Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

[VREAU] Sa-mi cumpar ceas de mana

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
8079 replies to this topic

#6967
alex_cipri1986

alex_cipri1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 28.10.2013
Si daca tot am adus vorba de nh35a, care e diferenta intre acesta si 4r36?

#6968
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012

 alex_cipri1986, on 08 septembrie 2021 - 11:41, said:

Salut,am mai colindat magazinele dupa un ceas,si la un momentdat ma intalnesc cu un fost coleg de liceu,si vad ca poarta,la prima vedere,un submariner verde...care de fapt s a dovedit a fi un pagani design. Pana sa stramb din nas(nu prea mi plac copiile) ,mi a insirat arsenalul : mecanism seiko nh35a, bezel ceramic, geam safir, toate astea la 500 lei de nou. Acum,na,firma ca firma...dar ce credeti,iti livreaza ceasul ala pt cei 500 lei? Ca o comparatie,kamasu s ar apropia ca specificatii de el,dar nu l gasesti mai jos de 800 900 lei. Adica daca scria seiko pe el,la specificatiile alea,nu l luai sub 1700 2000lei.

 alex_cipri1986, on 08 septembrie 2021 - 11:41, said:

Salut,am mai colindat magazinele dupa un ceas,si la un momentdat ma intalnesc cu un fost coleg de liceu,si vad ca poarta,la prima vedere,un submariner verde...care de fapt s a dovedit a fi un pagani design. Pana sa stramb din nas(nu prea mi plac copiile) ,mi a insirat arsenalul : mecanism seiko nh35a, bezel ceramic, geam safir, toate astea la 500 lei de nou. Acum,na,firma ca firma...dar ce credeti,iti livreaza ceasul ala pt cei 500 lei? Ca o comparatie,kamasu s ar apropia ca specificatii de el,dar nu l gasesti mai jos de 800 900 lei. Adica daca scria seiko pe el,la specificatiile alea,nu l luai sub 1700 2000lei.

Pagani Design e o firma de ceasuri ieftine, cu mecanisme Seiko si geam safir ieftin, nu au legatura cu firma care fabrica masinile Pagani (Zonda, Huayra, etc).
De ce ar face cineva copii dupa un ceas ieftin?

Ia uite aici: https://www.paganidesignwatch.com/

#6969
alex_cipri1986

alex_cipri1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 28.10.2013
@olteanul_sfios :))) desigur,stiu ca n au treaba cu Pagani cars...dar pt cat costa acel ceas,oare gasesti ceva macar egal,daca nu mai bun,bazat pe specificatii? Safirul ala,spui ca e ieftin,dar ma gandesc ca o fi mai rezistent,mai calitativ decat un cristal mineral banal. Despre mecanism,nu am idee,nu ma pricep, e rezistemt acel nh35a? Cum se comporta in timp?

Stiu ca e o firma micro... ceasuri ieftine, dar par ca au ceva calitate pt suma platita. Din punctul meu de vedere le ridica destul de bine acel mecanism seiko, clar e de preferat pe langa vreunul chinezesc,seagull de exemplu. El, asa, arata super,e 1:1 cu submariner ul ca design,exceptand capacul care la rolex este din metal,nu ca la pagani,geam. Si din curiozitate am urmarit cateva reviewuri pe youtube la modelul asta,n am vazut nimic naspa despre el,de la cei care lasau comentarii.

Am vazut ca e comparat f mult cu invicta pro diver,tot o replica de submariner, chiar sunt curios care ar fi mai ok intre cele doua. Vad ca sunt disponibile ambele pe olx la 500 lei,au acelasi mecanism seiko,invicta n are safir nici bezel ceramic. Oricum,mai repede mai adaug 370 lei si cumpar un seiko srpd/5kx ,cu 870 lei cat a fost anul trecut de Black Friday

#6970
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004
In zilele noastre, ceasurile de mana nu mai sunt o necesitate...mai ales cele mecanice, notorii pt lipsa preciziei...deci de ce-ar umbla cineva cu un gunoi inutil atarnat de mana? daca nu e asimilat cu altceva, cum ar fi o bijuterie de ex. un ceas mecanic ar trebui sa aiba o istorie in spate, o poveste sau macar sa aiba un "ceva" care sa te faca sa-l cumperi (nu-ti cumperi un ceas pt c-ai vazut unul la pret bun)...Pagani-ul ala n-are nimic (safirul nu e safir, otelul nu e otel, cureaua nu e cum trebuie, ia un minut pe zi, etc).

Poate o fi pretul corect pt suma componentelor de banii aia, dar de fapt cumperi nimic....Mai bine un Apple Watch SH...ala barem e util, ai mailuri pe el, temperatura, gps, etc

Edited by Clayman, 08 September 2021 - 17:31.


#6971
Hidralazina

Hidralazina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,521
  • Înscris: 14.06.2006
Tu la Seiko nu platesti neaparat diferenta aia de pret pentru o calitate net superioara a componentelor (si Seiko isi face carcasele in China), ci pentru stiinta din spate. Ca pana una-alta Pagani astia iau mecanisme de la Seiko si nu invers. Ceasurile astea nu inseamna nimic, nu au nicio valoare, sunt produse de unica folosinta provenite dintr-o tara in care furtul intelectual nu e pedepsit. Invicta macar are ceva istorie in spate, chiar daca acum sunt pe acelasi palier cu Pagani&Co. Raspunsul la dilema ta e simplu: daca te vad pe strada cu un Kamasu la mana pot crede despre tine ca esti pasionat de orologerie. Daca te vad cu un Pagani, not really. La urma urmei, dupa rationamenul de mai sus, Loganul e mai bun decat Megane ca e mai ieftin si are acelasi motor...

#6972
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 30.08.2006

 alex_cipri1986, on 08 septembrie 2021 - 14:55, said:

Si daca tot am adus vorba de nh35a, care e diferenta intre acesta si 4r36?
Nh36 nu 35 e un mecanism pentru export pe cand 4r36 e folosit doar pe brandul propriu. Sunt identice.


#6973
Hidralazina

Hidralazina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,521
  • Înscris: 14.06.2006
Exista si NH35, care are doar date, in timp ce NH36 are day/date si sunt de fapt versiunile pe care Seiko le vinde extern ale mecanismelor 4R35/4R36.

#6974
alex_cipri1986

alex_cipri1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 28.10.2013
Aaa,nu,sa nu fiu inteles gresit,la 500 lei cred ca ar merita banii si poate l as fi cumparat,asa ca un ceas fashion,singura conditie ,sa aiba design propriu,nu copie dupa ceva celebru si f scump,tot la 500 lei aunt si submariner replica pe olx din ce vad :))) eu nu sunt miliardar,nu mi permit ceasuri din categoria aia,insa nici n o sa port replici,indiferent cat de bine lucrate ar fi,ma zgarie pe creier sa fac asta,sincer, merg pe jos si am rolex la mana...da,sigur :))) eram oarecum surprins de ce ofera in pretul ala,atata tot, pt ca nici macar la orient care e firma mega accesibila nu gasim safir,bezel ceramic,mecanism automat,toate astea la 500 lei. De aratat arata bine,nimic de zis,dar...asa cum ati spus,e pagani .  si nu masina :))) n are nici o traditie. Acum sa fac o paranteza,sper ca am vazut bine, richard mille e fondat in 2001...si asa fara mare traditie si istorie,costa de la niste zeci bune de mii pana la milionul de euro...pe asta cum o explicati? Deaigur,materiale scumpe,aur,platina,diamante,si ce or mai folosi...dar totusi...eu sunt mai batran decat firma asta :)))

#6975
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004
ala are o poveste....si nu numai


tu poți să ceri oricât pt. un ceas nu-i pb, dar mai trebuie să ai și cumpărători

https://diamondsbyra...e-so-expensive/

#6976
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
la ba la ba

de ce nu ii explicati copilului ca mecanismul ala seiko e 2 dolari kilu...

restu e prosteala..

#6977
alex_cipri1986

alex_cipri1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 28.10.2013
@belogerer copil nu mai sunt :))) dar chiar nu ma pricep la specificatii tehnice, n am idee despre acel mecanism,dar te cred,pana la urma ce naiba pret putea sa aiba de vreme ce ceasul intreg costa 100 euro. Probabil undeva la 20 30 euro sa fie. Imi plac ceasurile,nu ma consider mega pasionat,dar ma atrag,desigur cele de bun simt, ca asa cum nu ma incalt cu adibas sau mike,nici n o sa port rolex la 100 euro :))) dar chiar si asa,la 2 dolari kilu' , ce e de capul lui,tine si el cativa ani acolo,sau dupa un an e mancat? Astia pe youtube care il detin vad ca spun lucruri ok despre fiabilitate

@clayman  mda,am citit articolul, se pare ca totusi e ceva de capul ceasurilor richard mille :)))  vezi la o gramada de staruri,artisti,actori,sportivi...sunt interesante,dar am vazut ceasuri mai frumoase decat ele. In fine...sa ramanem pe Pamant totusi...   ce ar fi mai ok intre ray 2 si seiko 5kx/srpd? Strict ca fiabilitate...pt ca dpdv al designului,seiko ma atrage ceva mai mult.

#6978
Hidralazina

Hidralazina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,521
  • Înscris: 14.06.2006
NH35 se poate gasi undeva pe la 200-250 RON/bucata en detail, cand se cumpara cantitati mari pretul scade considerabil dar nu pana la 2 dolari kilu. Majoritatea microbrandurilor il folosesc cu mai mult sau mai putin succes si prin urmare exact acelasi mecanism il gasesti si in Pagani, Nethuns, Geckota, Dan Henry, Spinnaker, Invicta, si chiar si in ceasurile "romanesti" Dapix.

P.S. Sunt similare, ia-l pe ala care iti place mai mult.

#6979
alex_cipri1986

alex_cipri1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 28.10.2013
@hidralazina cred ca ramane 5kx-ul. Imi place mai mult. Si mai e un festina ,mai exact asta https://www.bbcollec...83-pr60137.html ce parere ai ? Pretul pare destul de ok

#6980
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 07.03.2010

 belogerer, on 08 septembrie 2021 - 20:55, said:

la ba la ba

de ce nu ii explicati copilului ca mecanismul ala seiko e 2 dolari kilu...

restu e prosteala..

Daca o luam asa, atunci la Seiko si Miyota e 2 dolari kilu', la Ronda vreo 3, la ETA vreo 4 , etc... Sau astea elvetiene or fi ceva capodopere exclusiviste?

#6981
alex_cipri1986

alex_cipri1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 28.10.2013
@mixmaster chiar... care ar fi diferenta intre seiko/miyota si elvetienele din aceeasi categorie de pret? Ca nu zic seiko/miyota si rolex/vacheron constantin/frank muller etc unde e evidenta diferenta de pret absolut gigantica

Edited by alex_cipri1986, 09 September 2021 - 11:36.


#6982
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 07.03.2010
e greu de oferit un raspuns clar, deoarece nu exista o diferenta concreta. Daca vorbim de marci consacrate, gen Seiko, Citizen vs Tissot, Certina, Hamilton de exemplu, la acelasi pret, japonezele vor incerca sa ofere ceva mai mult, de genul un cadran mai spectaculos, rezerva de mers mai mare, o functie in plus, o inovatie tehnologica, o gravura, etc., pentru a compensa acel inscris "swiss made" care in ochii consumatorilor garanteaza un anumit standard de calitate.

#6983
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012
De ceva vreme imi sta gandul la un Edox Delfin. https://www.kultho.r...imilar_Audience

EDOX e o firma decenta elvetiana, mecanismul e decent dar pe mai multe forumuri am auzit opinii cum ca otelulurile folosite la carcasa sunt  mai "moi" si dupa o perioada se vad zgarieturile inerente (avand in vedere ca l-as vrea ca ceas de purtat zilnic).
Intrebare: are cineva un Edox pe care l-a purtat mai mult si poate sa confirme/infirme informatia cu zgarieturile?

Edited by Olteanul_sfios, 09 September 2021 - 13:42.


#6984
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 07.03.2010
il poti lua linistit. Edox sunt ok, otelul e ok, iar daca se zgarie, ca orice alt otel, se rezolva cu un polish. Mai moale decat aurul cu siguranta nu e, si nu am auzit pe nimeni sa se planga de ceasurile de aur.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 1 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate