Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Help - Astra Caravan sau Polo Variant?

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
dgk

dgk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.01.2005
Salutare,
Sunt intr-o mare dilema. Pentru 5000-6000 de euro vreu sa-mi iau o masina SH si am nevoie de cateva sfaturi:

1. Se mai pot aduce masini din Germania cu euro 3? (m-as incadra la suma asta pt. o masina din 1999 - 2000)
2. Intre Opel Astra Caravan si Volkswagen Polo Variant ce mi-ati recomanda?
(eventual cei care au una din aceste masini sa-si dea cu parerea)
3. Cine stie cam cat costa piesele de schimb la cele doua modele - care sunt mai ieftine?

Mentionez ca nu ma intereseaza caii putere sau viteza. Am nevoie de o masina de familie (am un copil mic - bagaje...), care sa consume putin si intretinerea sa ma coste putina. Daca se strica, eventual, ceva piesele sa fie ieftine.

Un prieten mi-a zis ca e mai bine sa iau o masina pe benzina, avand in vedere ca merg 15.000-20.000 km pe an - pt. ca intretinerea e mai ieftina la benzinare, daca se strica pompa de injectie la diesel e foarte scumpa. In concluzie, pentru nevoile mele mi-ar trebui o masina cu motor de 1,4 (repet, nu ma intereseaza viteza si puterea motorului). Ce parere aveti?

Din cate am mai citit pe forumuri mi-am format urmatoarea parere:
Avantaje VW Polo Variant - fiabilitate, pretul masinii scade mai greu
Avantaje Opel Astra Caravan - piese mai ieftine, portbagaj mai mare, mai ieftina
Cineva zicea ca VW e mai bun la motorina dar la motoarele pe benzina sunt mai bune Opelurile. Asa este?

Sunt cam multe intrebari, insa in esenta ideea este care dintre cele doua masini se merita la SH (pentru nevoile mele - pt. ca multii au nevoie de f. multi cai putere, viteza - si in acel caz s-ar schimba datele problemei). Va multumesc anticipat, sper sa fie cat mai multe raspunsuri ale acelora care detin aceste masini.

#2
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
Taicamiu are un Astra Caravan 1.6 Benzina din 96...  l-a forjat ceva,  n-a schimbat decat amortizoarele si a avut doar o problema la motor (nu stia nimeni ce avea... - era o bujie crapata)  in rest a facut multi KM  si nici o problema... consum mediu cam 7% .  e foarte multumit...  atata ca nu e galvanizata caroseria, dar la cele mai noi s-a introdus si treaba asta!

#3
gollum

gollum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 02.06.2004
Parerea mea este Polo SDI. Cost mic, fiabilitate, consum. Rabatul il faci la performante, dar cum nu te intereseaza..e taman bine (ideea e ca si cu asta alergi cu 150 fara pb..numa ca nu e f sprintzara).

Bafta.

A

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate