Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Joc la adaptor original K-M42

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
11 răspunsuri în acest subiect

#1
loft

loft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 62
  • Înscris: 21.08.2005
Am luat in urma cu vreo 2 saptamani adaptorul acesta. La vremea respectiva nu aveam un obiectiv cu care sa il testez asa ca nu i-am dat importanta. Dar azi... surpriza: obiectivul (un Helios 44-2 58mm f/2) se misca in montura aparatului cu tot cu adaptor. Adica adaptorul nu se fixeaza bine in montura. De nici o culoare! Are joc atat stanga-dreapta, sus-jos cat si in jurul axei ce trece prin centrul lui. Practic zbenguie in voie (vreo 2mm).
Nu stiu in ce masura o sa afecteze acest fapt pozele, inca nu am avut vreme sa testez prea mult, dar e deranjant. Inclusiv cand fac focus se misca obiectivul cu tot cu adaptor. Ca sa nu mai vorbim de zgomot.
Intrebarea mea: a mai patit cineva asa ceva? Poate fi considerat oarecum normal? Sau e de trimis inapoi si inlocuit (am nimerit un adaptor defect)?
Merci anticipat!

Editat de loft, 02 octombrie 2008 - 20:09.


#2
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.128
  • Înscris: 29.06.2005
Posibil sa fi nimerit unul cu probleme.Eu am avut unul din asta si statea fix chiar si cu tablita aia scoasa....

#3
nrlarry

nrlarry

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 764
  • Înscris: 25.01.2007

View Postflorinel, on Oct 3 2008, 08:05, said:

Posibil sa fi nimerit unul cu probleme.Eu am avut unul din asta si statea fix chiar si cu tablita aia scoasa....
Eu am acelasi "setup" si n-am experimentat probleme cu nici un obiectiv M42 (doua generatii de Helios-uri 58 mm f/2 si un CZ 35 f/3,5).
Florinel: placuța aceea este cumva montata cu surubel sau nituita? Nu am adaptorul la mine acum si ma intereseaza si pe mine sa o scot (placuta) si sa las adaptorul filetat pe Helios (singurul M42 pe care-l detin in proprietate personala).

Keep :photo:!

#4
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.128
  • Înscris: 29.06.2005

View Postnrlarry, on Oct 3 2008, 12:40, said:

Eu am acelasi "setup" si n-am experimentat probleme cu nici un obiectiv M42 (doua generatii de Helios-uri 58 mm f/2 si un CZ 35 f/3,5).
Florinel: placuța aceea este cumva montata cu surubel sau nituita? Nu am adaptorul la mine acum si ma intereseaza si pe mine sa o scot (placuta) si sa las adaptorul filetat pe Helios (singurul M42 pe care-l detin in proprietate personala).

Keep :photo:!


Avea un surubel foarte mic, l-am desfiletat si am scos tablita.Oricum aia mai mult incurca....

#5
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.585
  • Înscris: 25.05.2005
loft, mai ia un adaptor. la cat de ieftine sunt la voi eu mi-as lua cate unul pentru fiecare obiectiv. ar fi mai comod. trebe doar sa pui in plus 50 de lei la fiecare obiectiv achizitionat

Editat de dreadboy, 03 octombrie 2008 - 20:44.


#6
loft

loft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 62
  • Înscris: 21.08.2005
Am sa il incerc zilele si pe un alt aparat, dar is slabe sanse sa se comporte altfel. Cel mai probabil am sa le trimit duminica un mail celor de la focus94.

dreadboy nu ma intereseaza cat e de scump. Poate sa fie si 1 $. Atata timp cat nu se conformeaza specificatiilor... Vreau doar sa primesc ceea ce am cumparat!

Lumina buna!

PS: Daca jocul era la filet nici nu comentam pana nu incercam macar 3-4 obiective.

#7
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.585
  • Înscris: 25.05.2005
nu la asta ma refeream. mai ia inca un adaptor, eventual unul mai scump. baioneta aparatelor slabe sanse sa difere ... in schimb adaptoarele da.

#8
loft

loft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 62
  • Înscris: 21.08.2005
Voi ce aparate aveti? Eu am un K200D. Am mai incercat inelul si pe alt K200D si e aceeasi buba.

#9
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.585
  • Înscris: 25.05.2005
:confuzzled:  ma omule, ti-am zis ca baioneta aparatelor nu are cum sa difere. deci la fel se comporta si pe alt aparat.

eu iti sugerasem sa incerci alt adaptor, eventual unul mai scump [ care ar trebui sa fie facut mai ingrijit ] si sa-l probezi la fata locului

desi daca stau bine sa ma gandesc parca a fost un topic acum ceva vreme in care cineva povestea cum i s-a blocat adaptorul pe baioneta aparatului. adica obiectivul m42 a putut sa-l desfileteze dar adaptorul a ramas blocat in montura. posibil d-asta sa le fi facut o idee mai mici, dar nici sa joace cum zici tu nu pare ok

#10
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.099
  • Înscris: 12.06.2004
Daca nu esti din Bucuresti (pentru a putea arunca o privire), pune niste poze cat mai detaliate.

#11
c0y0te

c0y0te

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 279
  • Înscris: 01.11.2006
Am si eu un adaptor din astea miscatoare. :) De fapt este facut pentru aparatele SLR si pe digital se misca putin... Am un PZ-20 pe care sta ca si cum ar fi batut in cuie, iar pe istDL se misca putin (ok, nu chiar 2mm). Heliosul M44-2 are partea dinspre aparat mai subtire, are loc sa se miste. Cu Revuenonul 55/1,4 nu se misca deloc. Incearca cu un alt obiectiv, vezi daca se mai prezinta problema.
Adaptorul de la focus94 este exact articolul de aici (vezi imaginea), care este un adaptor special pentru aparate cu film (sa-mi explice si mie cineva care-i diferenta :) ).

#12
loft

loft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 62
  • Înscris: 21.08.2005
Se ia una bucata cutter (sau surubelnita foarte mica) si se desfileteaza surubul ce tine lamela de blocaj. Se ia una bucata ciocan (nu prea mare, maxim 300g) si se ciocaneste marginea adaptorului (care e spre obiectiv) pana cand adaptorul se fixeaza corect in montura. Se are grija sa nu se deterioreze filetul.
Se serveste cu obiective M42 fixate corect in montura K.
Lumina buna!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate