Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 

[VREAU] Sa-mi cumpar ceas de mana

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
8133 replies to this topic

#7075
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,507
  • Înscris: 22.12.2015
Credeti ca o sa apara peste câteva luni si pe bb shop? Sau macar pe amazon ?

#7076
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 TehCube, on 25 martie 2022 - 22:11, said:

Waiting list-ul la Daytona e asa, stiu pe cineva care a comandat recent un oyster perpetual si nu a asteptat mare branza dupa el (if at all).

Din Romania? A avea istoric anterior cu chronolink? Pe mine m-au liniștit rapid - ce-i drept am întrebat de Sub și de Pepsi

Cat despre omega x swatch, e o mare gafa pentru omega și un succes uriaș pentru swatch. Fiind parte din același grup, probabil ca are sens. Mai ales versiunea identica dpdv al culorilor cu moonwatch ul original și faptul ca scrie omega peste tot. Multa lume considera ca își cumpără un omega entry, nu un swatch.

@doxan: cel mai sigur urmărește site-urile globale swatch și cumpăra online.

Edited by figo1988, 28 March 2022 - 08:41.


#7077
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,820
  • Înscris: 09.01.2007
Din Elvetia, dar si acolo e la fel. La Daytona, Sub, GMT, sunt waiting lists. Pentru ca multi le cumpara strict pentru revanzare si a inceput sa mearga si cu sub si altele. Banuiesc ca si la noi poti lua ceva mai ne-popular destul de usor, pana la urma trebuie sa vanda ceva din cand in cand. :D

Cat despre omega/swatch, am vazut un clip recent de la watchfinder unde ziceau ca poate e o chestie intentionata de la omega, un fel de lovitura sub centura pentru Rolex, sa o ia pe cu totul alt drum, si sa poata puna "Omega" pe mana a cat mai multor oameni care chiar vor asa ceva. Chit ca e doar estetic similar. Exact cum zici, multi dintre fani care nu-si permit un Speedmaster Professional or sa vrea un d-asta (si eu o sa cumpar, cel mai probabil, daca ajunge pe la noi). Cei care au deja speedmaster poate isi cumpara doar pentru a avea un ceas despre care sa nu le pese foarte mult (la fel, gasesti pe net multi revieweri care au zis ca sigur o sa cumpere 'cateva'), iar cei care sunt fani hardcore si sunt 'jigniti' ca pateaza numele omega cu chestii de plastic constituie undeva sub 10% din baza de cumparatori (estimativ).

Sunt curios cum o sa progreseze toata chestia. Chiar m-as bucura sa poata fi usor de procurat la un moment dat. Ramane de vazut daca e gafa sau daca reusesc sa atraga oameni de partea brandului care, poate, in viitor, or sa vrea sa faca upgrade-uri si au un atasament fata de brand. Time will tell (:D).

#7078
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,794
  • Înscris: 06.09.2004

 TehCube, on 27 martie 2022 - 14:06, said:

Pai a fost tweet de la swatch ca NU este editie limitata, si ca vor aparea si online la urmatoarele transe. Evident ca o sa se curete si de-acolo foarte repede dar totusi.
Au aparut si pe olx, mars si earth, la 1500 respectiv 2500 de euro. Incearca baietii sa te convinga ca-i editie limitata si chestii. La 2500 eur deja intri pe taramul Speedmasterului "real", sure, nu e nou, dar nici nu-i swatch. Posted Image
sa fim seriosi, e un quartz (nici macar vreun mecanism mai rasarit, ci un eta de baza) intr-o carcasa de plastic si in plus de unica folosinta. pretul oficial mi se pare foarte potrivit pt ce se vrea ceasul asta, dar mai mult de atat nu merita. o sa astept sa devina disponibil la scara larga si probabil ca imi voi cumpara unul sau chiar doua, daca nu maresc pretul. mi-as dori si un speedy adevarat, dar ala probabil cand o sa cresc mare…   :)

#7079
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 TehCube, on 28 martie 2022 - 12:36, said:

Cat despre omega/swatch, am vazut un clip recent de la watchfinder unde ziceau ca poate e o chestie intentionata de la omega, un fel de lovitura sub centura pentru Rolex, sa o ia pe cu totul alt drum, si sa poata puna "Omega" pe mana a cat mai multor oameni care chiar vor asa ceva. Chit ca e doar estetic similar. Exact cum zici, multi dintre fani care nu-si permit un Speedmaster Professional or sa vrea un d-asta (si eu o sa cumpar, cel mai probabil, daca ajunge pe la noi). Cei care au deja speedmaster poate isi cumpara doar pentru a avea un ceas despre care sa nu le pese foarte mult (la fel, gasesti pe net multi revieweri care au zis ca sigur o sa cumpere 'cateva'), iar cei care sunt fani hardcore si sunt 'jigniti' ca pateaza numele omega cu chestii de plastic constituie undeva sub 10% din baza de cumparatori (estimativ).

Sunt curios cum o sa progreseze toata chestia. Chiar m-as bucura sa poata fi usor de procurat la un moment dat. Ramane de vazut daca e gafa sau daca reusesc sa atraga oameni de partea brandului care, poate, in viitor, or sa vrea sa faca upgrade-uri si au un atasament fata de brand. Time will tell (Posted Image).

E foarte greu de anticipat cum o sa le afecteze vanzarile. Tot Watchfinder are in clipul anterior despre MoonSwatch o statistica cum ca 90% din vanzarile Omega sunt vanzari catre cei care vad ceasul ca un obiect de lux, nu pot cumpara Rolex si pentru care este o achizitie aspirationala, ca o sansa de a marca o realizare sau un eveniment important. Cand pui aceeasi firma pe un ceas de 250$ ai cam stricat toata componenta de lux a brandului.

#7080
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 07.12.2002

 figo1988, on 28 martie 2022 - 08:37, said:

A avea istoric anterior cu chronolink? Pe mine m-au liniștit rapid - ce-i drept am întrebat de Sub și de Pepsi
Si pe minePosted Image  
Ma rog, gurile rele/legendele spun ca oricum in seifurile dealerilor se gasesc oricum sub/GMT-uri. Dar daca nu le plac ochii tai, o sa zica ca n-au.

#7081
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,794
  • Înscris: 06.09.2004

 figo1988, on 28 martie 2022 - 15:36, said:


E foarte greu de anticipat cum o sa le afecteze vanzarile. Tot Watchfinder are in clipul anterior despre MoonSwatch o statistica cum ca 90% din vanzarile Omega sunt vanzari catre cei care vad ceasul ca un obiect de lux, nu pot cumpara Rolex si pentru care este o achizitie aspirationala, ca o sansa de a marca o realizare sau un eveniment important. Cand pui aceeasi firma pe un ceas de 250$ ai cam stricat toata componenta de lux a brandului.
eu cred ca a fost o miscare foarte buna din partea omega. swatch are cu totul alt target decat omega, tineri cu nu foarte multi bani cu o minima educatie in domeniu, pe care acum ii atrag si cu povestea. eu am inceput cumparatul de ceasuri tot cu swatch acum aproape 20 de ani, am si acum primele 2 ceasuri (desi nu mai merg de multi ani). incet-incet m-a prins domeniul, am mai studiat, am mai cumparat, am incercat, am vandut - si 20 de ani mai tarziu, telul meu este fix un speedmaster de oameni mari     :)

#7082
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 Ninja, on 28 martie 2022 - 16:29, said:

Si pe minePosted Image  
Ma rog, gurile rele/legendele spun ca oricum in seifurile dealerilor se gasesc oricum sub/GMT-uri. Dar daca nu le plac ochii tai, o sa zica ca n-au.

Nu ma indoiesc. In Romania e mai complicat ca parca nu vand decat Rolex si Tudor, dar prin alte parti, trebuie sa aiba cu ce sa te serveasca daca te apuca brusc cumparatul de bijuterii si le lasi cateva zeci/sute de k, cu conditia sa iti puna si un Daytona la final pe masa.

 born2lose, on 28 martie 2022 - 16:48, said:

eu cred ca a fost o miscare foarte buna din partea omega. swatch are cu totul alt target decat omega, tineri cu nu foarte multi bani cu o minima educatie in domeniu, pe care acum ii atrag si cu povestea. eu am inceput cumparatul de ceasuri tot cu swatch acum aproape 20 de ani, am si acum primele 2 ceasuri (desi nu mai merg de multi ani). incet-incet m-a prins domeniul, am mai studiat, am mai cumparat, am incercat, am vandut - si 20 de ani mai tarziu, telul meu este fix un speedmaster de oameni mari Posted Image

Recunosc ca pe mine m-a cam desumflat miscarea facuta. Toata ideea e ca visezi la un Omega si muncesti sa ajungi intr-o pozitie sa-l obtii - nu ca ar fi o avere. Daca acelasi lucru il poti atinge cu cateva sute de dolari, parca marca pierde un pic din stralucire. Cel putin pentru mine a facut-o.

Edited by figo1988, 28 March 2022 - 20:07.


#7083
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 07.12.2002

 figo1988, on 28 martie 2022 - 20:06, said:

Toata ideea e ca visezi la un Omega si muncesti sa ajungi intr-o pozitie sa-l obtii - nu ca ar fi o avere. Daca acelasi lucru il poti atinge cu cateva sute de dolari, parca marca pierde un pic din stralucire. Cel putin pentru mine a facut-o.
Well said.

Cam ca saraciile cu Cayenne modificate pentru GPL.

#7084
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,794
  • Înscris: 06.09.2004

 figo1988, on 28 martie 2022 - 20:06, said:

Recunosc ca pe mine m-a cam desumflat miscarea facuta. Toata ideea e ca visezi la un Omega si muncesti sa ajungi intr-o pozitie sa-l obtii - nu ca ar fi o avere. Daca acelasi lucru il poti atinge cu cateva sute de dolari, parca marca pierde un pic din stralucire. Cel putin pentru mine a facut-o.
faptul ca o sa cumpar un swatch nu are nicio legatura cu faptul ca imi doresc un omega speedmaster. in afara de asemanarile de design, desigur    :D    mie mi se par produse distincte, si la diferenta de valoare intre ele nu se pune problema de canibalizare a pietei. pana la urma exista si clone sau ‘homage-uri’ de rolex realizate excelent, dar nu stirbesc in niciun fel din imaginea rolex si imi inchipui ca nici nu le fura foarte mult din piata.

rezultatele o sa se vada peste ani, dar e clar ca e una dintre cele mai reusite miscari de marketing din lumea ceasurilor, daca nu cea mai mare. eu nu-mi aduc aminte sa fi mai vazut vreodata nivelul asta de hype. macar pentru asta merita respect.

Edited by born2lose, 28 March 2022 - 21:20.


#7085
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Problema e ca pe carcasa și strap scrie omega și speedmaster. Și nu e o replica. Și ca pana la sfârșitul anului vor fi mai multe speedmaster de plastic decât din otel.

Pentru mine ambele variante sunt nedorite.
1. Toată lumea o sa știe ce reprezinta speedmaster, cat costa modelul real și o sa fie niște extra atenție pe care sincer nu o vreau

2. Lumea o sa asocieze omega cu un brand pe care îl poți avea la 250$ ceea ce va afecta și valoarea de revanzare a celor existente.

Exemplul bun e grand Seiko. Are tehnologie și finisaje de top, dar numele nu ii ajuta sa vândă pe măsură

Eu oricum nu mai aveam aceeași atracție pentru speedmaster pe care o aveam când l-am luat, asa ca o sa îl dau.

#7086
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Tocmai ce-am aflat ca mi-a cumparat sora-mea unul de iepuras, culoarea mea preferata, probabil maro, sper sa nu faca glume. Primul meu Omega, cu baterie :))

#7087
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,820
  • Înscris: 09.01.2007
Wow, te place mult daca a stat la cozile alea pentru tine. Ori asta ori l-a luat de la scalperi, deci tot te place mult. :D

#7088
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,794
  • Înscris: 06.09.2004

pielea said:

1648580851[/url]' post='28938133']
Tocmai ce-am aflat ca mi-a cumparat sora-mea unul de iepuras, culoarea mea preferata, probabil maro, sper sa nu faca glume. Primul meu Omega, cu baterie Posted Image)
aoleu, fix ce scria figo mai sus   Posted Image) ai un swatch cu baterie. cred ca de asta nici nu se vinde deloc in magazinele omega, sa nu faca lumea confuzii Posted Image

acum serios vorbind, incerc sa aflu daca e pe stoc in momentul asta, dar in afara de nebunia din weekend, nu gasesc nicio informatie. o mai fi pe stoc pe undeva? mai sunt cozi?

Edited by born2lose, 29 March 2022 - 22:36.


#7089
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,820
  • Înscris: 09.01.2007
Eu astept cuminte sa apara online. Pe swatch landing page scrie clar ca o sa incerece sa vanda ORICUI vrea, si ca NU este editie limitata.
Estimarea mea e ca in urmatoarele luni nu prinzi, dar apoi se potoleste lumea. Si cand va aparea online se va evapora instant, e efectul Supreme, Nike, etc.
Dar dupa ce il cumpara "grosul" ar trebui sa fie relativ usor de achizitionat online. Poate chiar va aparea si in Romania.

Pana atunci poate ma decid si de care vreau...

#7090
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Da cica a stat la coada, in istanbul, ii cerusem niste fakeuri din bazar dar merge si ceasul asta, mai ales ca pare misto si e si omega. 🌟

#7091
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,498
  • Înscris: 17.04.2006
Pe astea le-ati vazut undeva pe stoc online?
https://www.casio.co...ct.GA-2100-1A2/

GA-2100-1A2, GA-2100-1A3, GA-2100-1A4

#7092
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 born2lose, on 29 martie 2022 - 22:34, said:

acum serios vorbind, incerc sa aflu daca e pe stoc in momentul asta, dar in afara de nebunia din weekend, nu gasesc nicio informatie. o mai fi pe stoc pe undeva? mai sunt cozi?

Cica ar fi scos informatia cu disponibilitatea online de pe site, iar unui  tip din SUA i s-a spus clar ca nu vor fi disponibile online (cel putin in state). Pe stoc 100% nu mai e, doar daca au adus din nou. Avand in vedere ca noi nu avem magazin Swatch, cred ca o sa dureze enorm pana vor fi disponibile si aici.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate