Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Backu-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 

Masina paine

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
12988 replies to this topic

#7921
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 mcjohn, on 16 octombrie 2016 - 14:58, said:

Eu nu înțeleg ceva !
Dacă rîjnesc grîul acasă îmi rezultă făină neagră ? Nu albă ? Ca la moară ! Sînt de acord că se va consuma și coaja bobului de grîu, dar produsul rezultat din măcinare se numește "făină neagră" ?
Dacă da, cum se justifică prețul său care pe raft este dublu față de făina albă.
Prețul kilogramului de făină este egal cu cel al tărîței ? Eu aș zice că nu.
Voi ce păreri aveți ?
Se numeste faina integrala, nu faina neagra. Faina neagra este o faina la care se adauga extract de maltz.

#7922
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009
Aha !
E, azi am mai învățat ceva. Sper sa nu uit până la anul !
Mulțam de precizare !

#7923
rodica_c

rodica_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 07.05.2007

 retele, on 16 octombrie 2016 - 18:17, said:

Tărâțele "clasice" nu reprezintă făină, de care de altfel se separă prin cernere.

Da, ai dreptate, cred ca nu mi-am exprimat bine ideea, voiam sa zic despre coaja bobului de grau ca aceasta zdrobita si separata din faina reprezinta tarata.Posted Image si nu ca faina integrala ar fi tarate.

#7924
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
@vasilemet : poti face ca painea sa fie mai crescuta daca adaugi cam 100grame de faina Manitoba.  Daca o cumperi la punga de 1kg e cam scumpa . Cel mai economic e sa te combini cu alti posesori de masini de facut paine si sa cumperi un sac de 15kg, caz in care te ajunge la 4,3 lei/ kg. Eu cel mai ieftin am gasit cu 9lei /punga de 1kg.

#7925
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Maine voi incerca sa scot paleta amestecatoare dupa ce se termina dospitul.
Sa vad rezultatul.
Sunt constient ca aluatul din faina integrala sau faina alba + tarate este 'greu', doresc paine neagra si nu cu ingrediente.
M-am 'lenevit' si acum experimentez la MP.
Mai multa drojdie nu rezolva problema.

Edited by vasilemet, 18 October 2016 - 18:05.


#7926
quarelin

quarelin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 06.04.2015
chiar sunt și eu curios de rezultat...
nu mi-a trecut prin cap ...


indicat ar fi să folosești cam aceleași cantități de ingrediente ca la pâinea pe care o faci de obicei pentru a putea face comparație cât mai la obiect...
oricum, la următoarea pâine voi experimenta și eu ...
de ex. eu m-am obișnuit să fac pâine cu semințe ( ne place ...Posted Image ); și tot făcând același tip de pâine am învățat pe de rost rețeta...Posted Image , așa că îmi vine ușor să fac o comparație...

stimă!

Edited by quarelin, 18 October 2016 - 18:16.


#7927
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Cu multi ani in urma am inceput sa-mi fac 'painea mea', adica sa includ si ceva tarate care sunt sanatoase.
Am inceput cu faina alba 650, din magazin, la care adaugam aprox jumate cana tarate cumparata din piata. Framantat la mana si cuptor electric (numai plita este pe gaz) a iesit ok.
Faceam 'mizerie' mare, desi faceam eu curat 'barbateste'  primeam ...apostrofarile cuvenite.
Cand am gasit o MP la promotie, sotia a fost cea care m-a impins in pacatul leneviei (avea motive serioase).
Sa nu o necajesc, am 'adoptat' MP, desi nu era pe placul meu.
Si inca ceva ce nu prea merge la MP, faina o pun cu masura din dotare, drojdie 1/2 cub Pakmaya, tarate cumparata (cand lenea este mare, altfel rasnesc ca un chinez batran) si in processul framantarii controlez si adaug ce este necesar.....eeeeeeeeee aici nu se potriveste.
Ce este facut cu mana, este de neegalat (parerea mea).

Edited by vasilemet, 18 October 2016 - 19:57.


#7928
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Painea coapta in cuptor iese mai crescuta si mai gustoasa  decat painea facuta la masina. Cand am timp, fac aluatul in masina, il las sa creasca, apoi il scot din cuva aparatului , il pun intr-o tava si apoi in cuptor. Iese ca painea de vatra.

#7929
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009

 Freddy12, on 18 octombrie 2016 - 22:50, said:

Iese ca painea de vatra.
Adică așa !?
Attached File  uploadfromtaptalk1476854521328.jpg   51.69K   22 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1476854531258.jpg   94.24K   21 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1476854545337.jpg   67.6K   21 downloads

#7930
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Hi, hi, nu asa. Iese rotunda fiindca o pun pe tava aragazului.

#7931
rodica_c

rodica_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 07.05.2007

 vasilemet, on 18 octombrie 2016 - 19:52, said:

Ce este facut cu mana, este de neegalat (parerea mea).
Posted Image Asa e si parerea mea! Posted Image

#7932
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Nu este rentabil la mine, am cuptor electric incorporat in mobila de bucatarie, numai plita este pe gaz.
Acesta a fost si motivul ptr care am cumparat MP
Tocmai am scos painea din masina, desi am scos paleta dupa dospire, nimic deosebit.

Edited by vasilemet, 19 October 2016 - 18:48.


#7933
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Eu ti-am zis ca painea din faina integrala nu creste si trebuie sa pui  niste faina cu indice de crestere mai mare.  Nu mult, un 20% sa zicem. Daca e faina Manitoba si mai putin . Eu faceam un amestec de 600g faina de paine si 100g faina Manitoba.

#7934
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Stiati ca:
In 1910, Curtea Federala a Districtului Missouri a declarat ca faina alba 000 nu poate fi consumata de oameni. Insa, din nefericire, conform lui H.W. Wiley, primul bucatar din cadrul Administratiei Alimentare si de Medicamente, legea "a fost abolita datorita influentelor politice ale morarilor" si "de atunci nu a mai fost semnalat niciun pericol in cadrul AAM". Cazul este tratat in cartea lui Wiley, intitulata ,,Istoria unei crime impotriva legii pentru mancare sanatoasa".
In zilele noastre, faina este fabricata din grau tratat cu fungicide, pesticide si insecticide, incepand de la procesul de semanare a graului si pana la ambalarea produsului finit. Din 1910 si pana acum, peste 60 de produse chimice au fost aprobate pentru a albi faina.
Cinci lucruri nestiute despre faina alba, care te vor lua prin surprindere!
1. Nu contine nutrienti
Producatorii de faina alba indeparteaza mai intai tarata din semintele de grau, adica cel de al saselea strat exterior, precum si germenii care contin 76% din vitamine si minerale. 97% din fibre sunt risipite. Acelasi lucru se intampla si cu vitamina E, cu 50% din cantitatea de calciu, cu 70% din fosfor, cu fierul, cu magneziul si cu vitaminele B.
2. Contine bromat de potasiu
Dupa cele mai sus mentionate, faina este supusa unui proces de albire si conservare folosind dioxidul de clor. Apoi se adauga calcar, alaun si carbonat de amoniu, pentru a-i da un aspect cat mai atragator pentru consumatori. In stadiul final de prelucrare, faina este tratata cu un agent antisarare, numit sorbitan monosaturat. Alaturi de acest agent nociv, se adauga inca unul, numit bromat de potasiu - un oxidant puternic, ce provoaca cancer. Agentia Internationala de Cercetare a Cancerului a clasat bromatul drept un cancerigen de grupa 2B.
3. Este un insecticid natural
Stiai ca daca o insecta intra in punga cu faina si incepe sa o manance, va muri? Faina alba este un insecticid natural, care are efect letal asupra insectelor care o consuma.
4. Contine L-cisteina
L-cisteina este un amino acid esential, care se gaseste, de obicei, in compozitia celor mai multe produse de patiserie, avand rolul de a accelera procesarea industriala. De asemenea, blatul de pizza, biscuitii, pastele si chiflele fast food contin acest ingredient.
Desi poate fi produsa in laborator, l-cisteina folosita in produsele de panificatie este obtinuta prin metode ieftine, care includ extragerea ei din pene animale, coarne de vaca, par uman si produse petroliere. Dezgustator, nu-i asa? Majoritatea l-cisteinei este de provenienta chineza.
5. Favorizeaza declansarea diabetului
Faina alba contine aloxan. Aceasta substanta ofera painii un aspect pufos si aerat. Conform studiilor, aloxanul distruge celulele beta ale pancreasului. Aceste efecte sunt atat de nocive, incat medicina naturista a numit substanta "posibila toxina a celulei beta". In ciuda toxicitatii declarate a aloxanului, substanta nu a fost inca interzisa. Vestea buna este ca actiunea aloxanului poate fi contracarata de vitamina E. Conform unui studiu al medicilor, efectuat pe cobai de laborator, vitamina E a protejat organismul de efectele nocive ale administrarii de aloxan.

#7935
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Din ce am citit, concluzia ar fi ca ar trebui sa ne cultivam grau in balcon si sa ne facem faina cu rasnita manuala.

#7936
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009
Mă tot bate gîndul să-mi trimit înapoi MP. Pe motivul :
" Această mașină pentru făcut pîine are un defect de fabricație. Ea coace foarte bine. Nimic de reproșat, insă după terminarea procesului, are un program de "menține la cald"  de 60 min. Unde temperatura din mașină ar trebui să fie undeva la 60'C (cred), pe cînd aceastã MP păstrează temp de coacere , scăzînd cam 2'C pe minut . Mai fac duminică o probă pe o MP Gorenje. Dacă și aceea se comportă la fel, renunț la retur. Dacă nu , luni o voi pregăti ptr curier. "

Vreau să vă cer o părere, ptr că sînt indecis. :(
Attached File  uploadfromtaptalk1477048077632.jpg   54.61K   29 downloads
Clip.
Am găsit pe net Gorenje 1200 (adică copia originală) la 309 lei.
Aștept sugestii !!!

#7937
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Am gasit aceasta atentionare ptr faina '000', nu inseamna ca dam coltu' daca mai folosim acest tip de faina.
Dar stiu ca este impus prin "lege' ca in faina ce se comercializeaza sa fie introduse 'bunatati'.
O rasnita manuala din fonta / mini-moara de bucatarie / .... cred ca este necesara, dar din experienta mea vad ca painea rezultata nu este aspectuoasa / placuta vederi, dar gustoasa.
Cine a ales o MP, inseamna ca doreste ceva mai bun decat painea din magazin, dar daca ai si TIMP, poti macina ca 'un chinez batran' grau cumparat. pare a fi cea mai sanatoasa solutie si daca ai si cuptor pe gaze naturale este si mai ok.

#7938
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Poate ca graul cumparat de tine nu e de panificatie.Asistasem pe timpuri la o discutie in care s-facut afirmatia ca pe timpul lui Ceasca s-a introdus cultivarea unor soiuri de grau de calitate proasta dar de productivitate mare ca sa se poata raporta " indeplinirea cincinalului in 4ani si jumatate".

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate