Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alegeri 9 iunie 2024

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...
 recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...
 SAMSUNG Galaxy A15

La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?
 Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...
 

Sporul casei

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Help! Se pare ca nu-s o vrednica gradinareasa... :(

Sunt pe cale sa-mi pierd Sporul Casei... Am fost plecata niste zile si n-am avut nadejde sa-mi ude cineva florile. Astfel incat, dupa seceta de care au avut parte, a urmat un inec. De aici a inceput declinul. N-am mai stiut ce sa-i fac: daca o udam regulat sau daca n-o mai prea udam, ii era totuna, ea continua sa se blegeasca si sa se topeasca, isi pierde cate o tulpinita intreaga. Sa nu mai zic ca surorile ei ce au ramas la persoana de la care am luat-o, au crescut mari si frumoase, a mea ramanand pitica si bleaga...

Sfatuiti-ma ce sa-i fac, mai am vreo sansa s-o salvez de la moarte?

Edited by Bebeluska, 25 August 2008 - 19:31.


#2
vanitas

vanitas

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 825
  • Înscris: 02.10.2007

 Bebeluska, on Aug 25 2008, 20:24, said:

Help! Se pare ca nu-s o vrednica gradinareasa... :(

Sunt pe cale sa-mi pierd Sporul Casei... Am fost plecata niste zile si n-am avut nadejde sa-mi ude cineva florile. Astfel incat, dupa seceta de care au avut parte, a urmat un inec. De aici a inceput declinul. N-am mai stiut ce sa-i fac: daca o udam regulat sau daca n-o mai prea udam, ii era totuna, ea continua sa se blegeasca si sa se topeasca, isi pierde cate o tulpinita intreaga. Sa nu mai zic ca surorile ei ce au ramas la persoana de la care am luat-o, au crescut mari si frumoase, a mea ramanand pitica si bleaga...

Sfatuiti-ma ce sa-i fac, mai am vreo sansa s-o salvez de la moarte?


Sporul casei nu-i sticla aia plina cu tot soiul de seminte? Eu am spart-o. :(

#3
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 vanitas, on Aug 25 2008, 20:47, said:

Sporul casei nu-i sticla aia plina cu tot soiul de seminte? Eu am spart-o. :(


Ah, nu... Eu vorbesc despre floarea cu acelasi nume:

#4
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Nu sunt foarte priceput la flori, dar ma gandesc ca acum ar fi bine de luat un varf care inca mai este cat de cat viabil, taiat si pus la "prins" intr-un borcan cu apa.
Poate ca vor da radacini noi si astfel se poate salva planta. Eu am mai facut asa ceva, e adevarat nu cu aceasta planta si a mers.
Merita incercat. Tin pumnii !!!

#5
vanitas

vanitas

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 825
  • Înscris: 02.10.2007

 Bebeluska, on Aug 25 2008, 20:49, said:

Ah, nu... Eu vorbesc despre floarea cu acelasi nume:


Acum nu vreau sa fiu pesimist dar casa mea n-a mai avut spor de cand am spart sticla aia. Deci vezi ce faci si resusciteaza floarea ca altfel e de rau.

#6
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
Bebeluska, ai o sansa daca procedezi cum te-a sfatuit radudd. Pune la pris un varf, cu min 3 noduri (sa aiba min 8 cm).

#7
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 vanitas, on Aug 25 2008, 20:55, said:

Acum nu vreau sa fiu pesimist dar casa mea n-a mai avut spor de cand am spart sticla aia. Deci vezi ce faci si resusciteaza floarea ca altfel e de rau.


Fii pe pace, eu am înțeles bășcălia ta și ca să rămână treaba lămurită: nu țin la floarea asta pentru vreo superstiție legată de denumirea ei populară. E doar o plantă foarte frumoasă, cu multe flori.

@Radu și Valentina, mulțumesc mult și vă voi urma sfatul!

Edited by Bebeluska, 25 August 2008 - 20:02.


#8
lizi2

lizi2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 07.11.2007
Iti pun la prins un lastar de impatiens,face usor radacina,am roz pal involt
nu mai fi suparata.

#9
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
Ani de zile in urma am avut multe ghivecele cu Impatiens sau Sporul casei,  cum ii spui tu Bebeluska. Aveam cu flori albe, rosii, roz si siclam... dar m-am saturat sa-i vad, in fiecare vara, atacati de acarieni. Desi faceau mereu flori, am renuntat la ei  pentru ca imi imbolnaveam si celelalte plante din colectie...
Iata cum aratau puiutii de impatiens in vremurile lor bune:
[ http://i59.photobucket.com/albums/g284/Aricicamica/Flori%202004-2005/2d5bce00.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i59.photobucket.com/albums/g284/Aricicamica/Flori%202004-2005/caf5378a.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
suicid3u

suicid3u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 10.10.2007
Foarte frumoase florile, Valentina30, imi pare rau ca a trebuit sa renunti la ele. :(
si eu am sporul casei, si ma bucur f mult cand infloreste. din fericire insa pana acum nu am avut probleme cu insectele la ea.

#11
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
Asa sa fie si pe mai departe suicid3u, caci sunt foarte frumoase florile acestei plante. Le place umiditatea atmosferica, pulverizarea frunzelor in anotimpul cald le ajuta sa reziste. Aerul foarte uscat favorizeaza atacul acarienilor.

#12
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Of, ce flori frumoase Valentina! Mie mi-ar pare tare rau dupa Impatiens... As vrea sa am multe flori in casa dar stau prost cu lumina (locuiesc la parter si doar langa fereastra e lumina buna)...

#13
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
Nu te intrista Bebeluska, nici eu nu stau prea bine in privinta luminii din apartament. Toate ferestrele mele sunt orientate spre Nord. Iti inchipui ca nu am prea mult soare...
Dar hai sa revenim on-topic sa nu ne certe moderatorul.  ;)
Important este ca  Impatiens suporta bine semiumbra, ba chiar se ofileste repede daca sta in soare.

Edited by Valentina30, 27 August 2008 - 21:51.


#14
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Din pacate plantuta a murit. :(

#15
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007
acum cateva zile mi-am cumparat si eu un ghiveci cu sporul casei. iar vanzatoarea de la florarie mi-a turuit cateva reguli pe repede inainte si nu am retinut decat ca trebuie udata la pamant o data pe saptamana (chiar?!?!?!? :huh: ) si ca nu trebuie mutata din locul in care o pun.

cine stie un site sau o carte cu recomandari pertinente privind ingrijirea acestei plante?
va multumesc mult de tot!

asta e floarea mea:

Attached Files



#16
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
Impatiens (Sporul casei) are nevoie de umiditate atmosferica ridicata. E bine sa-i pulverizezi frunzele cu apa, la fiecare 2-3 zile, mai ales pe perioada calda. Stropeste numai dimineata sau seara, astfel incat soarele sa nu incinga picaturile de apa de pe frunze si sa risti arsura lor.
Are nevoie de lumina filtrata, caci nu tolereaza soarele puternic. Ii plac spatiile aerisite. Daca sta prea mult intr-un spatiu, inchis, fara aerisire corespunzatoare si mai ales cald, se umple de acarieni (insecte care-i inteapa frunzele, bobocii si florile si in final o omoara).
Faza cu mutatul din loc are o doza de adevar, in sensul ca daca o plimbi mereu de colo-colo, ii cad bobocii si florile si nu prea poate sa mai formeze altii.
De udat, trebuie sa o uzi doar cand pamantul s-a uscat un pic la suprafata. Nu suporta pamantul foarte uscat dar nici excesul de umiditate la nivelul radacinilor. Foloseste o scobitoare, cu care sa verifici mereu cum e substratul din ghiveci. Infigi scobitoarea pana la jumatate in pamant si daca pamantul e inca ud si se lipeste de scobitoare, amani udarea. Daca pamantul e uscat si nu se lipeste, e cazul sa uzi.

Sper sa-ti fie de folos aceste sfaturi... si sa te bucuri mult timp de planta ta.

Edited by Valentina30, 02 September 2008 - 14:42.


#17
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007
Multumesc mult de tot !  :kisstogether:

#18
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 Dari@, on Sep 2 2008, 15:46, said:

Multumesc mult de tot ! :kisstogether:


Cat ai dat pe ghiveci?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate