Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...
 De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...
 

creative audigy se drivers

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
vacea

vacea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 03.02.2007
am nevoie de drivere pentru Creative AUDIGY SE  (xp)        de preferat de  la cei ce au asa ceva.... pe net am gasit numai aiureli

#2
Silviu91

Silviu91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.08.2008
am eu drivere id meu este the_night_spirit

#3
eugen_foxy

eugen_foxy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 27.09.2006
1. intri la Creative pe site
2. pe placa ta audio este scris un cod ... ex: SB xxxx - poti scrie si acel cod si vezi unde te duce site-ul lor .
3. de la creative , te duci la Audigy SE , apoi intri pe pagina cu driverele pt ea .

Link ( sper sa nu fiu penalizat ) :

http://support.creat...dName=Audigy SE    

Jos selectezi sistemul de operare dorit si vezi daca doresti doar driverul sau si aplicatiile . BAFTA !

#4
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Sau descarci imaginea cd-ului original de aici:

http://www.hit.ro/do...FullSB0570WinXp

#5
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Pe siteul Creative nu vei gasi imaginile de la CD-urile cu aplicatiile originale ci numai updateuri ale driverelor.
PS: Daca aveai o placa cu DSP hardware aveai asa ceva, extrem de util: http://nomoregoatsou...vista-3264-bit/

Edited by SuperDuper, 14 August 2008 - 01:50.


#6
blue_ikks

blue_ikks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 09.12.2007
Ca sa nu mai deschid alt topic, o sa incerc sa ma exprim aici.

Am si eu o problema, mai bine zis, nelamurire ca problema nu prea e. Asadar, acum vreo 2 luni mi-am cumparat placa de sunet Creative Audigy SE. Am primit-o in punga ( nu in cutie ) , si completa, cu tot cu CD si sticker. Mi-a placut cum se aude si imi place in continuare. Clar mai bine decat cea integrata care imi facea si probleme. Dar am observat ca la capitolul bass sta cam prost comparabil cu integrata. Am incercat si bass boost si equalizerul, dar distorsioneaza.. Nu am fost singurul care a observat.. mai citisem undeva cum ca problema se rezolva prin instalearea driverelor kX .
Dar surpriza, aceste kX zic ca nu gaseste placa de sunet potrivita. Am incercat cu multe versiuni de kX Audio dar, la fel. Ieri am vazut postul lui SuperDuper, si am zis sa incerc acele drivere neoficiale. Dar din nou, placa nu e buna.
Am tras concluzia ca doar driverele de CD merg, si nu inteleg de ce nu merg si altele..
Daca are vreo importanta, am observat ca microfonul merge doar in slotul albastru din placa de sunet, nicidecum in cel roz.
Pe CD scrie SoundBlaster Audigy, iar pe sticker, SoundBlaster 24-Bit Advanced HD.
Sa fie oare alta placa!? Nu mai retin exact, dar am vazut prin computer SB-Live!.

#7
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Uneori driverele o recunosc ca SB Live 24Bit.Nu e nici o problema intrucat folosesc acelasi chip.Faptul ca "nu are bas" se poate datora multor factori dar in nici un caz placii propriu-zise ( depinde de impedanta de intrare a boxelor ; de impedanta de iesire a castilor : preferabil peste 32ohmi ; dar cel mai sigur  de setarile din control_panelul placii :2.0 5.1 ; bass redirect Enable ?  etc...)

#8
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Sound Blaster Audigy SE/Value/LS, Audigy2 SE, Live! 24 bit si X-Fi XtremeAudio sunt aceeasi placa cu cipul de firmare rescris cu alte ID-uri. Sunt placi ieftine, fara accelerare hardware (DSP), dar destul de performante calitativ (pentru banii dati).
Despre "basul slab" comparativ cu ea integrata - sunt convins ca cea Creative are timbrul corect, cea integrata probabil are basul ridicat artificial si multi sunt pacaliti de asta zicand ca se "aude mai bine".

Edited by SuperDuper, 17 August 2008 - 01:09.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate