Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

Ford Fusion 1.6 Ghia ... si altele ...

- - - - -
  • Please log in to reply
5509 replies to this topic

#109
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
hehe, welcome to the Club! :w00t:

Ca initiator al topicului, sper sa fii multumit de ea si sa nu ai probleme / evenimente neplacute!

Da, in RO au contract cu EuroService. In afara nush daca tot astia sunt. Mai multe nu stiu sa-ti spun, ca nu am avut de a face cu ei, si nici nu-mi doresc!
Tine-ne la curent, si ai grija pe zapada / gheata, mai ales daca ai gume de vara (daca e asa, iti spun din proprie experienta sa iti iei lanturi din timp, ca atunci cand o sa iti crape buza, nu o sa gasesti decat pentru dacii sau camioane! :D ).  :rolleyes:

;)

PS: cum e senzatia la semi-inaltime?!  :naughty:

#110
Radu PARVU

Radu PARVU

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.11.2005
Am mai facut ceva kilometrii cu masina si imi place tot mai mult. Senzatia la inaltime e tare faina, mai ales peste denivelari pe care le incaleca destul de bine. Imi place de minune garda la sol.

Pana acum cred ca consuma pe la 5.5%, am mers doar prin oras. (am inteles ca o sa scada dupa rodaj).

Am cauciucuri mixte. Merita sa-mi iau de iarna? Si daca da cam cat merita sa dau pe ele?

Eu am cam gasit locuri de pus trusa medicala si instinctorul. Trusa am bagat-o in sertarul de sub scaunul pasagerului si instinctorul l-am bagat in torpedu (nu prea-mi convine dar deocamdata n-am unde sa-l agat). Triunghiul l-am lasat in portbagaj ca nu face zgomot.

Ar fi o chestie totusi, nu stiu daca e normal dar ii ia cam 5-10 minute dimineata pana sa bage caldura. Asa e la toate? Stiu ca la alte marci intra dupa cateva zeci de secunde.

#111
Ahile

Ahile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,651
  • Înscris: 11.07.2004
E normal sa-ti ia 5-10 minute pina se incalzeste apa. Si la mine e la fel si la multi altii. Cind o veni frigul ala mare o sa-ti ia si mai mult!
Daca ai anvelope mixte eu zic sa nu le schimbi cu unele dedicate. Cele mixte o sa-si faca treaba destul de bine. Cum se numesc anvelopele?

#112
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,525
  • Înscris: 28.08.2003
Confirm si eu, intre 5 si 8 minute imi ia pana se incalzeste in masina dar asta si in functie de cum forjez motorul. Daca ii dau bice dureaza mai putin, daca nu ma grabesc atunci risc sa mor de frig :).

#113
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
hmmm ... eram convins ca am mai scris o data:

motorul mic, in special dieselu', se incalzeste mai greu ... IN ture nu e indicat sa-l tii pana nu se incalzeste, din cauza vascozitatii (mai) crescute a uleiului la temperaturi scazute ... esti undeva intre ciocan si nicovala ...

Oricum, 10 minute e cam mult ... mai ales la temperaturile acceptabile care au fost. Dar, asa cum sicriam mai sus, motorul mai mic isi cere tributul ... Anul trecut, la -25 grade, in 7-8 minute aveam confort ok in masina, in conditiile in care se mergea mai mult .... pe loc ... Daca se fuidiza circulatia, dura mai putin pana scoteam caciula / manusi / geaca ... :D

#114
Ahile

Ahile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,651
  • Înscris: 11.07.2004

Quote

... Anul trecut, la -25 grade, in 7-8 minute aveam confort ok in masina, in conditiile in care se mergea mai mult .... pe loc ... Daca se fuidiza circulatia, dura mai putin pana scoteam caciula / manusi / geaca ...

La -25 grade eu merg cam 15 minute pina se inclazeste acceptabil in masina.
Iar daca stai pe loc motorul se incalzeste mai repede decit daca mergi pentru ca apa nu mai e racita de radiator la fel de repede. Asa ca daca se fluidiza circulatia ar fi trebuit sa dureze mai mult, in teorie.

#115
mitf

mitf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 28.08.2004
@cornel001 - parbrizul incalzit e o investitie buna. pina acum nu l-am folosit decit pe post de dezaburire ca sa nu schimb pozitia comutatorului de orientare a aerului. am ratat o dimineata cu gheata pe parbriz fiindca masina statuse in garaj :)
in legatura cu diferentele intre motoarele diesel si benzina in ceea ce priveste turatia, eu am constatat ca motorinele fata de benzine trebuie mai mult turate atunci cin motorul intra in sarcina, adica la plecare de pe loc. asta se intimpla mai ales la masinile "cu greutate", peste 1,3t. daca aveti ocazia sa faceti un test cu acelasi tip de masina una cu diesel si cealalta cu scinteie veti vedea ca dieselul trebuie turat mai mult la plecare.
in rest, masina merge perfect, i-am testat si abs-ul cind un dobitoc mi-a aparut in fata de dupa un camion parcat. drept multumire ca nu i-am rupt picioarele m-a scuipat. c'est la vie!
tuturor celor care au luat fusion: sa va fie de folos si sa va bucurati de ele!

#116
ulker

ulker

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.12.2005
Cum pot sa compun scriu si io pe forum pentru ca imi cere neaparat "Recipients name" , e prima data cand postez pe softpedia si... :worthy:

#117
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,068
  • Înscris: 03.12.2005
repeta ce-ai facut ca sa obtii rezultatul de mai sus:)

daca vrei topic nou, vezi un buton de new topic pe aici:)

#118
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
nu mai da cu PM, nici cu Report.

Da-i cu add-reply sau new topic. Si stop spamming cu report post!

View PostAhile, on Dec 4 2005, 13:39, said:

La -25 grade eu merg cam 15 minute pina se inclazeste acceptabil in masina.
Iar daca stai pe loc motorul se incalzeste mai repede decit daca mergi pentru ca apa nu mai e racita de radiator la fel de repede. Asa ca daca se fluidiza circulatia ar fi trebuit sa dureze mai mult, in teorie.

nu, iarna nu se fluidizeaza circulatia la nivelul la care sa conteze foarte mult radiatorul. Insa daca e suficient de mult sa pui ceva cuplu pe motor, si sa il tii si un pic in ture pe cuplul ala, succesul este garantat! ;)

#119
Radu PARVU

Radu PARVU

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.11.2005
Am trecut de 1000 km (cam 500 prin oras) si sunt multumit. Am facut si un drum mai lung si a mers foarte bine (la 120 merge lejer) dar consumul nu a fost cu mult mai mic decat prin oras.  Sunt curios cum o sa se comporte dupa prima revizie. Stie careva care e viteza optima? (legat de consum)

Cauciucurile sunt Bridgestone B390, sunt mixte si se tin bine pe drum. Am fost si pe drumuri mai nasoale si imi place mult cum ia gropile.

Nu am parbriz incalzit, as fi vrut dar nu avea in dotari, in schimba am comenzi audio la volan si volan din piele. Azi am fost sa-mi puna alarma si am mai descoperit un "sertar", sub comutatorul pentru faruri. Pacat ca in portbagaj nu are nici unul. Apropo, am gasit un loc bun pentru instinctor, in roata de rezerva sta intepenit.

#120
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
Ahile, lasa omu' in pace. Nu-mi mai polua topicul! :P

Asa e, NU e instinctor! :D Se numeste EXTINCTOR:

http://www.clopotel....uerloscher.html

#121
andreislbz

andreislbz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 17.03.2005

View PostTyby, on Jan 13 2005, 12:21, said:

da Jarrive, e corect ce spui tu, dar ia motivatiile per ansamblu ... Mie la calcul nu mi-a iesit o masina mai scumpa ... Plus ca vreau sa stau linistit cativa ani (sper) si sa nu-mi bat capul ca trebuie aia, ailalta etc ... Am altele pe ceafa acum.

Sa nu mai spun de un alt aspect: NU se mai fac masinile de alta data ... S-a ajuns prea devreme (pentru noi, cel putin) la ideea de "bun de consum". Si calitatea si fiabilitatea au scazut (simtitor chiar). Poate e doar o impresie, dar parca una era acu 10 ani cand luai o masina de 5-6 ani, si alta e acum una de aceeasi varsta ...
Asa e, nu se mai fac masinile de alta data. Si eu am un Ford transit din 2001 si la 100 000 kilometri deja incepe sa cam ceara piese pe la motor desi a fost bine intretinut....macar directia e buna..

#122
Radu PARVU

Radu PARVU

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.11.2005
Scuzati-mi agramaticalitatile...

Oricum, am ajuns la 2500 km cu masina si se descurca foarte bine. La 2400 m-am dus la Ford sa ma programeze la verificarea de 2500 si in loc sa ma cheme peste vreo 3 saptamani (suntem in saptamana dinante de Craciun si la nimeni nu-i mai arde de munca) mi-au spus ca o verifica atunci pe loc si o sa dureze maxim o ora. Le-am dat cheile si m-au poftit in sala de asteptare (da, au si asa ceva si te servesc cu cafea si ai TV sa nu te plictisesti si e un geam mare care da spre atelier sa vezi si tu cum iti umbla la masina). Dupa vreo 30 min. masina era deja gata, m-a costat vreo 200.000 ca au mai pus 1 litru de antigel. Nota 10+ pentru service pana acum.

Cu consumul sta bine de tot, adica a inceput sa scada simtitor si mi se pare ca a scos cam 4% in afara dar nu sunt sigur daca mi-au iesit bine calculele. Liniutele nu afiseaza prea corect, mi se pare ca cele de jos dispar mai repede ca celelalte.

Din cate am observat eu, legat de consum, cel mai bine se simte la 90-100 km/h , nu e mult dar e diesel de 1.4.

Legat de cauciucuri, cred ca o sa le schimb totusi pana la urma ca nu le prea place zapada.

Legat de probleme inca n-am gasit nimic care sa ma deranjeze sau sa se strice, dar e inca devreme. Oricum, mie mi se pare ca e facuta robust si da impresia ca o sa mearga la fel si peste 5 ani.

Stie careva in ce tara e facuta?

#123
gigi_p

gigi_p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 17.07.2005
la ce service ai fost ?

#124
Radu PARVU

Radu PARVU

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.11.2005
La service am fost la Casa Auto Brasov, adica la reprezentanta (sunt din BV). Sunt foarte bine dotati, au vreo 3-4 hale cu de toate (reparatii, tinichigerie, vopsitorie, etc.) dar sper sa nu-mi ajunga prea des masina pe acolo :)

Apopo de cauciucuri, mi-am luat 2 de iarna pe fata si se simte bine de tot diferenta. Toti ma intreaba daca nu e 4x4.

#125
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
Azi face FIX un an de la ridicare ... si vreo 26.000+ km ...

Bilantul la 1 an?! Ce pot sa zic? Pozitiv. La mai multi! :)

PS: a carat saracu' in ultimile 2 luni materiale, usi, saci, oameni, bagaje, mobile, gresie, faianta ... etc ... Mi-era frica sa nu se dezbine prin gropile capetaliste. Nu a fost nici o problema ... Incredibil cat de multe incap in masina atunci cand ai nevoie :D

#126
DuduCJ

DuduCJ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 06.10.2005
Serus,

Long time no see, sorry.

Daca tot a inceput un nou an( de vreo 3 sapt), si mashinuzda lu' Tyby a implinit si ea un anishor- la cati mai multi!!!

Si a implinit si a mea 2 luni si 7000 de km, m-am gandit sa va zic si io una alta.

1. referitor la locurile unde putem pune trusa triunghiul si ex(ins)tinctorul :), la primele doua io le-am gasit loc cumva in spatiul dintre spatarul banchetei si portbagaj(daca ati inteles ceva), in schimb pt extinctor am cumparat un cos rabatabil de carat alimente si il tin acolo imreuna cu saculetzu' de nisip, lichidu de spalat jamuri, cablu de tractare si alte chestii de genu' asta.

2. consum: in oras 6.2%; combinat 5.3; la drum lung 4.5 si nu cred ca va mai scadea.

3. cu turarea motorului m-am mai calmat :)) 2000-2300rpm

4. la mine prima revizie a fost gratuita, cu toate ca si mie mi-au completat lichid de frana, antigelu' din sist de racire, ulei etc.

5. desi iubesc culoarea asta (jeans) se murdareste instantaneu dupa de o scot de la spalatorie- in 2 zile e gri ca porcu'

6. liniutele de la rez de benzina, am observat si eu ca nu arata corect. In general, prima liniuta se duce dupa130 - 145 km, iar ultima(groasa) dupa 70-80. in schimb prima liniuta subtire te tine 50-60 km.

7. Nu am reusit sa bag in rezervor mai mult de 42 de litri de motorina, ciu toate ca am circulat cca 30km pe rosu. In carte rez la motorina e de 45 litri (sorry Tyby Ahile avea dreptate).

Cam atat cu parerile personale pe azi.

Am o intrebare- prosteasca poate: Lanturile afecteaza in vreun fel cauciuciurile?

numa bine!!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate