Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Cluj sau Timisoara

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
dorians

dorians

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 25.07.2005
Salut!

Vreau sa plec de 1 decembrie intr-o excursie in Timisoara sau Cluj. NU am fost pana acum si am auzit de bine despre aceste orase. Voi pleca din Bucuresti vineri noapte si ma voi intoarce luni 1 dec pe la prinz. La trenuri sunt mai avantajoase cele pt Timisoara ca orar.
Am ce vedea acolo 2 zile si jumatate? Care oras ar fi mai frumos de vizitat?

Pana acum am mai fost la Sibiu si am fost impresionat cat de bine arata. Am mai fost la Sighisoara, Medias, Alba, Deva, Brasov si ai ce vedea si aici dar nuse compara cu Sibiul. Cum sunt aceste 2 orase comparativ cu Sibiul ? Ce ma sfatuiti sa vizitez in aceste orase ? Si in care as avea mai multe obiective turistice de vazut?

Multumesc!

#2
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postdorians, on Nov 13 2008, 09:49, said:

Salut!

Vreau sa plec de 1 decembrie intr-o excursie in Timisoara sau Cluj. NU am fost pana acum si am auzit de bine despre aceste orase. Voi pleca din Bucuresti vineri noapte si ma voi intoarce luni 1 dec pe la prinz. La trenuri sunt mai avantajoase cele pt Timisoara ca orar.
Am ce vedea acolo 2 zile si jumatate? Care oras ar fi mai frumos de vizitat?

Pana acum am mai fost la Sibiu si am fost impresionat cat de bine arata. Am mai fost la Sighisoara, Medias, Alba, Deva, Brasov si ai ce vedea si aici dar nuse compara cu Sibiul. Cum sunt aceste 2 orase comparativ cu Sibiul ? Ce ma sfatuiti sa vizitez in aceste orase ? Si in care as avea mai multe obiective turistice de vazut?

Multumesc!
Parca ami mult ar merita Clujul din acest punct de vedere. Depinde, totusi, si ce vrei sa vezi. CLujul e oras mai la munte, mai valuritt, cu arhitectura mai veche etc. In Tm, in prezent am vazut ca se cam lucreaza. Oricum, nici Tm nici Cj nu se compara cu Sibiul la chestii de vizitat. Ambele sunt orase mari in care s-a dezvoltat mai mult mediul de afaceri decat cel cultural.

#3
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
am ris bine, mersi pentru asta :roflmao:

2 zile jumate sa vezi in timisoara? stai sa mai rid putin. buhahahaha :lol:


tot ce poti sa vezi in timisoara

- gropi
- jeg
- cladiri cu fatade absolut sinistre
- statui mici pline de cacat de porumbei
- banci pline de cacati de porumbei
- o cladire a operei absolut oribila
- un acvariu pe post de restaurant, incredibil de inestetic, fix in buricul tirgului, ca o pleashka
- cam atit

ah, mai poti sa mergi la mall. acolo te poti casatori. da, la mall :first:

Edited by Mosotti, 13 November 2008 - 10:25.


#4
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008
in ambele orase poti merge in piata centrala unde vei gasi "bisnitari" cu marfa adusa de la sarbi: Vegeta, DS, Vek, Vikend,Baltazar etc.

#5
florina

florina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 10.05.2005
in cluj n-ai unde sa te duci exact. daca intrebi pe cineva din cluj ce e de vizitat, nu va stii ce sa-ti zica prima data. apoi parca isi aminteste de cetatuie... apoi de biserica sf mihail... aaaa apoi si de piata avram iancu. in rest, nu e nimic bine delimitat ce e de vazut.  a, ba da, gradina botanica :lol:
in timisoara ai pe unde sa te plimbi, fara masini, si nici acolo n-ai multe de vazut ca la sibiu, dar atmosfera e muuult mai frumoasa decat in cluj, prin centru.

sunt din cluj si stau in timisoara, si oricat mi-as iubi orasul natal, tot pot sa zic ca incercarile lor de a-l face mai frumos si mai... turistic sunt esuate.


azi, coerenta mea e 0.

Edited by florina, 13 November 2008 - 10:37.


#6
dorians

dorians

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 25.07.2005
:)
Cred ca esti dur cu acest oras. Bucurestiul e si mai rau. Si vorbesc foarte serios. Am un prieten care a venit din Timisoara in Bucuresti si zicea ca aici e mult mai multa mizerie pe strazi iar oamenii sunt rai. Acolo macar oamenii sunt mai politicosi.
By the way, nu sunt amator de mall-uri :)

Nu am ajuns niciodata in acea parte a tarii de acea as vrea sa ajung. Auzisem ca e mai frumos ca in Muntenia sau Moldova.


View PostMosotti, on Nov 13 2008, 11:25, said:

am ris bine, mersi pentru asta :roflmao:

2 zile jumate sa vezi in timisoara? stai sa mai rid putin. buhahahaha :lol:


tot ce poti sa vezi in timisoara

- gropi
- jeg
- cladiri cu fatade absolut sinistre
- statui mici pline de cacat de porumbei
- banci pline de cacati de porumbei
- o cladire a operei absolut oribila
- un acvariu pe post de restaurant, incredibil de inestetic, fix in buricul tirgului, ca o pleashka
- cam atit

ah, mai poti sa mergi la mall. acolo te poti casatori. da, la mall :first:


#7
lucky luciano

lucky luciano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 15.04.2007
In doua zile jumate, eu cred ca le poti vedea pe amandoua ;)

#8
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008
clujencele sunt frumoase...
:inlove:

#9
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
In Bucuresti sunt mai multe de vazut decat in cele doua orase. Important e sa treci peste jeg si sa stii unde tre' sa mergi.

#10
Aladin66

Aladin66

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 06.10.2008

View PostPazvante, on Nov 13 2008, 08:55, said:

clujencele sunt frumoase...
:inlove:
sa vezi moldovencele :D , apropo iasul e cel mai frumos :rolleyes:

#11
Basti

Basti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 26.06.2008
Dorians,

de ce vrei sa-ti strici mini-vacanta de 1 decembrie? Eu unul nu-ti recomand nici Clujul, nici Timisoara.
In Cluj n-am mai fost de mult, dar lumea zice ca incepe sa semene tot mai mult cu Bucurestiul, deci..dai din lac in put.
Timisoara..o cunosc mai bine, fiind banatean la origine, dar 'miticit' (vorba vine!) in ultimii 6 ani. Nu e chiar asa cum zice lumea: nu e curatenia aia cu care se tot lauda, nici oamenii aia politicosi, nici nimic. Mai bine opreste-te la Herculane si profita de natura si de aerul curat de acolo. Chiar daca investitiile in statiune sunt aproape de zero, peisajele si aerul puternic ionizat induc o stare de bine.

Sau poti opta pentru o vacanta in strainatate. Eu asa am facut :)

vacanta placuta

P.S  Si intr-adevar, in Bucuresti sunt mult mai multe lucruri de vazut si vizitat.

Edited by Basti, 13 November 2008 - 11:15.


#12
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008

View PostAladin66, on Nov 13 2008, 11:07, said:

sa vezi moldovencele :D
eu vorbeam de FEMEI, nu de CRV!

#13
Aladin66

Aladin66

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 06.10.2008

View PostPazvante, on Nov 13 2008, 09:28, said:

eu vorbeam de FEMEI, nu de CRV!
si tu ce ai f*te o CeReVe  sau o muiere? fie ea si bozgora

#14
Bismarck

Bismarck

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 27.03.2007
Daca tot vrei o minivacanta de 1 Decembrie de ce nu mergi la Alba Iulia !? in buricu targului ...
Dar daca vrei sa alegi intre Cluj si Timisoara, eu zic sa vi la Timisoara ca e mai aproape granita   :roflmao:

#15
dorians

dorians

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 25.07.2005

View PostBasti, on Nov 13 2008, 12:12, said:

Dorians,

de ce vrei sa-ti strici mini-vacanta de 1 decembrie? Eu unul nu-ti recomand nici Clujul, nici Timisoara.
In Cluj n-am mai fost de mult, dar lumea zice ca incepe sa semene tot mai mult cu Bucurestiul, deci..dai din lac in put.
Timisoara..o cunosc mai bine, fiind banatean la origine, dar 'miticit' (vorba vine!) in ultimii 6 ani. Nu e chiar asa cum zice lumea: nu e curatenia aia cu care se tot lauda, nici oamenii aia politicosi, nici nimic. Mai bine opreste-te la Herculane si profita de natura si de aerul curat de acolo. Chiar daca investitiile in statiune sunt aproape de zero, peisajele si aerul puternic ionizat induc o stare de bine.

Sau poti opta pentru o vacanta in strainatate. Eu asa am facut :)

vacanta placuta

P.S  Si intr-adevar, in Bucuresti sunt mult mai multe lucruri de vazut si vizitat.

Da ma gandisem si la aceasta varianta. Am fost la Herculane dar cand eram mic pe la 12 ani. O sa ma gandesc la aceasta varianta. Pt strainatate e cam tarziu acum.

pt Snipest:
Si in Bucuresti ai ce vedea dar stau de cativa ani si am vazut destul. Mai sunt cateva muzee in care nu am fost. Dar nu ma dau in vant dupa muzee.

Mersi de sfaturi!

#16
Aladin66

Aladin66

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 06.10.2008

View Postdorians, on Nov 13 2008, 09:37, said:

Da ma gandisem si la aceasta varianta. Am fost la Herculane dar cand eram mic pe la 12 ani. O sa ma gandesc la aceasta varianta. Pt strainatate e cam tarziu acum.

la herculane e frumos doar cu cortul, daca vrei sa te gazezi la hotel o faci pe pielea ta

#17
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008
da' Govora ce are?

#18
Basti

Basti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 26.06.2008

View Postdorians, on Nov 13 2008, 11:37, said:

Da ma gandisem si la aceasta varianta. Am fost la Herculane dar cand eram mic pe la 12 ani. O sa ma gandesc la aceasta varianta. Pt strainatate e cam tarziu acum.

La Germanwings, inca mai gasesti bilete ieftine pentru Berlin:

http://www.germanwin...les/Select.aspx

B)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate