Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Intrebare generala cont bancar Ro...
 

Vrem (vreau) o casă

- - - - -
  • Please log in to reply
291 replies to this topic

#19
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
Vrem doar structura, cu vata si atat. Nu prea stiu daca vreau foliile, am citit diverse si sunt de parere ca nu toate sunt ok.
Termosistemul si eu il vreau de 10, chiar daca acum dau niste bani in plus (putini cred).
Geamurile le vrem mari pentru ca ne-am saturat sa tot vedem cazemate prin tara, mai ales ca spre sud este un lac.

Cu incalzirea vedem cum facem, prima tinta este sa vedem structura ridicata, cu termosistem, geamuri si acoperis.
Apoi vedem in ce ritm vom putea lucra, daca luam inca un credit sau nu...

Legat de betontyp si OSB, nu stiu ce sa spun, am sa vad daca ei lucreaza doar cu OSB.
Maine aflu mai multe, sper sa nu fie exagerat pretul proiectului, si sa imi faca si proiectul de instalatii.

#20
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
Mai scriu si eu ceva: va rog sa va uitati pe planuri, au aparut modificari din cauza ca drumul era la spatele casei.

S-a adaugat o intrare, s-a mutat baia, adaugat un balcon...

Eu cred ca e ok, chiar daca scara e din living, asa era si la modelul original.

Atasez PDF urile cu planurile.

In mare sunt ok, nu le-as modifica, doar dacac nu e cecva foarte grav.

Ca era sa uit: la baia de jos va fi adaugat un geam.

Attached File  plans_mansarda_var_2.b.pdf   139.95K   685 downloads
Attached File  plans_parter_var_2.b_.pdf   151.17K   899 downloads

#21
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
la parter:
- spatiu tehnic e nitel cam mic
- gandeste-te si la varianta in care renunti la vestibul si lungesti bucataria. Eventual daca ai nevoie de usa aia poti face trecere prin bucatarie. Tu stii mai bine.

#22
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
Merci, exact asta vazusem si eu, spatiul tehnic s-ar putea sa fie prea mic pt o centrala pe lemne (parca sunt obligatorii anumite distante pana la pereti?).
Legat de intrarea de la bucatarie, daca era dupa mine lasam proiectul original, nu ma interesa ca spatele casei era la strada (spre nord). Pentru mine era perfect, nu aveam geamuri, nu nimic :).
Merci, ma mai gandesc pana iese CU, sa stiu ce sa vb cu arhitectul.

#23
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
o centrala pe lemne are dimensiuni destul de mari. Nu cunosc dar cred ca 80x80 e cam minim, in jurul centralei iti trebuie spatiu de acces. Pe langa asta o sa mai pui (poate) si un boiler electric, ca vara, cand nu incalzesti casa sa nu trebuiasca sa mai faci foc pentru baie sau spalat vase :)

#24
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007
ti-am facut si eu o varianta propunere ;
comentariile ti le dau mai tarziu ..merg sa ma culc ..sunt racit ..varza
ciao

#25
cristiaco

cristiaco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 25.08.2007

View Postakinik, on Nov 13 2008, 13:56, said:

ti-am facut si eu o varianta propunere ;
comentariile ti le dau mai tarziu ..merg sa ma culc ..sunt racit ..varza
ciao
Arata foarte bine propunerea ta, insa numarul de camere il stabileste fiecare in functie de numarul de membri ai familiei. Eu de exemplu (sunt la faza de proiectare deocamdata urmand sa incep constructia in primavara) voi avea 3 dormitoare, din motive de 2 kinderi (unul il avem, al doilea in stadiu de proiect). Ma gandesc ca daca nu sunt decat 3 persoane ar prefera numai 2 dormitoare, insa de dimensiuni considerabil mai mari.
Altfel, succes!  :)

#26
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
Multumesc pentru comentarii si pentru propuneri.

Deocamdata suntem doar 2, in viitor sper 3-4.

Am preferat pentru inceput doar doua dormitoare, dar mai mari, daca va fi nevoie sa schimbam ceva sper sa fie posibil mai incolo (ma gandesc la cel din partea de sud, ar putea fi impartit in doua, mai ales pana ce ajung copiii la varsta de 13-14 ani).

Pana atunci, la cel de jos aproximativ o treime il vom amenaja ca dressing - nu prea vrem mobila in casa :).

Edit: Prin cel de jos, vroiam sa spun: cel de la etaj din partea de sud.

Edited by stuiberv, 21 November 2008 - 17:15.


#27
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007
Cand te apuci de lucru , sa postezi si aici poze cu desfasurarea lucrarilor(indeosebi vreau sa vad planseul dintre parter si mansarda);
Bafta.

#28
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
O intrebare: Am primit CU, dar arhitectul imi spune ca primaria trebuie sa imi restituie si planul de situatie si planul de incadrare in zona pe care le-am depus, pe care sa isi puna viza.

CU meu contine doar conditiile ce trebuie indeplinite de constructii, un extras din PUG, plus doua foi legate de avize de la Renel si autoritatea de sanatate publica.

Am vorbit cu primarul si a spus ca nu a auzit de asa ceva dar daca vreau neaparat sa ma duc sa le stampileze. Nu am reusit vineri, ma pot duce maine, dar as vrea sa stiu si eu cum stau, cine are dreptate.

Am cautat informatii despre ce contine CU, dar nu am gasit referiri la acele planuri.
Va rog sa imi raspundeti cat mai rapid :).

Multumesc.

#29
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Eu nu am primit nici un plan (numai cele două foi A4), deci nici vorbă de viză.


P.S. Sper că am fost destul de rapid. :D

#30
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,565
  • Înscris: 10.05.2007
Unii procedeaza exact asa cum spune arhitectul, dar majoritatea nu. Se trag din nou planurile de situatie, amplasament, incadrare in zona, pui toate copiile necesare dupa acte, cadarstru, etc...si proiectul in sine.
Nu-ti bate capul cu asta.

#31
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Nici eu nu am primit cele doua planuri.Am fost la primarie dupa aceea si am facut cerere sa mi le elibereze.Saptamina viitoare sper sa le scot.

#32
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,115
  • Înscris: 09.01.2007

View Postvimp, on Nov 13 2008, 00:59, said:

o centrala pe lemne are dimensiuni destul de mari. Nu cunosc dar cred ca 80x80 e cam minim, in jurul centralei iti trebuie spatiu de acces. Pe langa asta o sa mai pui (poate) si un boiler electric, ca vara, cand nu incalzesti casa sa nu trebuiasca sa mai faci foc pentru baie sau spalat vase :)

prieteni, primul comentariu despre camera centralei: va trebuie lejer 5-6 mp ! eu am camera centralei 2,25 x 3,15 si a incaput numai bine centrala, boilerul, vasul de expansiune, cosul Schiedel sau alt tip, plus o gramada de tevaraie, fitingaraie, distribuitor etc

fff important: depinde cum ai pozitia de intrare in cosul de fum, daca-ti faci cosul pozitionat prost, trebuie sa instalezi centrala intr-o anume pozitie si-ti omori spatiul;

View Poststuiberv, on Nov 12 2008, 22:09, said:

Mai scriu si eu ceva: va rog sa va uitati pe planuri, au aparut modificari din cauza ca drumul era la spatele casei.

S-a adaugat o intrare, s-a mutat baia, adaugat un balcon...

Eu cred ca e ok, chiar daca scara e din living, asa era si la modelul original.

Atasez PDF urile cu planurile.

In mare sunt ok, nu le-as modifica, doar dacac nu e cecva foarte grav.

Ca era sa uit: la baia de jos va fi adaugat un geam.

Attachment plans_ma..._var_2.b.pdf
Attachment plans_pa...var_2.b_.pdf

sincer nu-mi place deloc spatiul pierdut la parter - in zona dintre vestibul si scari pierzi cca 1/3 din livingul ala deschis, unde nu poti mobila, e spatiu de trecere
serios acuma bagi banul in constructie si faci zeci de metri patrati numai pt impresie artistica
muta scara langa vestibul si elibereaza spatiul ala

#33
nikos76

nikos76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.12.2008

View Postoverseas, on Dec 9 2008, 15:04, said:

sincer nu-mi place deloc spatiul pierdut la parter - in zona dintre vestibul si scari pierzi cca 1/3 din livingul ala deschis, unde nu poti mobila, e spatiu de trecere
serios acuma bagi banul in constructie si faci zeci de metri patrati numai pt impresie artistica
muta scara langa vestibul si elibereaza spatiul ala

ia sa te vada moshu cum muti tu scara aia si cum urci la etaj ; vad ca esti viteaz la vorbe si mandru in pene si vorbesti ca sa nu adormi ;
hai, baga carbune sa vedem un desen ceva ca sa te inteleaga lumea mai clar;

#34
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,115
  • Înscris: 09.01.2007

View Postnikos76, on Dec 9 2008, 15:48, said:

ia sa te vada moshu cum muti tu scara aia si cum urci la etaj ; vad ca esti viteaz la vorbe si mandru in pene si vorbesti ca sa nu adormi ;
hai, baga carbune sa vedem un desen ceva ca sa te inteleaga lumea mai clar;

bai tataie, fa cum vrei pe banii tai
dar omul a intrebat si are dreptul sa stie ca o sa stea cu 1/3 din living neutilizat, ca spatiu de trecere
oi fi arhitectul lui de te rupi in cioace
ce nu intelegi ? ca are o zona imensa ca spatiu de trecere intre vestibul, living si capul scarii ?
eu nu am solutii tataie, ca sunt beneficiar nu arhitect; ala e platit pt solutii

#35
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,565
  • Înscris: 10.05.2007
V-as ruga sa pastrati o decenta in momentul in care postati.
Nikos, nu stiu de unde vii, dar stiu cand ai sa pleci de pe forum, daca nu incetezi cu ironiile ieftine. Ai 3 posturi mari si late in care nu faci decat zeflemea. Gandeste-te bine ce spui in al 4-lea caci s-ar putea sa fie ultimul.

Edited by Astrul, 09 December 2008 - 19:55.


#36
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
Pune , te rog o poza  cu CU  pe care l-ai primit de la primarie  Aroneanu  .Sunt direct interesat deoarece vreau sa construiesc  o casa in Sorogari la lacul Aroneanu .Suntem vecini de lac ,:).


   Cat priveste schitele tale .Sunt interesante dar.....cateva pareri subiective :
-din vestibul eu as face usa in bucatarie ,
-spatiul tehnic l-as dubla (acolo vor veni montate multe ), daca faci incalzirea cu centrala cu lemne acolo asi pune si un lavoar ...nu mai murdaresti 2 usi dupa fiecare alimentare sau curatenie  de centrala .
  

   Multumesc!


   Mult noroc si spor !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate