Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Intrebare legata de concediu medical

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
nkr

nkr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 25.02.2007
Buna ziua,

1. In cazul in care imi prezint demisia in timpul concediului medical perioada de preaviz se calculeaza incepand cu ziua
in care am lasat demisia sau de cand se termina concediul medical?

2. Fisa postului lipseste din contractul meu, mi-au cerut sa o scriu eu peste x luni. Pot sa ma folosesc de asta in
vreun fel daca nu vor sa imi accepte demisia?

Multumesc

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,065
  • Înscris: 24.02.2006
1. concediul medical intrerupe contractul de munca. preavizul se poate calcula incepand cu data terminarii concediului medical
2. demisia e un act unilateral. nu e posibil sa nu-ti accepte demisia, intrucat tu doar ii instiintezi ca vrei sa incetezi munca la ei, nu ii rogi sa-ti accepte aceasta incetare.

#3
nkr

nkr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 25.02.2007

 _Smiley_, on Nov 4 2008, 21:06, said:

1. concediul medical intrerupe contractul de munca. preavizul se poate calcula incepand cu data terminarii concediului medical
2. demisia e un act unilateral. nu e posibil sa nu-ti accepte demisia, intrucat tu doar ii instiintezi ca vrei sa incetezi munca la ei, nu ii rogi sa-ti accepte aceasta incetare.

Se pare ca ei doresc sa ma concedieze inaite sa-mi depun demisia, momentam ma aflu in concediu medical saptamana asta.
Am convenit ca maine sa merg sa discutam. Ce e de facut, vor sa ma concedieze ca m-am imbolnavit 2 zile, nu-mi vine sa
cred, pot face asta?

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,065
  • Înscris: 24.02.2006
nu prea
din moment ce oricum vrei sa-ti dai demisia, ce-ti mai pasa?

#5
nkr

nkr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 25.02.2007

 _Smiley_, on Nov 4 2008, 23:02, said:

nu prea
din moment ce oricum vrei sa-ti dai demisia, ce-ti mai pasa?

Imi pasa ca nu vreau sa muncesc 20 de zile lucratoare cum scrie in preaviz in cazul concedierii.
Adica se poate sa ma concedieze fara sa ma tina in preaviz. Ar fii infernal, plus ca nu am fisa a postului,
nu state de plata semnate(le semneaza un fel de sef in fals), contract de munca cu adresa gresita.

E oribil ce se intampla acolo.

#6
Chow05

Chow05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 11.10.2005
1. Incearca sa negociezi cu ei si varianta incetarii raporturilor de munca prin acordul partilor.
2.  Concediul medical suspenda termenul de preaviz.
3. Zici ca nu vrei sa fii concediat si sa stai in preaviz 20 de zile lucratoare: asta ar insemna ca initiativa concedierii apartine unitatii pentru urmatoarele motive:
Art. 61 lit. c si d din Codul muncii:
c) în cazul în care, prin decizie a organelor competente de expertiză medicală, se constată inaptitudinea fizică și/sau psihică a salariatului, fapt ce nu permite acestuia să își îndeplinească atribuțiile corespunzătoare locului de muncă ocupat;
d) în cazul în care salariatul nu corespunde profesional locului de muncă în care este încadrat.
Art. 65 si 66 din Codul Muncii: concediere individuala sau colectiva din motive ce nu tin de persoana salariatului, determinata de  desfiintarea locului de munca a salariatului respectiv (deci o reorganizare).
4. Sa intelegem ca urmeaza sa se faca o reorganizare?
Nu te pot concedia pentru ca te-ai imbolnavit 2 zile asa cum ai povestit. Ai un certificat de concediu medical, care iti justifica absenta. Si daca ar vrea sa te concedieze pentru nemotivate trebuie sa aplice procedura cercetarii disciplinare prealabile inainte de a te sanctiona.
Daca ei nu mai vor sa te tina si nici tu nu mai vrei sa stai acolo, cred ca cea mai buna varianta este sa ceri incetarea prin acordul partilor.
5. Inca ceva: daca te concediaza pentru unul din motivele de la punctul 3 (si aici sunt proceduri de urmat), potrivit contractului colectiv de munca la nivel national pe anii 2007-2010 ai dreptul ca, in perioada de preaviz, sa absentezi 4 ore pe zi pentru a iti cauta un alt loc de munca, fara ca salariul si celelalte drepturi sa iti fie afectate (art. 74 alineatul 3). Iar orele se pot acorda si prin cumul


 nkr, on Nov 4 2008, 13:20, said:

Imi pasa ca nu vreau sa muncesc 20 de zile lucratoare cum scrie in preaviz in cazul concedierii.
Adica se poate sa ma concedieze fara sa ma tina in preaviz. Ar fii infernal, plus ca nu am fisa a postului,
nu state de plata semnate(le semneaza un fel de sef in fals), contract de munca cu adresa gresita.

E oribil ce se intampla acolo.


#7
nkr

nkr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 25.02.2007
Multumesc de sugestii.

Am convenit de acord cu demisia prin acordul partilor ce trebuie sa intre in vigoare pe data de 10, pana atunci sunt
in concediu medical.

Multumesc mult

#8
andreea_iliescu

andreea_iliescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 05.11.2008

 nkr, on Nov 4 2008, 18:16, said:

Buna ziua,

1. In cazul in care imi prezint demisia in timpul concediului medical perioada de preaviz se calculeaza incepand cu ziua
in care am lasat demisia sau de cand se termina concediul medical?

2. Fisa postului lipseste din contractul meu, mi-au cerut sa o scriu eu peste x luni. Pot sa ma folosesc de asta in
vreun fel daca nu vor sa imi accepte demisia?

Multumesc

In primul rand nu se incheie un cim fara fisa postului si actele aferente acestuia, dosar ce trebuie facut inaintea angajarii dvs si inceperii programului de munca!
nu exista sa nu fie acceptata decizia in conditiile legale!

#9
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 01.01.2007

 nkr, on Nov 5 2008, 13:17, said:

Multumesc de sugestii.

Am convenit de acord cu demisia prin acordul partilor ce trebuie sa intre in vigoare pe data de 10, pana atunci sunt
in concediu medical.

Multumesc mult

nu s-a inventat inca. :)

exista demisie si exista incetare prin acordul partilor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate