Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curațare disc vinil

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 

Taxa pentru permis de ce trebuie platita inainte de examen?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
9 replies to this topic

#1
Geo DJ

Geo DJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 16.12.2005
Salutari. Ieri 21 Iulie 2008 a fost o sedinta intre Politia Romana si toti instructorii din oras (GJ).
Au hotarat ca incepand de saptamana asta sau urmatoarea sa se dea examenul (sala) pe calculator. Da, s-a amenajat o sala in sediul Prefecturii special pentru acest lucru. La GJ se va da examenul pe calculator !
Eu sunt in aceeasi situatie si voi fi prima generatie care voi da sala pe calculator.
Acum am inteles de la instructoarea mea ca taxa de permis (sau plastifiere permis - ceva de genul) se plateste inainte de a da examenul.

Am inteles ca la CEC sau la oricare alta banca. Taxa de 50 RON. De ce inainte frate? Pai mi se pare o mare hotzie asta  :angry:
Se vor strange milioane de lei de catre politie si sigur nu o sa le trebuiasca cel putin in prima luna. Bani stransi de care POLITIA ROMANA va trai foarte bine din dobanda lor.

Acesti bani dati inainte mi se pare o aberatie totala. Bani care sigur ii pierzi daca pici sala sau orasul.  :thumbdown:
Adica de fiecare data cand vei da examen trebuie sa mai platesti si 50 RON pentru permis inainte de examen  :death:
Apoi trebuie sa te duci la un ghiseu, iti da un COD de BARE cu care te duci la alt ghiseu pentru a te programa la sala  :o

Pai alo, Politia, banii aia care ii platim la Taxe si Impozite ce faceti dragilor cu ei ?

Nu-i corect. Cred ca o sa anunt si OPC in privinta asta. Eu nu stiu nici o lege care specifica lucrul asta.  :nonobad:
Mi-a zis instructoarea ca a mai fost odata vrajeala asta, dar care a tinut numai 6 luni.

Mai cunoaste cineva problema asta ???

#2
Casual

Casual

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 14.11.2003
Tot timpul a fost asa (cel putin cand am dat eu tot asa era).
Taxa se plateste inainte de examen - e taxa de examen nu de "plastifiere" permis.

#3
Geo DJ

Geo DJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 16.12.2005

 Casual, on Jul 22 2008, 10:25, said:

Tot timpul a fost asa (cel putin cand am dat eu tot asa era).
Taxa se plateste inainte de examen - e taxa de examen nu de "plastifiere" permis.


LOL. Mai Casual eu vorbesc de taxa de permis. Taxa aia de examinare este de 5 RON si se plateste la Sediul TAXE si IMPOZITE.

Deci repet: Taxa de permis (50 RON) se plateste inainte de a fi programat la examen.
Tot azi am aflat si corectez aici spunand ca aceasta taxa platita la CEC sau la BCR are valoare 1 an de zile.
Adica daca pici examenul nu o mai platesti din nou. Se plateste doar odata si are valabilitate 1 an de zile.

Totodata am aflat ca doar la PITESTI, ALEXANDRIA si TARGU-JIU se va da examenul de la sala pe calculator :)
In curand pana la sfarsitul anului, in toata tara :P

#4
anonimulno01

anonimulno01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 04.09.2006

 Geo DJ, on Jul 22 2008, 13:53, said:

Totodata am aflat ca doar la PITESTI, ALEXANDRIA si TARGU-JIU se va da examenul de la sala pe calculator :)
In curand pana la sfarsitul anului, in toata tara :P
eu auzisem ca din august se da in toata tara pe computer, oricum e acelasi drac.
din august cred ca ma apuc si eu de scoala, daca tot am timp liber B)

#5
taci5minute

taci5minute

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 06.01.2009
e adevarat ca se mai da inca 18 lei pe langa taxa aia de 50 lei contravaloarea permisului

#6
raduupri

raduupri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 18.01.2009
Da e adevarat. Incepand cu data de 20.03.2009 taxa pentru permisul auto este de 68 lei.

#7
dooms

dooms

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.09.2004
daca am platit taxa de 50 de lei , trebuie sa platesc diferentza ?.. sau taxa asta de 68 lei. e doar pt cei care o platesc acum prima oara ?

#8
pdw

pdw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 08.10.2005
Trebuie sa platesti diferenta.

#9
dooms

dooms

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.09.2004
multumesc omu, raman dator.. :) bafta

#10
Silver Wolf

Silver Wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,694
  • Înscris: 24.09.2006

 Geo DJ, on 22nd July 2008, 09:19, said:

Am inteles ca la CEC sau la oricare alta banca. Taxa de 50 RON. De ce inainte frate? Pai mi se pare o mare hotzie asta  :angry:
Se vor strange milioane de lei de catre politie si sigur nu o sa le trebuiasca cel putin in prima luna. Bani stransi de care POLITIA ROMANA va trai foarte bine din dobanda lor.

Acesti bani dati inainte mi se pare o aberatie totala. Bani care sigur ii pierzi daca pici sala sau orasul.  :thumbdown:
Adica de fiecare data cand vei da examen trebuie sa mai platesti si 50 RON pentru permis inainte de examen  :death:
Apoi trebuie sa te duci la un ghiseu, iti da un COD de BARE cu care te duci la alt ghiseu pentru a te programa la sala  :o

Pai alo, Politia, banii aia care ii platim la Taxe si Impozite ce faceti dragilor cu ei ?

Nu-i corect. Cred ca o sa anunt si OPC in privinta asta. Eu nu stiu nici o lege care specifica lucrul asta.  :nonobad:
Mi-a zis instructoarea ca a mai fost odata vrajeala asta, dar care a tinut numai 6 luni.


Las-o mai moale că îți faci nervi degeaba. Dacă te ține pe tine grija, eu unu am plătit taxa aia de 50 lei de pe la începutul școlii (până pe la a cincea ședință aveam dosarul gata).

Banii nu îi pierzi, dacă pici, rămân acolo pentru următoarea ocazie.

Dacă dai pe calculator, tot tamtamul ăsta e degeaba, programarea e rapidă și dacă iei examenul banii "sunt folosiți" prea devreme pentru a se colecta dobândă pe ei. Nu îmi imaginez ce bancă dă pentru 2 săptămâni dobândă la niște sume vai de mama lor... mai ales că sunt trecuți prin instituții publice.

Scuză-mă că te întreb, dar dupa mintea ta... ce CONSUMI tu de te-ai duce la OPC să reclami asta? Dacă vrei să faci ceva legat de asta plânge-te la interne, la fisc, etc...

Spor la îngropat în birocratie....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate