Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

B&H

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
enjoythesilence

enjoythesilence

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 16.03.2008
de acord dar daca nu facem comanda repede eu ma retrag. trebuie pana pe 5.08 sa-mi fie pe aparat...

#20
Ribozom

Ribozom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,512
  • Înscris: 03.07.2006
Mai, eu nu prea ma picep la chestiile astea. Preferabil cineva care a mai facut asa ceva. Trebuie un anumit card? Eu am la BCR (Student).

#21
shteck2k6

shteck2k6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 19.10.2006
Nu cred ca va merge vreodata o faza de genul asta. Nu se poate sa mergi pe increderea unor necunoscuti (mai ales cei care locuiesc in alte orase).
p.s.: era prea frumos ca sa fie adevarat.  :confuzzled:

#22
enjoythesilence

enjoythesilence

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 16.03.2008
eu ma bagam dar intr-adevar cam greu sa ne adunam toti.

#23
shteck2k6

shteck2k6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 19.10.2006
Poate totusi cineva care are card si este dispus ne ajuta.

#24
Ribozom

Ribozom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,512
  • Înscris: 03.07.2006
Sper ca nu am incurcat pe nimeni, dar eu ma retrag momentan cu cererea.
Numai bine! :)

#25
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
din pacate eu ma retrag [ am dat banii pe blitzuri  :newblush:] mai stau o perioada fara grip :(

daca as fi avut card va ajutam cu cea mai mare placere. inca odata scuze pentru retragere

Edited by dreadboy, 24 August 2008 - 20:10.


#26
enjoythesilence

enjoythesilence

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 16.03.2008
asta e, baieti, cade. ma retrag si eu, ma duc la piata...gri :D

#27
Roshk

Roshk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 23.12.2006
..Mama ei de treaba! Am sa ma duc in cursul acestei săptămâni sa imi mai fac un card Visa, special pentru comenzi pe net. Daca in perioada care va trece pana il primesc ne vom mai cunoaște, poate vom reuși sa ne mobilizam la niște cumpărături mai convenabile, gen.

Lumina fie cu voi! ;)

#28
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Imi permit sa intervin. Am ceva experienta la B&H, cca. 5-6 achizitii in timp. Ar fi pacat sa moara chestia, dar sunt intr-adevar cateva probleme. Daca ai singur o achizitie de peste 1000 USD o faci singur, nu te mai incurci. La achizitii mici apar insa unele probleme.

Cum se face pe cont propriu:
- Card (merge si card de debit, si card de credit). Aproape orice fel de card. Eventual intrebati banca emitenta de conditii. E posibil sa existe limite de sume de plata on-line, care se pot elimina pe o perioada limitata (recomandat) sau permanent.
- Transport cu "International Express Mail" e cel mai ieftin. Marfa mi-a venit ultima data in cca. 10 zile lucratoare. Vine la oficiul "EMS" din localitate. In Bucuresti la OP 67, Virgiliu. Cateodata se scapa cu o "ciocolata".
- Transport cu UPS. E mai scurt, mai sigur, dar nu scapi de taxe.
- Taxele oficiale sunt: de regula cca. 6% taxe vamale la aparate foto, nu stiu la accesorii, 19% TVA.

Cum s-ar putea face "in grup":
- Se face un wishlist public, a.i. cei implicati sa poata verifica taxele postale.
- Taxele postale se pot repartiza proportional cu valoarea fiecarui produs.
- Livrarea in alte localitati se poate face cu Cargus, plata transportului intern la destinatie.
- Probleme:
---- Marfa trebuie platita in avans 100%. Sau 50%, dar atunci cel ce face comanda ar trebui sa aiba un oarecare profit.
---- Cel care face comanda trebuie sa se bucure de increderea celorlalti.
---- Daca se lasa cu "ciocolata" - asta nu e demonstrabila, ca nu e pe chitanta.

Judecati. Probabil ca se face mai usor intre prieteni care se cunosc. Eu raman inscris cu achizitia mea de 150 USD, numai ca in septembrie sunt indisponibil. Daca mai ramane valabila chestia pentru octombrie - bine, daca nu, nu contati pe mine. Scuze.

Edited by calexe, 24 August 2008 - 23:27.


#29
Roshk

Roshk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 23.12.2006
Pai daca nu se mai baga nimeni, ramane pe Octombrie. Pana atunci cred ca am card nou si eu. Keep Intouch

#30
bogdan-berariu

bogdan-berariu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 11.04.2008
vad ca se discuta pe aici.
asa ca ma bag si eu.
am mai adus de 3 ori in ultimele 3 luni de la BH (vreo 6-7K --adica mii dolari--) pentru mine si cativa conoscuti.
in scurt timp dau comanda iarasi (acesorii pentru studio  :D )
daca va intereseaza va pot oferi un pret bun: ceva de genul pret factura BH X 1,20-1,29 in functie de produs si taxele acestuia (exemplu: http://www.bhphotovi...Shoe_Mount.html ajunge undeva la 740-760 ron fata de 900 in romania (si pe langa asta blitul de la BH e made in sua nu ca in RO made in china) ) tin sa precizez ca toti ce aduc de la BH fac pretul asemanator, putin mai scump (pret BH X 1,32) . plata se face in felul urmator : 30-50% avans iar diferenta la primirea  obiectelor.
dar daca nu se strange 1K de la voi ar trebui sa va pun un pret mai mare (in loc de 1,20-1,29 ar fi 1,24-1,32) din cauza transportului.
asa ca este timp de gandire cam 2 saptamani, sau daca adunati mai repede, facem comada mai repede.
:OK:

#31
bogdan-berariu

bogdan-berariu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 11.04.2008
nu  mai e nimeni interesat??

#32
sarpe_ro

sarpe_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 20.05.2007

View Postbogdan-berariu, on Aug 29 2008, 10:53, said:

in scurt timp dau comanda iarasi (acesorii pentru studio  :D )
daca va intereseaza va pot oferi un pret bun: ceva de genul pret factura BH X 1,20-1,29 in functie de produs si taxele acestuia (exemplu:

Cand o sa fie pretul mai aproape de 1.2$ si cand 1.29? Explica te rog printr-un exemplu.
Si daca tot dai comanda chiar trebuie sa se adune 1000$ ca sa o lipesti la comanda ta? Sau merge si mai putin.
Numai bine!

#33
cxtxlxn

cxtxlxn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 24.04.2007
Chiar nu va puteti face propriile comenzi la B & H? Procedura e foarte simpla si in cel mai rau caz (cand platesti taxele) iesi cu 25% peste pretul de cumparare.Daca cumperi cu International Mail poti sa te intelegi cu oamenii p-acolo.Nu astepti mai mult de o saptamana si factura e pe numele tau, ceea ce cred ca e important in caz de garantie.Nu stai sa il cauti pe unu' si pe altu' prin Mallorca, sau pe unde si-o mai face vacantele.
Eu azi am facut o comanda de 1000$, a treia la B & H si nu as apela nici in ruptul capului la intermediari.

#34
mirceacra

mirceacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.03.2005
Am putea face si propriile comenzi dar la un produs ieftin de sa zicem 180$ se adauga taxele de expediere minim 53$ si posibil inca 25%in tara taxe vamale +tva asa ca iese la pretul de magazin de la noi ....

#35
reweb

reweb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 21.10.2004
Daca se face ceva comanda pana la urma sa ma anuntati si pe mine cu un PM. As vrea si eu ceva de 100$.

#36
enjoythesilence

enjoythesilence

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 16.03.2008
pai cam asta ar fi problema la bh, ca daca nu iei ceva scump unde sigur iesi bine orice ar fi, e foarte posibil, dupa transport si taxe, sa ajungi la aceeasi bani ca in romanica si eu nu ma (mai) risc sa dau cafeluta la posta...asa ca mi-am luat blitzul de la cineva care face tot timpul comenzi si sigur ma costa mai putin. deci eu ma exlcud de la orice comanda pana pe la sfarsitul anului probabil...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate