Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 

Antena radio pentru internet

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
RicCelMic

RicCelMic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 19.02.2007
In primul rand imi cer scuze daca am deschis gresit aici acest subiect, daca nu ii dau inainte cu problema mea.
Ce vreau sa fac eu; sa fac o retea bazata pe internet undeva la 40 de kilometri de Iasi. As vrea sa stiu cum e cel mai ushor sa fac, deoarece RDS, UPC nu e prin zona iar RomTelecomul nu stiu ce costuri are.
De altfel vreau sa stiu daca exista posibilitatea de la cumpara o antena radio pentru internet cu ajutorul caruia sa captez semnal de la satelit si sa redau prin circuit inchis mai multor utilizatori.

Mentionez ca nu stiu nimic despre antena radio; deci daca e cineva dispus sa imi explice una alta multumesc anticipat.

#2
error357

error357

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 24.12.2006
Salut

Inteleg ca ai vrea sa realizezi in satul acela o retea in care mai multe calculatoare sa poata comunica intre ele si totodata sa poata naviga fiecare pe internet?
In cazul in care aveti Romtelecom acolo si ei au disponibil serviciul click-net, cred ca ar trebui sa renuntati la ideea internetului prin satelit intrucat costurile sunt incomparabil mai mari.

#3
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Euroweb prin Orange sau SNR.

#4
ShdRvn

ShdRvn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.06.2008
Pasul 1: LAN-ul

inainte de a te apuca sa faci conexiunea la internet, trebuie sa iti pui la punct LAN-ul. trebie sa vezi daca il faci pe fir sau wireless. asadar, avantaje si dezavantaje la fiecare:

retea pe fir - avantaje
    viteza constanta
    usor de intretinut, depistezi repede problemele si le remediezi la fel de repede
    stabilitate (cade relativ greu reteaua)
    nu e afectata de vreme

retea pe fir - dezavantaje
    costuri destul de mari cu cablurile (aprox 0.5ron metrul de cablu, 0.5ron mufaRJ45, plus 1 cleste sertizor)
    munca multa la intins cablurile

retea wireless - avantaje
    usor de facut si configurat
    ieftina in comparatie cu cea pe fir (in cazul tau)
    
retea wireless - dezavantaje
    e influentata de vreme, daca ploua ai sanse sa iti cada
    e influentata de distanta, cu cat sunt mai departe routerele unul de celalalt cu atat e mai slab semnalul
    e influentata de relief si mediu, de preferat sa aiba "line of sight" - vedere directa

in ambele cazuri iti trebuie un server de date bine pus la punct, fie cu windows 2000/2003 server, fie o distributie de linux.

eu personal as alege varianta pe fir, deoarece daca vrei sa faci ceva pe wireless calumea te ridica foarte mult pretul (routere puternice, antene directionale cu castig mare), si asta cam depasesti pretul unei retele pe fir, la care dupa ce iti intri in mana merge foarte repede

Pasul 2: conexiunea la internet

dat fiind faptul ca sunteti mai multa lume, eu iti recomand sa va interesati ce provideri aveti in zona si sa discutati cu departamentul lor comercial. trebuie sa ii faceti sa inteleaga ca sunteti (de ex) 100 de oameni care vor sa intre pe o conexiune, iar ei vor fii bucurosi sa va ajute. variante ar fi destule, de ex. o linie ISDN intrega de la romtelecom, sau un link radio de la un provider mobil, de gen zapp, orange sau vodafone. zapp-ul din cate stiu iti dau link pe E1 (2MBps), cu echipamente in custodie parca. ceilalti doi provideri nu stiu ca nu am avut contact cu ei pe partea asta. oricum, departamentele comerciale sunt mai mult decat bucuroase sa negocieze diverse avantaje pentru client in cazul in care pot obtine un contract mare, cum sunteti voi. avantajele pot fi de orice fel, scutiri de taxe de instalare, abonament redus/gratis x luni, asistenta tehnica la instalare, asistenta tehnica in caz de probleme, etc depinde ce negociati voi cu ei.

#5
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
În nici un caz ISDN, cum vrei să împarți un dialup la zeci de oameni? :lol:

#6
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,917
  • Înscris: 10.06.2008
Nu ai specificat ce dimensiune va avea reteaua ta. Ma refer atat la distantele dintre voi cat si la numarul utilizatorilor. Este interesanta si relatia dintre voi. daca sunteti relativ putini (pana in 10 sa spunem) si aveti incredere unul in altul, iar distanta dintre voi nu e de ordinul kilometrilor, v-as sfatui sa punei la punct un LAN. Preferabil pe fir. Ca informatie, gasiti role de 305 m cu 130 de lei, mufe rj45 cu max 0.5 lei, cleste de sertizat cu 25 de lei. switch...depinde de configuratie...unul ordinar, cu 5-8 porturi gasesti pe la 35-45 de lei. Eu as merge pe asa ceva. In acest moment aveti un LAN.

Acum, bazandu-ma in continuare pe supozitia de mai sus, te sflatuiesc sa faci un abonament la RTC, de 6 mbps, sau cel de 20. In funtie de nevoile voastre. de remarcat este ca doar unul va avea relatie contractuala cu ISP-ul, iar daca va certati, unul ramane cu beleaua pe cap (cu un ab de plata singur).
Daca nu sunteti asa buni prieteni, mai bine cautati un ISP cu care sa semnati individual contracte....

#7
ShdRvn

ShdRvn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.06.2008
joystick, ce ai zis tu e varianta simpla, dar se poate face si lan mai mare de 10 calculatoare. daca sunt pe distante mari, se pot face noduri, care se leaga mai usor fie pe fir fie pe WIFI cu antene directionale. totusi, daca nu exista infrastructura, costurile sunt destul de mari.

Jafpefata, m-am referit la ISDN deoarece nu stiu ce sanse sunt ca romtelecomul sa traga ADSL intr-un sat la 40 de km de oras. eu am incercat la aprox 30km de Baia Mare, cu cunostinte la RTC, si nu am reusit mai mult de ISDN.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate