Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Masina paine

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
12960 replies to this topic

#8461
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009


View Postquarelin, on 10 august 2017 - 09:10, said:

La cuptor cam cât o lași?
La ce temperatură?
Cât aluat este acolo ? ( adică la ce gramaj ai făcut aluatul în MP ? )
Mă bate gândul să încerc și eu ...
Dacă mergi în urmă cu un an, am postat eu cu lux de detalii. (Timp,  temperatura, etc)
Sfîrșitul lunii August.
Cosiliat îndeaproape de colega noastră Rodica, căreia îi mulțumesc din nou. Fără ajutorul său, nu știu ce-ar fi ieșit ?!
(Ai data pe poze.)

Chiar și rețeta e identică (compilat !) :)
O remarcă totuși (defapt mai multe):
Maiaua este invers proporțională cu timpul necesar dospiri! Și cu 1,1/2 lg drojdie,  va crește exact la fel ca și cu 2 lg. Dar într-o perioadă de timp mai lungă, evident.
În rest colegul a folosi lg în loc de Lg.
Ce contează! Bine că iese pîinea bună.
Spor la pîinici !

Attached File  IMG_20160831_120145.jpeg   48.08K   18 downloads Attached File  1472639673-picsay.jpeg   55.26K   21 downloads Attached File  IMG_20160831_124243.jpeg   94.07K   20 downloads Attached File  IMG_20160831_124322.jpeg   45.51K   18 downloads http://cloud.tapatal...acebook.orca~01


#8462
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Pentru cultura noastra generala, convectie nu inseamna electric. Cuptoarele pot fi electrice sau pe gaz, cu convectie sau fara. Orice combinatie e posibila. Cuptoarele electrice in general au tendinta de a usca mai tare pt ca nu exista aport de umiditate rezultat in urma arderii gazului. Sper ca m-am exprimat pe intelesul tuturor.
Buna treaba colegi!

#8463
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

View Postwertheim, on 21 aprilie 2017 - 15:34, said:

Eu sunt un om practic, am cumparat o chinezarie MP "Star-Light MPD-800W" la 350 lei (identica cu Gorenje BM1200 BK; si asta e fabricata in China), arata aidoma cu MP din fotografiile lui mcjohn. Merge perfect. Totul este metalic (cuva, incinta, palete, axe,...), are 2 palete, o singura rezistenta jos si isi face treaba exact asa cum ma asteptam. De Pasti am facut si cozonaci cu MP; au iesit perfect. Nu face zgomot. Poate doar gaurile de aerisire sunt prea multe, uneori painea se tufleste. Se poate remedia cu prosoape ajutatoare, insa nu ma deranjeaza. In afara de baghete, stie face tot ce face un Tefal (Moulinex).
Buna, cum e MP, dupa cateva luni de folosinta? As avea nevoie rapid dar si temporar :) de asa ceva, si mi se pare optiunea cea mai buna.

Merci Posted Image

#8464
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009


View Postirina2014, on 11 august 2017 - 12:30, said:

Buna, cum e MP, dupa cateva luni de folosinta?
Dacă n-ai folosit niciodată o mașină de pîine, nu ți-o recomand.
O MP fără manual de utilizare, ptr un începător, e cam trist.
Dacă ești la a doua sau a treia, te vei obișnui în timp.


#8465
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008

View Postaddumi, on 10 august 2017 - 17:46, said:

Da, am uitat, 2 linguri de ulei.
Coaja este moale, paine este coapta. O pun in tava pentru ca am nevoie de felii. Nu rup din paine.


OFF - cu toata dragostea, @mihaiC1, hai sictir! Te stiu de mult, iti stiu stilul persiflant si superior, insa cu mine nu iti merge. Mars la covrig, ca acolo ti-e locul! Ma mir ca n-ai borat cu emoticoane, ca asta ti-e obiceiul.

Oooff ce pacat, un om atat de "inteligent si educat" sa se exprime ca la usa cortului ! Dar stai linistit ca iti va merge fulgii Posted Image Rog un admin sa ia masuri pe aceasta cale.
Daca intreaba cineva de o reteta si tu o dai prost, un incepator o aplica si mai sunt multi pe aici care dupa ani de folosit o MP inca dau rateuri.. asta inseamna corectie, safat cea ce nu au inteles mai multi!

View Postquarelin, on 10 august 2017 - 18:21, said:

addumi,


Posted Image Posted Image Posted Image

Tot respectul!!!
Scurt și la obiect!

Iată ce mi- a ieșit mie :

Attachment IMG_20170810_174445.jpg Attachment IMG_20170810_174552.jpg   Attachment IMG_20170810_174608.jpg   Attachment IMG_20170810_180334.jpg

Rețeta pâinii de 1 kg ( din cartea tefal, puțin modificată pentru plăceri nevinovate ...Posted Image ) :
700 g făină ( 650 ), 2 linguri de miere, 420 ml lapte, 2 lg de drojdie pakmaya, 1 lg de sare ...

Am lăsat aluatul la dospit în tavă direct cam 30 min apoi la cuptor încă 40 min la 180 grade ...
AAA ....îmi cer scuze dacă și eu mi- am permis să NU folosesc programul ALUAT al MP ... Posted Image

Stimă!

Si tu ai uitat de ulei?? Vezi ca se scrie mL ca nu ai lapte de ML Posted Image
Te imbeti cu apa! Cele doua framantari suplimentare au un scop precis, intradevar nu va creste asa de mult/exagerat in schimb va face o omogenizare mai buna iar painea va fi coapta uniform in interior Posted Imagesi nu se va sfarama daca tot vrei felii.

Edited by mihaiC1, 11 August 2017 - 20:05.


#8466
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

View Postmcjohn, on 11 august 2017 - 14:21, said:

Dacă n-ai folosit niciodată o mașină de pîine, nu ți-o recomand.
O MP fără manual de utilizare, ptr un începător, e cam trist.
Dacă ești la a doua sau a treia, te vei obișnui în timp.
merci! ar fi prima MP. Ma mai uit la tefal atunci...daca nu e sa fie una ieftina, atunci sa fie una buna :))

#8467
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
"daca nu e sa fie una ieftina"..de la prima la ultima MP noname ex Lidl Silvercrest.. si sunt multumit

#8468
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

View Postirina2014, on 12 august 2017 - 17:39, said:

merci! ar fi prima MP. Ma mai uit la tefal atunci...daca nu e sa fie una ieftina, atunci sa fie una buna :))
Nu știu ce ai înțeles?!
Eu nu am zid că nu e bună, ci este fără "instrucțiuni de utilizare ! ", care ptr un necunoscător sînt critice.
Atunci cînd nu știi, deschizi cărticica și te documentezi, dar asta nu are! Deci ce deschizi ???
Dacă o iei doar ptr funcția basică (o pîine/zi) e ok! Retetele le iei de aici, de pe forum! Dar în 50% din cazuri, MP este folosită și în alte scopuri (are 12 programe totuși ).
Orion-ul a fost mai strălucită ca asta la partea de soft, din păcate nu s-a descurcat la partea mecanică! :(
Firma Tefal pare să fie o alegere bună. Colegii care folosesc această marcă, nu-i aud să se plîngă de ceva!
La revedere!

#8469
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

View Postmcjohn, on 12 august 2017 - 23:25, said:

Nu știu ce ai înțeles?!
Eu nu am zid că nu e bună, ci este fără "instrucțiuni de utilizare ! ", care ptr un necunoscător sînt critice.
Atunci cînd nu știi, deschizi cărticica și te documentezi, dar asta nu are! Deci ce deschizi ???
Dacă o iei doar ptr funcția basică (o pîine/zi) e ok! Retetele le iei de aici, de pe forum! Dar în 50% din cazuri, MP este folosită și în alte scopuri (are 12 programe totuși ).
Orion-ul a fost mai strălucită ca asta la partea de soft, din păcate nu s-a descurcat la partea mecanică! Posted Image
Firma Tefal pare să fie o alegere bună. Colegii care folosesc această marcă, nu-i aud să se plîngă de ceva!
La revedere!
'Neata!
Am patruns intelesul mesajului tau, doar ca mi-am exprimat intr-un mod lejer si o ingrijorare personala legata de no name-uri, izvorata din experienta anterioara.
Merci!

Edited by irina2014, 13 August 2017 - 07:00.


#8470
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
"Drogatilor"....nu mai puneti zahar in paine.....ma mir ca nu puneti si E-uri....sau Coca-cola in loc de apa.

Edited by Clovis, 13 August 2017 - 09:27.


#8471
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009
Te miri degeaba!
Eu am pus. Și nu o dată! http://cloud.tapatal...alkpro.activity
Attached File  IMAGE00074.jpeg   62.89K   12 downloads Attached File  2015_12_26__22_16_07.jpeg   32.64K   12 downloads
Fanta, cola, bere, lapte, iaurt și orice am găsit prin casă.
Păi ... trebuia să văd cum iese !?
În afară de rețeta cu vin, toate au fost comestibile!


#8472
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Si eu am facut de cateva ori paine cu apa carbogazoasa si a crescut mai bine decat cu apa de la robinet.

#8473
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012
Asta pentru ca drojdiile "lucreaza" mai bine intr-un Ph scazut.

#8474
arabup24

arabup24

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 14.08.2017
Am o masina tefal bread of the world cumparata de curand si painea iese buna,crescuta, miezul facut, dar coaja iese prea rumenita ( un pic spre ars) desi am selectat  rumenire cea mai mica. Am respectat reteta (paine de baza, program 8  - 1 kg). Am folosit faina tip 650 marca Kaufland si am cantarit-o cu un cantar de bucatarie, am folosit masura masinii la celelalte ingrediente. Aveti ceva sugestii?
reteta este urmatoarea:
- ulei     2 LG
- apa    350 ml
- sare   2 lg
- zahar  2LG
- lapte praf   2 LG
- faina  600g
- drojdie uscata 1.5 lg

#8475
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Nu este exclus ca soft-ul care aloca temperaturile, in functie de selectia de rumenire, sa aiba o eroare. Sau poate termostatul sa fie prost reglat, sau defect/decalibrat.
Am patimit cu o astfel de masina, alta marca, al carei soft aloca temperaturi aproape de coacere in timpul dospirii aluatului in faza a 2-a.
Retur, si primit alta functionala.

#8476
quarelin

quarelin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 06.04.2015
arabup24,

înainte de a lua vreo hotărâre încearcă să faci aceeași pâine fără lapte ( pune apă ) și fără zahăr ...
s- ar putea să ai aceeași surpriză ca și mine ...
adică fără aceste 2 ingrediente să iasă pâinea doar aurie ..
ai setat la nivelul de sus ( pictograma de sus - cu pâinea cea mai neagră ) ?
știu că este ciudat, dar la mine acolo arde cel mai puțin ...
uite :

https://forum.softpe.../page__st__7704

la post # 7713

https://forum.softpe.../page__st__8208

post # 8221 - # 8223

stimă!

Edited by quarelin, 15 August 2017 - 12:12.


#8477
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009


View Postarabup24, on 15 august 2017 - 09:05, said:

Aveti ceva sugestii?
O sugestie ar fi, Scăderea cantității de zahăr.
Am făcut ieri, ultima pîine.
Deși am pus 3 Lg zahăr + gradul de rumenire maxim, a ieșit o pîine albă și pufoasă ca și un Chec !



#8478
arabup24

arabup24

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 14.08.2017
Multumesc de sfaturi. Se pare ca quarelin are dreptate. Pictograma cea de sus cu painea cea mai neagra este de fapt cu rumenirea cea mai mica.
M-am uitat pe youtube la o masina moulinex bread of the world mai veche si pictogramele erau invers.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate