Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 

Ford Fusion 1.6 Ghia ... si altele ...

- - - - -
  • Please log in to reply
5509 replies to this topic

#1
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
Intamplarea a fost ... cam intamplatoare ... ideea e ca masina era in Show-Room, mi-a placut si mi s-a parut mai buna ca solutie decat opelul pentru drumurile din Bucuresti.

Am prins-o pe oferta cu reducere de 990 EU la CIP si mi-a fost livrata in 3 (!!!) zile! ... Au fost 3 lucruri care m-au convins sa renunt la Astra Classic (desi voi ramane cu o nostalgie, acolo, la inimioara :inlove:  ):

- pretul final mai jos cu 1400 EU (practic - diferenta de diesel, cu tot cu taxe, de la Opel)
- prima impresie pe care am avut-o in show-room-ul Ford
- livrarea imediata (practic in 3 zile era luata, dar nu aveam numere, de-abia a 5-a zi seara mi-au venit numerele, pe un trailer Ford :D ).

O sa revin cu mai multe date in curand ... Dotarea e Ghia (echiparea de top, cu aproape tot ce voiam pe masina - mai putin telecomanda audio pe coloana directie, dar sper sa reusesc sa o pun cat de curand, si la un pret acceptabil - am si eu fluturasii mei, ce vreti), cu motor 1.6 16v 100 CP benzina.

Quote

1.6i Duratec 16V 1596 cc

Cilindri – 4 în linie / Injectie electronica de combustibil cu sistem electronic de management al motorului / Aprindere electronica fara distribuitor si senzor antidetonatie

74 kW (100 CP) at 6000 min-1 (rpm)

146 Nm at 4000 min-1 (rpm)


Pana acum sunt super multumit de masina, iar talia ceva mai "altfel" o face excelenta pentru calitatea drumurilor "capetaliste" ...

Din "cuprins":

Quote

Ford Fusion Ghia 1.6 16v 100 CP (benzina)

- Usi actionate electric si deschiderea portbagaj prin intermediul telecomenzii
- Volan îmbracat în piele
- Coloana volan ajustabila în înaltime
- Scaun sofer ajustabil manual în înaltime
- Bancheta spate fractionabila 60%-40% cu perne si spatare rabatabile
- Directie servo-asistata
- Sistem Inteligent de Protectie (IPS) cu airbag-uri pentru sofer si pasagerul fata cu deschidere în doua trepte
- Tetiere si centuri de siguranta cu trei puncte de fixare, inetiale si cu role
- Sistem Pasiv Anti-Furt de imobolizare a motorului (PATS)
- Faruri ceata fata
- Geamuri fata actionate electric si încalzite
- Jante din aliaj de 15”
- Avertizare luminoasa de bord pentru usa deschisa
- Scaun pasager rabatabil cu posibilitate de transformare în masa de lucru
- Închidere centralizata prin telecomanda
- Grila radiator cromata
- Radio-CD stereo cu 4 boxe
- Aer conditionat actionat manual
- Schimbator de viteze îmbracat în piele cu insertii din aluminiu satinat
- Sistem de anti-blocare a rotilor (ABS)

Masina arata ca cea din poza atasata ... mai putin jentile de aliaj, care au 7 spite, nu 5. (am reactualizat postul original cu 2 poze reale)

Consumul la 225 KM a fost de 15.1 l (approx 6.75 l/100km), dar cu masina SUPER incarcata cu bagaje, calculatoare, etc, si approx 1/5 din drum facut la 50-60 km/h, prin gropi, hartoape etc ... Viteza maxima a fost undeva la ~ 130 km/h, cu cea sustinuta 120 km/h ... Inca sunt la primii km (masina are practic 5 zile si ~ 600 km), si nu am fortat-o peste 3000 - 3200 rpm ...

In oras am facut restul de 360 - 370 km, cu ceva mai mult de 1/3 din rezervor (45 l capacitate), deci ma astept - deocamdata - la un consum de ~ 9 l/100km ... o sa fac plinul zilele astea, si va tin la curent ...

Pe langa cele spuse:

Quote

Ce IMI place:

- servo-directia, precisa, cu un feed-back bun
- sistemul audio AVC/CLIP: (AutoVolumeControl) volumul audio creste progresiv, odata cu viteza masinii :OK: (plus reducerea spike-urilor - de asta se ocupa CLIP)
- sistemul audio RDS-EON, cu identificarea automata a PID-ului postului radio si cautarea celei mai bune frecvente a acestuia ... no more radio tunning
- comportamentul pe "drum greu"
- garda la sol de 191 mm - o adevarata comoara
- comportamentul in curbe - ma asteptam la un feed-back mai "patrunzator, data fiind inaltimea mai mare a caroseriei
- garantia extinsa de 3 ani fara limita de km
- franele tzais - e adevarat, si rotile sunt 195x60x15
- cutia de viteze (elastica si bine etajata, intr-a 5-a, la 60-70 km/h nu spune nu, trage).
- schimbatorul de viteze, scurt si la obiect ...


Quote

Ce NU imi place:

- zgomot un pic cam mare la viteze mari - ramane de vazut cum va fi dupa ce ies din "rodaj"
- nu am telecomanda pe coloana de directie :(
- nu stie de mp3, dar sunt un ascultator fidel de radio in 99% din timp, asa ca 4-5 CD-uri ma vor linisti
- plasticul un pic cam ieftin pe bord
- spatiul din spatele soferului ... eu sunt ... aaa .. destul de mare, si merg cu scaunul tras la maxim inapoi :)
- inca nu m-am obisnuit cu dimensiunile masinii ... si fac niste parcari la metru de masina din spate ...
- stalpii grosi in spate, cu accentuarea unghiului mort ... noroc de oglinzile laterale, care sunt ok si auta mult
- nu troncane, nu vibreaza - e prea multa liniste in interior :P

Financiar:

CIP: 11.650 EU
Final: 16.448 EU (cu toate taxele, inclusiv CASCO pe 2 ani, cat dureaza leasing-ul)
Rata: ~ 550 EU/luna (incluse CASCO si Valoarea Reziduala) la avans de 30% si leasing pe 2 ani).

Cam asta e ... revin cu diverse info, pe masura ce imi aduc aminte, si - evident - pe masura ce indes kilometri ... Probabil ca peste vreo 3 saptamani o sa ma duc la revizia gratuita de 2.500 ...

Si, ca sa inchei in stilul Achile: astept laudele si provincia! :P

Attached Files


Edited by Tyby, 31 March 2005 - 11:31.


#2
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,137
  • Înscris: 09.09.2003
acu' s-o porti sanatos si sa n-ai parte de radare si gropi... dar parerea mea: La design NU se compara nici pe departe cu un astra...  nu-mi place deloc cum e taiat !

#3
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001

add, on Jan 12 2005, 14:16, said:

acu' s-o porti sanatos si sa n-ai parte de radare si gropi... dar parerea mea: La design NU se compara nici pe departe cu un astra...  nu-mi place deloc cum e taiat !

<{POST_SNAPBACK}>



da, e mai frumos Classic-ul (desi altii vor spune ca e urat ca draqu'), dar am si spus mai sus ca voi ramane cu ceva, acolo, la inimioara ... Iar CDTI-ul de 1.7 / 80 CP mi s-a parut Ok pentru masina aia ... dupa 2500 de ture trage excelent pentru un diesel ...

Dar ... nu mai are importanta acum, mi-am luat altceva acum ... Si IMI place ... Inclusiv design-ul, ca altfel NU o luam ... Pune problema asa: a fost DOAR alegerea mea intre cele 2 ...

#4
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
Tyby, sa o stapanesti sanatos si sa o forjezi cu placere ....  din poza parca vopseaua aia  nu e prea rezistenta ... cred ca trebuie tratata cu BR ;) !

#5
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
hehe, multam ...

Man, e rezistenta ... ca am tratat-o pana acum cu ceva alcool de-ala americanesc, si ceva mai romanesc, si ceva fast-food mioritic ... Da' jentile s-ar putea sa se pateze, asa ca ... trebuie si nitica bere ... nemtzasca sau nu ;) ..

Oricum tre' sa ne vedem, ca mai avem si altele! :)

#6
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,937
  • Înscris: 17.10.2003
Bai, esti tare. S-o stapanesti sanatos. Ai luat exact cel mai tare model Fusion, adica 1.6 pe benzina cu echipare Ghia (diesel-urile sunt economice dar cam lenese). E adevarat ca unora s-ar putea sa nu le placa design-ul, dar la banii astia e exact la ce visam si eu. Arata si se descurca,,,,ca o mica masina de teren, tocmai buna pt. Romania.

#7
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003
S-o stapanesti sanatos!
E o masina frumoasa cu un motor bunicel!


:peacefingers:

#8
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003
Sa o stapanesti si conduci sanatos prin meandrele gropilor mioritice! :D

#9
Tzepi

Tzepi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 04.08.2003
Sa o stapanesti sanatos si bine ai venit in clubul Ford!
ce n-as fi dat sa fie si Mondeo-ul meu Ghia...dar mi-au facut o reducere ptr trend si am pus optiunile de ghia pe el :P

super misto motorul...o sa se faca mai silentios, just wait and see
asteptam poze!


mi-a placut fraza asta : "nu troncane, nu vibreaza - e prea multa liniste in interior " :)
adevarat

Edited by Tzepi, 12 January 2005 - 16:22.


#10
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
la banii astia luam un sh de murea lumea. eu nu cred ca merita. nu te supara. este doar parerea mea.

#11
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Da, e cam mult cu tot cu TVA dar poate omul a luat-o pe firma si asta il "coafeaza", scapa de TVA.

Merita sa iei masina noua cu garantie de 3 ani si fara limita de Km.
Garantia aia este aur, si vorbesc din experienta, pentru ca de ex. la un PGT 206 cu care merg, are 1an si 8 luni si a iesit din garantie si hopa si probleme, de-mi vine sa-i matur pe toti de acolo de la Eurial.

Ah, daca aveam 3 ani garantie schimbam masina toata pe bucati.

Greets,
Speedo

Edited by Speedo, 12 January 2005 - 16:44.


#12
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
Jarrive - la banii aia poate luai un sh de murea lumea ... dar nu avea garantie 3 ani (stie Speedo ce zice) ... Iar la o masina "de murea lumea" te costa intretinerea de-ti vine sa dai cu ea pe geam ...

Si se mai pune si problema: banii aia ii dau in leasing, in rate ... daca ii aveam pe toti, poate ca ma orientam spre ceva mai scump ... Is satul de masinile SH, oricum ... Senzatia pe care o ai cand iei o masina cu 3 km in bord e ... diferita, ca sa spun asa ...

Si da, asa e Speedo, masina e luata pe firma ... A fost mai convenabil asa ...

Pretul NU e cu tot cu TVA (doar), ci cu TOATE taxele incluse (asta inseamna TVA, CASCO - care se duce pe la 1700 EU in 2 ani, taxe management, vama, numere, dobanda leasing, etc). Pretul DDP se invarte pe la 13.700 - 13.800, la care se adauga si cele enumerate mai sus ...

Oricum, si-a luat un prieten Megane II Bicorp 1.5 dCi anul trecut ... in jur de 15.000 CIP ... a ajuns la costuri totale (leasing 3 ani) la 23.000 ... Cam multisor, parca :( ... Ideea nu e comparatie megane - Fusion, ci diferenta dintre pretul pe care il afiseaza delaerii (fie el si DDP) si pretul REAL pe care il platesti.

Multam de urari tuturor ... promit sa vin si cu poze live ... cat de curand ...

A, apropo', ce stiti de rovinieta ... Auzisem ca s-a prelungit pana la 1 februarie? e adevarat? Ca nu as plati-o (inca) ... Mai stii ce se schimba pana atunci?! :D

Spor!

#13
empaler2

empaler2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 17.06.2004
s-o stapanesti sanatos tyby! Arata tare solida masina si moderna.
Putem face o comparatie intre Classic II si Fusion in timp, sa vedem ce porbleme vor apare, sau nu. Eu am deja 8000 km si inca nimic. Astept revizia de la 15.
intrebare> Masina cat costa daca o iei din magazin, pret DDP?

#14
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
multam ...

am spus si mai sus, undeva la 13.700 - 13.800 ... asta la oferta pe care am prins-o eu (reducere 990 EU CIP).

uite, aici e lista completa de preturi:

PDF: http://www.romcar.co...turi_Fusion.pdf

#15
Ahile

Ahile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,651
  • Înscris: 11.07.2004
Well...Tyby, you did it! Brand new baby! Untouched before...a virgin!
Cum sa inteleaga asta Ms. Jarrive? Mirosul de nou, tapiteria stralucitore, perfectiunea in detaliu a lucrului scos din cutie? Stiu cum trebuie sa simti si ma bucur pentru tine!
E prea multa liniste zici  :D , am avut aceeasi problema si eu. O sa-ti ia ceva timp sa te obisnuiesti sa conduci fara sa auzi traficul in jurul tau. Insa dupa ce te obisnuiesti o sa apreciezi confortul acustic.
Pretul mi se pare beton! Sincer sa fiu parca nu mi-a venit sa cred si am verificat si eu. Intr-adevar, daca luam in calcul discountul ajungem la suma precizata de tine: aprox. 13750 E totul inclus (daca o luai cu banii jos). Incredibil! Si dotarea e pletorica: AC, jante aliaj, radio-CD, cam totul electric etc.
Consumul pare Ok din cifrele pe care le dai.
Niste poze n-ar stica.
Pe curind!

#16
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
Hehe, stiam eu ca are cine sa ma ajute si sa inteleaga! ;)

Da, asa e ... feeling-ul de masina noua e incomparabil cu orice SH ... in primul rand PSIHOLOGIC.

Jarrive, sa nu ma intelegi gresit ... am avut cateva SHuri, si chiar bune, cel putin la vremea lor ... Masini care au tinut (si tin inca) cu sutele de mii de kilometri. Am o Honda Accord la care sunt a doilea proprietar. Iar primul a intretinut-o mai mult decat excelent. Si e o masina care m-a ajutat de cateva ori ... Si imi place, realmente. Dar ... exista un dar ... e deja ... "personalizata" ... si nu de mine ... Aici e diferenta mare fata de una noua.

E adevarat, feeling-ul nu iti da de mancare, dar sunt cateva chestii care contrabalanseaza (macar in mare parte) diferenta de bani si - eventual - clasa. La pretul asta probabil luam o "limuzina" premium de 2 / max 3 ani ... Dar imi pun problema: POT sa o intretin?! Imi permit sa dau cateva sute de euro pe un set de placute de frana? sau un schimb de ulei? Sau, Doamne-Fereste, sa nu zic de o pompa de injectie, de un diferential sau alte de-astea ... Nu, nu cred ... Si atunci mi-am luat masina la un nivel la care sa imi permit sa MERG cu ea ... Sa imi fac treaba si - evident - sa ma simt bine. Sa am garantie o perioada, iar, dupa ce aceasta expira, sa imi permit sa remediez diversele probleme (inerente sau nu).

Tocmai am fost la o plimbare "nocturna" prin capetala ... Afara e ... "cinic" cred ca e cuvantul potrivit ... Treci brusc de la o vizibilitate de 50-60 m la ZERO! Sincer, mi-a fost frica sa ies pe autostrada, stiind ca prima iesire / intoarcere e undeva la ~ 30 KM (poate ma insel eu). Cand am vazut ca am ajuns sub semnul de autostrada si eu abia il intrezaresc, am dat cu spatele si am intors :)

Asta asa, ca fapt divers ... oricum, sunt tare curios cum o sa fie zilele urmatoare, ca parca prea ne-a amenintat cu primavara ...

Spor tuturor!

PS: am zis si mai sus: promit sa vin cu poze cat de curand.

#17
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,937
  • Înscris: 17.10.2003
Exact Tyby, ideea asta cu costurile de intretinere cred ca nu si-a pus-o nimeni pe forum pana acum. E ca in povestea aia cu tipul care a castigat un elefant la loterie si s-a bucurat vreo 2 zile pana cand a vazut ca mancarea astuia il ducea in sapa de lemn. Nu mi se pare o chestie desteapta sa castigi 100.000 de euroi la loto si sa-ti iei o masina de 50.000, ca iti ajung restul pt. apartament + scule de muzica + PC + etc.  Ca pe urma ce faci cu intretinerea ei?
Eu zic ca o masina trebuie sa o cumperi orientandu-te oarecum la castigul tau lunar, ca dupa ajungi la fundul sacului incepi sa dai din colt in colt.

#18
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003

Tyby, on Jan 12 2005, 17:18, said:

Jarrive - la banii aia poate luai un sh de murea lumea ... dar nu avea garantie 3 ani (stie Speedo ce zice) ... Iar la o masina "de murea lumea" te costa intretinerea de-ti vine sa dai cu ea pe geam ...

Si se mai pune si problema: banii aia ii dau in leasing, in rate ... daca ii aveam pe toti, poate ca ma orientam spre ceva mai scump ... Is satul de masinile SH, oricum ... Senzatia pe care o ai cand iei o masina cu 3 km in bord e ... diferita, ca sa spun asa ...


Spor!

<{POST_SNAPBACK}>


Adevarat. Eu ofeream alta varianta. www.mobile.de si cautat ceva cu vat deductible. faceai import si iti luat 16 % inapoi. apoi inca 19 % cand o bagai pe firma. cred ca ieseai mult mai bine.
Si daca tot vorbeai de leasing sunt o gramada de firme care aduc la comanda masina dorita, se ocupa de finantare si de acte pt leasing. Si iarasi ieseai f bine. Garantia?? Este o problema discutabila.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate