Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...
 Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...
 Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...
 La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...
 

Conectare LED-uri la tensiune mica

- - - - -
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#109
RedGuy

RedGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 10.09.2002
Multumiri pentru raspunsul prompt!  :arigato:

#110
alexpreda

alexpreda

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 08.12.2003
am 12 leduri Cree XP-E, red, 118 Lumen care au nevoie de curent de 700mA fiecare
cum ar trebui sa le conectez?
1. fiecare led conectat la o sursa care sa ofere cei 700mA
2. sau 2 leduri in serie pe o sursa de 1400mA?

#111
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
In primul rand, la o conectare in serie curentul este acelasi prin fiecare element, deci nu poti folosi o sursa de 1400mA.

Dar nu ai mentionat ce tensiune maxima poate scoate sursa de curent. In functie de aceasta tensiune se poate estima cate LED-uri de vor lega in serie...
Tensiunea de la iesirea sursei de curent depinde  de tensiunea de intrare.

#112
alexpreda

alexpreda

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 08.12.2003
tensiunea de intrare o sa fie 24v si curent sa tot fie vreo 200A

pe mine ma intereseaza daca pe sursa asta pot sa alimentez mai multe leduri fara sa o incalzesc prea mult
iar ledurile sa mearga la intensitate maxima


LE: o sa pun 4 leduri pe o sursa de 700mA
multam mult

Edited by alexpreda, 04 February 2011 - 08:04.


#113
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

Quote

The module can power up to 10 high performance LEDs in white, blue or green or up to 16 high performance light emitting diodes in red, amber, orange, or yellow, depending on the input voltage. Depending on the load, a cooling element might be necessary. Recommended cooling element: 6001, the PCB can be easily installed with our thermal conductive adhesive.
Din 24V se pot alimenta mai multe LED-uri, in cazul de fata un LED  necesita 2.3V, iar empiric, considerand si pierderile pe sursa de curent, poti sa ajungi pana la 8 LED-uri.

#114
alexpreda

alexpreda

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 08.12.2003
pai are pierderi
ei spun in specificatii ca pierde cam 2volti


nu ma deranja sa pun cate o sursa pentru fiecare led, dar sunt limitat la spatiul pe radiator la 8 surse pentru cele 12 leduri.

multumesc pentru raspuns

Edited by alexpreda, 04 February 2011 - 12:15.


#115
morvius

morvius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.03.2007
Salut vreau si eu sa connectez in serie 2 led-uri albastre de 3mm 3,5v 25mA la usb ce rezistenta ar trebui sa aplic pe led-uri sa nu se arda? 80ohm e bine?

#116
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,621
  • Înscris: 05.12.2005
nu le poti inseria, depasesti tensiunea USB, de 5V. Leaga-le paralel, sau fiecare separat cu cate o rezistenta de 100 ohmi

#117
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,573
  • Înscris: 17.09.2005
Montezi cite o rezistenta serie cu fiecare led si cele 2 grupe obtinute le legi in paralel.
Pentru un curent prin led  de 25mA  rezistentele ar trebui sa fie de 60 de ohmi fiecare.
Pentru 20mA ar tebui sa fie de 75 de ohmi.
Attached File  led.jpg   20.72K   19 downloads

Edited by bit 61, 09 March 2011 - 20:37.


#118
dumghen

dumghen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 28.09.2007
Doresc sa conectez la una sau mai multe baterii (ideal cat mai mici, din acelea pt ceas eventual) vreo 50 de led-uri (o grila) care sa fie aprinse macar cateva ore.
CIne ma poate ajuta cu o recomandare de conectare/schema simpluta, idei, tips&tricks, sugestii pt o conectare optima?
Multumesc.

#119
catalinmacovei88

catalinmacovei88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 30.07.2011
precizeaza tensiunea si curentul maxim la  care ar trebui sa se conecteze tot circuitul. Altfel nu poti sa-ti calculeazi ce rezistenta iti trebuie, etc.

#120
dumghen

dumghen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 28.09.2007

View Postcatalinmacovei88, on 18th August 2011, 11:07, said:

precizeaza tensiunea si curentul maxim la  care ar trebui sa se conecteze tot circuitul. Altfel nu poti sa-ti calculeazi ce rezistenta iti trebuie, etc.

Nu am ceva restrictii anume. Am 51 de LEDuri si doresc ca acestea sa fie conectate la una sau mai multe baterii mici (care sa se poata masca usor) si care sa tina 1+ ore de dorit. Folosind legile lui Ohm pt circuite serie/paralele imi pot calcula rezistentele, problema este ca nu cunosc ceva practici care m-ar ajuta sa ajung la solutia optima.
Ideal ar fi sa le pot conecta la niste baterii de ceas (caci sunt cele mai mici si mai usoare) dar nu stiu cat ar duce.

Daca te poate ajuta, vezi aici http://www.irinasili...folio/flipbook/ la pagina 10, proiectul din mijloc. Is 6 randuri de LEDuri de cate 6-9 fiecare.
LED-urile sa fie luminoase, albe. Nu am ales inca, dar banuiesc ca sunt cam la fel.

Orice recomandare nu e de prisos.

Multumesc!

#121
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004
Hai sa facem o mica socoteala . Puterea consumata de un led 3V * 10mA = 30mW . 50 leduri a 30mW sunt 1,5 W . Vrei sa tina o ora asta inseamna o enegie in baterie de 1,5 Wh . Bateria de ceas are 1,5 V deci ai vrea o capacitate de 1000mAh la o baterie de ceas . E cam mult si asta luind in calcul niste led-uri nu foarte luminoase si considerind ca circuitul de alimentare are randament 100%.  

Deci ce vrei exact sa faci ?

#122
catalinmacovei88

catalinmacovei88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 30.07.2011
iti trebuie mai multe baterii de ceas, sau de tip ceas dar mai mari (AG13 stiu ca le zice) si pui 3 baterii in serie (4.5 V) pt. fiecare rand => 6 seturi a cate 3 baterii in serie. pt. fiecare rand ledurile le pui in paralel. Rezistenta nu cred ca mai e nevoie, fiind 6-9 leduri conectate in paralel, curentul se distribuie pe fiecare ramura. Acuma nu stiu daca tine 1 ora, dar mai poti adauga o baterie in serie la fiecare set, => 4 baterii (6 V) pe set. Oricum stai linistit nu se ard.

#123
dumghen

dumghen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 28.09.2007

View PostPaul_l, on 18th August 2011, 21:24, said:

Hai sa facem o mica socoteala . Puterea consumata de un led 3V * 10mA = 30mW . 50 leduri a 30mW sunt 1,5 W . Vrei sa tina o ora asta inseamna o enegie in baterie de 1,5 Wh . Bateria de ceas are 1,5 V deci ai vrea o capacitate de 1000mAh la o baterie de ceas . E cam mult si asta luind in calcul niste led-uri nu foarte luminoase si considerind ca circuitul de alimentare are randament 100%.  

Deci ce vrei exact sa faci ?

As putea folosi si baterii putin mai mari, ca de exemplu cele de 9V sau cele de 12V care sunt pentru telecomanda de la masina dar nu mai mari.
In linkul ce l-am dat mai sus, e exact ce trebuie sa fac. Bateriile sa nu fie grele si sa le pot masca in constructia respectiva.
M-am gandit ca 50 de LED-uri nu o sa-mi duca f mult orice baterie ar fi. De aceea e posibil sa folosesc la fiecare rand de 6-9 led-uri, cate o baterie.
Ce baterii as putea folosi in aceste conditii?

View Postcatalinmacovei88, on 18th August 2011, 21:36, said:

iti trebuie mai multe baterii de ceas, sau de tip ceas dar mai mari (AG13 stiu ca le zice) si pui 3 baterii in serie (4.5 V) pt. fiecare rand => 6 seturi a cate 3 baterii in serie. pt. fiecare rand ledurile le pui in paralel. Rezistenta nu cred ca mai e nevoie, fiind 6-9 leduri conectate in paralel, curentul se distribuie pe fiecare ramura. Acuma nu stiu daca tine 1 ora, dar mai poti adauga o baterie in serie la fiecare set, => 4 baterii (6 V) pe set. Oricum stai linistit nu se ard.

Dar nu mi-ar tine foarte mult bateriile de ceas, sa inteleg?
As putea folosi alternative care is putin mai mari dar care sa-mi asigure un timp mai indelungat.
Ceva propuneri?

In serie sau in paralel ar fi mai bine sa le pun?
Idea ca nu stiu care ar fi solutia optima (ieftina, minuscula, functionare mai indelungata)

Edited by dumghen, 18 August 2011 - 20:49.


#124
catalinmacovei88

catalinmacovei88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 30.07.2011
mai citeste cu atentie ce am zis eu si uite mai jos cum arata bateriile propuse de mine AG 13. am inteles ca au 180 mAh, si chiar poti sa pui testa cu rezistenta si fara. Orezistenta cu valoare intre 10-22 ohmi pe fiecare rand  e suficient

poza baterie AG13

#125
dumghen

dumghen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 28.09.2007

View Postcatalinmacovei88, on 18th August 2011, 21:57, said:

mai citeste cu atentie ce am zis eu si uite mai jos cum arata bateriile propuse de mine AG 13. am inteles ca au 180 mAh, si chiar poti sa pui testa cu rezistenta si fara. Orezistenta cu valoare intre 10-22 ohmi pe fiecare rand  e suficient

Deocamdata caut cat mai multe variante sa vad care mi s-ar potrivi mai bine.
Multumesc foarte mult de sfaturi.

Mai revin zilele ce urmeaza cu niste intrebari.

#126
dumghen

dumghen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 28.09.2007
In principiu, LED-urile ar fi de acelasi tip, albe, de 5mm.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate