de aproximativ 20 %, mai mult unele, mai putin altele si fara gratie.
deci in 6 luni e lejer 35 de milioane, se putea mult mai rau

#6
GaiusBaltar

GaiusBaltar

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 665
  • Înscris: 20.10.2007
Da stii cum e,daca omul nu stie,mai rau nu se intereseaza,e mai usor sa zici ca SUNT FURAT!

Du-te in pui mei si intereseaza-te,citeste contractul,du-te peste ei,si dupa aia sa plangi ca esti furat.

#7
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,299
  • Înscris: 22.07.2005

 GaiusBaltar, on Dec 16 2008, 16:38, said:

Du-te in pui mei si intereseaza-te,citeste contractul,du-te peste ei,si dupa aia sa plangi ca esti furat.

are dreptate...



Ce furaciune?!
Doar lipsa de interes, vii dupa sase luni si strigi ca esti furat, dar pana acum ce ati facut?
Nu stii ca trebuie sa mergi in fiecare luna la banca sa platesti dobanda?

#8
More

More

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 23.04.2007

Quote

limita de creditare 5900 RON

 spare-me, on Dec 16 2008, 16:36, said:

pentru extrageri la bancomat sunt dobanzi de aproximativ 20 %, mai mult unele, mai putin altele si fara gratie.
deci in 6 luni e lejer 35 de milioane, se putea mult mai rau

Parca da cu virgula ce spui tu. 35 milioane dobanda in 6 luni la 5900 lei noi, mie imi iese cam 110%.

#9
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
din cate stiu la cardurile de credit bcr dobanda pentru suma nerambursata la timp este 5%.
problema este ca aceste carduri de credit, de la orice banca, nu sunt pentru cash de atm, nu este avantajos, sunt perfecte insa pentru cumparaturi electronice, online, rezervari. atentie, daca nu rambursezi mimimum payment lunar intri pe dobanzi penalizatoare, nu stiu care sunt, depasesc cred 15%.
atentie la contractele semnate...

EDIT mie imi da undeva la 12% dobanda aplicata

Edited by Nicanor, 16 December 2008 - 18:16.


#10
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,299
  • Înscris: 22.07.2005
Nu, hai ca o sa spui ca are ceva cu tine si nu vrem decat sa facem misto. Uite care e faza, orice imprumut la care nu se platesc trei rate lunare sau la care au trecut 90 de zile de la ultima plata se declara extrabilantier.
Asta inseamna ca banca face un dosar de dauna si il inainteaza catre BCR Asigurari. Acestia din urma achita suma imprumutata de voi, insa niciun fel de dobanda. Acum pe voi va taxeaza asiguratorul creditului, care va percepe si dobanda si comisioane penalizatoare. Conform contractului si legilor din Romania are dreptul sa va penalizeze cu cat vor ei, dar nu mai mult de 100% din valoarea creditului solicitat.

            O sa spuneti ca asta nu e credit, insa exact asta este... Din acest punct de vedere banca le vede lafel.

#11
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 More, on Dec 16 2008, 17:55, said:

Parca da cu virgula ce spui tu. 35 milioane dobanda in 6 luni la 5900 lei noi, mie imi iese cam 110%.

iti da prost
in primul rand acel 20 %era aproximativ (piraeus si cec aveau la un momentdat 28%, altele 21 %, etc)
in al doilea rand pece artimetica 3500 ti-a dat 110% din 5900 ?

#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,084
  • Înscris: 24.02.2006
mai degraba calculele tale sunt proaste, spare-me

prietena lui sphinks are de platit dobanda la 2 imprumuturi: cel de 12 milioane (dobanda pe 8 luni) si cel de 47 de milioane (dobanda pe 6 luni)
daca dobanda =x, atunci 1200 * X *(8/12) + 4700 * X * (6/12) = 3500, adica 800 *X + 2350*X = 3500, deci X = 3500/3150 ~= 111%

calcule exacte se pot face doar daca se stie exact perioada de gratie, precum si data si valoarea primelor retrageri (cei 1200 nu au fost scosi de pe card in acelasi timp).

#13
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,299
  • Înscris: 22.07.2005

 _Smiley_, on Dec 16 2008, 20:25, said:

mai degraba calculele tale sunt proaste, spare-me

prietena lui sphinks are de platit dobanda la 2 imprumuturi: cel de 12 milioane (dobanda pe 8 luni) si cel de 47 de milioane (dobanda pe 6 luni)
daca dobanda =x, atunci 1200 * X *(8/12) + 4700 * X * (6/12) = 3500, adica 800 *X + 2350*X = 3500, deci X = 3500/3150 ~= 111%

calcule exacte se pot face doar daca se stie exact perioada de gratie, precum si data si valoarea primelor retrageri (cei 1200 nu au fost scosi de pe card in acelasi timp).


Nu mai faceti atata aritmetica, fiindca acea suma de bani nu contine doar dobanda...

#14
More

More

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 23.04.2007

 spare-me, on Dec 16 2008, 19:24, said:

iti da prost
in primul rand acel 20 %era aproximativ (piraeus si cec aveau la un momentdat 28%, altele 21 %, etc)
in al doilea rand pece artimetica 3500 ti-a dat 110% din 5900 ?
Aici la noi, dobanda se calculeaza in procente pe AN. La tine, probabil e altfel.

#15
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 _Smiley_, on Dec 16 2008, 20:25, said:

mai degraba calculele tale sunt proaste, spare-me

prietena lui sphinks are de platit dobanda la 2 imprumuturi: cel de 12 milioane (dobanda pe 8 luni) si cel de 47 de milioane (dobanda pe 6 luni)
daca dobanda =x, atunci 1200 * X *(8/12) + 4700 * X * (6/12) = 3500, adica 800 *X + 2350*X = 3500, deci X = 3500/3150 ~= 111%

calcule exacte se pot face doar daca se stie exact perioada de gratie, precum si data si valoarea primelor retrageri (cei 1200 nu au fost scosi de pe card in acelasi timp).
mai degraba calculele tale.
nu de alta dar eu n-am calculat nimic ;)

arata-mi tu ce-am calculat eu si mi-a dat prost.

 More, on Dec 16 2008, 21:00, said:

Aici la noi, dobanda se calculeaza in procente pe AN. La tine, probabil e altfel.


va rog mult, nu mai aberati pe langa subiect, nu facem aritmetica ci discutam cazul unui individ care se crede "furat" cand habar nu are sa foloseasca un card de credit.

il face, scoate tot de pe el si peste 6 luni se mira ca are de pus inapoi jumate...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate