Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Mexic

- - - - -
  • Please log in to reply
989 replies to this topic

#829
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007
Putem totusi sa revenim la discutiile despre vacante? Exista arie dedicata pentru discutii despre transferuri de bani...

#830
scootch98

scootch98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 18.11.2014
Nu am gasit aria dedicata.

#831
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006

View Postscootch98, on 20 mai 2015 - 18:50, said:

Nu am gasit aria dedicata.

Incearca aici:

http://forum.softped...-amp;-business/

#832
kosmin_d

kosmin_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 25.03.2007
Grand Palladium este de vis.
Am stat la Kantenah și a fost totul la superlativ.
L-am ales după o cazare forțată de o zi la Grand Palladium Punta Cana, plătită de Air France datorită anularii zborului  Punta Cana - Paris.
E singurul hotel în care ne-am rătăcit de 5-6 ori datorită imensitatii și frumuseții locației.
Față de Riu din Punta Cana, unde era lux și comercial, acest Resort este de vis.
Sigur o să aveți o lacrimă în colțul ochilor la plecare.
E pur și simplu mirific!

#833
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006

View Postkosmin_d, on 24 mai 2015 - 16:38, said:

Grand Palladium este de vis.

Adevărat ai grăit.

#834
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Peste 6 luni avem review-ul, ca de obicei?

#835
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Corect.
Însă 2 luni deja au trecut, așa că nu mai e mult.

#836
kosmin_d

kosmin_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 25.03.2007
La mine te referi?
Întreabă și voi răspunde.

#837
bodanelu

bodanelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 26.05.2004
Ceva recomandari de unde sa cumpar o vacanta pentru mexic in ianuarie? Sau cand e momentul oportun sa caut?

Am experienta dominicana unde am cumparat bilete in ultimele minute la niste supre preturi. Asta pe site-urile/agentiile de afara. Ceva recomandari si pentru mexic?

#838
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postkosmin_d, on 24 mai 2015 - 16:38, said:

Grand Palladium este de vis.
Am stat la Kantenah și a fost totul la superlativ.
L-am ales după o cazare forțată de o zi la Grand Palladium Punta Cana, plătită de Air France datorită anularii zborului  Punta Cana - Paris.
E singurul hotel în care ne-am rătăcit de 5-6 ori datorită imensitatii și frumuseții locației.
Față de Riu din Punta Cana, unde era lux și comercial, acest Resort este de vis.
Sigur o să aveți o lacrimă în colțul ochilor la plecare.
E pur și simplu mirific!

Grand Palladium pe Riviera Maya o super ok, dar daca nu faci snorkeling, plaja lasa de dorit, e cam 4/10.  Gasest plaje mult mai bune in playacar, akumal etc.
mi'a atras atentia comentariul tau deoarece am intalnit un cuplu de romani ce au fost in dominicana la GP si aici le putea totul, inclusiv statura si culoarea localnicilor. mie mi'a placut, ca resort e destul de bun, doar cu remarca de am spus'o despre plaja.

#839
littleboy7

littleboy7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 04.02.2013

View Postargentum, on 27 august 2015 - 05:45, said:



Grand Palladium pe Riviera Maya o super ok, dar daca nu faci snorkeling, plaja lasa de dorit, e cam 4/10.  Gasest plaje mult mai bune in playacar, akumal etc.
mi'a atras atentia comentariul tau deoarece am intalnit un cuplu de romani ce au fost in dominicana la GP si aici le putea totul, inclusiv statura si culoarea localnicilor. mie mi'a placut, ca resort e destul de bun, doar cu remarca de am spus'o despre plaja.

În ce sens nu e plaja prea buna?
Noi am fost în Dominicană și plaja și apa au fost de vis.Am vrea sa mergem în Mexic la iarna și pe lângă un resort deosebit am dori și ca plaja sa fie frumoasa iar apa sa fie curata făra vietăți,  etc aproape de țărm.  Îmi poți recomanda alte plaje/resorturi cu plaje mai bune? Mulțumesc!

#840
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
in primul rand anul acesta a fost o problema cu algele pe toata riviera maya. tone de alge. posibil pana la anul sa treaca. asta nu are legatura cu plaja in sine, ci doar sa stii de problema.

apoi, mexic, riviera maya e cam in felul urmator cancun-playa del carme-akumal-tulum.
in linii mari: orice a nord de playa del carmen, inclusiv nordul oraselului e destul de hmmm cu privire la plaja (fie pietre, fie plaja ingusta). trebuie atentie ce hotel alegi. incepand cu zona feribotului din playa del carmen si mergand spre sud si tot playacarul ai o plaja jos palaria. depinde si de cum amenjeaza hotelul, dar de regula plaja e lata, nisip fin, fara pietre.
cum mergi mai spre sud, poate sa fie ok sau nu, depinde iarasi de zona. in unele locuri e ok, dar foarte rar. e suficient sa gasesti cateva locuri cu pietre si ala esti.
mie nu'mi place sa am pietre sub picioare, fie ele si ratacite prin apa ici colo. vreau nisip fin, fara grija.
daca mergi muult mai spre sud, akumal, tulum gasesti plaje de vis. dar hotelurile bune (ma refer la cele ce fac turism de masa) nu merg chiar pana acolo.
ca regula, poti sa'ti recomand intra pe google maps si vezi din avion cum se vede. daca vezi piscine mari si frumoase, alea au plaja proasta. hotelurile au investit in piscine sa atraga turistii. gasesti si swim-out camere, din camera direct in piscina. cele cu piscina modesta au plaja buna.

GP mi'a placut ca are recif in fata si se sparg valurile, nu ai curenti mari. dar nu prea ai plaja. nisip pe malul apei e kklau maria ta, dar plaja ma refer cu nisip unde sa intri in mare fara grija. sunt pietre multe sub apa. au o bucatica, un tarc acolo unde nu sunt asa de multe pietre, dar acolo se mai aglomereaza si nu e chiar asa de mare zona. plus ca mai te lovesti din cand in cand de cate un bolovan sub apa. e el rotunjit de vreme si nu e colturos, dar tot te beleste la deste daca nu esti atent.

din ce am fost pana acum pe acolo, cel mai mult mi'au placut plajele din playacar. si iberostarul din puerto aventuras e ok, dar mai sunt pietre pe ici colo (eu m'am lovit la picior in prima zi si iti dai seama ca nu mi'a prea priit).

GP are cea mai proasta plaja din cate am vazut pana acum pe riviera, eu am facut snorkeling si m'am scos fara probleme, nu mi'a displacut.  dar sotia nu cred ca a intrat mai mult de 3 ori in apa. si ei ii place in mare. in schimb au piscine foarte mari. serviciul bunicel. mancare, bautura, nu exceleaza dar nu sunt nici rai. sunt ok spre binisor (eu sunt un pic naravit la altele mai bune)

eu spun sa faci o lista cu ce hoteluri intra in bugetul tau si apoi sa cauti care din ele au plaja cea mai buna daca asta e important penmtru tine. orienteza'te si spre jamaica. vorba prin targ spune ca au unele din cele mai bune plaje din caraibe.

#841
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
mexic nu inseamnă doar cancun și riviera maya

mie pe riviera maya în luna decembrie nu mi-a plăcut niciodată

pt decembrie puteți alege huatulco, ixtapa, chiar și acapulco (dar acolo e foarte aglomerat în decembrie), puerto vallarta, cabo san lucas

pe riviera maya în decembrie nu voi mai merge niciodată

am stat și io la GPK acum 3 ani, super hotel, dar în decembrie apa în piscină era sloi, nu intra nimeni iar în mare cam la fel

#842
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
decembrie? mexic?
acasa? zapada?
daca tu spui ca pacificul e preferabil caraibelor, eu ce sa spun...

#843
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View Postargentum, on 28 august 2015 - 06:12, said:

decembrie? mexic?
acasa? zapada?
daca tu spui ca pacificul e preferabil caraibelor, eu ce sa spun...
merg în mexic de 8 ani și numai în decembrie, crăciun & revelion
am fost peste tot
cel mai bine în mexic în luna decembrie este la acapulco, huatulco, ixtapa, puerto escondido, manzanillo
cel mai nașpa în mexic în luna decembrie este la cancun și pe riviera maya

la mazatlan, puerto vallarta și cabo san lucas e cum ai noroc dar oricum e vreme mai bună decît pe riviera maya

Edited by rottweiler2007, 28 August 2015 - 06:42.


#844
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
asta e opinia ta. eu am sa spun de ce nu merg la pacific.
eu prin prisma banilor platiti si a timpului de vacanta limitat, nu prea imi vine sa experimentez prea mult.
deci, opinie personala, am sa spun de ce nu pacific, ci riviera maya (minus cancun).
- mazatlan, pv si los cabos sunt situate mai sus pe harta decat yucatan, implicit mai frig. parca anu trecut in decembrie los cabos a cam fost inchis de uragan.
- acapulco, huatalco, ixtapa etc. sunt mai jos. ce imi e frica acolo e gradul de criminalitate ridicat. eu mai ies afara din resorturi, imi place sa merg in restaurante locale, magazine, mai colind pe ici colo. am vazut pe net prea multe poze cu persoane ciuruite in acapulco. ma sperii prea repede? poate. dar prefer asa. spre exemplu ultima data in mx mi'a luat jumatate de ora sa scap de unii ce se tineau coada dupa mine dupa ce am schimbat niste bani la o casa de schimb pe strasele lor principal (greseala mea, trebuia sa merg la o banca). sau lasat pagubasi ca au vazut ca i'am vazut si probabil nu aveau chef de chestii violente, dar nu e o senzatie prea incurajatoare.
- apoi marea aia turcoaz nu o ai la pacific, ci la caraibe. la pacific ai si mai multe pietre, mai multe valuri, plaje mai mici, faleze inalte etc, stiu litoralul e mare, dar ma uit si eu prin reviewuri la persoane ce au fost in ambele parti.
- frig. e cam frig in decembrie in mexic aproape oriunde. te poti astepta la 18-25 de grade. acum, recunosc ca e o parere personala, dar sincer, incerc sa vad si partea buna a paharului cand e frig. piscina e goala numai pentru mine. nu am parte de hoarde de americani beti si sa inot in pisatul lor. pentru cine nu stie, astia obisnuiesc sa faca cate o roata mare, in jurul barului si stau acolo in piscina, beau si se pisa acolo ore intregi. unu nu iese afara sa mearga la buda. dupa amiaza, cand bautura si soarele ii topesc, se aude asa ca o harmalaie si un zumzet galagios de oameni beti de nu poti sta locului. ca prefer piscina calda? da, dar nu de la pipilicul lor. asa ca incerc sa vad partea buna a frigului. Posibil sa bata vantul, posibil sa fie rece, sa mai dea si o ploaie etc. le'am avut pe toate pana acum, mai putin uragane.
mai bine e un martie-aprilie-mai decat decembrie, dar si preturile sunt mai mari. la fel, in caribe preturile sunt mai mari decat la pacific, poate si asta spune ceva despre preferintele oamenilor. in timp or sa creasca si mai mult, o sa devina tot ce e mai jos de cancun foarte scump. vad ca se dezvolta repede si de la an la an e tot mai scump. ieri aveai o taraba si o cascarabeta ce vindea doua trancanele, azi vezi ca se construieste nu's ce mare mall. isi pierde farmecul, dar oricum e zona turistica, asta e.
merem mai jos, belize, roatan.

#845
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View Postargentum, on 28 august 2015 - 16:40, said:

asta e opinia ta. eu am sa spun de ce nu merg la pacific.
eu prin prisma banilor platiti si a timpului de vacanta limitat, nu prea imi vine sa experimentez prea mult.
deci, opinie personala, am sa spun de ce nu pacific, ci riviera maya (minus cancun).
- mazatlan, pv si los cabos sunt situate mai sus pe harta decat yucatan, implicit mai frig. parca anu trecut in decembrie los cabos a cam fost inchis de uragan.
- acapulco, huatalco, ixtapa etc. sunt mai jos. ce imi e frica acolo e gradul de criminalitate ridicat. eu mai ies afara din resorturi, imi place sa merg in restaurante locale, magazine, mai colind pe ici colo. am vazut pe net prea multe poze cu persoane ciuruite in acapulco. ma sperii prea repede? poate. dar prefer asa. spre exemplu ultima data in mx mi'a luat jumatate de ora sa scap de unii ce se tineau coada dupa mine dupa ce am schimbat niste bani la o casa de schimb pe strasele lor principal (greseala mea, trebuia sa merg la o banca). sau lasat pagubasi ca au vazut ca i'am vazut si probabil nu aveau chef de chestii violente, dar nu e o senzatie prea incurajatoare.
- apoi marea aia turcoaz nu o ai la pacific, ci la caraibe. la pacific ai si mai multe pietre, mai multe valuri, plaje mai mici, faleze inalte etc, stiu litoralul e mare, dar ma uit si eu prin reviewuri la persoane ce au fost in ambele parti.
- frig. e cam frig in decembrie in mexic aproape oriunde. te poti astepta la 18-25 de grade. acum, recunosc ca e o parere personala, dar sincer, incerc sa vad si partea buna a paharului cand e frig. piscina e goala numai pentru mine. nu am parte de hoarde de americani beti si sa inot in pisatul lor. pentru cine nu stie, astia obisnuiesc sa faca cate o roata mare, in jurul barului si stau acolo in piscina, beau si se pisa acolo ore intregi. unu nu iese afara sa mearga la buda. dupa amiaza, cand bautura si soarele ii topesc, se aude asa ca o harmalaie si un zumzet galagios de oameni beti de nu poti sta locului. ca prefer piscina calda? da, dar nu de la pipilicul lor. asa ca incerc sa vad partea buna a frigului. Posibil sa bata vantul, posibil sa fie rece, sa mai dea si o ploaie etc. le'am avut pe toate pana acum, mai putin uragane.
mai bine e un martie-aprilie-mai decat decembrie, dar si preturile sunt mai mari. la fel, in caribe preturile sunt mai mari decat la pacific, poate si asta spune ceva despre preferintele oamenilor. in timp or sa creasca si mai mult, o sa devina tot ce e mai jos de cancun foarte scump. vad ca se dezvolta repede si de la an la an e tot mai scump. ieri aveai o taraba si o cascarabeta ce vindea doua trancanele, azi vezi ca se construieste nu's ce mare mall. isi pierde farmecul, dar oricum e zona turistica, asta e.
merem mai jos, belize, roatan.

la acapulco am fost in fiecare an in ultimii 8
ies la circiumi,maninc, merg cu taxiul, ma plimp noaptea pe străzi
huatulco este extrem de curat și de liniștit
ixtapa idem huatulco

cel mai cald in tot mexicul in decembrie este in aceste 3 orase

cabo, puerto vallarta, am iesit, mi-am inchiritat jeep am mers din cabo vreo 400 km spre tijuana, nu mi s-a intimplat nimic
intr-adevăr aici in decembrie, așa cum am mai și scris, vremea e la plici

cel mai frig am prins mereu in zona cancun riviera maya, unde in decembrie am prins si 9 grade de revelion in 2007/2008 iar acum 3 ani cind am fost ultima oară de craciun au fost seara cam 12 iar ziua maxim 23 și vînt cu ploaie

deci tu nu ai fost decît in cancun dar îți dai cu părerea despre toate zonele mexicului? Posted Image

Edited by rottweiler2007, 28 August 2015 - 16:49.


#846
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postrottweiler2007, on 28 august 2015 - 16:47, said:



deci tu nu ai fost decît in cancun dar îți dai cu părerea despre toate zonele mexicului? Posted Image

pe principiul asta, nu putem vorbi de stefan cel mare ca nu am fost cu el in armata...

in primul rand nu am fost niciodata in cancun, acolo doar aterizez si plec mai departe. imi dau cu parerea despre alte zone ale mexicului, pe baza multor discutii ce am avut cu persoane ce au calatorit acolo. si tu ai calatorit acolo, as putea sa iau in calcul si opinia ta, dar imi pare ca tu faci reclama unei agentii de turism in semnatura ta.
am vorbit cu cineva din canada ce obisnuia sa mearga continuu pe coasta pacificului. de vreo 20 de ori (iesea de 2-3 ori pe an). ca il costa la jumatate fata de riviera maya, pana cand o data a ajuns pe riviera. a spus ca nicodata nu se mai intoarce la pacific. si am avut discutia asta cu cel putin 10 persoane, ca am fost interesat mereu sa ajung pe acolo, pana cand am realizat ca toti vorbeau la unison aceeasi poveste. un simplu google riviera nayarit vs riviera maya spre exemplu poate edifica pe oricine
am vorbit si cu mexicani si nu mint, i'am intrebat unde prefera ei. nu le place cancun ca e prea americanizat, dar orinde mai jos de playa del carmen e perfect pentru ei. am vorbit cu mexican stabilit in afara si el mi'a spus ce probleme au cu rapirile. da, sunt mai mult chititi pe localnici ca sa ceara rascumparari, dar mi'a spus ca nu ar merge acolo in nici'un caz sa'si puna familiea la risc si apoi daca ar merge nu ar iesi in afara resortului. sunt convins ca nu umbla nimeni pe strada cu macete gata sa casapeasca la turisti, dar nu vreau sa ma risc deloc. eu merg in vacanta, nu vreau astfel de griji. iarasi, nu trebuie sa fiu crezut pe cuvant, google ne poate ajuta mult: acapulco vs cancun violent si vezi ce'ti da acolo.

totusi, am fost in mx de cateva ori, am vorbit cu mexicani, am intrebat si eu in stanga in dreapta etc. eu zic ca am acumulat ceva informatie si informatia ce o prezint poate fi verificat pe internet foarte usor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate