Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 

Restaurantul Baracca - Cluj Napoca

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
156 replies to this topic

#1
orsineus

orsineus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 01.08.2008
:coolspeak:  Ce parere are lumea despre acest restaurant ???

#2
Britney-Spears

Britney-Spears

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 30.07.2008
In sfarsit cineva a deschis un topic despre asta !!  :lol:

Inca nu am fost !!

Asteptam feedback !!  :D

#3
controloru

controloru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 26.01.2008
fost acolo: scump....chiar foarte scump.

#4
orsineus

orsineus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 01.08.2008

 controloru, on Aug 3 2008, 12:56, said:

fost acolo: scump....chiar foarte scump.

Chiar e scump ???
Da-ne si noua referinte prin comparatie ... cat costa o pizza , cat costa pastele si cu cine crezi ca se compara? Bune , rele ?

#5
Britney-Spears

Britney-Spears

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 30.07.2008

 controloru, on Aug 3 2008, 12:56, said:

fost acolo: scump....chiar foarte scump.

e de fitze, normal ca au preturi exagerate !!  :rolleyes:

#6
orsineus

orsineus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 01.08.2008

 Britney-Spears, on Aug 3 2008, 16:18, said:

e de fitze, normal ca au preturi exagerate !!  :rolleyes:
Sunt curios cu cine corespondez eu aici ...  Oare ar fi lipsit de interes sa ne prezentam ? dupa care  sa stabilim o limba de comunicare comuna ...
  Ma uit mai sus si vad .. Pasiuni , gastronomicus ...etc
Oare a fost cineva din cei prezenti aici intr-un RESTAURANT ? si nu ma gandesc neaparat la restaurantele cu stele Michelin sau cele foarte pretentioase din Franta ...
Stie cineva ce inseamna preturi intr-un restaurant european ... si nu vorbim de McDonalds sau Pizza Hut cum am mai gasit intr-un topic, unde colegii nostri vorbeau de Pizza Hut ca si de un local de fitze :) Sa fie Piza Hut fitza maxima pentru romani ? Suntem noi atat de limitati ?

#7
Britney-Spears

Britney-Spears

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 30.07.2008
Limitati FINANCIAR bre', si mie imi dai impresia de snob !!  :naughty:

Crezi ca oricine isi permite sa dea 75 de RON pe muschi de vita cu trufe bla bla ?? Cand de banii aia isi poate cumpara ceva din Carrefour si sa prepare acasa, plus ca-i ajunge pe cateva zile !!  :rolleyes:

Asa ca lasa vorbaria cu "limitati" si bullshit. . .cand o sa avem salarii de mii de euro numai la restaurante vom manca !!

Pana atunci get real and give us a break !!  :death:

#8
controloru

controloru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 26.01.2008

 orsineus, on Aug 3 2008, 14:14, said:

Chiar e scump ???
Da-ne si noua referinte prin comparatie ... cat costa o pizza , cat costa pastele si cu cine crezi ca se compara? Bune , rele ?
Dear, imi pare rau dar nu imi incarc memoria cu meniul si cu preturile restaurantelor ca sa pot sa-ti prezint aici o comparatie. Doar atat spun: Fresh portocale = 8,5 Lei.
Sa nu crezi matale ca nu suntem umblati (unii) prin Europa. Si de asemenea, sa nu crezi ca Baracca reinventeaza pt. romani/clujeni restaurantele. Ia un fresh (de portocale) si "get real" (cum spune si Britney)!

Edited by controloru, 03 August 2008 - 21:35.


#9
orsineus

orsineus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 01.08.2008

 Britney-Spears, on Aug 3 2008, 19:24, said:

Limitati FINANCIAR bre', si mie imi dai impresia de snob !!  :naughty:

Crezi ca oricine isi permite sa dea 75 de RON pe muschi de vita cu trufe bla bla ?? Cand de banii aia isi poate cumpara ceva din Carrefour si sa prepare acasa, plus ca-i ajunge pe cateva zile !!  :rolleyes:

Asa ca lasa vorbaria cu "limitati" si bullshit. . .cand o sa avem salarii de mii de euro numai la restaurante vom manca !!

Pana atunci get real and give us a break !!  :death:

Britney -- imi cer scuze !  Mii de scuze ...  cedeam ca vorbim de restaurante . Acum mi-am dat seama ca vorbim doar de mancare ... Ai dreptate , poti sa iti iei de la Carrefour mult mai ieftin si la kilogram . Va rog sa-mi recomandati un forum unde se poate conversa despre arta culinara si promit ca dispar din peisaj !

 controloru, on Aug 3 2008, 22:33, said:

Dear, imi pare rau dar nu imi incarc memoria cu meniul si cu preturile restaurantelor ca sa pot sa-ti prezint aici o comparatie. Doar atat spun: Fresh portocale = 8,5 Lei.
Sa nu crezi matale ca nu suntem umblati (unii) prin Europa. Si de asemenea, sa nu crezi ca Baracca reinventeaza pt. romani/clujeni restaurantele. Ia un fresh (de portocale) si "get real" (cum spune si Britney)!

Aveam pretentia ca prin numele ales ...controloru' , sa-ti poti controla macar memoria ! Uite ca mi-am incarcat eu memoria ... Pizza - 15 ron , paste carbonara - 14 ron . Se zice (ospatarii povesteau ) ca astea sunt facute cadou de investitori carcotasilor :)  iar faza cu freshul de portocale - descarca memoria - fugi pana la Cora sau Carrefour si vezi cat costa in "Alimentara " asa ceva ... undeva in zona rece au asa ceva pe pat de gheata , apoi hai aici si spune-ne ...

Pe viitor as vrea parteneri de conversatie pe teme culinare  - nu bagatori de vina la ceva ce nu au acces din diferite motive , fie ele si financiare !

#10
controloru

controloru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 26.01.2008
Se pare ca fitzele pe care le ai in cap sunt pe masura restaurantului caruia te chinui din rasputeri sa-i faci reclama gratuita (sau nu ?) aici. Iar respectul fata de ceilalti useri e invers proportional cu acestea. Prin urmare de-acum incolo nu iti voi mai da nici o replica, avand in vedere ca nu ma ridic la calitatea partenerilor de discutii pe care-i cauti.  :death:

#11
Britney-Spears

Britney-Spears

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 30.07.2008
am trecut azi pe langa Baracca . . . multa lume, dar nu aglomerat !!  :rolleyes:

si meniul e afisat afara, cu tot cu preturi bineinteles !!  :)

pizza in nici un caz sa nu luati, pretul era enorm pt cred nici macar 400 gr !!  :death:

mai sunt unele preturi "normale", dar in general e super SCUMP localul !!  :nonobad:

ce sa mai zic de oamenii dinauntru, care isi dadeau aere la cei care priveau meniul, ca vai ei i-au masa la Barac. . .niste snobi imputiti !!  <_<

#12
Jonica76

Jonica76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 28.04.2007
Nu vreau sa isc o polemica, nu am fost inca la Baracca, deci nu emit judecati despre calitatea mancarii.
DAR exista si alte restaurante in Cluj unde este cate un fel de mancare care este 60 RON (si peste - de ex. Maestro).
Si daca vreau o data sau sa zic de 2 pe an sa ma duc la Baracca sau la Maestro sau Hubertus (unde nici acolo nu ti-e rusine cu preturile) inseamna ca sunt snoaba imputita?
PS: poate multi de acolo sunt la mese de afaceri, platite de firmele la care lucreaza.

#13
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,498
  • Înscris: 04.05.2006
60 ron o portie de mancare (mai ales daca e vorba de muschi de vita cu trufe cum zicea cineva mai sus :) ) este cel mult un pret normal, pentru un restaurant mai serios. Un fresh de portocale 8.5 Ron....e pret normal. La fel si ...probabil vreo5-6 ron o cafea. Iar o pizza 14 ron....la fel :).  Nu mi se par exagerate preturile... Sunt preturi de restaurant mediu-sus prin Bucuresti.

Edited by richelieu, 06 August 2008 - 11:52.


#14
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,010
  • Înscris: 03.12.2005
Pisici, sunt preturi de restaurant average in Craiova, si chiar avem mai multe mai scumpe. Adica nu am vazut in mai mult de 3 locuri cafeaua sub 4.5 lei, ca doar nu e non stop sa o bei in picioare in pahar de plastic. Pizza la 14 lei e deja pret comun, aici scorurile sunt in media 130-170, majoritatea la marginea de sus. Ca sunt si locuri de fite unde-i 20 lei Margherita asta e partea a2a.

Ca-i meniul afisat afara nu-i nimic deosebit. Am vazut asta din Budapesta pana hat departe, e ceva normal. Principiul e ca cine e in dubii si vede preturile stie ori sa intre, si atunci sigur consuma, ori merge mai departe, si evita momentele jenante de tipul "e prea scump, hai altundeva".

#15
Britney-Spears

Britney-Spears

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 30.07.2008

 Jonica76, on Aug 6 2008, 08:45, said:

Nu vreau sa isc o polemica, nu am fost inca la Baracca, deci nu emit judecati despre calitatea mancarii.
DAR exista si alte restaurante in Cluj unde este cate un fel de mancare care este 60 RON (si peste - de ex. Maestro).
Si daca vreau o data sau sa zic de 2 pe an sa ma duc la Baracca sau la Maestro sau Hubertus (unde nici acolo nu ti-e rusine cu preturile) inseamna ca sunt snoaba imputita?
PS: poate multi de acolo sunt la mese de afaceri, platite de firmele la care lucreaza.

nu draga, daca iti faci o placere sa mananci acolo de cateva ori pe an, in nici un caz nu-i snobie !! eu vorbeam de pitipoance si cocalari. . .las' ca vei vedea ce uameni se baga acolo !! ma asteptam sa vad afaceristi in costume, dar erau doar manelari penali cu pantofi cu varf super-ascutit si alte prostii pe ei. . .

#16
Jonica76

Jonica76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 28.04.2007

 Britney-Spears, on Aug 6 2008, 11:05, said:

nu draga, daca iti faci o placere sa mananci acolo de cateva ori pe an, in nici un caz nu-i snobie !! eu vorbeam de pitipoance si cocalari. . .las' ca vei vedea ce uameni se baga acolo !! ma asteptam sa vad afaceristi in costume, dar erau doar manelari penali cu pantofi cu varf super-ascutit si alte prostii pe ei. . .
Pai da nu ti se pare "normal"? (pentru Romania...) :D
Sunt aceiasi care ori isi fac soldatei si mananca cu mana dreapta, ori taie cate o bucata, pun cutitul jos, muta furculita si repeta operatia pana termina de mancat. Iar la sfarsit, un ragait semi-mascat va anunta daca masa a corespuns pretentiilor culinare lor sau nu!
Mie chiar imi vine cineva din Germania azi si ma gandeam daca sa il duc acolo...sau nu! ca pana duminica am ce umbla cu el prin Cluj.

#17
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007
Un restaurant de fițe nu are pizza în meniu.

#18
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Poze

Nu stiu cum o fi mancarea, dar aranjarea meselor in stil cantina...

Nici in mall plaza nu-s asa inghesuite.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate