Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 

Cum prind programe HD ?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
Salutare tuturor , sper ca am postat bine in acest thread :)
Sti cineva cum pot sa prind programele ProTvHD , TVRHD , EUROSPORT HD ?
Tr sa vb cu operatorul de la cablu ?
Daca e pe $ , cat costa ?
Va multumesc  :)

#2
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,081
  • Înscris: 29.04.2006
Deocamdata niciun operator de cablu sau DTH nu ofera niciun canal in format HD. Poate la anul...

Pentru PRO TV HD daca esti din Bucuresti sau imprejurimi, iar pentru TVR HD daca esti din Bucuresti sau Sibiu si imprejurimi, poti achizitiona un tuner tv in standard DVB-T pentru calculator care stie sa decodeze norma MPEG4, sau iti achizitionezi un sistem standalone care sa stie cele de mai sus precum receptoarele Sagem sau TivX, etc, la care legi o antena si te plimbi cu ea pe balcon pana dai de semnal.

Deasemena, mai poti receptiona aceste doua canale daca te afli in locatiile de care am vorbit si detii un televizor dotat cu tuner digital compatibil MPEG4.

Mai ai si alternativa achzitionarii unei antene de satelit, gasesti pe acolo pe sus TVR HD pentru receptionarea caruia mai ai nevoie si de o cartela Viacces, PRO TV HD inca nu este transmis pe satelit dar nadajduim ca poate la anul, tot codat insa, si poate mai gasesti inca vreo 3-4 canale in format HD de afara care emit necodat si care se gasesc pe sateliti diferiti.

#3
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
si protv hd emite in sibiu, cat despre tvr... transmisia e jenanta. stau un bucuresti si nu am semnal deloc, desi protv hd prind cu 100% (cu antena cu amplificare pentru dvb-t).

#4
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
Multumesc pt informatii .

#5
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005
Date tehnice pentru recepția TVRHD

Canalul experimental TVR HD este emis pe satelit (DVB-S) în pachetul digital al TVR de pe satelitul Eutelsat și terestru (DVB-T) și în zona Bucureștiului în zona de acoperire a emițătorului SNR - canalul 54.

Pentru recepție, telespectatorii au nevoie de un tv-set (LCD sau plasma) cu raport de aspect 16:9 și un set-top box compatibil MPEG 4/H.264.

Set-top boxul este folosit fie pentru recepția semnalului emis prin satelit fie pentru recepția semnalului emis de emițătorul terestru DVB-T pe canalul 54.

Pentru recepția semnalului din satelit set-top box-ul trebuie să poată decripta (să fie compatibil) sistemul de codare al TVR - VIACCESS 2.6. Cartela de decodare se poate achiziționa de la magazinele specializate sau de la sediul TVR.

Semnalul emis terestru este necriptat.

Este recomandat un receptor tv FullHD in locul unuia HDReady.

Pentru recepția semnalului din satelit este necesară o antenă de minimum 80 cm, în timp ce pentru recepția semnalului terestru digital este necesar în aria Bucureștiului doar o antenă de cameră activă. Se poate recepționa și în zone mai îndepărtate folosind o antenă Yagi acordată pe canalul 54.

Semnalul emis pe satelit contine canalele TVR1, TVR2, TVR Cultural, TVR International, TVR Craiova, TVR Cluj, TVR Iasi, TVR Timisoara si canalul experimental TVR HD.

Semnalul emis terestru digital contine canalele TVR1, TVR2 și canalul experimental TVR HD.

Dacă se optează pentru recepția din satelit este recomandabilă instalarea unei antene de 1.1m cu montură motorizată HH pentru că se vor putea recepționa în afară de canalele TVR și o multitudine de canale FTA (Free To Air, necriptate), atât românești cât și internaționale.

In curand, TVR HD va putea fi receptionat in aceleasi conditii excelente de imagine si sunet si in zoana Sibiului. Emisa terestra digitala este realizata in colaborare cu Societatea Romana de Radiocomunicatii.

http://www.tvr.ro/articol.php?id=39613

#6
ghyo

ghyo

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 698
  • Înscris: 16.01.2005

View Posteddingro, on Nov 11 2008, 10:51, said:

Date tehnice pentru recepția TVRHD

Canalul experimental TVR HD este emis pe satelit (DVB-S) în pachetul digital al TVR de pe satelitul Eutelsat și terestru (DVB-T) și în zona Bucureștiului în zona de acoperire a emițătorului SNR - canalul 54.

Pentru recepție, telespectatorii au nevoie de un tv-set (LCD sau plasma) cu raport de aspect 16:9 și un set-top box compatibil MPEG 4/H.264.

Set-top boxul este folosit fie pentru recepția semnalului emis prin satelit fie pentru recepția semnalului emis de emițătorul terestru DVB-T pe canalul 54.

Pentru recepția semnalului din satelit set-top box-ul trebuie să poată decripta (să fie compatibil) sistemul de codare al TVR - VIACCESS 2.6. Cartela de decodare se poate achiziționa de la magazinele specializate sau de la sediul TVR.

Semnalul emis terestru este necriptat.

Este recomandat un receptor tv FullHD in locul unuia HDReady.

Pentru recepția semnalului din satelit este necesară o antenă de minimum 80 cm, în timp ce pentru recepția semnalului terestru digital este necesar în aria Bucureștiului doar o antenă de cameră activă. Se poate recepționa și în zone mai îndepărtate folosind o antenă Yagi acordată pe canalul 54.

Semnalul emis pe satelit contine canalele TVR1, TVR2, TVR Cultural, TVR International, TVR Craiova, TVR Cluj, TVR Iasi, TVR Timisoara si canalul experimental TVR HD.

Semnalul emis terestru digital contine canalele TVR1, TVR2 și canalul experimental TVR HD.

Dacă se optează pentru recepția din satelit este recomandabilă instalarea unei antene de 1.1m cu montură motorizată HH pentru că se vor putea recepționa în afară de canalele TVR și o multitudine de canale FTA (Free To Air, necriptate), atât românești cât și internaționale.

In curand, TVR HD va putea fi receptionat in aceleasi conditii excelente de imagine si sunet si in zoana Sibiului. Emisa terestra digitala este realizata in colaborare cu Societatea Romana de Radiocomunicatii.

http://www.tvr.ro/articol.php?id=39613

chestia cu antena de camera este falsa, trebuie sa locuiesti langa emitatorul lor, altfel nu receptionezi nimic. in schimb, protvhd are semnal foarte bun, la partea tehnica depaseste orice televiziune. eu scanez zilnic pe televizorul meu canalul 54 si nu e semnal deloc. la protvhd pe canalul 30 este full.

#7
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Salutari am o placa Leadtek 3200 hibrida care ar trebui sa prinda tot..dar..surpriza nu prind decat PROTVhd ....am antena cu amplifaicator...dar topt nu prind niimc in afra de protv..sutn din Bucuresti..cine ma poate ajuta?
danny

#8
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,081
  • Înscris: 29.04.2006
Misca de antena, scoate-o pe balcon, roteste-o, pe verticala, orizontala... si rescaneaza pana cand gasesti si semnalul Radiocom.

#9
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

View PostZygoth, on Dec 8 2008, 12:33, said:

Misca de antena, scoate-o pe balcon, roteste-o, pe verticala, orizontala... si rescaneaza pana cand gasesti si semnalul Radiocom.

Nu gasesc nimic:((
sau mai bine zis ..imi zice la un soft ca vezi doamne ce semnal 100% am  dar nimic pe frecvrenta :D
danny

Edited by rodanny, 08 December 2008 - 13:42.


#10
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,081
  • Înscris: 29.04.2006
Ce soft folosesti?

Exista puterea semnalului si calitatea semnalului. Sunt doua lucruri diferite.

Ce fel de antena ai, de interior sau de exterior? Ce tip? Ai scos-o pe balcon? Indreapt-o pe rand, Nord, Sud, Est, Vest.

Daca softul iti permite, seteaza sa scaneze DOAR pe frecventa DVB-T Radiocom (C54).

Care este locatia ta? Bucuresti, unde?

#11
Chit

Chit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 11.06.2007
La tv lcd Bravia 26V4500 trebuie sa cumpar cartela de la TVR dar exista un slot special in care bag respectiva cartela ca la Tv vad doar un fel de sina de plastic fara contacte pt cartela.Specific ca nu am mai umblat cu asemenea device.Locul unde se pune cartela e clar descris insa mai trebuie un dispozitiv in care se baga cartela si apoi in TV?
Multumesc

#12
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008
Chit vezi daca acolo nu scrie cumva PCMCIA!!

Dc DA atunci inseamna ca trebuie sa cumperi un CAM Viacces (pe care introduci cartele TVR si de ce nu cartela AKTA) si ai rezolvat treaba

PS: dc e vorba de pcmcia trebuie sa ai in fundul locasului 2 randuri de pini marunti

#13
danpmd

danpmd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 02.05.2007

View PostZygoth, on Nov 9 2008, 23:36, said:

Pentru PRO TV HD daca esti din Bucuresti sau imprejurimi, iar pentru TVR HD daca esti din Bucuresti sau Sibiu si imprejurimi, poti achizitiona un tuner tv in standard DVB-T pentru calculator care stie sa decodeze norma MPEG4, sau iti achizitionezi un sistem standalone care sa stie cele de mai sus precum receptoarele Sagem sau TivX, etc, la care legi o antena si te plimbi cu ea pe balcon pana dai de semnal.

Eu sunt din Sibiu, imi poate spune cineva pe ce canal se transmite TVR HD in Sibiu?

#14
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,081
  • Înscris: 29.04.2006
54

#15
Florin64x

Florin64x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,464
  • Înscris: 19.04.2007
tvr hd nici eu nu il prind in zona 1 decembrie 1918 .. cu antena de camera

#16
danpmd

danpmd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 02.05.2007
In Sibiu pe canalul 54 sunt TVR1, TVR2, ANTENA3, ANTENA1 si REALITATEA, toate SD. Nici urma de TVR HD.

#17
Florin64x

Florin64x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,464
  • Înscris: 19.04.2007
cum se face ca in sibiu ANTENA3, ANTENA1 si REALITATEA sunt pe dvb-t si in bucuresti nu?  :blink:

Edited by Florin64x, 23 December 2008 - 20:18.


#18
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
SAlutari..
Mai revin si eu..
E cienva din Bucuresti care prinde ceva cu DVB-t in zona Berceni?
dany

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate