Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...
 windows 10 drivere startup degrad...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...

Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz
 Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Quantum computing / Calculatoare ...

Care din urmatoarele optiuni este...
 Cum se calculeaza MTBF la un swit...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...
 

Care sunt noile amenzi de circulatie ?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,847
  • Înscris: 05.10.2007
De astazi, soferii vor plati mai mult pentru amenzile de circulatie. Punctul de amenda a crescut la 54 de lei, de la 50 cat era pana ieri. Masura a fost luata deoarece Guvernul a aprobat cresterea salariului minim brut pe tara de la 500 la 540 de lei, iar conform legii, un punct de amenda reprezinta 10 la suta din castigul minim pe economie.
Nu am inteles dece trebuie calculat punctul de amenda in functie de salariul minim brut, dar inteleg foarte bine dece sint atitia care incalca in mod evident regulile de circulatie.Nu inteleg dece se plateste 50% din minimul amenzii in 48h, da parca infractiunea a fost comisa doar pe jumatate.
Parerea mea e ca amenzile ar trebui sa plece de la min 1.000 ron.Calci pe bec odata, dar a 2a oara sufli si in iaurt.
Pe roman daca nu-l arzi la buzunare, nu se invata sa circule civilizat.
Voi ce parere aveti?

#2
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
daca s-ar putea realiza, eu as da amenzi in functie de venitul fiecaruia.
Pentru ca nu e acelasi lucru sa dai o amenda de 100 ron (sau cat o fi) unui gibon care is parcheaza gipanul pe stratul cu flori si aceeasi amenda pentru unul la fel de nesimtit, dar care abia is permite o rabla de dacie. Pentru unul, aia sunt bani de seminte, pentru altul, e benzina pe o luna.

#3
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,847
  • Înscris: 05.10.2007

View Postwizake, on Oct 1 2008, 16:05, said:

daca s-ar putea realiza, eu as da amenzi in functie de venitul fiecaruia.
Pentru ca nu e acelasi lucru sa dai o amenda de 100 ron (sau cat o fi) unui gibon care is parcheaza gipanul pe stratul cu flori si aceeasi amenda pentru unul la fel de nesimtit, dar care abia is permite o rabla de dacie. Pentru unul, aia sunt bani de seminte, pentru altul, e benzina pe o luna.

Ca treci pe rosu sau parchezi pe interzis, infractiunea e aceeasi, indiferent de marca, vechimea sau pretul masinii.Fii sigur ca ala cu o rabla de dacie daca ia o amenda ca trece pe rosu, a 2a oara nu mai trece nici daca-l impingi de la spate cu gipanu.Nu-i asa??

#4
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
Nu cred ca amenzi mari ar trebui. Eu as face ca la fotbal : prima contraventie => cartonas galben, la a doua in decurs de 3 luni sa zic =>rosu, stai pe bara 3 luni. Simplu si eficient, toti ar conduce cu ochii in 16 . Intervine insa discutia cu corectitudinea politailor si practic ai putea scapa de "cartonas" co o mica/mare atentie la "nasu".

#5
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
Taricene, ia baga o ordonanta sa faca amenzile 1000 lei. Si ma fa si in asa fel incat politistii sa dea amenzile numai pe bune, nu si ca li s-a parut lor ca ai trecut cu 1/10 din roata peste linia continua. Iti dai seama ca un asemenea nivel al amenzilor ar duce la o explozie de "atentii"?

#6
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006

View Postjay333, on Oct 2 2008, 11:35, said:

Taricene, ia baga o ordonanta sa faca amenzile 1000 lei.
Adica 1000 de lei pentru orice contraventie, sau 1000 de lei punctul-amenda?   :lol: :lol:

#7
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
Dupa bunavointa guvernantilor.  :fear:

#8
geo13ana

geo13ana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 08.02.2008
Si politistii care servesc amenzi pe banda pentru "norma zilnica" cu cat ar trebui sanctionati?! Eu gresesc, platesc dar preferabil sa nu mi se ia pielea de pe mine pentru o viteza mai mare cu 20km/h!!!! Cand localitatea are exact 500 de m lungime, drum european cu benzi de urgenta DE CE PUI viteza maxima de 40 la ora????????? Pentru amenzi!!!
Nu se vrea eradicarea celor care incalca legile ci se vor sanctiuni cat mai mari si pe baze cat mai subrede pentru a intregi fondurile Guvernului! :cursing:

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,084
  • Înscris: 24.02.2006

View Postrenderman, on Oct 2 2008, 11:31, said:

Nu cred ca amenzi mari ar trebui. Eu as face ca la fotbal : prima contraventie => cartonas galben, la a doua in decurs de 3 luni sa zic =>rosu, stai pe bara 3 luni. Simplu si eficient, toti ar conduce cu ochii in 16 . Intervine insa discutia cu corectitudinea politailor si practic ai putea scapa de "cartonas" co o mica/mare atentie la "nasu".

tu descrii intr-un mod mai rudimentar sistemul de puncte aflat in vigoare chiar acum :)



legat de amenzi, eu nu sunt de acord cu amenzi mari. nu e corect ca unul care a gresit o data sa fie pedepsit la fel ca unul care si-a facut un obicei din a "gresi".
mi se pare mai corect sa fie amenzile rezonabile (cum sunt acum) dar sa fie aplicate mult mai strict. sa fie camere de filmat in fiecare intersectie si sa se dea amenzile indiferent cine e unchiul tau. eventual valoarea menzilor sa fie incrementala (la fiecare repetare a infractiunii/contraventiei, valoarea amenzii sa creasca cu 20%). in felul asta soferii normali ar putea conduce fara teama ca gresesc ceva si-i rupe politia cu o amenda imensa(intrucat la ei "gresitul" e destul de rar), iar cei ce "gresesc" constant or sa descopere ca amenzile pot fi destul de usturatoare.

din pacate, la noi astea sunt doar vise :). erau niste articole prin ziare acum cateva luni, o familie de conationali de prin craiova traia intr-un ditamai palat si toti conduceau numai masini de lux, dar aveau de platit sute de mii de euro datorii la stat (impozite, amenzi, etc) si statul nu le facea nimic.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate