Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...
 Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 

Samsar Sacele masini germania ATENTIE!

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

View Postsanddy1964, on Oct 7 2008, 21:23, said:

Eu nu cred asta, cum adica sa fie valabila doar acolo? Poate nu platesc ei ce trebuie si le da aiurea.
Daca nu era sa cumpar din greseala si eu din alea, nu afirmam acest lucru mai sus. Bine ca am luat pe-o luna, cu carte verde valabila in EU.
Costa ~70 de euro, fata de ~180 cat sunt cele pe 30 de zile.

#20
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View PostMarius3k, on Oct 7 2008, 21:32, said:

Costa ~70 de euro, fata de ~180 cat sunt cele pe 30 de zile.
Pai stai asa. :console: Pe tine te-a dus vreo 220 cu numere cu tot, nu????Dar valabile o luna de zile.
Stai linistit ca peste 3 saptamani merg si eu sa iau ceva :naughty: , sper....sa vad cum e cu asigurarile alea...ca ultima data Sept 2007, m-a costat cu nr pe o luna si cu asigurare, toate actele 225 Euro. S-a scumpit ceva sau ???

#21
sonykel

sonykel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 24.11.2004
oricum ar fi romanau tot la sh nemtesc ramane ca de domne e bun la 100de mii de km aia dabia incepe rodaju...
oricate tepe si-ar lua romanu tot prea ingamfat o sa fie ptr o masina nou decenta eventual Dacia el vrea fite piele clima ``bizonica`` faruri dalea ``bixenonice`` si ``esepe`` si ``sanruf`` si multe altele

#22
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 28.11.2005

View Postsonykel, on Oct 15 2008, 00:49, said:

oricum ar fi romanau tot la sh nemtesc ramane ca de domne e bun la 100de mii de km aia dabia incepe rodaju...
oricate tepe si-ar lua romanu tot prea ingamfat o sa fie ptr o masina nou decenta eventual Dacia el vrea fite piele clima ``bizonica`` faruri dalea ``bixenonice`` si ``esepe`` si ``sanruf`` si multe altele

:OK:  Bravo tata, roman adevarat!

#23
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

View Postsanddy1964, on Oct 7 2008, 23:23, said:

Pai stai asa. :console: Pe tine te-a dus vreo 220 cu numere cu tot, nu????Dar valabile o luna de zile.
Stai linistit ca peste 3 saptamani merg si eu sa iau ceva :naughty: , sper....sa vad cum e cu asigurarile alea...ca ultima data Sept 2007, m-a costat cu nr pe o luna si cu asigurare, toate actele 225 Euro. S-a scumpit ceva sau ???
M-au costat undeva sub 200 de euro, am avut si-o mica reducere de la handler. Acesta mi-a dat cartea lui de vizita si mi-a zis sa i-o prezint doamnei de-acolo, care mi-a dat 18 sau 20 de euro in schimbul cartii de vizita. Toate astea sunt valabile pentru orice autoturism - PKW (personen kraft wagen).

Edited by Marius3k, 15 October 2008 - 09:21.


#24
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View PostMarius3k, on Oct 15 2008, 10:18, said:

M-au costat undeva sub 200 de euro,
Pai cam asa stiam si eu ca te duce...
Aia cu numere pe 5 zile o sa si-o ia in barba rau de tot o data si-o data.Numai ca sunt masini care nu costa mult, si daca le distrug nu e mare scofala, ei se bazeaza pe faptul ca lor nu li se intmpla nimic, ca sunt asi. N-o sa vezi pe vreunu cu masina serioasa cu numere d-alea si fara asigurare k lumea.
Dar samsaru tre sa traga si de ultimu banut, altfel...face munca patriotica...ce? sa-i iasa doar 800euro pe saptamana????? :naughty:

#25
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,499
  • Înscris: 04.05.2006

View Postsonykel, on Oct 15 2008, 00:49, said:

oricum ar fi romanau tot la sh nemtesc ramane ca de domne e bun la 100de mii de km aia dabia incepe rodaju...
oricate tepe si-ar lua romanu tot prea ingamfat o sa fie ptr o masina nou decenta eventual Dacia el vrea fite piele clima ``bizonica`` faruri dalea ``bixenonice`` si ``esepe`` si ``sanruf`` si multe altele

Asa gandeam si eu (strict partea de achizitie) pana cand, dupa ce-am facut putine investigatii....am constatat ca, pentru un pret cu 40-50% mai mic decat cel al unei masini noi din RO, cumpar de afara aceeasi masina, cu vechime sub un an, cu un rulaj derizoriu....si cel putin la fel de bine dotata. Si de atunci, m-am facut fan SH din Germania :)

#26
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

View Postsanddy1964, on Oct 15 2008, 13:06, said:

Pai cam asa stiam si eu ca te duce...
Aia cu numere pe 5 zile o sa si-o ia in barba rau de tot o data si-o data.Numai ca sunt masini care nu costa mult, si daca le distrug nu e mare scofala, ei se bazeaza pe faptul ca lor nu li se intmpla nimic, ca sunt asi. N-o sa vezi pe vreunu cu masina serioasa cu numere d-alea si fara asigurare k lumea.
Dar samsaru tre sa traga si de ultimu banut, altfel...face munca patriotica...ce? sa-i iasa doar 800euro pe saptamana????? :naughty:
Pentru banii aia si eu as trage cate-o fuga/saptamana in Germania. Dar nu e asa usor nene, stiu de la frate-miu cat a tras...

@richelieu: welcome to the club! ;)

#27
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,048
  • Înscris: 20.06.2005

View Postsonykel, on Oct 14 2008, 23:49, said:

oricum ar fi romanau tot la sh nemtesc ramane ca de domne e bun la 100de mii de km aia dabia incepe rodaju...
oricate tepe si-ar lua romanu tot prea ingamfat o sa fie ptr o masina nou decenta eventual Dacia el vrea fite piele clima ``bizonica`` faruri dalea ``bixenonice`` si ``esepe`` si ``sanruf`` si multe altele
Si acum ce ? Nu are voie "ingamfatul" sa aibe stifturi mai bune ca al tau ?

Edited by wolfydRg, 15 October 2008 - 12:53.


#28
sonykel

sonykel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 24.11.2004
din partea mea sa-si ia toata lumea masina SH doar ca eu am vrut masina noua cu garantie 3ani si cu casco la valoarea reala si e si romaneasca deci casco ma costa mai putin... eu unu nu ma consider de norocos incat sa ma risc la un SH

#29
Chiril

Chiril

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 09.05.2006
mie imi place cel mai mult faza cu taxa de poluare masina noua cu emisii mai mici sa platesca mai mult.....mag*rii de la guvernare ce se ocupa cu sh-uri sa isi umple buzunarele. o varianta buna de SH cu tot cu garantie masini de max. 6 luni si ceva km (se apropie de pretul real al masinii).
aici in Ro nu sunt limite pentru a aduce masini in tara ? limite la ecologie euroX sau dupa ani ?
ca in R.Moldova nu ai voie sa inmatriculezi masini mai batrane de 7 ani(sub 8 locuri) si mai batrane de 10 ani (utilitare de carat marfa). si ca sa intri in tara cu o masina mai batrana lasi cateva mii de euro la Vama  ca Garantie.

da tzepe pe la autohouse se dau multe? in Ro si in de

Edited by Chiril, 15 October 2008 - 14:08.


#30
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View Posttfmercedez, on Oct 4 2008, 03:18, said:

BMW ul ala cred ca era din Timisoara, am auzit un coleg zicand ca voia sa-si dea la schimb BMW seria 3 pe un seria 5, si aflase la timp  ca 5-ul era 2in1 :D mestereala fiind comisa intr-un garaj din Sanicolau Mare.

E unu' din Horezu care a patit-o cu un seria 5, sa fie vorba despre acelasi?  :confuzzled:

#31
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,499
  • Înscris: 04.05.2006

View Postsonykel, on Oct 15 2008, 14:00, said:

din partea mea sa-si ia toata lumea masina SH doar ca eu am vrut masina noua cu garantie 3ani si cu casco la valoarea reala si e si romaneasca deci casco ma costa mai putin... eu unu nu ma consider de norocos incat sa ma risc la un SH

Acum se facu lumina :).......

#32
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Postrichelieu, on Oct 15 2008, 13:20, said:

pentru un pret cu 40-50% mai mic decat cel al unei masini noi din RO, cumpar de afara aceeasi masina, cu vechime sub un an, cu un rulaj derizoriu....si cel putin la fel de bine dotata. Si de atunci, m-am facut fan SH din Germania :)
O sa mirositi basinile neamtului in ele...cum zicea @Basarab-si bine le zice el cateodata... :lol:  :lol:
Deci de ce sa pierzi tu 10-15k intr-un an cand poate sa le piarda neamtul, cum s-ar zice...
Cam subscriu aici... :P

#33
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,499
  • Înscris: 04.05.2006
Pe cuvantul meu ca prefer sa primesc bonus basini de neamtz....la diferenta aia de bani :lol:

#34
ElZorab

ElZorab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 24.01.2007
Hmmm revenind la initiatorul topicului si la povestea lui, acum cateva luni cand imi cautam masina masina am vazut pe net o masina exact de la tipul asta (il tin minte pt. ca sunt din Sacele, si pt. ca era marca si modelul pe care l-as fii preferat in suma de bani pe care eram dispus sa o cheltuiesc) si ma gandeam hai sa merg sa iau de la el(ca doar e din acelasi oras cu mine) si sa ma scap de probleme cu adusul masinii din germania, mai ales ca spunea ca accepta orice fel de test si ca imi mai dadea si garantie in service-ul lui timp de un an. Intr-un final nu am mai luat de la el, mi-a adus-o o cunostinta din germania si am iesit chiar putin mai ieftin (ceva de genul 100-200 euro). Acum ma felicit ca nu m-am grabit si nu am luat-o de acolo.

#35
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004

View Postrichelieu, on Oct 16 2008, 10:06, said:

prefer sa primesc bonus basini de neamtz....la diferenta aia de bani :lol:
daca ai tapiterie de piele nu ai parte de bonus ca nemtii nu maninca fasole ca a noastra cu putere mare de penetrare a pielii... :lol:


RMR preda ceva cursuri??? multi au idei ca ale lui....

#36
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 02.04.2006

View Postsonykel, on Oct 15 2008, 14:00, said:

din partea mea sa-si ia toata lumea masina SH doar ca eu am vrut masina noua cu garantie 3ani si cu casco la valoarea reala si e si romaneasca deci casco ma costa mai putin... eu unu nu ma consider de norocos incat sa ma risc la un SH
bravo tata,tine-o asa   fii  LOGANAR PANA LA MOARTE, ce trist ai fi fost daca fenomenul ZKR  n-ar fi avut loc la Romanika,asa esti un romanash  fericit.
  Doar cine n-a iesit niciodata pe afara poate sustine asta,am fost in vara cu fii-mea  si sotia la DisneyLand  si pot spune ca numai programul unei spalatorii de 25 euro  contine vreo 5 operatiuni  separate iar la sfarsit masina iese super,spuma,ceara, uscare,argila daca e nevoie..... benzina supercalitativa,gropi lipsa.... acolo eu cred ca un rulaj de 100k km este echivalent cu 10k km la noi,in+ acolo se merge mult pe autoband si se aduna km rapid, eu  m-as risca la un Megane estate 1.9 dci cu 6+1 trepte pana in 150k km, la bani de un ZKR chel si sa vedem care are masina mai fiabila si mai confortabila, bine ca am scapat  de ZKR, instabilitatea,zgomotul de rulaj, forma de frigider cu design de caramida   te duc cu gandul sa renunti la el inca din primul an chiar daca pierzi la  bani,asta e, mai si gresesti in viata, sanatate sa fie.

Edited by RamboX, 18 October 2008 - 09:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate