Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce se intampla cu buletinele de v...

Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector
 La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15
 La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C
 La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi
 

Cum prind programe HD ?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
35 răspunsuri în acest subiect

#19
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.741
  • Înscris: 23.10.2006

Vizualizare mesajChit, pe Dec 21 2008, 22:14, a scris:

La tv lcd Bravia 26V4500 trebuie sa cumpar cartela de la TVR dar exista un slot special in care bag respectiva cartela ca la Tv vad doar un fel de sina de plastic fara contacte pt cartela.Specific ca nu am mai umblat cu asemenea device.Locul unde se pune cartela e clar descris insa mai trebuie un dispozitiv in care se baga cartela si apoi in TV?
Multumesc
  Nu cumpara cartela de la TVR daca nu ai receptor de satelit ca te uiti la ea, din specificatiile LCD tau nu am vazut ca poate receptiona mpeg4, daca vezi protv hd o sa vezi si tvr hd daca ai numai sunet pe unul dintre ele sau amindoua, nici o sansa sa le poti vedea(tv nu decodeaza mpeg4) cu slotul pcmcia nu ai ce sa faci la noi in tara, este folosit afara pentru a decoda canalele digitale trasmise pe cablu, la noi trebuie sa iei si receptorul de la operatorul de cablu nici UPC nici RCS nu dau cartele pentru DVB-C (trasmisia digitala pe cablu), singura sansa pentru a vedea tvr hd si protv hd este achizitionarea unui receptor separat fie el tv tuner sau receiver DVB-T, DVB-S+DVB-T care sa stie sa decodeze mpeg 4, BAFTA!

#20
bungadudu

bungadudu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 279
  • Înscris: 14.06.2008

Vizualizare mesajrodanny, pe Dec 26 2008, 23:56, a scris:

SAlutari..
Mai revin si eu..
E cienva din Bucuresti care prinde ceva cu DVB-t in zona Berceni?
dany

Eu  :)
Protv HD, TVR HD, TVR 2, TVR 1 - prinse direct cu TVu cu un fir pe geam in zona Piata Resita-Giurgiului.

Editat de bungadudu, 02 februarie 2009 - 11:57.


#21
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.931
  • Înscris: 13.01.2004

Vizualizare mesajbungadudu, pe Feb 2 2009, 11:56, a scris:

Eu  :)
Protv HD, TVR HD, TVR 2, TVR 1 - prinse direct cu TVu cu un fir pe geam in zona Piata Resita-Giurgiului.

Salut de cadn prinzi ?
de curand sau de mai mutla vreme...
Firul scos pe geam..ok..dar in fata ta ai blocuri c direcite ai vizibilitate. ...la ce etaj stai?
danny

#22
lafayette

lafayette

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.341
  • Înscris: 25.12.2006
sunt retransmise din turnul de la Pta Sudului..

#23
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.931
  • Înscris: 13.01.2004

Vizualizare mesajlafayette, pe Feb 12 2009, 06:40, a scris:

sunt retransmise din turnul de la Pta Sudului..

Pai de cand,...caci acum 1 luna nu incepuse sa emita..
danny

#24
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.630
  • Înscris: 12.02.2008
sal
am vazut la stirile pro tv (pe cablu,analog) sigla "program difuzat si in format HD"
am un lcd 37lg5000 (full hd, cica) si nu se vede nici o diferenta
sunt din galati si abonat rcs
numai in buc se poate vedea hd?

#25
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.931
  • Înscris: 13.01.2004

Vizualizare mesajbungadudu, pe Feb 2 2009, 11:56, a scris:

Eu  :)
Protv HD, TVR HD, TVR 2, TVR 1 - prinse direct cu TVu cu un fir pe geam in zona Piata Resita-Giurgiului.

Eu stau pe langa Budimex deci mai aproape si am incercat si acum 10 minute nu prind nimi si am o antena de camera......
danny

#26
holmes

holmes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.713
  • Înscris: 21.04.2004

Vizualizare mesajrodanny, pe Feb 15 2009, 10:00, a scris:

Eu stau pe langa Budimex deci mai aproape si am incercat si acum 10 minute nu prind nimi si am o antena de camera......
danny

ai televizor hd?ce marca?

nicu131: numai in bucuresti se transmit 2 programe in hd,din cand in cand,si pe transmisie terestra...deci nu prin catv.

#27
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.931
  • Înscris: 13.01.2004

Vizualizare mesajholmes, pe Feb 15 2009, 13:56, a scris:

ai televizor hd?ce marca?

nicu131: numai in bucuresti se transmit 2 programe in hd,din cand in cand,si pe transmisie terestra...deci nu prin catv.


Salut...
Am tvtuner pt pc....si protv il vad suepr bine..nu am sunet AC3..ca nu am prins inca nimic cu transmisie ac3....pe audio.....dar in rest nu prin nimic...nici in hd nici fara hd :D
danny

#28
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.741
  • Înscris: 23.10.2006

Vizualizare mesajnicu131, pe Feb 14 2009, 19:44, a scris:

sal
am vazut la stirile pro tv (pe cablu,analog) sigla "program difuzat si in format HD"
am un lcd 37lg5000 (full hd, cica) si nu se vede nici o diferenta
sunt din galati si abonat rcs
numai in buc se poate vedea hd?
In bucuresti si in celelalte orase unde se transmite terestru,in HD inca nu e transmis nici un program la noi pe cablu oricum cu ce ai tu nu o sa reusesti sa vezi nimic in HD la noi, LCD tau nu decodeaza mpeg4 ci numai mpeg2.

#29
enderlabs

enderlabs

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 728
  • Înscris: 09.08.2005
Eu mi-am cumparat o antena externa DVB-T. Costa in jur de 100 RON. Am folosit-o in 13 Sep timp de vre-un an si mergea fara probleme. Semnal 100% atat pentru ProTV HD cat si pentru TVR HD. M-am mutat de curand pe Nerva Traian si aici merge fara probleme. Asa ca daca aveti probleme cu semnalul DVB-T va sfatuiesc sa cumparati o antena externa. Este mica si f usor de instalat. In capatul din casa puteti sa-i mai atasati un amplificator/filtru cu care vine in pachet dar nu este neapat nevoie. Filtrul se cupleaza si la o priza de curent.

#30
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.931
  • Înscris: 13.01.2004
Eu am antana de interior..dar nu pridn nimci decat protv..desi stau in Berceni al 500m de turnul de emisie....
danny

#31
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.996
  • Înscris: 01.08.2005
Am si eu o nelamurire.
Stiu ca DVB-S este pentru a prinde semnal TV de la satelit, iar DVB-C pentru a prinde semnal TV prin cablu.
Dar la DVB-T prin ce prinzi semnalul? (si aici mentionez ca stiu ca acel T vine de la terestru).

Sunt in Drobeta Turnu Severin, si am semnal TV digital de la RDS, prin cablu (cu DVB-C).
Aveti ideie daca de anul asta or sa inceapa sa emita si posturi tv HD ?
Multumesc.

#32
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.741
  • Înscris: 23.10.2006
Mai repede o sa prinzi de la sirbi si bulgari HD terestru ca pe vremuri decit de la noi. :angry2:

#33
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.424
  • Înscris: 05.09.2005

Vizualizare mesajAndyM, pe Feb 23 2009, 20:55, a scris:

Am si eu o nelamurire.
Stiu ca DVB-S este pentru a prinde semnal TV de la satelit, iar DVB-C pentru a prinde semnal TV prin cablu.
Dar la DVB-T prin ce prinzi semnalul? (si aici mentionez ca stiu ca acel T vine de la terestru).

Sunt in Drobeta Turnu Severin, si am semnal TV digital de la RDS, prin cablu (cu DVB-C).
Aveti ideie daca de anul asta or sa inceapa sa emita si posturi tv HD ?
Multumesc.



La DVB-T, prinzi semnalul cu o simpla antena de casa. Din pacate , DVB-T este prezent in Bucuresti si Sibiu.  La rcs nu cred ca va fi prea curand HD. Si daca vor avea, va fi mai mult o chestie de marketing. Adica sa fie in pas cu moda

#34
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.931
  • Înscris: 13.01.2004
nu mai zice nimieni nimic?
danny

#35
smv167

smv167

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.118
  • Înscris: 01.02.2006

Vizualizare mesajrodanny, pe Mar 19 2009, 00:10, a scris:

nu mai zice nimieni nimic?
ba da , treci pe satelit si ai ce vedea http://www.lyngsat.com/hd/index.html

#36
aureliu

aureliu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 252
  • Înscris: 09.06.2008
Exista posibilitatea sa prin Eurosport HD in Romania? Am un tv tuner Tehnomate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate