Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)
 Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 

[VREAU] Sa-mi cumpar ceas de mana

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
8133 replies to this topic

#6949
AndiS77

AndiS77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 06.12.2018

 belogerer, on 28 august 2021 - 18:49, said:


hamilton intramatic sau ceva din gama slimline de la frederique constant.
am citit ultimele 30 de pagini din forum si am ajuns la concluzia ca mai bine aleg un Quartz decat un ceas automat pana in 4000 lei.
Oare gasesc modelul asta dar cu curea neagra:
https://www.bb-shop....3100-57551.html

#6950
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,245
  • Înscris: 22.04.2005
Il gasesti pe CEL:
https://www.cel.ro/c...ic-pr-100Â Â

Dar intre Certina DS Caimano Powermatic 80 si Tissot T-Classic PR 100 cred ca Certina este peste. Nu ma pricep, poate un coleg de forum o sa iti raspunda.
Diferenta este de doar 400 lei si intradevar, acel Tissot are un mecanism certificat COSC.
Mie imi place mai mult Certina doar ca acel mecanism este posibil sa te lase in 5-6 ani (spun asta din ce am citit nu din experienta, posibil sa ma insel)

Attached File  certina.jpg   95.81K   34 downloads
Attached File  Tissot.jpg   73.96K   32 downloads

#6951
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 AndiS77, on 29 august 2021 - 12:33, said:


am citit ultimele 30 de pagini din forum si am ajuns la concluzia ca mai bine aleg un Quartz decat un ceas automat pana in 4000 lei.
Oare gasesc modelul asta dar cu curea neagra:
https://www.bb-shop....3100-57551.html

Cei mai multi sunt ori snobi ori opusul- se chinuie atat sa nu para snobi incat adopta un fals "utilitarianism".
Nici unii nici ceilalti nu se vor multumi doar sa isi poarte ceasul sau cel mult sa discute despre ceasuri daca sunt abordati. De obicei vor avea initiativa. Verbal sau prin diverse gesturi :)

In schimb, cand e pe bune, alegerea dintre quarz si automatic sau analogic si digital e una cat se poate de personala si intr-o masura mai mare sau mai mica sunt o relicva a trecutului. Inca sunt de folos dar nici pe departe la fel de mult cum erau alta data.

Eu de ex momentan nu am ceas si cred ca cel mai mult mi-ar fi de folos unul cu fosfor ca sa nu zic direct tritiu.

#6952
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 AndiS77, on 29 august 2021 - 12:33, said:

am citit ultimele 30 de pagini din forum si am ajuns la concluzia ca mai bine aleg un Quartz decat un ceas automat pana in 4000 lei.
Oare gasesc modelul asta dar cu curea neagra:
https://www.bb-shop....3100-57551.html

de la frederique constant poti alege un slimline quartz sub 2000 lei. in banii astia nu gasesti un ceas mai rafinat vizual vorbind. cel din poza a fost undeva pe la 1400 lei. pret de magazin. fara reduceri.

si o achizitie noua. un cetatean in straie noi..

Attached Files


Edited by belogerer, 29 August 2021 - 19:56.


#6953
xgeox

xgeox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 10.11.2006

 belogerer, on 26 august 2021 - 13:45, said:



e pentru sotie...la dusmani se recomanda fossil sau guess...
:)

#6954
xgeox

xgeox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 10.11.2006
Mulțumesc tuturor pentru sfaturi. Pana la urma o sa iau un quartz pentru ca automatice clar depășesc cu mult bugetul. Am găsit ceva Certina și Atlantic care se încadrează în banii pe care ii pot da.

#6955
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
52 lei 2 bucati, china, ma saturasem de celelalte. Mai astept si un "tissot" la 35$ cu tot cu taxe.

Attached Files



#6956
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 pielea, on 03 septembrie 2021 - 18:28, said:

52 lei 2 bucati, china, ma saturasem de celelalte. Mai astept si un "tissot" la 35$ cu tot cu taxe.

n-am sa inteleg niciodata apetenta asta turbata a romanului pentru ieftin si fake. porti si adibas?

#6957
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Da bb de unde crezi ca le aduce? Ori te minti ca-s originale?

#6958
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 pielea, on 03 septembrie 2021 - 20:50, said:

Da bb de unde crezi ca le aduce? Ori te minti ca-s originale?

ceasurile mele sunt originale. certificate. am sunat pt cutie la orient saturation in japonia si culmea am si primit-o in Romania. de la bb cu complimente. le-am stricat un pic combinatia cu cutiile...

se mint cocalarii cu tag si tissot si slapi. eu nu...am lucrat la shlomovich la optinova care era tata si mama falsurilor din Romania...iti punea jidanu diamante pe rama chinezului de numa numa...

adibas?

imi aduci usor aminte de un chelner care ne-a servit intr-un restaurant de fitze. avea un breitling. probabil original...

Edited by belogerer, 03 September 2021 - 21:40.


#6959
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Pai si ce e rau in a purta adibas, asculta la mine, dupa mii de pacienti, treaba faci cu aia cu adibas,nu cu ailalti, lor trebuie sa le bagi mana cu japca in buzunar sa scoata banul. Asta e traim intr-o lume a impresiilor, nu conteaza ca stai intr-o ghereta infecta ci toalele care le ai p tine, asa judeca unii, trist.

#6960
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,648
  • Înscris: 10.04.2009
salutare

curele de ceasuri (din piele) de unde luati ?

#6961
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
"un chelner care ne-a servit intr-un restaurant de fitze. avea un breitling. probabil original..."
Era pe inventar. Il preda cand pleca acasa :)

Pe de alta parte, s-ar putea sa nu fie chiar asa sarac cum il crezi tu, daca chiar era restaurantul de fite. Poate nici nu era un simplu chelner.
Legat de ceas, unul la mana a2a e cat 2 iPhone si nu se "consuma" in cativa ani ca un telefon.

Si, daca imi permiti o remarca, era mai elegant sa spui simplu ca te-a servit intr-un restaurant. Nu mai lasai impresia ca de fapt mesajul era despre tine si nu despre el :)

Edited by underb, 04 September 2021 - 09:57.


#6962
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 underb, on 04 septembrie 2021 - 09:54, said:

"un chelner care ne-a servit intr-un restaurant de fitze. avea un breitling. probabil original..."
Era pe inventar. Il preda cand pleca acasa Posted Image

Pe de alta parte, s-ar putea sa nu fie chiar asa sarac cum il crezi tu, daca chiar era restaurantul de fite. Poate nici nu era un simplu chelner.
Legat de ceas, unul la mana a2a e cat 2 iPhone si nu se "consuma" in cativa ani ca un telefon.

Si, daca imi permiti o remarca, era mai elegant sa spui simplu ca te-a servit intr-un restaurant. Nu mai lasai impresia ca de fapt mesajul era despre tine si nu despre el Posted Image

eleganta in exprimare asa cum o intelegi tu imi lipseste. profund. sunt sincer clar si direct. si imi asum consecintele in lumea voastra. mai bine un q&q cinstit decat falsurile voastre.

 beavis03, on 04 septembrie 2021 - 09:41, said:

salutare

curele de ceasuri (din piele) de unde luati ?

pentru curele de ceas eu am colaborat cu 2 mesteri pielari - ambii renumiti pentru rezultatul final. probabil ca se va considera reclama asa ca te rog sa ma contactezi in particular pentru recomandari.

Edited by belogerer, 04 September 2021 - 18:19.


#6963
Hidralazina

Hidralazina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,521
  • Înscris: 14.06.2006

 beavis03, on 04 septembrie 2021 - 09:41, said:

salutare

curele de ceasuri (din piele) de unde luati ?

bb-shop.ro, watchzone.ro, bocane.ro, ceas-shop.ro

#6964
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 Hidralazina, on 05 septembrie 2021 - 11:34, said:

bb-shop.ro, watchzone.ro, bocane.ro, ceas-shop.ro

aceasi marie cu alta palarie. daca ai nervii tari da sa fie diamant comanzi de la bb curea. vine peste minim 6 luni...

#6965
Hidralazina

Hidralazina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,521
  • Înscris: 14.06.2006
Au o gramada de Hirsch si Morellato in stoc, aici nu a fost vorba despre a plasa o comanda pentru cureaua originala desi au si din alea in ultima vreme: https://www.bb-shop....ratari-ceasuri/

#6966
alex_cipri1986

alex_cipri1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 28.10.2013
Salut,am mai colindat magazinele dupa un ceas,si la un momentdat ma intalnesc cu un fost coleg de liceu,si vad ca poarta,la prima vedere,un submariner verde...care de fapt s a dovedit a fi un pagani design. Pana sa stramb din nas(nu prea mi plac copiile) ,mi a insirat arsenalul : mecanism seiko nh35a, bezel ceramic, geam safir, toate astea la 500 lei de nou. Acum,na,firma ca firma...dar ce credeti,iti livreaza ceasul ala pt cei 500 lei? Ca o comparatie,kamasu s ar apropia ca specificatii de el,dar nu l gasesti mai jos de 800 900 lei. Adica daca scria seiko pe el,la specificatiile alea,nu l luai sub 1700 2000lei.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate