Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

Mexic

- - - - -
  • Please log in to reply
989 replies to this topic

#793
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 17.04.2006

 mufa, on 08 august 2014 - 06:44, said:

Vacanță-n Mexic. Preambul.

Va urma, sper.

Și eu sper. Aștept continuarea,  când ai timp.

#794
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,070
  • Înscris: 18.12.2007
Distractie placuta, Mufa.
Anul asta nu am mai ajuns in Mexic (am fost in 2012 si in 2013 :D), dar o sa ma consolez cu povestile de la tine.

#795
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005
Vacanță-n Mexic. Cancun și Isla Mujeres

Ieșirea din aeroport mi-a amintit de Hurghada acum 10 ani. Aceeași căldură sufocantă, aceiași zeci de taximetriști/microbusiști cu pancarte așteptîndu-și clienții. L-am identificat pe-al nostru și hai la hotel. Pe drum am avut 2 șocuri. Primul șoc a fost: "băi, Cancun ăsta-i mare, noi ne așteptam la ceva gen Mamaia/Costinești ca dimensiune". Al doilea a fost: "de ce seamănă cu Voluntariul anilor 95?" În fine, prea puțin irelevant că nu stăm decît 2 nopți în Cancun. Tot din acest motiv hotelul, La Quina Inn & Suits, a fost ales pe criteriul: "ieftin și cu baia-n cameră", nu pe plajă, nu în vreo zonă turistică (presupun că există așa ceva în Cancun), nu nimic.

Am ieșit să căutam ceva de mîncare pe principiul: "ca vulturii". Evident, n-am găsit nimic, noroc cu o vînzătoare ambulantă care vindea ananasul la mega suprapreț de ne-am potolit foamea. Trebuie să recunosc c-a fost absolut delicios. Puțin mai încolo o tipă care vorbea engleza aproximativă încerca să ne vîndă ceva excursie pe Isla Mujeres la super prețul de 40 USD de persoană. Asta pe la 6 cînd am aruncat întrebarea. 2 ore mai tîrziu cînd am trecut iar pe acolo, prețul devenise brusc 20 USD de cap de vită furajată. Am spus pas și la această minunată ofertă. Un google scurt la hotel și am aflat că există un ferry scump (15 dolari dus, sau 19 dus întors) din zona hotelieră, sau unul pentru muritorii de rînd la ceva de genul 75 de pesos (12 pesos - 1 USD) așa că a doua zi am luat un taxi pînă-n port de unde ne-am suit într-un ferry pînă la Insula Muierii. Acolo mi-am luat ceva bască, să nu-mi ard creierii, la mirificul preț de 20 de dolari negociată de la 25. Chilipir curat. Probabil o șapcă originală Ferrari era mai ieftină. Mai apoi am închiriat cu 40 de dolari o mașinuță de golf cu care ne-am dat în sus și-n jos pe insulă. Singurul obiectiv turistic major a fost ceva fermă de țestoase unde consoarta a văzut chiar una mică care tocmai ieșise din nisip și începuse să se învîrtă precum găina fără cap ( consoarta, nu țestoasa) să anunțăm responsabilii cu ducerea lighioanelor în apă. Tot acolo am văzut și cea mai mare langustă. Din păcate n-au vrut să ne-o facă la grătar. Tot pe insulă, chiar în spatele statuii fertilității unde a mea a avut interzis total, era o mare turmă de iguane mari, blazate și ingnorînd complet gușterii (oamenii) care se holbau la ele.

La întoarcere nevasta și-a adus aminte c-avem un Lonely Planet la noi și s-a apucat de căutat bodegi în zona hotelului. Am găsit una ieftină și cu mîncare buna + niste pahare de Margarita cit agheazmatarul preafericitului.

Episodul următor, dacă va fi: Chichen Itza și alte pietre.

Attached File  ardei.JPG   386.62K   38 downloads
Attached File  margarita.JPG   78.72K   37 downloads

#796
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,070
  • Înscris: 18.12.2007
Daca mai aveti timp si chef, puteti trece si pe la Hard Rock Cafe (niciuna dintre francizele din Mexic nu mai are licenta de la americani Posted Image), au mancare mexica foarte buna. Uite un exemplu de fajitas:

Attached File  483112_3897114961395_1726526756_n.jpg   151.86K   56 downloads

#797
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005
@AlexEn: mulțam de sfat, din păcate n-am nici un HardRock prin preajmă ca să testez.

Chichen Itza - Gușteri români.

Dimineața următoare aranjasem cu o firmă de închiriat mașini să ne aducă la hotel o chestie cu 4 roți cu care să ne plimbăm nițel. La 9A.M. era un Gigel de la EasyWay jos în recepția hotelului. Semnat actele, dat banii și pentru următoarele 8 zile aveam un VW GOL (inițial am crezut că-i lipsea F-ul, apoi m-am convins că așa se numește modelul) fără numere și radio, dar cu AC.
Ne urcăm frumos în mașină direcția Chichen Itza. O luăm noi pe ceva drumuri cu plată că citisem că-s mai noi, mai bine și mai libere, un fel de autostrăzi de la noi cu singura diferență că din cînd în cînd se poate trece direct pe sensul celălalt. Adevărul e că la ce trafic e, nu se justifică construcția de pasarele. Nu mai rețin exact cît am plătit, parcă vreo 30-40 de dolari. Ieșirea de pe autostrada de lîngă Chichen Itza ne-a adus și prima țeapă: chiar la ieșire era un "birou de informații" de unde am cumpărat bilete de intrare (2 oameni + 1 mașină) pentru vreo 50 de dolari, aceleași bilete fiind vreo 30 luate de la intrarea la piramide. După vreo 2 ture de sat plus o intrare ratată, reușim să intrăm la minunat obiectiv. Căldură mare, umididate și mai mare, vînzători ambulanți cît cuprinde: "1 dollar my friend, one dollar, very cheap". Plin de jaguari artificiali de lemn care hauleau/răgeau la tot pasul de-ți venea să le faci jaguarul guler. Piramida impresionantă, nu se putea urca pe ea, terenul de Pelota bine conservat, ecoul de la baza piramidei și de pe teren de efect. Cenota sacră nu mi s-a părut cine știe ce, Ochiul Dracului de la Cheile Nerei e mai mișto. Una peste alta bengoasă piramida, mișto restaurată.

Bonus pentru cei 20 de dolari țeapă, în parcare am găsit un chocolate shop de unde am procurat o ditai butelcuța de ciocolată frape și de unde puteai cumpără ciocolată cu cili.

Attached File  P1070929.jpg   125.7K   34 downloads
Attached File  P1070939.jpg   221.02K   34 downloads

Next: Merida

#798
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,070
  • Înscris: 18.12.2007
Nu stiu cum aveti programul dar ar fi pacat sa ratati Tulum-ul. Are apa aia o culoare de iti vine sa plangi acolo ( + ruinele :D)

#799
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

 AlexEn, on 12 august 2014 - 08:43, said:

Nu stiu cum aveti programul dar ar fi pacat sa ratati Tulum-ul. Are apa aia o culoare de iti vine sa plangi acolo ( + ruinele Posted Image)

Ajung și acolo, puțintică răbdare. :)

#800
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005
Vacanță-n Mexic: Merida

După periplul la Chichen Itza, ne-am suit înapoi în GOL cu direcția Merida unde urma să dormim. Pe drum consoarta-mi spune că trebuie să fie un oraș frumos, arhitectura clasică colonială, capitala culturală a Yucatanului. Am intrat în oraș pe la apus și prima reacție a fost "șoc și groază": parcă era un Afumați condensat: clădiri vechi și răpciugoase, buticuri cu fațadă de 1m, reclame scrise cu spray-ul cu vopsea, vulcanizări lîngă ateliere de reparat mobile. Sub cîte un portal jerpelit, o mare de mexicani așteptînd un autobuz ruginit și gata să se dezmembreze. Semafor și poliție la fiecare intersecție, altfel se bloca tot orașul. Csu chiu cu vai ajungem pe înserat la hotel, ne aruncăm bagajele care pe unde apucăm și, cu teamă-n suflet, hai să luăm pulsul orașului și să căutam ceva de-ale gurii.
Brusc am constatat că perspectiva e schimbată odată ce se lasă seara. În primul rînd vreo 2 băștinași foarte amabili au intrat în vorbă cu noi. Cînd le-am spus că venim din România  au început să ne povestească de Nadia. Apoi am constatat că orașul era neașteptat de curat: nu hîrtii aruncate, nu praf. Arhitectura chiar era colonială și frumos pusă în valoare prin iluminatul urban. Restaurante cu muzică plăcută, mîncare excelentă și ieftină.

Attached File  P1070977.jpg   109.1K   39 downloads
Attached File  P1070983.jpg   100.84K   41 downloads
Attached File  P1070987.jpg   77.52K   49 downloads
Attached File  P1070994.jpg   85.41K   50 downloads

Următorul popas: Uxmal

#801
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 17.04.2006

 mufa, on 12 august 2014 - 18:37, said:

Vacanță-n Mexic: Merida

Brusc am constatat că perspectiva e schimbată odată ce se lasă seara.

Noaptea toate pisicile sunt negre.
Fain !

#802
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,070
  • Înscris: 18.12.2007

 mufa, on 12 august 2014 - 16:33, said:

Ajung și acolo, puțintică răbdare. Posted Image

Mai, nu prea am rabdare cand vine vorba de Mexic, Yucatan si Riviera Maya :))
Chiar ma batea gandul sa imi caut ceva de lucru in Mexic si sa stau cativa ani pe acolo. Dar o dau in off topic deja.

#803
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005
Vacanță-n Mexic: Uxmal

A doua zi dimineață trebuia s-o luăm din loc spre Uxmal, plecare care a fost puțin întîrziată de necesitatea achiziționării unor piese lipsă din puzzle-ul bagajului aka încă un adaptor și încă un încărcător de telefon de mașină că cel luat cu o zi înainte nu funcționa. Acum avem următoarele adaptoare în colecție: EU-UK UK-EU UK-US și EU-US.
Spre deosebire de Chichen Itza, aici nu am dat nici de binevoitori care să ne vîndă bilete de 30 cu 50 și nici de zeci de vînzători ambulanți la sit. Chestii faine de văzut sunt Piramida Magicianului, clasicul joc de Pelota, ceva cimitir și surpriza emisiunii: o piramidă cam cît cea a magicianului pe care se putea urca pînă sus. Trepte cam de 35-40 de centimetri fără nici o bară de protecție: nu, nu fugea nimeni pe scări.

După caniculara vizită la Uxmal, am luat-o din loc că se apropia ceva ploaie. De bine ce-am luat-o la picior, a început să toarne torențial. Cică așa-i ploaia tropicală, naiba s-o ia că nu vedeam la 20m în față. Drumul a fost de-a lungul golfului Mexic. Am văzut o insulă plină cu cormorani și egrete ca o tablă de șah, cred că atunci a pozat nevată-mea soarele alunecînd în mare și am fost uimiți de numărul mare de "gringo pelicanus". Spre seara am ajuns la Isla Aguarda, un ținut în care singurii vorbitori de engleză eram noi și unde dacă spui "Cabanas" în loc de "Cabanias" nimeni nu știe despre ce vorbești. Nu găseam hotelul și încerca nevastă-mea să primească indicații de la ceva localnici: "Cabanas Laguna?" Nimic. Le arătăm scris și: "Aaaa, Cabanias". Din fericire era după colț, gesticularea lor a fost de mare ajutor.

Evident la hotel vorbeau ăia o engleză de ne-au durut mîinile de cît am vorbit. Între noi fie vorba, hotelul era foarte foarte fain, niște căbănuțe tradiționale din lemn și lut cu multă verdeață plus o piscină în curtea interioară.

Episodul următor: Villahermosa. Nu era în program, dar a ținut consoarta morțiș să vadă capetele cu cașchetă.

Attached File  P1080004.jpg   143.67K   27 downloads
Attached File  P1080015.jpg   179.39K   33 downloads
Attached File  P1080033.jpg   206.32K   32 downloads

#804
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005
Vacanța-n Mexic: Villahermosa sau capetele cu cașchetă

Dimineața trebuia s-o luăm frumușel spre Aqua Azul, dar din cauză de nevastă și Lonely Planet, am luat-o spre Villahermosa ca să vedem nu știu ce statui olmece. O chestie pe care am uitat s-o spun, ăștia au reductoare de viteză de genul unor dîmburi bine nivelate unde au considerat ei necesar, de regulă la intrarea și ieșirea din sate sau unde-s treceri de pietoni. Pe acest drum am dat de un sat care cred că avea vreo sută de astfel de reductoare, cam un reductor la 500 de metri. De altfel la unu astfel de "topes" ne-am și oprit în bătătura unui om care pentru 12 pesos (1 dolar) ne-a dat o porție de "Coco frio". Procedeul e simplu: se dă o gaură într-o nucă de cocos în care se înfige un pai. Gospodăriile lor sunt cam ca ale noastre, doar că în loc de meri, au palmieri și în fundul curții nu dai de crîng, ci sari în lagună.
În cele din urmă am ajuns la VillaHermosa în celebrul parc arheologic/zoo: un fel de Herăstrău cu palmieri și în care nu vorbește nimeni engleza. Am văzut ceva jaguar negru, ocelot și cel mai mare crocodil care trăise prin parc (da, Herăstrăul lor era populat cu reptile) : bine că era împăiat. Mai erau și un fel de oposumi care se plimbau liberi și se uitau curioși la oameni. Tot prin parc erau și celebrele statui olmece sau capetele cu cașchetă: un fel soldat negru american cu caschetă a la războiul din Vietnam sculptat acum vreo 1500 de ani.

Am luat-o apoi spre Palenqueue unde am avut ceva emoții crezînd că nevasta vrea să dormim într-un hotel auto. Adică în mașină, dar din fericire n-a fost cazul: undeva la ieșirea din oraș, pe malul unui lac era hotelul la care făcusem rezervare. În seara respectivă era oragnizată ceva masă romantică pe malul lacului: lumînări puse pe apă, un proiector probabil pentru rememorat momentele fericite ale cuplului, petale de flori aruncate peste tot, o inimă formată din lumînărele. O atmosferă feerica întreruptă brusc de furtună care a venit înaintea beneficiarilor. Nu știm ce-a urmat că noi am plecat cînd lumînărele s-au stins, petalele zburat în cele 4 zări, panoul căzut ș.a.m.d.

Episodul următor: cascada Misol-Ha și Palenque

Attached File  P1080049.jpg   153.65K   26 downloads
Attached File  P1080052.jpg   179.33K   26 downloads

#805
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,070
  • Înscris: 18.12.2007

 mufa, on 16 august 2014 - 16:42, said:

Mai erau și un fel de oposumi care se plimbau liberi și se uitau curioși la oameni.

Aia-s coati. Sunt peste tot prin Mexico.

#806
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Cate zile ati stat cu totul? Si unde-i urmarea?

#807
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

 Purpura, on 21 septembrie 2014 - 23:16, said:

Cate zile ati stat cu totul? Si unde-i urmarea?
17. Am uitat sa mai scriu. Poate diseara.

#808
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,070
  • Înscris: 18.12.2007
Mufa, nu vrei deloc sa ne spui si noua ce ai mai facut prin Mexic... Posted Image

#809
cl1981

cl1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 05.04.2013
Buna
In sfarsit a venit si randul Mexicului pe care l-am tot visat de acum vreo 2 ani. Vrem sa plecam la sf lunii mai si sa avem un sejur in jur de 14 nopti. Am tot cautat toate variantele si pe siteurile germane si pe cele spaniole. Din cercetari a rezultat ca o varianta compusa de mine din avion si cazare luate separat ar iesi mai bine decat pachetele din Germania sau Spania. Banuiesc ca transferul din airport la hotel nu este mult( dc ati folosit mi-ar fi de folos o firma de incredere). In momentul asta biletele din Bucuresti ar fi cam 800- 850 eur persoana cu Air France /KLM sau Lufthansa si Air Canada. Nu stiu inca dc se cere viza de tranzit pt Canada(vreau sa evit USA pt ca nu avem viza). Referitor la cazari(doar hotel) cel mai bine cotat am gasit pe site-urile germane( Thomascook.de, www.Ab-In-Den-Urlaub.de‎ , 1-2-FLY.com)
  Aveti idee de unde as putea lua hotelul mai ieftin decat pe aceste site-uri  ?  Am in gand mai multe hoteluri (GB Principe Coba, Grand Palladium (pt cei care au fost pe care mi l-ar putea recomanda Riviera sau White Sand?) si eventual ceva mai scumpe Valentin Imperial Maya, GB Si an Khan. Ultimele sunt adults only, acestea le-ar prefer sotia.
Din punct de vedere al excursiilor optionale care ar fi de preferat ca localizare?
Va multumesc mult , Claudiu

#810
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,070
  • Înscris: 18.12.2007
De ce va complicati cu Canda? Exista zboruri directe din hub-urile din Europa. Economia nu mi se pare atat de mare incat sa merite atatea ore de drum in plus (+alergatul dupa vize daca o sa fie cazul).

O sa ii las pe ceilalti sa va recomande resorturi, eu am fost in circuit, cu mai multe locatii, aranjat tot prin agentie in Romania (avion + transferuri + cazare cu mic dejun + excursii).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate