Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

[VREAU] Sa-mi cumpar ceas de mana

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
8078 replies to this topic

#6985
Hidralazina

Hidralazina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,521
  • Înscris: 14.06.2006
Se zgarie pentru ca e placat PVD, nu pentru ca e otelul moale. Alege un ceas din stainless steel simplu, gen asta: https://www.bb-shop....pion-52978.html . Vezi ca diametrul e maricel iar constructia anselor il face stea rau pe o incheietura ingusta. Ar trebui probat inainte de cumparare.

#6986
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Pfff, nu stiu cum butonam acum niste linkuri de aici si mi sa pus instant pata pe un Tissout T-Touch Connect.
Ai de capu meu...dupa atatia ani de Casio ERA-300DB care si acum imi place, simt ca trebuie sa imi fac rost de acel T-Touch connect.

Edited by tehnics, 09 September 2021 - 14:03.


#6987
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004
Edox-urile sunt mai mereu la oferta specială p-aci, pe site-urile de promoții....un Delfin cu quartz în varianta cu 3 indicatoare si data e cam 150€ - 170€ la promo și tot la 2-3 luni e un promo...

chiar și la buticurile obișnuite îl găsești la preț redus mai tot timpul https://ocarat.com/m...edox-79251.html

#6988
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 07.03.2010
@Hidralazina - nu cred ca are Edox-ul un PVD atat de prost din punct de vedere calitativ. Dar intr-adevar depinde si de posesor si de modul in care foloseste ceasul.

#6989
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004
ps
700€ e chrono automatic

#6990
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012

 Hidralazina, on 09 septembrie 2021 - 13:58, said:

Se zgarie pentru ca e placat PVD, nu pentru ca e otelul moale. Alege un ceas din stainless steel simplu, gen asta: https://www.bb-shop....pion-52978.html . Vezi ca diametrul e maricel iar constructia anselor il face stea rau pe o incheietura ingusta. Ar trebui probat inainte de cumparare.

Tocmai, ca apar zgarieturi la cele neplacate, din otel simplu.
Imi plac ceasurile mai maricele, dar vreau un quartz. :)


 Clayman, on 09 septembrie 2021 - 14:04, said:

Edox-urile sunt mai mereu la oferta specială p-aci, pe site-urile de promoții....un Delfin cu quartz în varianta cu 3 indicatoare si data e cam 150€ - 170€ la promo și tot la 2-3 luni e un promo...

chiar și la buticurile obișnuite îl găsești la preț redus mai tot timpul https://ocarat.com/m...edox-79251.html

Nu stiam de site-ul asta, sunt de incredere? Ca daca da, l-as urmari.
Problema e ca modelul nu se prea mai fabrica, pe site-ul lor nu l-am gasit...bine, au un site de toata jena.

#6991
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004
Ceasul meu de facut sport si trebăluit p-acasă a fost un Apple Watch oțel negru sau grafit, cum s-o numi...

După 1,5 ani de purtat (când s-a dus dracului că nu era etanș cum se lăudau ei) nu avea absolut nici o urmă nici pe carcasa nici pe ecran și măcar că nu-s eu omul care să aibă grijă ieșită din comun de ele..... Prin comparație, am avut înainte un Suunto Core care n-ar fi trebuit să fie etanș și care n-avea nici o treaba în bazin, mare, etc dar la care bezelul și ecranul s-au deteriorat extrem de rapid....

Acuma naiba știe cum e mai bine, dar daca se vrea se poate să pui un oțel bun, care se zgârie greu.

Pe de altă parte am 2 Suunto care merg brici (Core și Ambit 3)...și practic după ce mi s-a stricat Apple-ul și l-am trimis să mi-l schimbe, am avut surpriza ca Ambit-ul încă să aibă ora și data reglată...când l-am pus la încărcat, după 1 an jumate...

@olteanul sfios

păi cum să nu fie de încredere daca poți plăti cu paypal? nu știu dacă merge și în Ro dar aici poti plăti cam orice în 4 rate prin Paypal (tu fiind oricum asigurat de Paypal). Pe lângă faptul că-n caz de probleme pe care nu le poți justifica vânzător fiind, te delistează rapid de la ei, dar nu cred că are vreun comerciant tupeul, să se pună cu avocații ălora...

orsicat ocarat e un vânzător online ca bb ăia...nu e site dedica de promotii

Edited by Clayman, 09 September 2021 - 14:37.


#6992
Hidralazina

Hidralazina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,521
  • Înscris: 14.06.2006
Olteanul_sfios, da-mi si mie un link unde se discuta cu zgarieturile si otelul moale de la Edox

#6993
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 alex_cipri1986, on 09 septembrie 2021 - 11:35, said:

@mixmaster chiar... care ar fi diferenta intre seiko/miyota si elvetienele din aceeasi categorie de pret? Ca nu zic seiko/miyota si rolex/vacheron constantin/frank muller etc unde e evidenta diferenta de pret absolut gigantica

cand spui eta spui monopol. si adaugi renata. din pacate tendinta s-a dus si la japonezi dar inca exista diferente la ei din fericire. altfel aveam toti 2824 sau myota/seiko 7kxx

#6994
alex_cipri1986

alex_cipri1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 28.10.2013
@belogerer stiu ca elvetienele sunt mai prestigioase,mai scumpe,mai etc etc etc. Curiozitatea mea e :  categorie de pret vs categorie de pret,japonezele sunt mult inferioare elvetienelor atat dpdv al calitatii finisajelor,materialelor,cat si al fiabilitatii mecanismelor? Pe mine ma incanta f mult traditia,una e sa port un seiko care totusi e un brand infiintat prin 1881,cu o gramada de expertiza,un brand decent si respectat,si alta e sa port un ceas de la un brand cu 10 ani vechime,daca ii are si pe aia. Acum,asta e ideea, seiko de exemplu,ma atrage cel mai mult dpdv raport calitate pret, e totusi accesibil, nu cred  ca as gasi un elvtian automatic cu mecanism in house,la 200 euro. Probabil ceva echivalent cu un seiko 5kx srpd ,n ar mai costa 200 euro,ci lejer peste 500,daca e elvetian

Edited by alex_cipri1986, 10 September 2021 - 08:53.


#6995
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004
Nu prea exista și automatic și mecanism in house și ceas european și tradiție la mai putin de 200€...Yema de ex, marca franceza (care l-a avut proprietar pe SEIKO la un mom dat) are ceasurile cu mecanism propriu la preț comparativ cu Tissot de ex....

anyway există branduri gen Swiss Military/Army by .... care sunt „Swiss Made” (more or less) au mecanism „elvețian” (more or less) și care ar putea intra în categoria aia de preț dacă ai răbdare... STP 1-11, safir față/spate, curea de piele decentă la mai puțin de 200€

#6996
alex_cipri1986

alex_cipri1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 28.10.2013
@clayman nu tin neaparat sa am un ceas european ,seiko e totusi un super brand,are tot ce vrei,istorie,inovatii,pret corect,ok,n o fi ceasul perfect,dar ne mai uitam si la buget. Daca ar fi sa dau sume mari pe un ceas,as cumpara un automatic skelleton,tourbillon,sa ma bucur de mica opera de arta,nu doar sa ma uit la un cadran,sau sa fiu nevoit sa ma uit prin capacul spate :))  per total,mie mi se pare decent un seiko srpd,si fff aspectuos

#6997
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004
Seiko e f. bun si de fapt orice ceas care-ți place și te mulțumește e f. bun

#6998
alex_cipri1986

alex_cipri1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 28.10.2013
@clayman ce zici de acest ceas sector? Cum e firma asta,si cum ti se pare acest model? https://www.bbcollec...04-pr28538.html
Si asta  mai e interesant https://www.bbcollec...83-pr60137.html

Edited by alex_cipri1986, 10 September 2021 - 16:37.


#6999
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004
nu mă pricep la dat verdicte sau prea multă istorie in domeniu, dar am și eu un model de la ei (300m/safir coated/He valve/presupun mecanism quartz miyota) ..l-am purtat inclusiv anul ăsta....din câte știu Sector e o firmă care „trăiește” din renumele avut în trecut....cam cum sunt telefoanele Nokia de azi...nu are nimic de-a face cu Sector ceasul sport al anilor 90 parca...au cumpărat unii brandul și vând ceasuri cu numele Sector...

la al meu i s-a dus bateria relativ repede, geamul i s-a ciupit într-un loc, carcasa si cureaua si-au schimbat aspectul (s-a oxidat lejer). În plus după ce i-am schimbat eu bateria, orice i-am făcut nu am reușit să-i strâng cum trebe capacul, deci pe moment nu mai e etanș Posted Image l-am testat la duș și se aburește...am zis că-l duc la ceasornicar poate are ăla noroc, dar nu am mai ajuns.

ca parte pozitivă la al meu, mecanismul este destul de precis....abatere max 1-2 secunde pe luna, practic umbli la ceas când îi schimbi ora...dar e quartz

Ca să-ți răsp la întrebare, eu nu mi-aș lua un alt ceas de la ei în momentul ăsta, nici de la Festina si nici un altul din gama aia de preț (Orient, Citizen, Seiko,etc), dar ăsta-s eu. Personal m-aș concentra si as lua un Glycine Combat cât mai e la preț mic pe Joma (sau dacă nu acuma sigur o sa aibă Invicta ceva campanie de împins ceasurile în față de sărbători).

Dar fiecare gândește pt el, tu îl porți deci ia ce crezi că-ți place ție, nu te lua după mine sau alții ...

#7000
alex_cipri1986

alex_cipri1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 28.10.2013
@clayman ce crezi, intre seiko nh35a si miyota 8215w care e mai calitativ? Sau sunt cam acelasi lucru?

#7001
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004
scz, poate colegii mai informați ca mine pot să-ți răspundă tehnic la întrebarea asta....pt mine sunt entry level amandouă, atât dai atât face. poate să meargă excepțional fără să-i faci nimic sau poate să fie praștie orice i-ai face.

pt mine dc unul o ia înainte cu 17 sec/zi și celalalt cu 23, e același lucru...cum nu e un ceas pe care să-l lași moștenire copiilor să-și cumpere casă de el, (pt mine) răspunsul e că sunt la fel... dc se strică extragaranție și ceasornicarul e nesimțit, mai mult că probabil ajunge direct la coșul de gunoi (chit că poți cumpăra un mecanism nou nouț similar cu aprox 40$)

#7002
alex_cipri1986

alex_cipri1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 28.10.2013
@clayman da,pai asta e bine,fiind ieftine,le poti schimba in caz ca se strica,citeam pe diverse forumuri ca miyota ar fi mai ceva mai scump decat seiko, chiar daca seiko ar fi ceva mai modern,gen hacking. Dar...sa fim seriosi,la un automatic de 500 1000 lei,numai la asta nu te gandesti cand il cumperi, sa fie precis ca un rolex de 20mii euro...in primul rand sa fie fiabil si sa arate bine, apoi daca arata si cu un minut in plus sau minus pe zi,nu e absolut deloc un capat de lume,trb sa recunosc ca pt mine ceasurile sunt fix bijuterii,vreau sa imi placa ori de cate ori ma uit la mana,vreau sa il asortez cu diverse tinute...nu o sa ma impiedic de cat de precis sau nu este. Pana acum cautam un skelleton chiar... alea si sa fie cele mai precise din lume,si degeaba,pt ca nu o sa poti citi cu exactitate,din cauza designului. Si atunci, atat m ar interesa legat de cele doua mecanisme, care e mai fiabil,sau ma rog,care e mai ok per total.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

asul

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate